Kdybyste si chtěli Christine (Saoirse Ronan) jednoduše zaškatulkovat, zařadili byste ji mezi rebelky. Není nijak zvlášť hezká a obličej plný akné maskuje růžovými vlasy. Není nijak zvlášť chytrá a tenhle deficit vyrovnává tvrzením, že má umělecké sklony. Asi nejzajímavější je na ní to, že coby symbol vzdoru odmítá své křestní jméno, sama si říká Lady Bird a chce, aby ji tak oslovovali i všichni ostatní. Když se s ní setkáme poprvé, absolvujeme její brutální hádku s matkou, po které naštvaně vystoupí z auta. Jedoucího. A přitom je tahle věčně nabručená holka se zlomenou rukou (následek výše uvedeného incidentu) ve skutečnosti citlivá duše, která by se jen chtěla správně zamilovat a najít smysl života, a je jen nervózní z toho, že se jí ani jedno zatím příliš nedaří. (CinemArt)

HAL

Nakonec vlastně docela zklamání, Lady Bird je dost nevýrazný film o dost obyčejné holce z dost obyčejné rodiny. Není to špatné, dlouhé, a tedy ani nudné, ale trochu dramatu a větší hloubky by jen prospělo. 7/10 ()

Vančura

Není to špatný film a Saoirse Ronan je zde výborná jako vždy (stejně tak Beanie Feldstein, která mě baví čím dál víc), ale osobně mě to bohužel moc neoslovilo a trochu se mi tam vkrádala i nuda. Titulní postava podle mě neprožívá nic výjimečného a ani mi nepřišla nějak zvlášť zajímavá, a ty její věčné spory s matkou mě jen iritovaly. Celkově jsem tam postrádal nějaký výraznější závan filmařské invence, aby to Lady Bird nějak odlišilo od nespočtu podobných filmů. Myslím, že po krátké době se mi to vykouří z hlavy a zapomenu, že jsem to vůbec viděl. ()

sochoking

Lady Bird vypadá ako film, v ktorom Greta Gerwig nestihla už hrať a tak si ho sama nakrútila. Zdal sa mi totiž rovnako priamočiary a bez servítok, ako charaktery, ktoré sama hrá. P.S. Saoirse Ronan namakaná! 70% ()

dr.horrible

Strašne by som chcel, aby sa tieto malé pohodové filmíky so Saoirse objavovali na oscaroch každý rok. Aj keď možno bez šance na úspech. "Excuse me, what day is it?" ()

Tsuki

Pro někoho možná nepříliš zajímavé, pro mě naopak civilním způsobem krásný film, který přesně vystihuje náladu dospívání a vztahy s vrstevníky a rodinou (především vztah matka-dcera). Něco na filmech Grety Gerwig zkrátka dokáže okouzlit. Začínám si říkat, že tato mladá scénáristka a režisérka má pro tento typ tvorby cit. Stejně silný dojem na mě totiž udělaly její Malé ženy. A z filmu o filmu jde navíc vidět, že umí citlivě pracovat s herci a to také udělá hodně. Nepochybně má smysl i pro vhodné herecké obsazení, protože hercům tyto role padnou jako ulité a působí v nich velmi přirozeně. Právě přirozenost a delikátnost, s jakými jsou ve filmu vyobrazeny vztahy a emoce, mi je osobně velmi blízká, a věřím, že empatičtěji zaměření diváci si rozhodně přijdou na své. Za mě by si film rozhodně zasloužil vyšší hodnocení, a tak se neváhám přičinit svým vlastním hodnocením. ~(4,7)~ ()

Anderton

Viac menej rovnako príjemný "malý veľký film", ako The edge of seventeen, ten ale nemal takú odozvu, respektíve nikto nemal vopred také vysoké očakávania podľa RT. Takže je jasné, že mnohých natešencov Lady Bird musí sklamať. Ono sa tu totiž nerieši nič, čo by sme ešte nevideli a aj tie emócie sa stále držia v norme. Tým ale nechcem povedať, že by to nebola skvele nakrútená indie snímka, len sa mi už akosi nechcelo rozpomínať na pocity spolužiačok zo strednej školy. -Saoirse má síce o pár rokov viac ako 17, ale na to sa dá rýchlo zabudnúť. Páčil sa mi občas strih, možno aj vďaka nemu film pôsobí miestami ako reality show, kde si účastníci prestanú uvedomovať prítomnosť kamery. 70% ()

leila22

Lady Bird je úprimný a pekný film o dospievaní. O klasických malých "veľkých" problémoch, o rebelstve, o túžbe niekam patriť, zamilovať sa a mať pokoj od rodičov. Jeho plusom je, že netlačí na pílu, je autentický a dobre zahraný. Ale to je všetko. Tak si neklamme, že je to to najlepšie, čo nám minulý rok priniesol. Lebo to by by znamenalo pre svet filmu malý prúser. ()

Ant

Lady Bird je takový malý zázrak, protože filmů jako je tento se točí dnes poskrovnu. Netušila jsem, kolik talentu se v Gretě Gerwig skrývá. Film neokázalým způsobem popisuje dospívání jedné mladé dívky a vůbec na nic si přitom nehraje. Každý se v tom příběhu najde a o to těžší je ho hodnotit slovy. Každopádně slzy jsou zaručeny. Gerwig, Ronan a Metcalfe jsou ženské tvůrčí hlasy, které je zvlášť dnes důležité slyšet a zaslouží si všechen potlesk, který momentálně sklízejí, protože se jim podařilo něco výjimečného. ()

silentname

Som veľmi veľmi spokojný. "Lady Bird" skutočne splnila očakávania a priniesla nám film, ktorý ostane v pamäti ešte dlho po jeho dopozeraní. A dúfam, že spraví lepšie meno pre Gretu Gerwig, ktorá nie je len talentovaná herečka, ale ukázala sa tu aj ako vynikajúca režisérka a scenáristka. Jediné, čo je odhadnuteľné na tomto filme je fakt, že je absolútne neodhadnuteľný. Človek nastaví mozog, že scenár sa bude posúvať istým smerom, no po chvíli príde na to, že sa to vyvinie niekam úplne inam. Kde ho absolútne nenapadlo, že sa to celé posunie. Je to zasadené do roku 2003, ktorý je dostatočne ďaleko na to,aby to už bolo zaujímavejšie obdobie, a dostatočné blízko na to, aby sme si to ako dospelí ešte pamätali a vedeli sme, čo sme prežívali v tých časoch my. Ja som mal narozdiel od Christine ešte len 15, ale aj tak to boli časy, na ktoré človek nezabudne. Film je podľa mňa v skutočnosti o vzťahoch. O priateľstve. O vzťahu k rodičom. Je úžasné aký "Love-Hate" vzťah majú medzi sebou matka s dcérou. A funguje to skvele, lebo sme si to prežili úplne všetci. Christine "Lady Bird" je úžasná postava a spoznávame ju s jej kladmi aj zápormi. Všetci ich máme. Nikto nie je priamočiary, nikto nie je postava pre film a všetko pôsobí maximálne autenticky. A napriek tomu, že Gretu Gerwig vo filme nevidíme, tak ju človek cíti počas celého filmu. Keď už človek pozná aké postavy hrala vo filmoch, je ju tam skutočne cítiť. Presne tá istá atmosféra, ten istý feeling a ako celok to pôsobí nádherne. Najväčšie očakávanie roku sa stalo skutočne jedným z najväčších tohtoročných highlightov a už sa teším na to, kedy Gretu opäť uvidím. Či ako herečku, či ako režisérku. Lebo jej talent ma nikdy nesklame. Hodnotenie: A ()

eLeR

Príjemný a pohodový film, miestami trochu chaotický, drzý, úprimný, dojímavý .. išiel priamo k veci a rovnako tak aj postavy. Spracovanie sa mi páčilo, herecky slušné a muzika skvelá. Výborne Greta! ()

Arsenal83

Lady Prd má byť adolescentnou komédiou, len neviem komu má byť určená, či obyčajným puberťákom, dementným puberťákom, alebo retardovaným dospelým. Nie je to vôbec vtipné a nemá to ani hĺbku. Príbeh je úplne o ničom, nijako diváka nezasiahne. Vraj sa v ňom uvidia skôr ženy, to chápem, ale tak filmy nominované na oscara by sa snáď mali točiť pre obidive pohlavia, nie? ()

Chrustyn

O Lady Bird se před Oscary mluvilo jako o takovém menším zázraku, ale ve skutečnosti se jedná o docela obyčejný nezávislák, který však vyniká výbornými hereckými výkony. Jinak je to taková úsměvná klasika na téma dospívání, pohledem neobyčejné dívky. ()

classic

Gréta musela mať isto „hluché chvíľky” , a tak sa rozpamätala, čo robila zhruba pred 15. rokmi, keď bola ešte školou povinná, následne sa o tom dopodrobna rozpísala, aby na takomto základe mohol vzniknúť scenár, pričom bude zapotreby i prvotne režírovať, čiže debutovať na poli hraného, celovečerného filmu, do ktorého obsadí svoje ALTER EGO - Saoirse Ronan, a ja ani neviem kvôli čomu, tí hlupáci v Akadémii, nadelili tomuto nedobrému, až trochu viac biednemu nepodarku po piatich nomináciách, keď je sotva jedna z nich zaslúžená pre túto hlavnú herečku s tzv. hereckým potenciálom... ! ?. Pozorovať postavu, ktorej povahová črta sa zmení rýchlosťou svetla, nie je nič, čo by ma interesovalo, možno, ak by ju hrala iná predstaviteľka, než Saoirse, tak by som uznal aspoň kvality jedného člena z ansámblu, takto ma neoslovila ani akákoľvek herečka, či trebárs herec, a to ani nehovorím, ako neobyčajne pôsobí réžia, ktorá bude musieť viacej chlebíka spapať, aby bola na úrovni ledvaže televíznej produkcie, myslím si, že na to, aby nakrúcala filmy pre kiná, je mimoriadne slabá, nepotenciálna. V tomto filmovom omyle sa absolútne nič nedeje, len sa ide z nohy na nohu, strašná nuda ma teraz napadá, a tá šialenosť, to hodnotenie 99% na „zhnitých rajčinách” , je totálne mimo môjho racionálne uvažujúceho, triezveho chápania !!! ()

Oktavianus

Academy Award 2018 nominee. Být v pubertě není jednoduché v žádné době, žádné zemi a žádné kultuře. Citové zmatky, potřeba vymezit se vůči rodičům, hledání životní cesty. A Lady Bird ho popisuje skvěle. Síla tohoto snímku totiž spočívá v jeho obyčejnosti. Christinin pubertální vzdor není nijak dramatický a jiný, než jaký zažívá každý adolescent na celém světě. Její máma není netvor, ale vlastně citlivý a pečující rodič. Duše dospívajícího je vždy křehká se zamotanými city - a právě to Greta Gerwigová vystihla skvěle. A jako bonus nastínila další problémy, které vnímáme očima dospívající dívky, proto zůstávají jakoby v pozadí: neradostnou ekonomickou situaci rodiny, když jeden z rodičů přijde o práci, dril církevní školy, falešná kamarádství... Gerwigová si za kamerou počínala bravurně a jistě, ještě lépe jí ale šlo psaní. Scénář nemá jediné hluché místo, promyšleně staví Christinin příběh a zdánlivě zkratkovitými střihy dává jasně najevo, co a jak se kde děje. Za to zaslouží hlubokou poklonu, protože i když je Sacramento, "ve kterém by chtěl žít každý, kromě Christiny tedy", hlavní město Kalifornie, jeho předměstí je tak trochu buranský zapadákov - a to film vystihl výborně. K tomu úžasný realistický postavy, propracovanost charakterů... Jsem stejně starý jako Gerwigová, která psala o sobě, v letech 2002 a 2003 mi bylo stejně jako jí a hrdince. Dobře si na tu dobu vzpomínám - třeba na zdánlivě nepodstatné detaily, jaké to bylo, když jsem od rodičů dostal první mobil "pro případ nouze" a podobně. Navzdory tomu, že Lady Bird vypráví silně ženský a silně americký příběh, jeho autenticita zasáhne i muže a Evropany. Dosud nikdy, ani jako dítěti, se mi nestalo, že bych se zamiloval do filmové postavy. Christine Lady Bird to změnila. I proto jsem letos Oscara přál právě jí. ()

Flego

Boj o vlastnú nezávislosť stredośkoláčky Christine ( hovoriacej si Lady Bird ), neustále nedorozumenia a hádky s matkou ( otec bol najlepšia postava filmu ), aby zistila, že je rovnaká ako matka, a napokon aj zapochybuje nad svojou čiastočne dosiahnutou nezávislosťou... Nechcem snímok zľahčovať, je dobre natočený, obsadenie je na úrovni, ale príbeh je príliš tuctový, aby dokázal naplno zaujať vačšinu divákov. ()

poz3n

Už dlouho jsem se v kině tak "kvalitně" nezasmál. Lady Bird není dokonalý film a není to ani oscarový film. Je to ale perfektně odpozorovaný a napsaný film o dospívání, s překvapivě parádní Saoirse Ronan. Od prvních okamžiků děj (možná spíš sled provázaných scének) pádí kupředu a každý moment skončí dřív, než byste vůbec mohli začít uvažovat o tom, jestli by skončit neměl. Tenhle trochu hurá přístup funguje výborně a celý film tak uteče jako mrknutím oka. Gretě Gerwig se navíc povedlo do celé té krutě komediální slupky zabalit i trochu toho nepopsatelného feelingu dospívání a dohromady tak Lady Bird tvoří 94 minut, do kterých se vyplatí investovat čas i emoce. 8/10 ()

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)

Tvůrci Lady Bird se vrací

Tvůrci Lady Bird se vrací

01.07.2018

Tvůrčí trojice zpoza loňského úspěšného snímku Lady Bird, režisérka Greta Gerwig a hvězdy Saoirse Ronan (Brooklyn) a Timothée Chalamet (Dej mi své jméno), se znovu sejdou v nové adaptaci knihy Malé… (více)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce