Cizinec

Gaylene Preston

Plan 9

John Gilbert
  • Pepinec

Ať už to mělo být cokoli, vzniklo utrpení. Ovšem nikoli utrpení hlavní ´hrdinky´, nýbrž diváka. Nepěkná, necharismatická a neuvažující ženská vleze tuctovému chlápkovi na loď, ze které se během plavby vytratí atmosféra, napětí a nápad. Scénáristka zřejmě dostala mořskou nemoc a ve stylu "když si nevíš rady, učiň z někoho blázna", se na záchranném člunu doplácala k ostrovu zapomnění.(15.8.2011)

Uf. Pakliže jste rádi překvapováni žánrovými zvraty, tohle by se Vám mohlo líbit. Na mě to zabíralo, přestože režii nelze označit jinak než jako mdlou a postavy se vymykající čemukoliv vyjma kombinovaných psychiatrických diagnóz [romanticky naladěná režisérka asi chtěla cosi sdělit o nevyzpytatelné povaze milostného citu]. Ten ostrov s chajdou, mrazákem (bez tý ženský) bych samozřejmě chtěl.(3.11.2012)

Veľmi netradičný film. Počiatočný stav ničím neprekvapí, zakladá sa na tradičných thrilerovských postupoch, neskôr prejde do psychologickej konfrontácie odlišných postáv (ktorým ide v zásade o to isté len nie v rovnakom čase) až prejde k osobnej dráme (ktorej ťarcha deja a činu prevláda). Veľmi netradičný námet, kde to na konci hrajú tvorcovia na čisté umenie a divák, ktorý čakal samoúčelnú brutalitku na opustenom mieste mohol celkom spokojne precítiť túto vášňou poznačenú tragikomickú idylku.(23.4.2014)

Na obálce obalu od tohoto filmu si můžete přečíst, že jde o jeden z nejlepších filmů roku, který je nefalšovaný, originální, vtipný a děsivý zároveň. No polovina této definice by se dala brát vážně. Jeden z nejlepších filmů roku není rozhodně. O humoru a děsu bych zde nijak výrazně nemluvil. Ale nefalšovanost a originalita je tímto filmem celkem prošpekovaná. Žena je nejdříve hysterická z únosu, pak se začíná podvolovat a ikdyž už není se svým únoscem fyzicky, tak si ho psychicky stále připomíná. Vyústění filmu není tuctové a je to jeden ztěch filmů, který se hodí pro dlouhá odpoledne nebo k jiné činnosti.(18.7.2010)

První půlhodinku jsem si bohužel naivně myslel, že půjde o thriller v němž bude klasická šablona hry kočky s myší. Připravil jsem se proto na lyšácký úsměv Sama Neilla a jen čekal, kdy se to zvrtne. Naneštěstí se to nezvrtne, jen to připravované napětí vyšumí v neobvykle natočené drama o ženě, která nachází lásku vskutku netradičním způsobem. Od té doby Cizinec pluje úplně v jiných vodách a přiznám se, že mi tato změna směru moc nesedla, ale ten nápad nebyl vůbec špatný - jen ztroskotává na zpracování. 50%(2.2.2010)