Potvora (TV seriál)

Fleabag

Komedie

Velká Británie, 2016, 2 h 32 min (Minutáž: 6x27 min)

Jeden z nejzajímavější seriálů tohoto léta, který se vcelku nenápadně vyloupl někde v zapadlých televizních vodách BBC 3. Ačkoliv asi nejsem úplně cílovou skupinou seriálu, tak mě nějakým způsobem dokázal k obrazovce přikovat jako málo co v poslední době. Hlavním podíl na tom asi má chytrý scénář Phoebe Waller-Bridge, fungující humor (skvělá práce se "čtvrtou stěnou") a vcelku originální postavy. Právě ty byly na celém seriálu to nezajímavější a posouvaly ho pryč z potenciální tuctovitosti. Podle mého se jedná se o další důkaz toho, že Britové tyhle hybridy mezi komedií a dramatem prostě umí.(12.9.2016)

Přirovnávat Fleabag k Black Books je trochu mimo. Rozhodně to není taková prvoplánová řachanda, ale jsou tu i prvky dramatu, ba i tragi - komedie. Vše se ale hlavně točí kolem sexuchtivé Potvory, která je vždy nad věcí až na jednu věc a to je smrt její nejlepší kamarádky Boo. Velmi vtipné scény (focení vagíny, krádeže sošky a další), hezké dialogy (prokládané komentáři pronášené k nám, divákům) a vůbec neotřelé pojetí celé minisérie, to jsou pozitiva. Průběžně jsem si říkal, že to na víc, než tři hvězdy nemá, protože je to pro mne moc feministické, ale kvůli poměrně originálnímu scénáři a způsobu realizace přidávám čtvrtou.(15.4.2018)

Ten, kdo psal hlavičku k tomuto výtečnému seriálu, by se měl stydět. Opomenout v kolonce "Hrají :" jméno představitelky hlavní role je neodpustitelné. Abyste jako já nemuseli hledat na IMDb, zde jméno té úžasné star " Phoebe Waller-Bridge. Konečně opraveno !! Děkuji za opravu a letím si pustit další díl. Rozhovory s nevlastní maminkou pojmenovanou "The Cunt" jsou peprné a je nutné je shlédnout několikrát.(3.10.2016)

Ale jo, je to v celku chytře napsané, ovšem já se u podobných "otevřených zpovědí" typu Lucky Louie nebo Girls příliš nebavím. Další nevýhodou pro mě bylo, že jsem těsně před vydáním Fleabag viděl Chewing Gum od Michaely Coel, což je seriál spadající do podobného ranku (oba seriály adaptovány ze stand-up vystoupení). I kvůli tomu jsem těch 6 dílů viděl rozházeně během půl roku. Mimochodem divadelní verze měla 3 autorky, tak by mě zajímalo, proč se kolegyně nepodílely na tvorbě scénáře k seriálu.(5.12.2016)

Fleabag vypadá jako kdyby Lena Dunham napsala Manchester by the Sea. Autorkou je ale Phoebe Waller-Bridge, která v něm výborně propojuje komedii s dramatem. A navíc exceluje i v titulní roli, kdy si užívá každé prolomení čtvrté stěny. Postačí jí výmluvný pohled do kamery jako u Franka Underwooda. Fleabag je skvěle napsaný a vystavěný seriál.(15.7.2017)