Potvora (TV seriál)

Fleabag

Komedie

Velká Británie, 2016, 2 h 32 min (Minutáž: 6x27 min)

Fleabag vypadá jako kdyby Lena Dunham napsala Manchester by the Sea. Autorkou je ale Phoebe Waller-Bridge, která v něm výborně propojuje komedii s dramatem. A navíc exceluje i v titulní roli, kdy si užívá každé prolomení čtvrté stěny. Postačí jí výmluvný pohled do kamery jako u Franka Underwooda. Fleabag je skvěle napsaný a vystavěný seriál.(15.7.2017)

1. SEZÓNA: Protivná sprostá holka s velikým srdcem, ale dávno mrtvou sebedůvěrou. Konečně někdo natočil hranej film o takovejch těch malejch andělíčcích a ďáblech v comicsových bublinách nad hlavou ústřední postavy, kteří se mezi sebou neustále perou o to, kdo z nich si vydobude delší vládu nad rozervaným tělem. Vtipné, smutné, a do masa tnoucí. Pěstujte morčata!(4.3.2017)

Přirovnávat Fleabag k Black Books je trochu mimo. Rozhodně to není taková prvoplánová řachanda, ale jsou tu i prvky dramatu, ba i tragi - komedie. Vše se ale hlavně točí kolem sexuchtivé Potvory, která je vždy nad věcí až na jednu věc a to je smrt její nejlepší kamarádky Boo. Velmi vtipné scény (focení vagíny, krádeže sošky a další), hezké dialogy (prokládané komentáři pronášené k nám, divákům) a vůbec neotřelé pojetí celé minisérie, to jsou pozitiva. Průběžně jsem si říkal, že to na víc, než tři hvězdy nemá, protože je to pro mne moc feministické, ale kvůli poměrně originálnímu scénáři a způsobu realizace přidávám čtvrtou.(15.4.2018)

Miranda byla před časem mým prvním setkáním se specifickým formátem hry na stylizovanou zpověď, kdy s odzbrojující otevřeností a cílevědomou ironickou nadsázkou prodává hrdinka publiku své nedostatky, chyby a selhání. Miranda mi byla až iracionálním způsobem protivná, zkrátka jsem ji nepřijal jako lidský typ. U Phoebe jsem na vážkách. Její drzost a cynické proslovy ve mě sympatie nevyvolávají a někdy si říkám, jestli není místo potvora výstižnější poněkud tvrdší výraz svině. Na druhou stranu, pro dívku s tak rozbujelou sexualitou a sklonem k všemožným perverzím jsem měl vždycky trochu slabost. Ostatně divák záhy pochopí, že její sarkasmus často jen zakrývá nejistotu a nízkou sebedůvěru. Jsou momenty, kdy z ní spadne maska a obnaží se nesmírně zranitelný citlivý vnitřek. Celkový dojem: 55 %, berte s vědomím, že nejsem ani v budoucnu nebudu fanouškem žánru.(20.4.2018)

Jeden z nejzajímavější seriálů tohoto léta, který se vcelku nenápadně vyloupl někde v zapadlých televizních vodách BBC 3. Ačkoliv asi nejsem úplně cílovou skupinou seriálu, tak mě nějakým způsobem dokázal k obrazovce přikovat jako málo co v poslední době. Hlavním podíl na tom asi má chytrý scénář Phoebe Waller-Bridge, fungující humor (skvělá práce se "čtvrtou stěnou") a vcelku originální postavy. Právě ty byly na celém seriálu to nezajímavější a posouvaly ho pryč z potenciální tuctovitosti. Podle mého se jedná se o další důkaz toho, že Britové tyhle hybridy mezi komedií a dramatem prostě umí.(12.9.2016)