Potvora (TV seriál)

Fleabag

Komedie

Velká Británie, 2016, 2 h 32 min (Minutáž: 6x27 min)

Se srovnávanou Mirandou to má jen málo společného. Kde je Miranda praštěná a bláznivá, tam Potvora jede buď více drsný humor nebo, v druhé části přechází do mnohem vážnějšího tónu a humor je spíše jen jemným doplňkem. V té vážnější části mi seriál, vedený jako komedie, přijde mnohem silnější a více stojí za sledování, ale pozitivních emocí z něj moc nevzejde. Což je u prvotně komediálního seriálu celkem zvláštní a asi ne úplně žádoucí. I když Fleabag stálo za sledování, Miranda mě svou šíleností bavila mnohem více (a byla i obecně lepší) a tohle bych si na rozdíl od ní asi znovu nedal. 60%(11.5.2018)

Ale jo, je to v celku chytře napsané, ovšem já se u podobných "otevřených zpovědí" typu Lucky Louie nebo Girls příliš nebavím. Další nevýhodou pro mě bylo, že jsem těsně před vydáním Fleabag viděl Chewing Gum od Michaely Coel, což je seriál spadající do podobného ranku (oba seriály adaptovány ze stand-up vystoupení). I kvůli tomu jsem těch 6 dílů viděl rozházeně během půl roku. Mimochodem divadelní verze měla 3 autorky, tak by mě zajímalo, proč se kolegyně nepodílely na tvorbě scénáře k seriálu.(5.12.2016)

Fleabag vypadá jako kdyby Lena Dunham napsala Manchester by the Sea. Autorkou je ale Phoebe Waller-Bridge, která v něm výborně propojuje komedii s dramatem. A navíc exceluje i v titulní roli, kdy si užívá každé prolomení čtvrté stěny. Postačí jí výmluvný pohled do kamery jako u Franka Underwooda. Fleabag je skvěle napsaný a vystavěný seriál.(15.7.2017)

Miranda byla před časem mým prvním setkáním se specifickým formátem hry na stylizovanou zpověď, kdy s odzbrojující otevřeností a cílevědomou ironickou nadsázkou prodává hrdinka publiku své nedostatky, chyby a selhání. Miranda mi byla až iracionálním způsobem protivná, zkrátka jsem ji nepřijal jako lidský typ. U Phoebe jsem na vážkách. Její drzost a cynické proslovy ve mě sympatie nevyvolávají a někdy si říkám, jestli není místo potvora výstižnější poněkud tvrdší výraz svině. Na druhou stranu, pro dívku s tak rozbujelou sexualitou a sklonem k všemožným perverzím jsem měl vždycky trochu slabost. Ostatně divák záhy pochopí, že její sarkasmus často jen zakrývá nejistotu a nízkou sebedůvěru. Jsou momenty, kdy z ní spadne maska a obnaží se nesmírně zranitelný citlivý vnitřek. Celkový dojem: 60 %, berte s vědomím, že nejsem ani v budoucnu nebudu fanouškem žánru.(20.4.2018)

1. SEZÓNA: Protivná sprostá holka s velikým srdcem, ale dávno mrtvou sebedůvěrou. Konečně někdo natočil hranej film o takovejch těch malejch andělíčcích a ďáblech v comicsových bublinách nad hlavou ústřední postavy, kteří se mezi sebou neustále perou o to, kdo z nich si vydobude delší vládu nad rozervaným tělem. Vtipné, smutné, a do masa tnoucí. Pěstujte morčata!(4.3.2017)