• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2017, 94 min

Po letech "teen school" drama, které se konečně trochu vymaňuje z toho klišé formátu, kdy je hlavní hrdina atraktivní "wallflower" bez přátel a pořádného sociálního života. Už bylo načase, protože mi to začínalo lézt seriózně na nervy. Sympaťačka Lady Bird není žádná krasavice, ani není příliš chytrá. COŽ JE SUPER!! Její charakter je sice už maličko vohraný, ale rozhodně patří mezi jedny z nejzajímavějších protagonistek teen dramatu od dob Juna. Což mi připomíná, že Ronanová by toho Oscara klidně dostat mohla. Pravá síla filmu však podle mého tkví v úžasném vztahu mezi hlavní hrdinkou a její matkou, který dodával filmu unikátní šťávu, jenž se v podobných snímcích zas až tolik nevidí. Mimo to však Lady Bird nenabídne zas až tak jedinečnou podívanou, je to milé, je to hezké, ale člověk z toho bude mít takovou povědomou pachuť v puse, která mu rozhodně nebude nepříjemná, ale ani s ním příliš nezamává. Na debut ale dost slušná práce. Btw, jo, taky bych se od ní asi nechal sbalit. Lepší 3*(27.2.2018)

Filmů o dospívání a s podobnou tématikou jako Lady Bird bylo natočeno hromada, žádný z nich ale tak dobře nedokázal to co právě Lady Bird. Tenhle film by totiž dokázal přenést do kůže osmnáctileté Christine i padesátiletého motorkáře s vousy až na zem. Greta Gerwig na základě svých osobních i neosobních zkušeností z dospívání v Sacramentu, dokázala stvořit scénář skoro dokonalý v rámci tématu do jakého se pouští. Velká síla filmu je právě ve scénáři, který diváka přenese do kůže Christine a dovolí mu nahlížet na svět skrze její oči, jeho dokonalost ale tkví ve vykreslení všech postav okolo. Žádná z nich (až na učitele tělocviku režírujícího divadelní hru) totiž nepůsobí nijak nereálně, což je problém, do kterého podobné snímky častou sklouzávají. Lehko by se mohlo stát, že složitý vztah s matkou nebo vystupování soucitného otce sklouzne do až moc filmové roviny, která by diváka vytrhla z atmosféry. Greta Gerwig nejen, že se téhle chyby nedopouští, ona se jí přímo vyhnula obloukem, skrze poklidně plynoucí a zábavnou dějovou linku, která i přesto dokáže řešit všechna vážná témata dospívání. Není divu, že Lady Bird je zatím největším úspěchem studia A24, tenhle film je totiž naprosto stravitelný pro každého a velmi lehko by se mohl zařadit mezi žánrové klasiky. Greta Gerwig si svojí režisérskou premiéru odbyla s velkým přehledem a její předešlá scénáristická spolupráce s Noah Baumbachem se jí velmi dobře osvědčila. Ozdobou celého filmu je pak herecký výkon Saoirse Ronan, která je zase skvělá a ve svých 23 letech se začíná řadit mezi největší rostoucí talenty Hollywoodu. 84%(24.1.2018)

• qxkamo

Statisticky naplnena kvota na nominacie dram (cca 50%) musi byt, hoc je nominacia akokolvek trapna a tento nudny film je toho dokazom. Film vysielatelny na DOMA alebo JOJ plus, ale ma to jedno velke ALE. A tym je fantasticky vykon Saoirse Ronan, ktorej rola neuveritelne sadla a u mna je momentalne favoritkou na zisk Oskara. Len vdaka nej som na 2,5*.(26.1.2018)

Velmi zvláštní film, po herecké stránce úchvatný, bohužel po té dějové celkem nic moc. Jo a můžete mi vysvětlit proč je zde v žánru napsané komedie? Jako komedie mi to teda nepřišlo vůbec, spíš takové romantické drama s komediálními prvky. Opravdu musím vyzdvihnout herecký výkon Saoirse Ronan, která se rode Lady zhostila bravurně. Je to velmi talentovaná, mladá herečka.(7.1.2018)

Príbeh o sekvencii mladého života, keď sa končí stredná škola a lúčenie so "starým" zažitým spôsobom dennodenného žitia strieda očakávanie a spoznávanie niečoho nového, (nielen v podobe vysokej školy) so všetkými vzťahovými nuansami, ktoré k tomu patria - zaľúbenosť, láska, hnev, strach ... Nie je to ničím výnimočné, z radu vytŕčajúce dielo, tento punc mu dáva skutočnosť, že sa film objavuje medzi nominovanými na filmové ceny za rok 2017, no je to dobre natočené, dobre zahrané (Saoirse Ronan a Laurie Metcalf), s dobrou hudbou a vlastne sa na to celkom dobre pozerá.(22.1.2018)

Pro mě velké překvapení. Saoirse Ronan je naprosto fantastická a její postavu jsem si dost užíval Zažila toho za těch 90 minut skutečně dost, což mě vede v podstatě k jediný výhradě a to střihu. Důležitý scény jsou na můj vkus příliš krátký a zásadní zvraty a události se často odehrají v podstatě během minuty a jede se dál. Ale to je skutečně jediná výtka. Jinak jak říkám, "Sersh" je velice talentovaná herečka a jak je vidět i bavička.(23.2.2018)

Docela fajn pohled na dospívání jedné americké holky. Nic světoborného.(4.3.2018)

Psychológiou každej postavy nabité do prasknutia a v súčasnosti niet lepšieho a podobného filmu. Greta Gerwig má talent na úprimnosť v dialógoch, a to čo dokázala dať do celej dĺžky filmu, je neuveriteľné. Z jednej pólky oddychové a z druhej pólky emotívne dielko v ktorom má všetko svoje miesto. Kľudne by som uvítal priame pokračovanie. Postava Lady Bird má potenciál. Vlastnú charizmu, ktorá sa v hlavnej postave často nevidí. Saoirse Ronan v jej životnej roli.(17.6.2018)

Tak trochu Dawsonuv svet s krestanskou tematikou. Saoirse byla jako vzdy uzasna, celkove fajn prumer.(27.1.2018)

• KNTRFKT

Letošní nominace jsou pro mě teda z velký části spíš v kategorii Zlatá malina. Spolu s Vodní kokotinou, kde si žádná Ariel nemůže bejt jistá před kloakálním vyprzněním novodobě pojatym Hastrmanem, je tohle, aspoň pro mě, fakt totální dno. Natočit film o nejkritičtějším období dospívání mladý poťapaný holky, může znít asi i zajímavě, protože dnešní doba (jako každá jiná) si s sebou nese určitý úskalí a to hlavně, jste-li uplně dementní nána, vyrůstající v tradičně americky osobnostně předimenzovaný rodině, kde pravá ruka hajluje a levá hlásá komunismus a vychovává-li vás tradičně přepíčená matka s uťáplym fotříkem. Nicméně způsob, kterym je to tady podaný, je tak strašně nudnej a chvílema jen rádoby strhující, či překvapující, že dokáže spíš uspat, nebo člověku způsobit vykroucení krčních obratlů. Lady Bird je totiž přesně ten typ filmu, na kterej jsem se podíval včera večer a dneska už nevim, vo čem vlastně byl.(8.2.2018)

Osobně nechápu ten obrovský poprask kolem kvalit tohoto filmu. Film se mi líbil a myslím si, že je dobrý, ale rozhodně nepatří mezi nejlepší filmy minulého roku. Lady Bird je fajn indie záležitost, jenž není prvoplánově vlezla. Je to do jisté míry dost osobitý film. Gret Gerwig odvedla hodně dobrou práci, hlavně co se týče scénáře, a dialogy má opravdu moc pěkně napsané. Po příběhové stránce to tolik nepřekvapí, ale to je ten nejmenší problém. Mě osobně dost sedla pointa filmu, která ho tahá nahoru. Z filmu mě zaujali herecké výkony, které jsou dost kvalitní. Saoirse Ronan je moc dobrá herečka, o tom mě přesvědčila už několikrát a i zde podává velmi dobrý výkon, za nějž si spoustu cen zaslouží. Příjemně mě překvapil výkon Laurie Metcalf, protože hrála moc dobře a krásně prodávala emoce, a scéna na letišti je nádherná. Líbil se mi i výkon Tracyho Lettse, který krásně doplňuje obě herečky. Film má několik nádherně natočených scén, které jsou silné a dojemné, ale občas jsem si říkal, že je to trochu málo. Lady Bird je hezký malý film, ale čekal je mnohem více.(14.1.2018)

Hlavní má výtka směřuje k neuvěřitelným morálním obrácením hlavní postavy. To zkrácení z původně šestihodinového materiálu je znát a ani by mi nevadilo, kdyby to bylo delší, když by to působilo více přirozeněji. Komediální složka funguje ve filmu skvěle, to drama kvůli výše zmíněnému trochu hapruje no. Obsazení super.(27.2.2018)

Lady Bird je úprimný a pekný film o dospievaní. O klasických malých "veľkých" problémoch, o rebelstve, o túžbe niekam patriť, zamilovať sa a mať pokoj od rodičov. Jeho plusom je, že netlačí na pílu, je autentický a dobre zahraný. Ale to je všetko. Tak si neklamme, že je to to najlepšie, čo nám minulý rok priniesol. Lebo to by by znamenalo pre svet filmu malý prúser.(28.2.2018)

O Greta, ako tvoj obdivovateľ som asi čakal viac. Ale i tak neodchadzam sklamaný. Christine-Lady bird mi pripomínala mňa, moje sny a trapnosti ktoré som v danom veku prežíval. Dnes pri pozeraní som opäť mohol vidieť že na mojej zaostalosti nie je nič veľkého. Opäť k filmu, bol som viac menej prekvapený koľko tém dokázala Gerwig vtesnať do filmu a pri tom som nemal pocit že tlačí na pílu. Otázka gender, terorizmus, nacionalizmus, kresťanstvo, americký kastový systém, chudnutie, sex. Na vyše 90-minút vcelku dosť a pritom aj nie. Možno je to súčasťou toho veku kedy nad hormóny tlačia a my nevieme čo skôr. Veľmi príjemné kino na popoludnie. Žiadny traumatický kúsok ale vždy to predsa bolieť nemusí, ha?(7.3.2018)

Mám rád Saoirse Ronan, ale moje sympatie k ní šli nahoru dolů (možná to byl záměr?). Zbytek je obyčejné drama o dospívání, které ale prakticky nemá co nabídnout.(19.6.2018)

Ten film zabere až ve svý druhý polovině. Ale zato pořádně. Člověk musí na konci trochu počkat, protože nutkání dát plnej počet je silný. Nejvíc muj pocit z Lady Bird jako filmu i postavy vystihuje ten mikrodialog na konci: "Jesus Christ, you have really bad music! It’s all greatest hits." "But they’re the greatest. What’s wrong with that?" 80%(3.9.2018)

I přes rámec komedie skrývá Lady Bird krásné poselství pro puberťáky po celém světe. Tradiční dospívání zde vezme za své když si hlavní protagonistka prožije příběh až několika reálných jedinců. Příjemně zahrané leč místy hluché. 85%(28.12.2017)

Nenápadné a příjemně dobrosrdečné komediální drama o problematické, leč citlivé dospívající dívce ztvárněné skvělou Saoirse Ronan, které utíká jako voda, splní účel trefného zachycení života náhodné teenagerky a díky krátké stopáži zase s brzy s lehkostí odpluje svou cestou.(29.12.2017)

• Methodix

Neuveriteľne suchá obyčajnosť o dospievaní jednej priemernej dievčiny, navyše s podobizňou asexuálne pôsobiacej a nepríjemnej Saoirse Ronan. Nechápem prečo takémuto filmu, ktorý sa venuje každodennej rutine v živote teenagera a ktorý nemá skoro nič, čím by aspoň na krátku chvíľu zaujal, prideľuje akadémia toľko nominácií. Nie je tu zábava a ani dráma, nie je tu vlastne skoro nič zvláštne, iba tie isté kecy o tom istom, čo už každý niekde aspoň raz videl alebo počul.(29.1.2018)

Milý snímek o vztahu rebelky a její matky, rebelky a jejích mužů, rebelky a světa, v posledním ročníku katolické střední. Jistě nadrůměrný indie snímek o dospívání, který ale stejně jako mnoho dalších před ním zapadnou a nezachrání ho ani akademie.(1.3.2018)

Moc křesťanské, moc americké, moc průměrné - 65% za "Siršu".(4.3.2018)