Král Belgičanů

• Nizozemsko King of the Belgians (více)

Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. Žádná letadla. Žádné telefony. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět - a své pravé já. (Artcam Films)

Filmpress.sk (Elena Ťapajová)

"Divák sa môže miestami usmiať, či skôr uškrnúť nad absurdnými momentmi, nemá však priestor a ani príležitosť precítiť dianie, tobôž sympatizovať s niektorým z protagonistov. Zostáva v pozícii akéhosi pozorovateľa. Uvedomuje si, že film je svojským pokusom o metaforu dnešnej Európy, rozprávaním o…" více

TotalFilm.cz (Dagmar Šimková)

"Věřte mi, že až na tenhle snímek vyrazíte do kina, budete se dobře bavit. A to ještě počkejte až uslyšíte zpívat Black Sea Sirens! Nezbývá než říct bravo a víc takových filmů!!! Král Belgičanů se totiž svým satirickým nádechem stane potěšením, které vám díky smíchu prodlouží život o pár let." více

25fps.cz (Vít Poláček)

"Příběh začíná jako politická satira o evropské politice. (...) Film se zároveň snaží i o satiru vnitřních belgických problémů. Tato část se sama o sobě bez znalosti belgického prostředí může snadno stát nesrozumitelnou." více