Španělská výprava do hlubin amazonské džungle s cílem nalezení města ze zlata. Skupinu neohrožují pouze původní kmeny obývající zdejší místa, ale i vzájemná rivalita, výhled na slávu a v neposlední řadě chamtivost. Kdo by taky nechtěl mít všechno zlato pro sebe? (Hovnex)

kaylin

Na historický film je to dobré, drsné. A hlavně na to drsné je zaměřeno, takže samotný příběh, který se tam odehrává, se nejeví ani moc důležitý. Ke konci to ale velmi dobře graduje, i když některé scény mi skoro přišly nelogické. I tak jsem se ale nemohl zbavit určitého příjemného dojmu, snad v náznacích podobnosti s filmem "Apocalypto". ()

T2

║Rozpočet EUR 8miliónov║ Tržby USA $5,539║ Tržby Celosvetovo $1,528,185▐  Psycho analýza hladania zlatého mesta El Doráda. Dosť depková výprava, kde si ide každý po krku len aby čo najviac nahrabal na svoje konto z tej imaginárnej vidiny zlatého opojného mesta. Technicky fajn, občas nejaký brutál atak ale herci až tak nestrhnú. /50%/ ()

Big Bear

Jejdanánky,to jsou zase hodnocení ! A přitom to byla tak parádní záležitost z poloviny šestnáctého století. Ano, žádná Angelika to jo ! Film je o tom jak španělský král posílá ,,expedice'' do oblastí Karibiku. Výpravy mají prozkoumávat nové končiny a přinést zlato. O zlatých indiánských městech s domy ze zlata se šíří hotové legendy, které vábí muže Španělska k podnikání nebezpečných cest. Zločinci, dobrodruzi, chudáci, vysloužilí vojáci i chudší šlechta, ti všichni se účastnili těchto výprav s nadějí, že zbohatnou a přinesou si domů slávu a zlato. Král na cestu vysílal i duchovní aby pohany obraceli na svatou víru. Jenže již plavba samotná ke vzdáleným břehům byla tehdy nebezpečná a po vylodění čekala na výpravy drsná džungle s divokou zvěří a domorodými obyvateli, kteří se hodlali s vetřelci vyrovnat po svém. Kdo se divil proč se z Coortézovy výpravy nebo i Kolumbovy vrátilo tak málo lidí, může mu tento film udělat lecos napovědět a osvítit. Úmorné plahočení se deštným pralesem, každodenní ztráty často z řad přátel, rivalita mezi žoldáky a vedoucím výpravy ..o tom je tento film. Stejně jako divák pomalu chápe, že pokud na nějaké zlato dojde dočká se ho jen hrstka statečných, stejně tak to pomalu chápou i sami hrdinové. Brutální? Krvavé? Pche. Ví někdo něco o šestnáctém století? Tehdy se na náměstích běžně lámalo kolem, čtvrtilo, sekalo a upalovalo. Probodnutí mečem v rozbahněné džungli či poprava garotou tak působí ještě celkem civilizovaně. Tohle je pro mne parádní překvapení ze Španělska a dávám za 4 kule do arkebuzy. * * * * ()

Mariin

Příběh s negativní schizofrenií. Absence dobra, jen zmar, krutost, rouhání i nesmysly činí z tohoto rádoby filozofického produktu dadaisticky infernální film, jehož cílem je pokálet vlastní historii a především křesťanství jako takové. Jeden z nejošklivějších filmů, které jsem v poslední době viděl. Trochu mi připomínal starší destruktivní gore western  "Condenados a vivir" (1972)... A ještě poznámka: hodně by mne zajímalo, který idiot vymyslel český název filmu, který je naprosto zavádějící... ()

Chrustyn

Takový odvar Wernera Herzoga a poslední třetiny 1492. Na oko občas pěkné, ale táhle a ničím zajímavé historické vyprávění. ()

Arsenal83

Pár opálených chlapov sa prebíja húštinou džungle, tu sa vyspia s radodajnou Indiánkou, tu si to rozdajú s fešnou Španielkou a pomedzi to z nich pár padne, no stihne ešte pozabíjať zopár červeno i nečervenokožcov. Takto teda vyzerala tak slávna conquista? Možno aj áno, jasné, že šlo najmä o zlato, ale keď prinesiem niečo na filmové plátno, mohlo by to byť o niečo viac ako o nekonečnej prechádzke, kde si sem tam šuknem, sem tam niekoho zabijem, no prechádzam sa ďalej a aj tak nič nenájdem. ()

Morholt

Tady byl velký potenciál, ale filmu uškodilo to, že se vydal tak trochu vláčilovskou cestou. Všechny vyhrocenější scény, a že jich tu bylo, pak působily až na výjimky poněkud ospalým dojmem a neměly žádoucí dopad. Také si nejsem jistý nutností jisté romantické linky. Celkově mi do toho moc nezapdala. Každopádně prostředí džungle bylo pohlcující a samo o sobě udělalo víc než půlku filmu. Přidali se i solidní herci a pár silnějších momentů, jako byl třeba vojenský zpěv, takže celkově hodnotím lehce nadprůměrně. 60% ()

Johnny.ARN

Rekonštrukcia zápiskov nemohla dopadnúť inak. Rozvláčne a monotónne. Idú, zabijú niekoho z posádky, vystriedajú sa na ženskej a idú ďalej. Ľudská chamtivosť nemá hraníc, ani vtedy ani teraz. 2 z 5 ()

Adramelech

Výpravný historický film. Rozhodně ne špatný, jenom trochu vláčilovsky rozvláčný, jak zde ostatně už někdo poznamenal. Dovoluji si sem vložit záznam snu, který by se dal rozpracovat do podoby scénáře a natočit s podstatně nižšími náklady. Děj optimisticky začíná nalezením pokladu a odehrává se v Čechách začátkem devadesátých let, jenom v poněkud alternativní realitě. Žánr: mysteriózní romantické drama. - - - Sen o lucemburské zlatokopce (v noci 30. na 31. října 2022) - - -     Jdu lesem. Náhle spatřím, že lesní půda na jednom místě sytě oranžově září. Vypadá to, jako kdyby ze zhruba kruhové plochy o průměru asi jeden a půl metru vystupovalo světlo. Že by tam rostl nějaký světélkující mech nebo houby? Jdu se podívat blíž. Opravdu to vypadá na nějaký druh hub, ale tohle přece žádné houby nedělají. Usoudím, že tu bude zakopaný poklad. Dloubnu větví do země, abych zjistil, zda se nejedná o onen druh pokladu, který jednou za uherský rok vystupuje skoro až k povrchu, ale není to ten případ. Pak pro jistotu ještě dupnu na kruhovou plochu, ale půda se nepropadne. Ach jo, tohle se bude muset vykopat rýčem. Označím místo kolem dokola kameny, abych je druhý den našel, a vracím se, ale kam vlastně?      Jsem v Táboře a vybavuji si, že bydlím ve Vídni. Město však nevypadá jako počátkem devadesátých let, ba nepřipomíná ani Tábor z dřívější nebo pozdější doby, jak jsem jej znal. Něco je jinak. Koukám, že mi na botách ulpěly zbytky světélkujících hub a že rozežraly část podrážek a svršků. Koupím si nové boty. Za černé pánské polobotky zaplatím 250,- Kč. To mi přijde jako hodně mírná cena. Zítra zjistím, kolik stojí rýč a dva kufry na kolečkách. Teď bych si ale měl dojít na večeři a ubytovat se. Zamířím do hotelu Palcát. Recepční mi sděluje, že všechny pokoje jsou obsazené. Ptám se, jestli by se nenašel aspoň nějaký malý, skrovně zařízený pokojík. On na to, že v tom případě bych mohl přespat v komoře. Není tam sice postel, ale na podlahu by se položila madrace. Je tam stolek, pár židlí, věšák na šaty, umyvadlo a tekoucí voda, na WC se však musí jít přes chodbu. Vyfasuji klíč a hotelový zaměstnanec mi ukáže můj pokojík. Madraci a lůžkoviny teprve přinesou, stejně tak i ručník. Zatím se mohu jít navečeřet.      Všechno proběhlo v pohodě, pyžamo a hygienické potřeby mám ve své oranžové cestovní tašce, tak ještě se umýt, vyčistit si zuby a spát. Sotva zavřu oči, někdo klepe na dveře. Vchází hotelový zaměstnanec a ptá se, jestli by mi nevadilo, kdyby sem přidal ještě jednu madraci. Nutně potřebují ubytovat ještě jednu zahraniční turistku. O. K. Turistka je slečna s cestovním kufříkem. Pozdraví německy a omlouvá se atd. Říkám, že je to v pořádku, ať se zařídí jak umí, ale že já už budu spát. Přesto však nenápadně sleduji, co bude má spolunocležnice dělat. Ona vyndá z kufříku noční košilku, svlékne se, přičemž své svršky odkládá na věšák, umyje se, oblékne si košilku a vklouzne pod deku na vedlejší madraci. Napadne mě, že když vedle mě leží ženská v košilce, tak bych se mohl představit. I ona se představí a zajímá se, odkud jsem a co dělám. Říkám, že momentálně žiji ve Vídni a že jsem spisovatel. A co ona? Dozvídám se, že slečna je lucemburská zlatokopka. Kromě toho vystudovala medievalistiku a je znalkyní Paracelsova díla, ale tím se neuživí. Divím se, co dělá v jihočeském okresním městě. Ona vysvětluje, že nazřela v astrálu, že tady má nějaký chlápek vykopat poklad velké materiální a historické hodnoty. Chce se s ním seznámit, obloudit jej svými půvaby a vytáhnout z něj co nejvíc peněz. Jako lucemburská občanka má na podíl z pokladu morální právo, protože jde o mince a klenoty, jež byly svého času v majetku Jana Lucemburského. A jak toho nálezce pokladu najde, když ani nerozumí česky? Je si jistá, že ho najde snadno, protože ji vede její šťastná hvězda. Tak to má holka recht, protože její hvězda ji už přivedla skoro až do mé postele. Hm, ale teď už budeme spát, ne?      Uvažuji, jestli bych ji neměl vzít do party. No dobře, ráno jí to vyklopím a dáme sex, abychom se trochu blíž seznámili. Pak bych ji dovedl do lesa, ukázal jí příslušné místo a poklad by mohla vykopat ona, když je zlatokopka. Jo, to je dobrý nápad. S rýčem bude pracovat ona a já jí budu radit. Ještě předtím to místo magicky ošetřím, aby se poklad přičiněním zlomyslných gnómů nepropadl hlouběji do země. Zlato pak odtáhneme společně a dál se uvidí. Asi si koupím v Praze byt a ona by tam se mnou mohla nějaký čas bydlet. () (méně) (více)

janesX

Mňa to celé bavilo, až sa trochu divím niektorým hodnoteniam. Bavilo ma pozerať, ako sa tí španielski psi na honbe za zlatom zabíjajú medzi sebou. Aj keď to nemuselo byť až tak chladné a mohlo to mať krajší, napríklad romantickejší koniec, takto je to aspoň prirodzené a hodné šestnásteho storočia. V tejto atmosfére sa naozaj ocitnete na sto minút v stredoveku, v exotickej džungli a v zákernej spoločnosti. Veľmi vydarené a dávam 74%. ()

mira007

Španělské historické syrové drama o skupině žoldnéřů, kteří se vypraví do bájného města skrz neprostupnou džungli a musí bojovat s indiány, mezi sebou a jsou pronásledováni jinou skupinou ozbrojenců. Je to zajímavé ale pluje to odnikud nikam a ten konec je trochu jalový a ztrácí to spád ve vyprávění. ()

kluk z Na

Voják: "kurde zakopnul jsem" Velitel: "Nasaďte mu garotu" Voják: "radši umřu jako voják " Velitel: "nope, garotu" Voják " tak jdem na to" ..... a nechal si nasadit to škrtící zařízení =D Jako chvílema to bylo fakt komický, jak se nechávali popravovat, jakoby život neměl cenu...trochu jako viral videa, kdy se herci snaží napodobit hloupé situace z počítačových her...Nicméně, od Aguirre, hněv boží musím vidět všechno na tohle téma a baví mě to sledovat. Takže od toho se odráží moje hodnocení, je to komicky hloupý, ale baví mě to. ()

MickeyStuma

Láska, ambice, zrada a smrt se střetávají v nekonečném hledání města postaveného ze zlata španělskou výpravou v hlubinách amazonské džungle. Snímek se po technické stránce dá velice přesně srovnat se seriálem 'Hra o trůny'. Jedná se převážně o konverzační děj s ohromnou dechberoucí temnou výpravou, kde samozřejmě nechybí ani akční scény menších bitev. Avšak první se objeví až po hodině stopáže. Na základě příběhu spisovatele Artura Pérez-Reverteho a inspirovaného výpravami španělských dobyvatelů 16. století, snímek vypráví o výpravě španělských vojáků vydajíc se přes amazonský deštný prales nalézt město ze zlata. A jedná se o skupinku lidí, kteří zatím poznali jen chudobu a jsou ochotni za nalezení bohatství udělat cokoliv. I za nepřetržitého použití násilí. A v tom je jádro věci. Podařilo se natočit tvrdý film s pevným scénářem jak skála. Je to vlastně takové středověké road movie provázející snad všechny druhy zrad a vražd ve jménu krále a Boha. A tady je asi největší kámen úrazu, neboť v takovémto konceptu by asi nejeden divák očekával více bojů, třeba i krvavějších a více emočních scén, což by dalo událostem větší důvěryhodnost. To však překonává výprava společně s celkovou atmosférou. Kromě samotné džungle je všude také spousta bláta, vlhka, špína, lidská přirozená únava, sex a dokonce i náboženské modlitby. Působivá kamera zachycující amazonský deštný prales ve spojení s hudbou, je další základní aspekt daných scén a prostředí. Jak bylo zmíněno výše, fanoušci seriálu 'Hra o trůny' si přijdou na své. Komu připadá tento seriál nudný, bude pro něj nudný i tento film. Ten je však povedený. Ukazuje dobytí Ameriky ve zcela jiném úhlu pohledu, než jak jsme byli doposud zvyklí. Bída a rozčarování se táhne celou dějovou linkou, jak snad ještě nikdy. ()

knihovna

Takhle se mají točit filmy. Výborná atmosféra, výborné kostýmy. Prostě paráda. Samozřejmě, že týpkům, co jsou ujetí na marvelovolovinách se to nebude líbit, ale to je vlastně dobře. ()

macco33

Skvělé! Zachytit věrohodně atmosféru vlhké džungle ze 16. století, kterou bloudí banda španělských dobrodruhů, chudáků, chamtivců a fanatiků není vůbec jednoduché!. Žene je jediná vidina: ORO! Na cestě za zlatem a s křížem na krku se musí zabíjet domorodci a nebezpeční hadi, znásilňovat naivní indiánky, navzájem si podřezávat krky a na velitelův rozkaz nasazovat potupnou garotu. Do toho krásná manželka velitele, která některé jeho muže vědomě i nevědomky přivádí k šílenství a k prolévání další krve. Kolem se rojí domorodé kmeny se svými foukačkami plnými jedovatých šípů, vedro, vlhko, bažiny, komáři... Za jejich zády pak výprava dalších zabijáků, která je má za úkol zlikvidovat. V takové idylce se rozvíjely moderní dějiny Ameriky. Podobný film z roku 1972: Aguirre, hněv boží. Viz komentáře Big Bear, MickeyStuma a Babinicz. ()

vinducha

Novější příspěvek do objevitelských adventur stylu El Dorado a Aguirre. Neurazilo , pobavilo , ale nic moc nového do tématu to taky nepřineslo. ()

Babinicz

Boj o zlato, které ještě nikdo nemá, krutý zápas o přežití a záblesk lidskosti. Velmi oceňuji věrohodnost ušmudlaných kostýmů, dobových zbraní a bojových scén. Měl jsem pocit, že cítím smrad žoldáků a vlhkost džungle. Skvělý casting, perfektní herectví, nádherná sonda do jednoho okamžiku historie a velký otazník, kdo to vlastě přežije a jak to dopadne. Díky za tento film. ()