Fidel Castro: Ztracené záznamy (TV film)

• Česko

Fidel Castro

The Fidel Castro Tapes

Fidel Castro: The Lost Tapes

Dokumentární

USA, 2014, 56 min

Tom Jennings

Fidel Castro (a.z.)

Zatím asi jediný kvalitní dokument o "diktátorovi". (Vše, co není podle "demokraticky" světovládného a velkopanského diktátu USA, tak je diktátorské) Ve filmu pouští Castrovy názory a dobové záběry z americké televize. Místy podprahově působí určitá démonizace Fidela, ale musím ocenit, že se zde objevují myšlenky Comandanteho. Castro změnil Kubu i svět.(16.12.2016)

• sator

Ty 4 universitní diplomy bych chtěl vidět, žádný idealista ale narcis,slavoman a diktátor a vrah bez špetky sebereflexe... Jeden z mnoha sociopatů u moci. ..(4.11.2018)

Fidel Castro, Kuba a jejich spojenci a protivníci objektivně.¬         Mimořádný je tento dokument svojí nestranností, objektivností a nezúčastněností pohledu, což je v případě USA produkce něco tak nebývalého, že jsem hodnou chvíli nevěřícně zíral na rok vzniku. Vysoké výukové hodnoty je dosaženo vhodným zapracováním historických údajů tak, aby mohl vzniknouti ucelený a pravdivý obraz o vývoji "Castrovy" Kuby. Použito je řady dobových záznamů, pečlivě sesbíraných; z nich se vlastně dokument skládá, hluchých míst je nepatrné množství (vznikly opakováním některých záběrů — jediná moje výtka).¬                 Nestrannost snímku jde tak daleko, že ukazované se neobjasňuje; je na divákovi, aby si domyslel souvislosti podle svých dalších znalostí a zkušeností. Přiznávám, že jsem pro poněkud didaktičtější přístup, a to pro to, aby co nejvíce lidí se poučilo o skutečné historii Kuby zvláště z období mezi roky 1959 až 2006; na příklad, uvítal bych pro to přímé vyjádření o tom, že USA zavinily příklon Kuby k Sovětskému svazu a proč, atp.¬                 Zmíněná nestrannost způsobila, že někde došlo k určitému zkrácení podání, byť vše podstatné bylo ukázáno. Dokument je tedy hodně také o přemýšlení a dotažení si všech souvislostí, v tom to ohledu jde v celku pro běžného diváka o poněkud náročnější dílo.(27.7.2019)