Hazard srdcí (TV film)

Srdce v sázce

A Hazard of Hearts

Hazard sŕdc

Velká Británie, 1987, 90 min

Ten, který neláme nejvyšší příčky, u odborné kritiky je propadákem a sotva si vychutná hřejivého výsluní slávy. Okamžiky „mezi nebem a zemí“, kdy i zdánlivě bezvýznamný si cestu proklestí, zasáhne a zůstane navždy. Bez absolutní dokonalosti stvořen jen dokonalostí několika okamžiků... Nenápadný, ale skvělý.(16.12.2014)

Umberto Eco říkal, že Barbara Cartland dává svým čtenářům to, co čekají, on má zato pocit, že spisovatel by měl nečekaným své čtenáře měnit a přetvářet na takové čtenáře, jaké si pro svá díla vysnil. Hazard srdcí je až ikonický načasováním scén formujících vztah dvou hlavních hrdinů (seznamovací scéna u schodiště atd.) a úsměvný povinným balastem v podobě siroty, tajných chodeb a pašeráků. Nic na něm není žánrově špatně a Helena Bonham Carter je dokonalá. Film pro chvíle, kdy se chcete projet ve velmi známých stopách a nemáte sílu objevovat nové světadíly.(20.2.2016)

Romantické slaďáky já miluji. Člověk předem ví, že to dobře dopadne a tak se může v klidu ponořit do sledování této kostýmní pohádky. Je oděna do historického hávu a má vše co k žánru patří – něžnou dívku, pohledného charismatického leč chladného rytíře, intrikánskou tchýni i cynického zloducha. K tomu přidejme pěknou výpravu a kostýmy, honosné zámecké sídlo s tajnými chodbami, souboje, pašeráky, únos - co víc si přát? Je to příjemný snímek srovnatelný s podobnými staršími francouzskými dobrodružnými romancemi. Co se hereckých výkonů týče, tak Marcus Gilbert předvedl svůj dokonalý zevnějšek a skvělé jezdecké umění stejně jako o šest let později v dvoudílném TV filmu Jezdci a dobře mu sekundovala i Serena v podání tehdy ještě mladinké začínající Heleny Bonham Carter, která to dotáhla loni až na britský královský trůn a k nominaci na Oscara.(19.9.2011)

• amlug

Tohle dílko se objevilo na českých obrazovkách někdy v 90. letch pd názvem Srdce v sázce, což je ostatně název pod nímž u nás vyšla i knižní předlohy od Barbary Cartland, autorky více než 660 knížek (!) z kategorie červená knihovna. To ostatně vystihuje, co od filmu čekat. Na drouhou stranu úplný odpad to taky není. Halvní hrdinka by mohla být vcelku sympatická, až na to věčné omdlívání, ale to asi patří k době a stylu. Hlavně ale filmu pomáhá vcelku zajímavé herecké obsazení.(2.4.2009)

Helena Bonham-Carter jako Serena protáčí oči a zvedá obočí, Marcus Gilbert se jako Lord Vulcan cynicky a vědoucně usmívá, hlavní zloduch je odpudivý, budoucí tchýně nebezpečná, tak kde se stala chyba? Ono to bude asi ve scénáři resp. v knižní předloze (scenárista se to opravdu snažil trochu zjednodušit překombinovanost knihy). Zápletky a tajné chodby jak z gotického románu, ale zase tomu chybí lepší dialogy a prokreslenost postav. Ústřední dvojice nemá příliš prostoru a není vůbec jasný důvod pro jejich jednání. Jinak je to druhý film, který jsem viděla podle Barbary Cartland a mám pocit, že pokusy o znásilnění v kočáře je v žánru žádaný prvek.(13.8.2012)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Justin (Marcus Gilbert) požádá Serenu (Helena Bonham Carter) o ruku a odchází k oknu, je možné zahlédnout mikrofon a po krátkém střihu i zvukaře, který se snaží ze záběru odejít. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Barbary Cartland. (Terva)