Goliáš

USA, (2016–2021), 27 h 17 min (Minutáž: 38–65 min)

Billy Bob Thornton, Tania Raymonde, William Hurt, Maria Bello, Olivia Thirlby, Sarah Wynter, Ever Carradine, Nina Arianda, Molly Parker, Damon Gupton (více)

Série(4) / Epizody(32)

Americký seriál přináší příběh Billyho McBridea (Billy Bob Thornton), někdejšího špičkového právníka, který v současnosti tráví většinu dne v barech, ale nechá se přesvědčit, aby se ujal případu, jenž byl odložen jako sebevražda. McBride se kauzou začne blíže zabývat, aby zjistil, že se dostal na stopu něčeho velkého, něčeho, co ho může postavit proti jeho bývalé právní firmě a co může ohrozit nejen jeho, ale i jeho nejbližší... (Necrotongue)

DaViD´82

Seriál, který se ne a ne rozhodnout, čím vlastně být. Rád by byl seriózním spletitým dramatickým seriálem o korporátním právu à la Damages. Jenže by zároveň rád byl i o ne až tak smrtelně vážně se beroucí charismatické alkoholické trosce s traumatem a krizí středního věku à la Californication (či dnes již spíše BoJack Horseman) a jejích rodinných i vztahových eskapádách v LA. K tomu ždibec sitcomu "právník a jeho děvky dělají byznys na koleně" a aby toho snad nebylo málo, tak by zároveň chtěl reflektovat něco toho "sociálna" skrze pohled na soukromý zbrojní průmysl. No a v neposlední řadě být seriálem s bondovsky střiženým popáleným überzlotřilým záporákem, který z ústraní své sluje skrze kamery šmíruje celé město, tahá za nitky, luská na všechny, je popálený a má poskoky. Zkombinovat Damages s Californication na papíře není vůbec zlý nápad, jenže jakkoli zde obě ty linie fungují, tak čistě každá za sebe a nikoli pospolu jako součást jednoho celku. Ta právní je sice pohádková, protože podobný případ by se nikdy neodehrál v rámci (tý)dnů a samozřejmě by se ani na míle nepřiblížil soudní síni, ale funguje, ne že ne. Rozměr se zlými korporacemi a Dr. No pak nefunguje ani trochu a jde vyloženě o guilty pleasure materiál. Jenže... Ono se na to výborně dívá; od skvostné znělky to epizodu za epizodou odsýpá, slabší momenty táhne duo Thornton/Arianda, silnější skvěle gradované nereálné (mimo)soudní pasáže plné osobních záští i vendet a sledovat Billy Boba chlastat, fuckovat všechny kolem a k tomu trousit ten rádoby právnický žargon se prostě neomrzí. Čili byť by tomu jen a pouze prospěla větší scenáristická jednota, tak to (za)baví obstojně. Jakkoli pouze v případě, že ty asi tak dva tucty lepších právnických seriálů již máte dokoukané. Druhá řada se chytře zbavila korporátního práva a jde přímočaře po klasickém případu obhajoby dvojité vraždy. Navíc nejde o právnické drama, Billy a spol. jsou tentokrát spíše v rolích soukromých oček rozkrývajících pozadí propojení politiky, korupce a kartelu. Nese se to v duchu "hallerovek" Michaela Connellyho. Jenom horší. Záporáci jsou karikatury, nikoli charaktery. Mnohé motivace a zvraty jsou na přes držku. Působí to, že celé L.A. obývá deset postav, které stojí za vším. Co naopak funguje, je linie Billy/Marisol. Kolem té se to mělo vystavět. Vše ostatní je tak nějak navíc, odnikud nikam. Sympaticky realistické rozuzlení dojmy však přeci jen v mnohém zachraňuje. | S1: 3/5 | S2: 3/5 | ()

Arsenal83

Z thrilleru sa stala postupne právnická dráma a preto odišla akcia, zaujímavé linky ostali, ale môj záujem upadol. Hoci právo mám rád, ale predsa len ten zločin mohol byť spletitejší a akčnejší. Pritom aj na tom súde to trocha škrípalo, nevyznelo to dôveryhodne. Inak BB Thornton je sympaťák a výborný herec, ale tak peknú dcéru mu nemuseli dávať. Veď takú nesplodil ani s Angelinou Jolie, a pritom koľko sa toho spolu nafetovali. ()

Chrustyn

Hodnoceno na základě první série. BBT je výborný, ale jinak seriál jede v zajetých kolejích, které zná každý, kdo někdy viděl právnické drama nebo detektivní thriller. Je tu zkrachovalý hrdina, který chlastá ale je geniální a zapeklitý případ boje proti korporátu. Prostě nic nového a takový je celý seriál. ()

ScarPoul

Tieto drámy zo súdneho prostredia zbožňujem. Najväčšou devízou filmu je bezchybný BB Thornton. Jeho postava má v sebe príchuť stroskotanca, ale jeho podanie je drsné a zároveň citlivé. Zbožňujem ho ako herca a som veľmi rád, že si strihol takúto postavu. Neuveriteľne mu svedčí. Seriál je premyslený a má v sebe plno postáv. Tie prechádzajú mikro aj makro vývinom a pomáhajú dotvárať komplexnosť sveta. Niektoré dejové línie sa neuzatvorili, iné áno. A všetko pekne odsýpa. Koniec by som mohol možno označiť za trošku naivný, ale v zásade mi to až tak nevadilo ( hovorím teraz o súdnom konci, nie o posledných minútach ôsmeho dielu). Výborne obsadená Molly Parker slúži ako ultimátna bitch, ale pred porotou je ako chlebík s medom. Každí z hercov si to náramne užíva a mňa ako diváka to baví pozerať. V zásade sa to nesnaží byť ničím viac, ako oldschool príbehom a možno práve preto to funguje. Uvidíme čo prinesú ďalšie série. Takto zatiaľ veľká spokojnosť. David. E. Kelley má čuch na dobré námety. 1.séria - 80% Rozbeh to má parádny. Nie len postavami ale aj príbehom. Téma kartelov je podľa mňa stále funkčná, bez rozdielu v akom žánri a príbehu ich použijete. A platí to v zásade na každú kriminálnu organizáciu. Thornton tentoraz ide do úzadia a zatieňujú ho pomerne aktívne a rovnocenné ženské postavy. Skvelo mu sekundujú a vytvárajú tak potrebný balans medzi emóciami, vtipom a zľahčovaním nepríjemných vecí. Séria je vo veľa smeroch nepríjemná, bezútešná a zaváňajúca až nihilizmom. Goliáš tentoraz vyhral. Sledovať tú snahu, aby sa tak nestalo bolo v mnohých prípadoch ubíjajúce. A hoci mám určité výhrady k logickým lapsusom, zbytočným odbočkám a pre mňa nefunkčnej romantickej línií, stále považujem Goliáša za kvalitný seriál, ktorý plynul pomerne rýchlo a bez zbytočnej vaty. Prvá séria sa mi vo finále páčila viac. Uvidíme čo prinesie pokračovanie. 2 séria - 75% Tretia séria pôsobí aj napriek novému prípadu konzistentnejšie. A to aj napriek halucináciám hlavnej postavy. Tie mi nejako výrazne nevadili, hoci ten autorský zámer za tým bol minimálne podivný. Ale do kontextu celého diania to zapadalo a tak som to prijal. Tretia séria nie je v ničom lepšia alebo horšia ako dve predchádzajúce. V niečom je iná, v niečom rovnaká. Postavy prechádzajú nejakým vývinom a na konci po dlhej dobe príde satisfakcia hoci v pomerne naivnom a prvoplánovom zakončení. Ale aj tu mi to neprekážalo pretože k tomu séria smerovala v zásade od začiatku. ( Minimálne k niektorým veciam). Za mňa pokojnosť s vyváženým tempom a so zase raz perfektným B.B. Thorntonom. Prepojenie s inými sériami potešilo. Preto za mňa konzistentnejšie. 3. séria - 80% Všetky zložky z predchádzajúcich sérií ( halucinácie boli nahradené snom) sú zúžitkované tu. Zmena prostredia ( San Francisco), upršanosť, neóny čínskej štvrte a farmaceutické firmy ako zlo s tvárou J.K. Simmonsa sú dominantou hlavnej dejovej línie. Tou druhou sú meniace sa vzťahy u hlavných aj vedľajších postáv. Ono Goliath nikdy nebol invenčný seriál. Všetku svoju pútavosť vsadil na Billy Bob Thorntona ku ktorému sa pridala fantastická Tania Raymonde. Všetky série boli okorenené o nejaké zaujímavé zvučné mená a inak sa išlo na istotu. Vo výsledku som spokojný. Malo to grády. Malo to žijúce a neustále sa vyvíjajúce sa charaktery a ja som každý krát držal hrdinom palce v ich dakedy takmer bezútešnom ťažení po spravodlivosti. A zároveň to bolo kopec krát inteligentné. Aj napriek tomu, že som tam našiel veci, čo mi prekážali a s ktorými som nebol vždy stotožnený. Ale ako celok to bola príjemná seriálová udalosť. A ja som si ju užil. 4. séria 90% () (méně) (více)

stOKYi

1. Séria : Prvá polovica seriálu bola veľmi silná, silné okamžiky a opäť skvelý BBT. Záverečný súd a hlavne posledné dve časti ma veľmi nepresvedčili. Trošku mi to škrípalo v rozhodnutiach hlavných postáv a nedávalo mi to logiku. Avšak, celý seriál musím hodnotiť veľmi kladne a nesmierne zaujal i napriek chybám. Som zvedavý na druhú sériu. 2. Séria: neskutočná jazda, druhá séria dokonca ešte lepšia ako prvá. Záporák záhadný, charizmatický a neskutočný psychomat. Ostatné postavy sa určite nedajú zahanbiť. Úchyláci, čudáci a jeden diel lepší ako druhý. Príbeh graduje, postupne sa odhaľuje až nakoniec....však nechajte sa prekvapiť. Určite u mňa TOP. ()

Remivsremi

Nekompromisní, drzé a intenzivní drama. Často vás překvapí, děj rozhodně není přímočarý, pohrává si s náznaky, dokáže vybudovat tu správnou atmosféru a vy si přistihnete přitom, jak to všechno hltáte. Připomněl jsem si tímto seriálem první řad True Detective. U malého a celkem jednoznačného příběhu se postupem času objevovala další a další vrstva zasahující do vyšších sfér. Těšila mě práce s kamerou a její neprvoplánové záběry. Hudba je též skvělá. Závěr možná nebyl tak drsný jak jsem si přál, ale to mu odpustím. Goliath je jedná z nejlepších letošních novinek a byla by škoda ji minout. 90% ()

arbitr

Pokud jsem Jedné noci dal plný počet, tady nemůžu jinak. Opět to táhne právník v hlavní roli, tentokrát luxusně vyvedený a poprávu Zlatým glóbem oceněný Billy Bob. Také ostatní postavy se mně moc líbily a kamera s hudbou to celé rámuje v kalifornských reáliích. A pokud si myslíte, že jste přiliš malí a bezvýznamní, zavřete se do pokoje s hejnem komárů. ()

Eleanor05

Po dvou dílech musím konstatovat, že to jde pěkně po povrchu. Postavy jsou jedno velké klišé - ztroskotaný, chlastající a hláškující kdysi slavný právník, kterému pomáhá ukecaná ženská od rány ve středních letech a krásná prostitutka a k dovršení všeho proti právníkovi stojí až směšně přestylizovaný záporák s ohořelou polovinou obličeje, co sedává v tmavé místnosti za zvuku vážné hudby. Jako fakt? :D Moc mě to nemotivuje dívat se dál. ()

vyfuk

Goliath trpí klasickým "netlix syndromem". Dlouhá stopáž, žádná ctnost vůči tomu tam prdnout největší kvanta nezajímavostí a nudy. Celé je to sporné. Mezitím, co některé díly jsou uspokojující, tak některé jsou taková nuda, že si myslíte, že koukáte na záznam sjezdu svědků Jehohových. Celému tomu kraluje Thornton a jeho nepopiratelný herecký talent. No a ta Parker "na stará" kolena bude hrát snad ve všem. Celé to dává dohromady zajímavý příběh, alespoň na těch pár epizod. Ale problém je v tom, že vás to tak nudí, že se základní fakta, která byla řečená už v prvním díle, se dozvídáte skoro až ve čtvrtém. Druhá série asi nebude. A je to jenom dobře. Asi bych to nedal. ()

Kaceris

Pre mňa bol tento seriál celkom príjemne prekvapenie. Prvotný dôvod prečo som ho zapol bol len a len Billy Bob Thornton, no po prvom dieli ma to vtiahlo do deja a zhltol som to v priebehu troch dní. Dej sleduje Billyho McBrida, alkoholického právnika ktorý bol niekedy na vrchole. Billy dostane ponuku na jeden prípad ktorý zo začiatku nechce riešiť, no potom postupne keď zisťuje o čo sa vlastne v prípade jedná tak mu to nedá spávať. Je to rozhodne vynikajúci seriál s výborným introm, peknými kulisami a hereckým výkonom Billyho ktorý si za ztvárnenie tejto postavy zlatý glób zaslúžil. ()

Michelle75

Billy Bobek je prostě třída. Když jsem se po skončení chtěla dívat na druhou serku Volejte Saulovi,tak mě to nebavilo, protože Bob hraje o třídu lépe a pak je vše ostatní tak nějak nuda. Goliath má atmošku a pokud se dostanete přes druhý-nejvíc nudný díl,tak se máte určitě na co těšit. Mísí se tady všechno a mě tyhle právnické kličky hodně baví....Navíc ostatní postavy jsou vybrané a hlavně zahrané víc, než skvěle,takže se těšte na zvláštní směsici charakterů nebo spíše bezcharakterůůů. ()

JohnyD

Ak to neberiete, ako súdnu drámu - pretože je to veľmi hlúpučké a scénaristi si z vás robia doslovne prču, ktorá vyvrcholí nakonci po vynesení rozsudku – ale ako jeden herecký koncert v podaní Billyho, ktorý začína už skvelým introm a hudobným podmazom od The Silent Comedy, a ktorý jazdí na svojom starom kabriolete pokiaľ nenásava v bare na pláži, ktoré je jeho vysunutým pracoviskom a kde sa asi stretáva s Gregorym Housom, Hankom Moodym a Harry Boschom a riešia spoločné životné trable. Pretože Billy má s týmito postavami až mnoho spoločné. Seriál ako aj postavy sú jedno chodiace klišé, ale aj keď ste to videli už tisíckrát, tak proste je tam niečo, čo vás prinúti pusitiť si ďalšiu časť. U mňa to bol Billy, skvelý soundtrack a skvelý ženský cast na ktorý sa dalo nielen dívať ale aj tie vedlajšie ploché postavy odohrali s gráciou a vtiskli im nejakú tú tvár. Ak máte chuť na súdne drama, tak siahnite po American Crime Story (ak ste ešte nevideli) ak na nejaký výplňový seriál k večeru tak Goliath nie je zlá voľba, tých 8 hodín ubehne veľmi rýchlo, pretože preslnenej Kalifornie nie je nikdy dosť, najmä v tomto sychravom počasí. Pre fanúšikov Billyho povinnosť. 6/10 ()

bararich8

Nečekaně luxusní a výživná záležitost, kterou slupnete jako malinu, ani se nenadějete. Billy to nádherně táhne, ale ostatní v té povedené partě mu obstojně sekundují. Za mě maximální spokojenost. 5* // 2. série Sakra, tohle bylo o dost temnější svinstvo. Z první série si to zachovává všechny přednosti a zde to ještě nabírá na obrátkách. Díl v Mexiku byl už trochu přehnaný i na Billyho, ale jinak maximální spokojenost. Tohle je tak trochu klenot, který by měl od diváků dostat mnohem víc pozornosti. Hodně povedený je svým způsobem i konec, i když asi ne každého to uspokojí. Klidně bych si dál nášup. Opět plná palba.// 3. série Scenáristicky zatím bohužel nejslabší a jak mnozí zmínili, časté stavy v drogovém opojení, leč nedobrovolném, byly opravdu zbytečné a ano, občas je to už utržené ze řetězu a soudních bitev (které jsou absolutně top), je tu pomálu. Postavy jsou však opět hodně zajímavé a propojují se tu nitky (a vlastně všechny postavy) z epizod minulých, což je super. I přes ne maximální spokojenost, je tohle pořád nehorázně dobrá záležitost a doporučují všem. 4* ()

Torpid

Seriál Top 5 roku 2016. Kdo nemá kopřivku ze soudních dramat s velmi provařeným námětem - vyhořelý a zlomený právník vs. zbrojní koncern a obří nadnárodní právní firma, tak ať zkusí. Stejná kvalita jako letošní The Night Of a o level lepší než ze stejného prostředí Suits. Sází se zde na skvěle napsané charaktery, atmosféru a zajímavě podané právní prostředí. Co táhne nejvíc, to jsou herci. Bez výjimky A třída - i ve vedlejších rolích a to není v seriálové tvorbě zas až tak běžné. Perfektní casting a dvě mimořádné charismatické hvězdy - Billy Bob Thornton a William Hurt. Prvních sedm epizod za plný počet , ta poslední je trochu bezradná, protože to chtěli efektně zakončit a mě to celé přišlo trochu na sílu a křeč. Ale i tak , o příběh šlo až na druhé koleji, na první byli herci. ()

Ivo

Hmm, sledoval jsem jen kvůli Lornu Malvovi :) Naděje rychle poklesly. Bohužel dost natahované a místy nudné ... musel jsem občas zascrollovat ... Zkomprimovat to do 2-3 dílů by úplně stačilo ... ale ani pak si nejsem jistý .. ()

ER

Další seriál,který jen potvrzuje, že film má na kahánku. S velkou pečlivostí tvůrci míchají střípky z amerického práva s prvky z osobního života a dění kolem korporace tak,aby z nás nedělali experty na zákony a pozornost se mohla upnout na podstatu dění okolo. K tomu patří i osobní rivalita dvou ,kdysi partnerů, velké právnické fy,která všemu dodává ten správný punc dramatu. Tady však tvůrci použijí na můj vkus příliš "okatý" přístup ala právník na dně,vs. právník na vrcholu,ale aspoň to vyšperkovali "ožehnutou" tváří Williama Hurta (skvostný výkon). Ale není se co divit, jelikož charakter seriálu je pojat jako Goliáš proti Davidovi,přičemž si seriál po celou dobu drží odstup od prvoplánových scén a vše se podřizuje přirozenému projevu, kde dominuje B.B.Thorton a jeho parta. Ale, jak píšu již na úvodu, je tu ze všeho něco,takže nic bombastického fakt nečekejte (např. třeskuté finále v soudní síni),tady se hraje více na strunu civilnosti,ale ta vše obsahující kompaktnost vás nakonec dostane. ()

DavidWebb

***Posledný diel je ako nečakaná ľadová sprcha***. Billy Bob Thornton sa vo svojej úlohe nasávajúceho, zostarnutého a odloženého právnika nemusel nijako zvlášť namáhať, pretože v podobných úlohách sa evidentne vyžíva a je dosť možné, že mu to niekto písal na telo. V tejto show vezme prípad údajnej samovraždy zamestnanca zbrojárskej spoločnosti, do ktorého ho nakoniec naláka ani nie tak žiadateľka, ako šanca pomstiť sa svojmu expartnerovi z právnickej firmy, ktorá zbrojovku zastupuje. A všetko šlape prinajmenšom dobre, či to vezmem z pohľadu príbehu, réžie alebo hereckých výkonov, našli by sa možno maličkosti, ktoré by šlo vytknúť a nemám na mysli iba to množstvo klišé, ale, kolem a kolem, pozeralo sa nato dobre. Až na záverečný diel. Pretože to, čo malo byť jeho maximálnym vyvrcholením/uspokojením, je nakoniec prinajmenšom "sexom bez orgazmu" alebo ak chcete absolútne mizerným riešením scenáristu, za ktoré dávam celú hviezdu dole. A nezachráni to ani vypyplaná úvodná megaexplózia na mori, akú neuvidíte ani v akčnom seriáli roka. ()