Potvora (TV seriál)

Fleabag

Komedie / Drama

Velká Británie, 2016–2019, 5 h 6 min (Minutáž: 23–28 min)

Fleabag vypadá jako kdyby Lena Dunham napsala Manchester by the Sea. Autorkou je ale Phoebe Waller-Bridge, která v něm výborně propojuje komedii s dramatem. A navíc exceluje i v titulní roli, kdy si užívá každé prolomení čtvrté stěny. Postačí jí výmluvný pohled do kamery jako u Franka Underwooda. Fleabag je skvěle napsaný a vystavěný seriál.(15.7.2017)

Se srovnávanou Mirandou to má jen málo společného. Kde je Miranda praštěná a bláznivá, tam Potvora jede buď více drsný humor nebo, v druhé části přechází do mnohem vážnějšího tónu a humor je spíše jen jemným doplňkem. V té vážnější části mi seriál, vedený jako komedie, přijde mnohem silnější a více stojí za sledování, ale pozitivních emocí z něj moc nevzejde. Což je u prvotně komediálního seriálu celkem zvláštní a asi ne úplně žádoucí. I když Fleabag stálo za sledování, Miranda mě svou šíleností bavila mnohem více (a byla i obecně lepší) a tohle bych si na rozdíl od ní asi znovu nedal. 60%(11.5.2018)

Ale jo, je to v celku chytře napsané, ovšem já se u podobných "otevřených zpovědí" typu Lucky Louie nebo Girls příliš nebavím. Další nevýhodou pro mě bylo, že jsem těsně před vydáním Fleabag viděl Chewing Gum od Michaely Coel, což je seriál spadající do podobného ranku (oba seriály adaptovány ze stand-up vystoupení). I kvůli tomu jsem těch 6 dílů viděl rozházeně během půl roku. Mimochodem divadelní verze měla 3 autorky, tak by mě zajímalo, proč se kolegyně nepodílely na tvorbě scénáře k seriálu.(5.12.2016)

Jeden z nejzajímavější seriálů tohoto léta, který se vcelku nenápadně vyloupl někde v zapadlých televizních vodách BBC 3. Ačkoliv asi nejsem úplně cílovou skupinou seriálu, tak mě nějakým způsobem dokázal k obrazovce přikovat jako málo co v poslední době. Hlavním podíl na tom asi má chytrý scénář Phoebe Waller-Bridge, fungující humor (skvělá práce se "čtvrtou stěnou") a vcelku originální postavy. Právě ty byly na celém seriálu to nezajímavější a posouvaly ho pryč z potenciální tuctovitosti. Podle mého se jedná se o další důkaz toho, že Britové tyhle hybridy mezi komedií a dramatem prostě umí.(12.9.2016)

Vynikající záležitost! Co se v prvních dílech jeví jako (velmi vydařená) komedie s trochu drsnějším humorem (a originálním "bouráním čtvrté stěny"), postupně čím dál více funguje i ve vážnější, dramatické rovině. Hlavní hrdinka je oportunistka, která "nemá co ztratit" a tak se zoufale snaží urvat v každé situaci, co se urvat dá (což ze začátku často působí jako čirá sobeckost). Přesto se na ni nedokážu zlobit. Rozesmála mě a zároveň dojala, jako se to zatím podařilo jen málo filmovým/seriálovým postavám. Postavy jsou v tomhle seriálu vůbec napsané výborně - s patřičnou dávkou britské nadsázky, zároveň však nesklouzávají do karikatur - naopak bych řekl, že s přibývajícími díly působí stále uvěřitelněji. P.S.: Druhá (a zdá se, že bohužel poslední) série oproti té první trochu mění tón - zatímco první sérii tvoří spíše útržky příběhů a nálad, v té druhé je od začátku dominantní jedna konkrétní příběhová linka, která po celou dobu převažuje rovnováhu mezi komedií a dramatem spíše do dramatické roviny. Na druhou stranu o humor stále rozhodně není nouze a na celkové kvalitě diváckého zážitku druhá série neslevuje vůbec nic. Jen nerad jsem se s "Flea" na konci loučil - je to jedna z těch postav, které když odcházejí, tak se na pár okamžiků neubráníte pocitu, že vám ze života mizí někdo blízký (efekt v tomto případě ještě zesílený faktem, že hlavní hrdinka se vlastně se spoustou svých myšlenek a pocitů svěřuje přímo a výhradně divákovi). Každopádně mi bylo potěšením - a moc rád si dám někdy reprízu.(16.2.2019)