Zabití posvátného jelena

Scénografie:

Jade Healy

Kostýmy:

Nancy Steiner

Bola by to nuda, byť všetci áčkoví filmári normálni. Narušenie chladného a dokonale racionálneho sveta iracionálnou silou, démonom, ktorého nejde poraziť. Nie taký intelektuálny úlet ako The Lobster, obsahovo diváckejšie, v podstate žánrovka pre náročnejších. Prevedením ale unikátne. Hypnoticky pomalé, brilantne nasnímané, hudobne herrmanovsky hororové. Emocionálne odmerané a súčasne pekelne kruté. Farrell je chameleón, Kidmanka tradične perfektná. Herecky i v spodnom prádle. A mladý írsky diabol Keoghan sa rýsuje! [Cannes](26.5.2017)

• verbal

Po ultimativně otravné psychosračce s názvem Úmrd přichází Jirka Latimérie, podivná to řecká ufon, kterého si asi někde ušukali Kubryk s Trýrem, s dalším hluboce obskurním bizárem. Zblití posraného Heléna, ať už to symbolizuje Artemidinu spárkatou souložnici či Sofoklovo delirium, je evidentně opět příliš silný matroš, u kterého krotitelé alegorických vozů a další extrémně percepční hledači kakaových bobů v Nutele divoce masturbují a velkohubě demonstrují svou artovou náročnost, aniž by si viděli na špičku čuráka. Přitom je to jako s Darenem. V detailech místy docela působivá až mrazivá, avšak jako celek naprosto nefunkční, absurdní LSD pičóza a výron psychicky narušeného tragéda, co se vleče jak Euripides k proktologovi. Na rozdíl od jiných chorých filmů to však má jednu obrovskou makabrózní devizu v podobě až bolestivě odporného a fantasticky hrajícího irského potrata, od jehož etud s bulvárně perverzní fascinací prostě nemůžete odtrhnout oči, ač byste strašně chtěli. Něco, jako byste zahlédli vykuchanou mrtvolu, Ornelu Štikovou, jak líže Koktovi prdel, nebo Ornelu jen tak. Nebýt jeho, jde to bez mrknutí oka směr žumpa, ovšem tak intenzivně úchylnou ohyzdnost musím chcát nechcát ocenit, ačkoliv jinak bezvýhradně souhlasím s místními sebelaskajicími artovými olupenci, že to rozhodně není film pro obyčejné diváky. Je zjevně pro neobyčejné kokoty.(19.12.2017)

Saw pro intelektuály. Krutá, znejišťující a filmařsky precizní moralita a snad i třídní satira (bohatí lidé ničí životy těm chudým a odmítají za to přijmout zodpovědnost), jejíž druhá polovina mi ale přišla monotónní jak trápením postav, tak stylem (pomalé nájezdy a odjezdy kamery, záběry z výšky, detaily tváří, nepříjemné atonální hudební kompozice, pořád dokola). Chápu, že ta mechaničnost struktury i hereckého projevu je součástí režisérova zlomyslného konceptu (na gradaci nebo katarzi zapomeňte), ale jednak film zbavuje jakéhokoliv dramatického napětí a vytváří dojem, že se společně s postavami nikam nevyvíjí, jednak rozmělňuje sdělení. Nepřišlo mi, že by film po odhalení ústředního dilematu říkal ještě něco nového (což byl asi důvod, proč Mirka Spáčilová z novinářské projekce prozřetelně odešla už po scéně, ve které Farrell synovi nutí donut), akorát se vzdaluje realitě a tím oslabuje sílu své výpovědi. Podobnost s Kubrickem nebo Hanekem je hlavně vnějšková, nikoliv v účinku, který ten film má na diváka. 70%(30.10.2017)

Áno, je to artový hnoj. Ale fascinujúci a dosť parádne natočený. :)(29.1.2018)

Lanthimos po svém weird období aktivoval vnitřní řeckou sudbu a s Efthymisem Filippou zkřížili bytový horor a antickou tragédii. Kamera, která se vznáší nad hrdiny jako zlomyslná hrozba, nezaměnitelně mechanické herecké výkony, démonický Barry Keoghan a morálně hraniční druhá polovina, které je nejkrutější (a nejméně satirická) ze všech Lanthimosových filmů. Co před tím přicházelo zevnitř divných komunit, je na hrdiny nyní nepochopitelně uvaleno shůry. Nad rozuzlením a smyslem téhle brutální klinické verze Sofiiny volby se bude asi dlouze diskutovat – faktem zůstává, že tón a skličující atmosféra dělá z Posvátného jelena skutečný horor. Trier s akutním záchvatem sociopatie.(27.5.2017)

• RedAK

Pravá půlka postele: průměrně zaoblená třiadvacítka v krajkovaných brazilkách, čerstvě po sprše, postříkaná Lancôme La Vie Est Bellou, levá koza pohozená na mým ksichtě, pravá plandající kdesi ve vzduchoprázdnu, s vibrujícími stehny, neposlušnou rukou a neustálou potřebou stupidně pindat do každý scény každýho debilního filmu. Levá půlka postele: já, dvacetikilová sádlová vana převrácená na pravoboku, postříkanej svýma slinama při smání se vlastním vtipům, z držky táhnoucí cibule, trochu se potící, trochu páchnoucí, o dvě deci ejakulátu lehčí, znaven, unaven, vyčerpán, toužící po klidu při sledování filmu. První poločas ostře zahajuje spolumrdatelka sadou zvlášť agresivních otázek: „Puso a kdo je ten kluk?“ „Nevím, taky jsem to ještě neviděl.“ „To je jeho syn?“ „Jak to mám vědět?“ „Myslíš, že je to jeho syn?“ „Nevím.“ „Určitě to bude jeho syn, že?“ „Nevím, nezajímá mě to.“ „A ta dcera bude jeho dcera?“ „Asi jo, když je to jeho dcera.“ „Hele, tak to není jeho syn. A kdo to teda je?“ „Nevím, asi někdo jinej.“ „Syn někoho jinýho?“ „Nevím, něčí syn být musí.“ „Aha, on je syn toho mrtvýho. Proč umřel?“ „Nevím, taky to vidím poprvý.“ „Beztak ho zabil Kolin, že jo? ŽE JO?!“ „Nevím, asi jo.“ „Určitě jo, copak to není jasný?“ „Nevím, asi je.“ „A co když to nakonec je jeho syn?“ Po vykrytí všech útoků se soupeřka unavuje a z tvrdé ofenzivy přechází do pasivně agresivní strategie: „To je debilní film.“ „Taky mě moc nebaví.“ „Vůbec to nedává smysl.“ „Ale jo, celkem dává.“ „Že musíš vždycky vybrat takovou kravinu.“ „Vždyť jsme si ho vybrali spolu.“ „Buď vybereš nudnej dokument anebo nudnej film, vždycky.“ „Však jsi s ním souhlasila!“ „Nemůžeš taky někdy vybrat něco, co bude bavit mě?“ „Jak mám asi předem odhadnout, co se ti bude líbit??“ „Jasně že nemůžeš, všechno vždycky musí být podle tebe.“ Druhý poločas kolegyně nepostřehnutelně startuje volnou hrou: „Jdu udělat něco k jídlu, chceš taky?“ „Příště si vyber film sama, když se v tom tak vyznáš, expertko!“ „Nic v tý ledničce nemáš.“ „Beze mě by sis do teď myslela, že Spielberg je brněnskej hrad!“ „A máš tu všude nechutnej bordel.“ „Nebo se můžeme dívat na Óčko, na to čumíš celý dny a vypadáš u toho strašně spokojeně!“ „Něco tu nehorázně páchne, měl bys jít do sprchy.“ „Ty frajerko, filmu hovno rozumíš a mě tu budeš poučovat?!!“ „A ty špinavý trenky si laskavě sundej ze stolu, je to odporný.“ Mého vyčerpání a dezorientace soupeřka využívá ve svůj prospěch a velké finále kosí jedním smečem za druhým: „Ať Kolin toho kluka nechá jít, stejně svýmu osudu neuteče, musí zabít jedno ze svých dětí a ten kluk ho pak nechá na pokoji.“ „Meleš hovna, vůbec nevíš, co blábolíš!“ „Ale jo, jeho smrtí tu kletbu nezlomí.“ „Tys to viděla nebo co, vole?“ „Ten kluk má nadpřirozený schopnosti, to je evidentní.“ „Ty seš evidentní, určitě ho jít nenechá!“ „Tak vidíš, nechal ho jít.“ „Ale určitě nezabije svoje děcko!“ „Tak vidíš, zabil svý děcko.“ „Ale ten kluk ho určitě nenechá na pokoji!“ „Tak vidíš, ten kluk ho nechal na pokoji.“/// Tak vidíte i vy, přátelé, film není jenom zábava, je to především souboj, v mým případě vždy předem prohraný utkání, u nějž se nedovedu plně uvolnit a docenit tak všechny ty přepálený ujetosti řeckýho úchyla Yorgose. Mám rád divný filmy, ale tohle bylo divný maximálně živým komentářem, mýmu festivalu obskurní nepředvídatelnosti jednoznačně kralují Vlasy a taťka!.(31.12.2017)

• Radek99

Krásně natočená magořina. Boring Games USA(24.12.2017)

Kdyby si Lanthimos tentokrát odpustil, aby se postavy chovaly chladně a roboticky, tak by to byl mnohem silnější zážitek. Takhle mi přišlo, že se s tou velmi složitou a děsivou situací všichni docela srovnali a bylo jim to celkem jedno.(31.12.2017)

• LIVINGDEAD

Collin Farell s vousy slizký, vypadající na 60 let a i Nicole Kidman už není tak hezká, jak bývala... Hold zub času hlodá... Co se týče filmu, nemám slov. Touto vypatlanou defektní mrdkou jsem si zkurvil Štědrý den.(24.12.2017)

Ano, tohle opravdu neni nic pro starý fotry nebo dokonce páprdy v plenkách a s popelníkama místo očí. Tahle filmiáda neni zkrátka pro masy, spíš pro vyvolený. Sice pomalu plynoucí, ale s narůstající stopáží stále vyhrocenější hororové drámo, co nespoléhá jen na Farrellovo charisma, (skoro) svlečenou Kidmanku a snad ze samotnýho pekla příchozího spratka Keoghana, ale hlavně na zábavnější formu Sophiiny volby a celkem depresivní hudbu. Takže podivnost, ale mně fakt sedla. Jo a konečná stopáž viděný verze neni sto devět, ale dokonce 121 minut.(22.12.2017)

Atmosferická záležitost s dotekem temnoty. Po odstupem času vnitřně vtahující. Yorgos Lanthimos nepřekonává Kynodontas, ale neskutečně se vyvíjí. [Be2Can, 2017](7.10.2017)

Jsem poměrně dost v rozpacích, co s tím. Za prvé já jako nehororka jsem si to pustila s vyděšenýma očima, co mě čeká. To jsem byla asi tak minutu hned po titulkách. A pak nic a nic a nic, pouze lékař, milující manželka, hodné dětičky a Martin, který je navštěvoval. Dalo se celkem brzy vyvodit, co tam hraje za roli a proč, tak jsem se pomalu prokousala k závěrečnému finále, kde se to malinko pohnulo. Myslím, že ten kdo vybral herce do role Martina, si zaslouží pochvalu, protože ten kluk to hrál tak přesvědčivě hnusně, až mně bylo zle. V mých očích byl v tomhle případě tahounem tohoto "hororu". Já to zvládla hravě a bez úhony na duši a to považuji za kámen úrazu. Přece jen jsem čekala něco víc. Působilo to na mě sterilně, nikdo z účastněných mně nepřirostl k srdci a ten horor nahoře bych vyškrtla. A nebo je tu druhá možnost, že já jako laik jsem ty kvality a hloubku filmu nepostřehla. Ono to snad u hororu ani moc nejde, nevím.....................(24.12.2017)

• dobytek

Můj bratr řikal, že se mu to docela líbilo, tak jsem se odhodlal, že se na to taky podívám. No mně se to nelíbilo teda vůbec. Akorát jsem byl zvědavej, jak se to teda nakonec vyřeší, takže jsem to dokoukal. No a když si Colin Farrell přetáhne kulicha přes hlavu a točí se s puškou kolem dokola, tak jsem se fakt smál, protože mi to připadalo asi jako scéna z Mr. Beana. Netušim, co je ten režisér Yorgos Lanthimos zač, ale asi to bude nějakej feťák.(3.1.2018)

• Mr.Apache

Esenciální pičovina. Moje děti by asi řekly "cringe". Colin Farrell vypráví synovi, jak masturboval svého otce, Nicol Kidman hraje v posteli mrtvolu, aby se Colinovi postavil, a všichni se raději nechávají uterorizovat k smrti jakýmsi spratkem, než aby mu prostě uřezali hlavu. Můžu dát odpad, když jsem to ani na desátý pokus nedodíval? Můžu.(5.2.2018)

Konec roku se blíží a brzy zde sdílím mé letošní topky kde rozhodně bude patřit i podivnost Zabití Posvátného Jelena. Film rozhodně není pro každého a je obdobně kontrovérzní jako nedávná Matka, ale tenhle řecký režisér Yorgos Lanthimos má rozhodně talent ( Jeho předešlé filmy Špičák a Humr se také řadí mezi podivnosti).Film je už od začátku velmi znepokojivý a divákovi dojde, že zde něco není v pořádku, už jen dialogy či podivně teatrální mluva herců je zvláštní, ale efektní a od hlavního zvratu film nabere slušné obrátky a místy se na film nekouká příjemně. Pokud máte děti budete s hlavním hrdinou soucitit ještě více. Úzkost, znepokojení, mráz v zádech, dech vyrážející momenty, působivé herecké výkony, odvážné dialogy a slušná technická stránka z Posvátného Jelena dělá unikátní záležitost, která mi přes svou artově nezvykle podanou formu překvapivě velmi sedla i mě bavila. Za mě velké doporučení, ale pochopím zde i negativní komentáře. Nahá Nicole Kidman je pořád k sežrání. 80%(25.12.2017)

Bohatý lekár Steven (Colin Farrell) sa po práci často stretáva s mladým Martinom (Barry Keoghan), ktorý ho zaujal svojou ohromnou inteligenciou. Steven mu kupuje drahé darčeky a neváha ho pozvať do ich obrovského sídla, aby s jeho rodinou trávil nejaký čas. Martin sa snaží lekárovi odvďačiť, aj keď toho nemá mnoho, čo by mohol ponúknuť. Ich vzťah prerastá do niečoho hlbšieho a Steven zisťuje, že Martin sa na jeho prítomnosť až nebezpečne naviazal. - Pre mňa velmi príjemné prekvapenie. Čakal som od toho nejaký artový nezmysel, ale dostal som funkčnú špecialitu od režiséra s velmi zaujímavým a svojským prístupom k žánru. Režisér necháva mnoho situácií volných, aby si ich divák mohol interpretovať po svojom, a to sa mi na tom páčilo, pretože aj keď takéto záležitosti väčšinou nemusím, zase je dobré, keď ma nejaký horor prinúti o deji rozmýšlať, a nie len pozerať sa na to, ako všade strieka krv. Všetkému tu vládne uhladená precíznosť, silné herecké výkony ( vždy, keď vidím Nicole Kidman, si musím spomenúť na jej erotickú scénu z Dead Calm, čo je pre mňa osobne najtrápnejšia scéna, akú som kedy videl ), netradičná práca s kamerou a podmanivá hudba. Dejovo je to tiež velmi pestré, ale vôbec by nevadilo, keby to režisér celé zaboril do hororu ešte viac. + herečka z Dead Calm a The Others + herec z The Unspoken(13.12.2017)

Byla to sranda. Bavila mě odtažitost, bavila mě neochota přiblížit mechanismus světa, bavila mě neschopnost postav vymanit se z předložené hrozby, která se naplnila bez jediné odbočky. Je to samoúčelná pitomost, co o ničem nevypovídá? Asi jo. Ale taky to je fajn film.(7.10.2017)

• Psema

Otravná hra na Kubricka, která je neustále za divákem. Alespoň tím, co Lanthimosovi tohle žánrový klišé fakt nežere.(7.9.2017)

Lanthimosérie podivná zase udělala na hladině vlnu.. Chladem spalující antická tragédie zasazená do doby a prostředí, které pod nablýskanou slupkou často skrývá hnilobu. Pocit viny není schopen čelit atakům vše rozleptávající manipulace, iracionální trest se postupem času jeví jako nezvratný, krutý a absencí odpuštění nebožský. Přináší i paradox, že ti, kteří se hýbat nemohou, snaží se utéct ze všech sil a ti, kteří se hýbat mohou, jsou paralyzováni vlastním strachem a zoufalstvím.. Pupkatý Agamemnón Farrell, vyžilá královna Nicole i Keoghan, vnášející do role stejnou porci koncentrovaného zmrdství jako Ezra Miller ve We Need to Talk About Kevin, podpořili svými výkony vzácné dílo, jenž sítěmi mainstreamových diváků lehce proklouzne..(3.1.2018)

„Bez obav, tobě se nic nestane. Ty jen musíš zůstat klidný. Řekl jsem to co nejrychleji. Doufám, že jsem tě nezdržel dlouho.“ Po předchozích 2 filmových zkušenostech s režisérem jsem čekal, že podívaná bude tak nějak „mimo“. Jenže tentokrát mi příliš nesedla. Ale popořadě. Pomalé budování příběhu a poznávání postav mě nijak nenudilo, spíš naopak. A ta Martinova prohlubující se citová „fixovanost“, vzrůstající časové nároky a jeho postupná „proměna“ mě dost bavily (Keohganova postava je správně děsivá a slizká). Jenže pak přišel první stupeň „trestu“ a film jakoby sám sebe začal trumfovat ve své absurditě, zvrhlosti a řekněme „mimóznosti“. Předhánění se sourozenců v „užitečnosti“, otcův dialog ve škole, matčin návrh v posteli…a vše korunuje posezení v obýváku s „ententýky“, to mě přepadl skoro hysterický záchvat smíchu nad tou koňskou dávkou trapnosti (a konec to věru moc nevylepšil). Pouhý průměr. Doufám, že Lanthimos si příště spraví reputaci a přijde s podivností co do kvality srovnatelné se Špičákem a Humrem.(3.2.2018)

• NinadeL

Bla, bla, bla... Kubrick, Haneke a jejich nemanželský syn von Trier měli nehodu a narodilo se jim tohle. Nesměla chybět Kidmanka a Colin (o to lépe, o co už se sehráli v poslední Coppolce - anebo naopak? - česká distribuce je matoucí, jako obyčejně). A někdo tvrdil, že se to celé tváří jako klasická Ifigenie. Takže jo. Smála se celá Lucerna, ČSFD zatlesko a NinadeL se pronudila. Ale už je zvyklá, protože Kidmanka čelila i Kubrickovi a von Trierovi, takže se nelze ničemu divit.(10.10.2017)

Výtečně natočená šílenost. Morální studie, kterak chyba z minulosti ohrožuje vše, na čem záleží: rodinu, manželství, kariéru. Uznávaný kardiochirurg a oftalmoložka, dvě šikovné děti, velký barák, luxusní auta, postavení. A taky trochu sterilní vztahy a absence emocí. Formální objetí nebo projev citu, podivné chování, podezřele přepálená vzájemná zdvořilost. O oné nikdy nepřiznané chybě je lepší předem nevědět. Ani o tom, jakou roli v příběhu sehraje démonický nešťastník Barry Keoghan. Osobně mě přilákali herci a řecký režisér Yorgos Lanthimos, kterého znám díky bizarnímu a vztahy studujícímu Humrovi. Pozvolný černohumorný absolutní rozpad dobře situované rodiny mě bavil. Stejně jako částečně bezemoční výkon hlavních postav (výborný Colin Farrell a Nicole Kidman). Stejně jako testování hranic publika. Stejně jako sebevědomě nepříjemná forma: plíživě depresivní hudba i zvuk a kubrickovsky nezúčastněná kamera á la The Shining, která postavy pronásleduje v zajímavých záběrech. Precizní Lanthimos má fajn myšlenku, možná ji probouzí až moc strojeně a uměle, ale já se rozhodně nenudil. Cukající koutky. Příjemně nepříjemná podívaná.(29.12.2017)

Zabití racionálního diváka. Ne tohle opravdu není záležitost pro široké masy. Jednodušší mainstreamoví diváci jako verbal by se tomu měli vyhnout. No a my správní iracionální psychopati kterým nevadí si občas dát nějakou tu cáklou artovku si určitě užijeme tuhle exkurzi do světa bez emocí plného chladu beznaděje a totálně jebnutých postav. Farell a Kidmanka herecky výborní a ten kluk je dokonale odpornej. Mě to prostě i přes mega pomalé tempo přišlo hrozně podmanivé celý ten šílený svět ve kterém se protagonisté pohybují mě svým způsobem uhranul. Přispívá k tomu i hypnotická kamera a drásavé nájezdy zlověstné hudby ze kterých mrazí v zádech. No a vysvětlení filmu? No já se k němu dopracoval nakonec vcelku uspokojivě, ale víte co chytráci? neřeknu. Přečtěte si třeba pár externích recenzí které jsou rozepsané do takových detailů, aby to pochopil i ten největší vocas. Pak třeba přestanete psát ty erudovaný ejakuláty v komentářích jak jste to nepochopili a podobně. Tak jako tak hodím oko na další kousky tohohle bláznivýho Řeka. Rozhodně mě zaujal.85%(3.1.2018)

Humra od stejného režiséra jsem vynechal, ale Jelen mě z traileru docela zaujal, tak jsem si řekl, že do toho půjdu. První co mi vyvstane na mysl je, že dialogy psal snad nějakej úplnej debil, protože to, co všechny postavy říkají (hlavně ty nedospělé), to je opravdu k uzoufání (Musel to psát někdo jiný než scénář). Nicméně nemůžu chválit ani ten zbytek, možná snad jen podivnou klaustrofobickou hudbu, která trvale a úpěnlivě doprovází (nejen) první hodinu filmu, při které pořád nevíme o co jde. A nebýt jí, tak by člověk mohl lehce umřít nudou. Mně se to naštěstí vyhlo až do devadesáté minuty a pak to jakžtakž začalo gradovat a konec samotný naštěstí nezklame a šokuje, ale stejně je to málo. Vyloženě špatný film to není, ale způsob, jakým se postavy chovají a mluví, po určitém časem snad musí začít iritovat každého...a to je prostě špatně. PS : Ten název pořád nechápu :D(8.1.2018)

Zatímco Humr byl pro mě prototypem experimentální nudy a uhozenosti, Zabití posvátného jelena je i přes svoji podivnost chytlavým počinem, jehož hlavní devizou je příběh přinášející ve své mysteriozní a hororové rovině podobné zlo, jaké známe z kultovního Příchodu satana či Doteku medúzy. Colin Farrell ve své roli podává přesvědčivý výkon, Nicole Kidman nezklamala a Berry Keoghan servíruje mimořádné herecké představení.(27.1.2018)

Mno, Humr mě bavil asi víc. Prostě bavil. Jelen je na mě až moc velká artovka, i když chápu, že nejspíš přesně takhle to mělo být natočeno. 70 %(25.3.2018)

• Pilda17

Herecké výkony skvělé a zneklidňující hudba, která filmu dává grády. Tím jsem ale skončil, co se děje je nazáživné a nezajímavé. Najdu zhruba 2 scény, které byly obstojné, ale jinak mučení. 3/10 = 35%(15.1.2018)

• *CARNIFEX*

Lanthimos ma bez pochýb talent na “podivnosti”. Už grécky “Kynodontas” bol z pohľadu prezentácie výchovy, spracovaný spôsobom, ktorý rozhodne nie je bežnou záležitosťou. A tak divák, ktorému sa pozdával tamten snímok, bude zrejme spokojný aj v tomto prípade. Ide o veľmi “čudnú”, veľmi pomalú, psychologickú drámu, ktorej základy sú položené na myšlienke v podobe satisfakcie utrpenia. Naozaj trvá dlho, kým sa dej rozbehne (ak sa to vôbec dá tak povedať!), mňa osobne film nevtiahol tak akoby mal, a tak hodnotením kopírujem “obľúbeného”. Mystika síce potešila, no na Borgmana tento film nemá ani omylom.(13.12.2017)

• mzss1

(1%) Zabití posvátného jelena ? To jako vážně ? Mě to spíš připadalo jako zabití volného a vzácného času, který jsem v tu dobu při tomto bezcenném sledování měl. Rozhodně si uvědomuji, že je to trochu specifický film, nějaké prvky snímku si musí člověk domyslet nebo pojmout dle svého, ale stejnak mi to přišlo neuvěřitelně pošahané. Chválím ten nápad s oním chlapcem, ale to je tak všechno. V jednotlivých scénách jsem moc moudrý nebyl a v konečném tažení filmu už vůbec ne. Nechci tu pro případné fanoušky snímku nic vyzrazovat, ale základní otázku PROČ SE TO VŠE DĚJE ve filmu, tak na tu jsem teda nepřišel. A to tu nechci být za přehnaného Kverulanta či neznalého idiota. Hlavní duo herců Farrell a Kidman to také zrovna moc nevytrhli. A chlapec Barry Keoghan byl opravdu odpudivý. Nedá se to srovnávat, ale třeba takový nedávno mnou viděný specifický film matka! – to byla jiná liga – ten jsem alespoň ocenil. Tohle byla bída a utrpení. A ještě ten soundtrack ? Neskutečně rušivé tóny až jsem musel ztišovat zvuk. Uf, mám dost, píčovina jak vyšitá.(23.12.2017)

• Asia_Power

Koluje legenda, že když si Colin Farrell poprvé přečetl scénář, udělalo se mu špatně. Já se mu nedivím, taky by mi bylo na blití z představy, že v tomhle průseru musím hrát. Chudák Colin to určitě přehnal s chlastem a zas jednou něco podepsal bez svýho managera a navíc si to díky momentálnímu trojitýmu vidění ani nepřečet. A pak běžte někam kalit s Morgošem. Beztak je Colin idiot, jako by si nepamatoval jak to dopadlo s Morgošem posledně. Pár piv, pak panáky, lajna sem, lajna tam a najednou v ruce smlouva na Humra, opice za krkem a průser na světě. Colin je nepoučitelnej a tak po Humrovi přichází Jelen. Příště se třeba Morgošovi upíše k Jezevcovi a v roce 2020 půjde do kin trhák Čivava. Jinak se musím ke své hanbě přiznat, že jsem se na film těšila. Mám ráda dramata. Chodila jsem do dramatickýho kroužku, díky němuž mám dramatický vystupování, a nevadí mi ani komorní drama. Film kromě komorního drama nabízí i drama ložnicové, obývákové, kuchyňské, sklepní a dětskopokojíčkové. Všechna tato dramata mají společné rysy. Jsou úplně na piču, táhnou se jak nudle z nosu a divákovi jsou u prdele. Něco málo k filmu - Karma je zdarma, kletba je svině, pomsta je sladká, Colin je kokot. Kdyby nechlastal v práci, tak by nemusel během operace zjistit že pitvá, démon v podobě úlisně odpornýho na pohled retardovanýho dacana by dál v poklidu žral s fotrem špagety a Colinovi by nechcípala rodina, která ale jednala dost chcíple ještě před kletbou. Nicole sice vypadá nahá stále šukézně, ale tohle kozy a bobr z dálky nezachrání. A já se ptám : Jak jsem, do hajzlu, měla fandit rodině, kde 1) Colinovi stojí vocas leda, když mu Nicole hraje v posteli mrtvolu 2) ségra nesnáší bráchu, kterej k ní chová stejný city 3) Nicole má sebe radši než svoje děti a klidně by je nechala chcípnout jen aby dál mohla dělat noční oční 4) Colin vypadá, že by píchal dceru a synovi vypráví jak vyhonil svýmu ožralýmu tátovi. Příkladů by bylo mnohem víc. Každopádně moudro, pochycené scénou z filmu, na závěr - Když Vašim dětem hrozí smrt, dělejte si z toho prd. Řekněte radši manželce vaší, že zítra chcete k obědu bramborovou kaši...Buddho to byla píííčovina(18.1.2018)

Lanthimos má patent na zaujímavé nápady a námety. Tie možno na prvý pohľad vyznievajú ako bizarné a väčšinovému divákovi ako totálne strelené a hlúpe, no je za tým rozhodne viac. A to tento režisér nedáva divákovi len tak ľahko, na jeho filmy treba mať náladu a hlavne nad nimi istý čas v pokoji porozmýšľať. Niečo podobné ponúka aj tento jeho nový prírastok do rodiny podivností - antická tragédia Ifigénia v modernom šate a v bizarnom Lanthimosovom svete. Narozdiel od väčšiny užívateľov ma bavila tá celková strnulosť postáv a dialógy navonok bez akýchkoľvek emócií, to len prispievalo k celkovej atmosfére. K tomu tá nemohúcnosť niečo na tom smutnom osude zmeniť a zdanlivá bezvýchodiskovosť situácie... Výsledkom je pomalým tempom budovaná dráma (miestami až príliš) odkrývajúca témy o ľudskosti, morálke, vine, odpustení... No skrátka ďalší silný vývar slepačej polievky v bizarnom hrnci od tohto režiséra, skvelé. Silný nadpriemer. 85/100(19.12.2017)

Dokonale mimózní šílenost, která k (ne)dobru přidává artovou masturbaci coby přidanou hodnotu. A ve filmu se masturbuje i doslova. Poté, co se u Aronofskyho rozvinuly přemrštěné mateřské pudy, přidal se k áčkovým režisérům, kterým kvalitně mrdá v palici, i Yorgos Lanthimos, u něhož se pro změnu rozvinuly otcovské pudy. Jsme tak v podstatě svědky strastiplného příběhu špičkového a úspěšného kardiochirurga, kterého pojí s jistým mladíkem podivné, řekněme až posvátné přátelství. Vodí si ho domů, do práce, chodí s ním na procházky, nevynechá ani mladíkovo pozvání k němu domů, kde žije jen se svojí (oplzlou) máti. Tátu měl taky, jenže ten už je v pánu.Jak zemřel a že ho měl v péči právě doktůrek, to všechno vyplave na povrch. Doktorovo rodinné zázemí poznáme po všech stránkách, má manželku, s níž si užívá tak trochu úchylný sex, má dvě děti, je milujícím otcem. Přátelství s mladíkem nemá trhlinu, až dokud jednoho dne záhadně neochoří jeho dvě děti, a ten klučina by v tom mohl mít prsty. Pak se rozjede smrtící ruleta, z níž není úniku, dokud nepadne oběť nejvyšší. Režisér instruuje vše velmi pozvolna, pomalu až hypnoticky, za velmi zlověstného hudebního doprovodu. Chybou je film jednoznačně házet do hororového ranku, jeho chytře zákeřná a mnohdy až neuchopitelná mnohovrstevnost se brání jakémukoliv jednoznačnému žánrovému zařazení. A je to určitě jeden z nejpodivnějších filmů, jaký jsem viděl. Lanthimos má z pekla štěstí, že mu role v té bizarnosti vzali Colin Farrell (už podruhé) a Nicole Kidman, jejichž kreace jsou jednoduše špičkové. O něco hůře jsem pobral týpka Barry Keoghana, který mně osobně připomínal mladší verzi herce Joel Edgertona, kterého v suterénu před každým záběrem zpráskal boxer, následkem čehož mu opuchl oční prostor. Film to určitě není pro každého. Je to přímo obsesivní záležitost, v níž neuvidíte postavy upřímně se smát, nevykazují v podstatě žádnou radost, jde z nich depresivní chlad. Většina scén je postavena na specifických dialozích, pronášených (záměrně) nezúčastněnou formou, které už diváci důvěrně budou znát z předchozího Lanthimosova opusu "Humr". Netradiční kamera často snímá postavy hypnoticky staticky a zpovzdálí. Zapomeňte na tempo, dynamiku, vysvětlující doslovnost a racionální podstatu. Plazení děcek následkem choroby bylo hnusnější než detailní záběr na otevřený hrudník s tepajícím srdcem z úvodu filmu. A proč režisér zvolil pro svůj film netradiční název, když výskyt nějakého "dvanácteráka" nezaznamenáte, to už si jistě vyhledáte sami. Co třeba převedení řecké tragédie do netradiční filmové řeči, že. Zdráhám se napsat, zda se jedná o pozoruhodný film, nebo jen režisérovi excelentně ruplo v bedně. Pravda bude někde uprostřed. A přeci vám přeji s tímhle dílem (ne)příjemný hypnotický stav a pár spolykaných artových spermií k tomu. 7/10(17.12.2017)

,,Operace se zdařila, lékař zemřel." Po Humrovi další skvělý zářez s Farrellem! Baladický příběh, pohanský rituál, oko za oko, vina a trest. Ochrnutí, odmítání potravy, krev z očí....smrt. Za divnými filmy netřeba až do Kanady, máme je i na našem kontinentu. Chladná Kidmanová se neváhá vysvléci, temný Keoghan si bez mrknutí oka vykousne maso z paže a zoufalý Farrell se marně dovolává pomoci. Volba je nevyhnutelná! Kakofonie děsí a klouzavá kamera odkrývá zvolna obrazy, které nevěstí nic dobrého. Nelítostné...(9.11.2017)

Ještě jeden takový film a Lanthimos jde do topky. Temné, černohumorné, ale zároveň pořádně tíživé morální dilema, které má přesně ten kubrickovský feeling, jaký bychom od toho očekávali. Hodně silná věc, která opět vzbudí vášnivé diskuze. O kolika takových režisérech se to dnes dá říct? 90 %(4.10.2017)

Zásadní sdělení letošního Be2Can je, že Farrell s Phoenixem si nechali narůst vousy a Schmarc svaly. Za mě to vyhrál Collin Farrell, protože svalům já nerozumím a vousů má Collin tolik, že ani nepoznáš, jestli se teda směje nebo co. Ale podle toho, co mu na talíř nakrájel režisér Yorgos Lanthimos se spíš nesměje, hele. Posvátný a porcovaný jelen je zlo. A všechno ve filmu je zlo. Hudba - zlo, kamera - zlo, špagety - úplný zlý zlo. Zlo, který je napěchovaný nespravedlností, i když se samo nazývá odplatou. Funny Games all over again. A víc k tomu ani slovo. Už k ději stačilo. Nechte vytáhnout karty film, protože ten hrozně moc chce vyprávět a umí to. Jasně, asi je tam strašně samoúčelnosti a na rozdíl od Humra to celé převyprávíte v jedný větě o šesti slovech, ale nějak mi to nevadí, nějak na to dlabu. Lanthimos ubral na divnosti a rozmáchlosti, za to přidal na ucelenosti. Vyšla mu z toho taková jednohubka, uvnitř který se lidi nemohoucně plazí po zemi a já na ni měl zrovna vohromnou chuť. Farrell se možná nesměje, ale já už to asi celý rozlousk. Yorgos Lanthimos se totiž směje ohromně. Houby horor, normální vtip je to...jen si celou dobu říkáte, jestli se teda taky můžete smát nebo budete za psychopata. Pan Kastner vždycky říkával, že si každý z filmu odnese, co unese. A já se teď trochu bojím, co jsem to teda za člověka a co že to nesu.(30.10.2017)

Miluji tyto divnofilmy s divnými dialogy a divnými situacemi. Celé je to položeno do světa, který je tak prazvláštní, nedává smysl, ale přitahuje svou studií osobnosti, jak by se zachoval člověk v divných momentech života. Plus ta úvaha o spravedlnosti dle Chamurapiho zákoníku. Dokonalost.(21.12.2017)

Zajímavý film, o kterém by se asi dalo hodně přemýšlet. Ty dvě hodiny mi utekly jako nic a hodně mě to bavilo, byť mě až do konce iritovalo, že jsem se nedozvěděl, jak to ten kluk dělal - stále jsem bláhově čekal na nějaké racionální vysvětlení, které se nedostavilo. Vadilo mi to tak moc, až mi to skoro zkazilo výsledný dojem z celého filmu, který je jinak skvělý - obsazení, kamera, hudba a podobně, vše super, jenom ten závěr mi tam zůstal jako taková zlá pachuť, které se ne a ne zbavit a kterou v podstatě považuji za zločin na divákovi. Mimochodem přišlo mi trochu líto, že ve filmu rovněž není více objasněn Stevenův alkoholismus - kdyby se vědělo, proč pije (resp. pil), mohlo by to vrhnout nové světlo na události v ději.(11.6.2018)

• heyda

Neskutečně otravná hudba mohla být nakonec asi ten nejmenší problém. Ale tenhle těžce nepochopový příběh i chování postav to zazdilo tak, že jsem furt přemýšlel, jestli to mám vypnout nebo doufat, že z toho něco vyleze. Nakonec jsem to vypnul někde po polovině ... 20%(27.2.2018)

Kedže som netušil do čoho idem, prvá polhodina bola značne iritujúca. Potom sa však príbeh rozbehol a všetko dávalo zmysel. Pochopiteľne, filmový jazyk bol svojský, upäto racionálny, desivo strohý hlavne pri uhladených, mechanických dialógoch. Do neba volajúca bezvýchodiskovosť situácie volala po závere biblických rozmerov. Lanthimosov snímok je určite kontroverzný, ťažko sa pri ňom dýcha a zanecháva jazvy. Herecké výkony sú ozdobou filmu.(30.12.2017)

Můj druhý film od Lanthimose a opět totálně originální výmaz mozku! Tleskám. Sice to není pro každého, ale já mám tohle ráda.(24.12.2017)

Bezmoc.(20.11.2017)

Drsna a bizarna artova depka. A ja sa neprestavam cudovat, ze sa mi to dost pacilo. 8/10(21.1.2018)

(Lumiere - 18.12.2017)(21.1.2018)

Po zhliadnutí filmu Humr mi bolo jasné, že nasledujúci film od Lanthimosa si určite nenechám ujsť. Opäť Colin Farrell, opäť postavy s divnou či so zdeformnovanou citovou výbavou. Zabití posvátného jelena Vás zavedie do útrob rodiny, ktorá navonok pôsobí ako katalógová dokonalosť. Ale z ich vzájomných rozhovorov, z ich mimiky tiel poznať, že nie je všetko ako by malo byť. Do tejto "lásky" začne čoraz viac zasahovať Martin, ktorý ponúka možnosti, východiská bez nápovedy. Celý film sa nesie v podivnej, pomalej atmosfére, ktorá je popreplietaná zábermi s odstupom a predovšetkým dialógmi, ktoré udržia otázky prečo?, ako? kto? aktuálne až do úplného záveru. Záver a predovšetkým záverečná scéna do tejto podivnosti zapadli výborne. Bohužiaľ vo výsledku bola celá cesta od zoznamovania až po rozuzlenie o triedu slabšia, než u Humra.(20.5.2018)

Ďalší Funny Games/Borgman style o zosobnenej nemilosrdnosti, ktorá má nad postavami bezmedznú moc. Po predošlom dobrodružnejšom dystopickom filme sa Lanthimos vracia skôr k cynickému snobizmu, ktorý ale má schopnosť uhranúť. Nič pre divákov, ktorých to zvykne nasrať či uraziť.(28.1.2018)

Konečně po dlouhé době film, kde Colin a moje ne moc oblíbená Nicole trošku zabodovali. Solidní směs thrilleru a hororu s koncem, kde nejste o moc chytřejší, než na začátku. No a pak samozřejmě Barry, který i přes svůj věk omládl na těch 16 skoro dokonale a jehož odporný ksicht si budu ještě hodně dlouho pamatovat.(22.1.2018)

• mm13

Koncentrovaný manieristický snobizmus.(14.5.2018)

Určitě zatím nejlepší zážitek od Lanthimose. Jeho styl je tak originální, že snad nejde ani napodobit. Jeho vedení herců je neskutečné a zvláště u dětských herců je to vidět. Samotný film je psychologické peklo a Barry Keoghan je ďábel a prakticky si celý film ukradl pro sebe i přes účást Kidman a Farrella. Jeho špagetová scéna je vrcholem filmu a vlastně každá scéna s ním působí tak zvláštně znepokojivě až to ani nejde popsat.(12.11.2017)

No nedostávam to úplne...(28.3.2018)

Môžeme tento príbeh brať ako variáciu antickej tragédie, na ktorú odkazuje názov, osobne ma ale viac zaujali kresťanské odkazy a svojim spôsobom mi Zabitie pripomenulo matku!, čo sa nakoniec odráža aj na nejednoznačnom, či skôr drasticky rozdielnom prijatí oboch filmov. Aj tu máme niekedy do očí bijúcu doslovnosť a na druhej strane zase priestor pre mnohé interpretácie. Odkiaľ sa zjavili Martinove schopnosti? To je otázka, ktorá ma na filme dráždila najviac a každý si ju môže vysvetliť po svojom, respektíve ju nemusí riešiť vôbec a brať ju ako súčasť sveta, v ktorom žijú postavy a do ktorého má akúsi unikátnu možnosť na dve hodiny nahliadnuť. Osobne som vychádzal pri mojom čítaní filmu z úvodných, spievaných dvoch slov celého filmu.(1.12.2017)

Problém s filmom je chladnosť. Hoci Kidman a Farrell sú vo svojich úlohách výborný, vzájomné vzťahy ustupujú chladnému, čístému a sterilnému priestoru a prostrediu. Vzťahové väzby sú tak určené cez akúsi tradičnú hierarchiu, aká je nastavená súdobou spoločnosťou. Ale poznať postavy nepoznáme. The Lobster bol viac založený na emóciach a pre mňa fungoval viacej. Rovnako aj grécke Lanthimosové filmy. Dôvod prečo to tu nefunguje, je druhá časť filmu, vyjadrenie zápletky a akési prijatie, celej situácie. To mi tam úplne nesedelo. Na jednu stranu chápem, že ako sociálna štúdia nemôžeme byť prehnane emočný a netlačiť na pílu, ale hlavná postava stojí pred rozhodnutím, ktoré má väčší dôraz na psychiku, než tomu tak bolo v tomto filme. Silné scény tu sú. Ale je tam veľa výplne práve s deckami, ku ktorým si kvôli tej chladnosti nevieme nájsť( aspoň ja som nemohol) cestu. Čo je škoda. Nepríjemné je to dosť.(5.1.2018)

Pro mě jen další důkaz, že Lanthimos je jeden z nejzajímavějších režisérů poslední doby. Očekávání byla obrovská a výsledek měl ke zklamání hodně daleko. Já se prostě u těch jeho filmů neskutečně směju a tady byly opět ty suše pronášené dialogy, absurdní momenty podmazané tíživou hudbou jen dalším důkazem, že to stále funguje. A snad s ním Barry Keoghan nespolupracoval naposled, byl famózní.(2.1.2018)

Do háje březovýho, tohle bylo náročný! Už od první chvíle bylo jasné, že tohle nebude žádnej med. Dlouhý pomalý záběry, statická atmosféra, odemočněné dialogy soustředěné na dráždivě základní informace a nad tím vším se vznáší zlověstný soumrak. Interakce mezi herci je velice zvláštní a ještě jakoby umocňuje už tak nahlodanou divákovu mysl. Do toho pěkně nemocnej neoklasickej soundtrack, takže znalci si hned dosadí stejně jetého staršího bratříčka Enemy, který je podobně hvězdně obsazen. A skutečně, minimalistické a úsporné herecké výkony soustředěné na hlavní hrdiny, scénář plný wtf prvků, takže je jasný, že tenhle film hned tak nevypnete a budete se trýznit dál. Pro milovníky Lynchovy školy povinnost, i když tohle ještě docela pohoda. Nicméně i tak komorní a obskurní podívaná.(9.1.2018)

• Alqarin

Spousta věcí, co Lanthimosovi fungovala (ať už chtěně nebo ne) v předchozích filmechm, se tu tak jako tupě a bezradně culí. Nosná myšlenka má cca pětiminutovou trvanlivost, napětí je střední a rádoby absurdno na pěst.(10.10.2017)

Atmosferická a místy až děsivě chladná delikátní záležitost, jejíž postupné budování hutné atmosféry s lehkou hororovou příměsí patří k naprosté špičce. The Killing of a Sacred Deer se rovněž může pochlubit originální kamerou, která se nad zajímavě zvolenou a podanou příběhovou kostru vznáší jako "Damoklův meč", což jde ruku v ruce s perfektními hereckými výkony, z nichž nejvíce vyčnívá Barry Keoghan. Režisér Yorgos Lanthimos po svém výtečném snímku "The Lobster" stvořil další zádumčivý film s vtahujícím přesahem, který v moderní kinematografii nemá téměř obdoby. Jen škoda té natažené stopáže, s níž to tentokrát lehce "přepískl". PS: Podle zdejšího rozpolceného hodnocení asi snímek vážně nebude pro každého! „Don't be scared, mom. You'll see. You won't be able to move either, so get used to it.“(23.12.2017)

Oko za oko, zub za zub. Patologická hra začíná. Osudové provinění, krutý trest, nemorální rozhodnutí (pro vykoupení). Bizarnost v pravém slova smyslu. A tomu všemu neochvějně vládne arogantní, slizký spratek, Barry Keoghan, kterého bych bez mrknutí oka vyhlásila za krále "sajrajt roku", tedy poklona za herecký výkon v kvalitě A+.(11.2.2018)

Colina Farrella a ani zohyzdněný obličej Nicole Kidman po zcela pokurvené plastické deformaci, omlouvám se za svoji francouzštinu, ale jinak to popsat nelze, nemám příliš v lásce. Co ovšem v lásce většinou mám, jsou lidé, kteří netvoří podle zaběhlých šablon a naopak se v kinematografii snaží o něco svého a tím posouvat filmové hranice a inspirovat další tvůrce. Jedním z takových pánů průkopníků je i Yorgos Lanthimos. Ačkoli mě ani tento jeho snímek vyloženě neoslnil a nepřinutil slintat blahem, tak se nezpochybnitelně jedná o film, který je svojí originalitou minimálně vydatně zajímavý. Kupodivu nejdivnějším z celého filmu jsem shledal rozmluvy snobských rodičů s dalšími snoby o započaté menstruaci své dcery. Také se musím přiznat, že mě snímek mnohem více bavil do okamžiku, dokud si režisér hrál s fantazií diváků a nezačal do děje tahat své mysteriózno a věci postupně vysvětlovat. Mnohem více mě bavilo se hrabat ve své fantazii a přemýšlet nad tím, že jsou všichni ti lidé lehce divní. Celkově bych tedy své hodnocení zastavil někde nad průměrem.(13.3.2018)

Nádherně a zábavně divný film, který ocení zejména milovníci hodně černého humoru a nevšedních filmů s ujetým dějem. A kdo už měl s Lanthimosem tu čest, tak je to zkrátka další z jeho originálních a nápaditých satirických obrazů lidského společenství, řídícího se absurdními pravidly a legračně-mrazivými kulturními návyky, které ovšem jejich tvůrce nemá potřebu jakkoli vysvětlovat. Bizarní art, v Lanthimosově filmografii zatím (pro mě) doposud nejlepší.(2.11.2017)

Film o vině, pomstě a utrpení - síla.(17.12.2017)

Nejsem filmový odborník a nevím, kým se Yorgos Lanthimos inspiruje. Mně připadá, že jsem podobné filmy jako točí on ještě neviděla. A jeho scénáře jsou neuvěřitelné. Zabití posvátného jelena je natočené obdivuhodně vtahující způsobem. Podobně jako u Lobstera vůbec nezáleží na tom, jak neuvěřitelné věci se na plátně dějí, prostě je přijímám jako hotovou věc a přemýšlím jen o situaci, která vznikla. To je umění, které nedokáže jen tak některý režisér, naservírovat divákovi logický nesmysl, nijak to, co se děje nevysvětlit a přitom natočit kompaktní dílo, které se zažere pod kůži. Asi nejvíc je to patrné u jeho prvotiny Špičák, která je asi nejsyrovější a nejúchylnější a přesto funguje i na mě a já přitom podobné typy filmů moc nemusím.(23.10.2017)

• Butcher of Blaviken

Tak dobré hodnocení v podobě 1 hvězdičky dávám proto, že jsem nechápal a zároveň se i pobavil, ale to asi nebyl záměr autorů. Potenciál tam byl, ale autoři ho promrhali. Doplnil bych do popisu ještě sci-fi, protože záhadná nemoc nebyla nijak vysvětlena. Jo a ten Barry Keoghan je dobrý úchyl.(1.1.2018)

Solidní hororové drama, které se ale přeci jen místy celkem táhne a charaktery postav Farrellovy rodiny (i když velmi dobře zahrané) jsou tak nesympatické, že zabránily, abych jim držel pěsti. Každopádně Martina plně chápu, jednal bych podobně.(19.1.2018)

Tak som si po dopozeraní ihneď musela zistiť, či je Yorgos Lanthimos ženatý. A na moje počudovanie - je! Minimálne po tomto zážitku by som sa na mieste jeho ženy pekelne bála. Čakám, kedy sa dočítam buď o nejakej vražde či minimálne úteku pani Lanthimosovej od manžela ... Bizarnosť je obľúbené slovo pána režiséra a až doposiaľ s ním u mňa nemal veľký úspech. Tentokrát ale trafil klinec po hlavičke. Narozdiel od The Lobster má Posvätný jeleň spoľahlivo stúpajúce napätie a zmysluplnú ideu a i keď nedisponuje takými vyšperkovanými scénami ako Kynodontas, oproti obom má v jednom neprekonateľne navrch: doslova uhrančivé postavy. Tentokrát tu nie sú iba nejakými objektmi, prostredníctvom ktorých Yorgos realizuje svoje úchylné, psychopatické predstavy - postavy samé o sebe nimi sú. Viac ako polovicu úspechu mu zaručili herci - Colin Farrell, Nicole Kidman, aj deti. Všetko umocňuje nepríjemná, úzkostlivá zmes hudby, či skôr zvukov. No a esom v rukáve bol pre mňa nie veľmi známy Barry Keoghan. Z toho mi bolo neskutočne zle a to je v Lanthimosovej tvorbe pochvala toho najväčšieho rázu.(29.1.2018)

Moje třetí setkání s šíleným Řekem Lanthimosem dopadlo skvěle, kápl mi do noty zatím nejvíc ze všech jeho divnofilmů a já nostalgicky zavzpomínal na dávné časy, kdy jsem tvrdošíjně vymetal všemožné filmové kluby a honil se za co možná nejmenšinovějšími a nejdivnějšími filmy. Že já vůl si neustále przním mozek i vkus všelijakými horrorovými béčky a céčky, když pod svícnem artové kinematografie se nenápadně ukrývají takovéhle psychopatologické lahůdky. Farrell se mi tentokrát líbil, protože mi už vousatou držkou nepřipomínal Sagvana Tofiho ale spíš nějakého starého Achájce, irská držka týnejdžra Keoghana je ještě delikátnější a jeho specifický herecký projev kulervoucí, ovšem nejlepší držku měla Kidmanka - ještě pár let a nenalíčená může směle brát hlavní role v horrorech o vyšinutých psychopatkách. Měl jsem přichystány čtyři hvězdy, ale závěrečný Farrellův taneček s kulovnicí a zpomalený snack bar s Bachem mě dostaly do jakési podivně euforické nálady... Nebo že by to bylo těmi dvěma litry Zero Coly??(28.12.2017)

Na začiatku keď som ešte poriadne nevedel do čoho idem, prirovnám film ku peknej uhladenej krabici, do ktorej sa zvyknú baliť darčeky:). Postupne sa ale krabička otvára, a z nej pomaly vychádza masakrálna temnota doprevádzaná nadupanou hudbou. Celé ťa to až do konca bude zvierať ako špongiu, a ten nepríjemno príjemný pocit bude ešte pretrvávať celý večer aj po filme. Masterpiece, ktorý rozhodne nesadne každému. Nazdar.(7.10.2017)

• Lacike

Na tom filme su zaujimave dva aspekty. Prvym je styl akym to je natocene. Strohe dialogy a strasne chladne, odtazite, skoro az nezucastnene stvarnenie postav. To ma prvu polovicu filmu celkom bavilo a bol som strasne zvedavy, co sa z toho vykluje. Lanthimos ma svoj unikatny styl vedenia hercov, ktory je celkom fascinujuci. O nieco menej ma uz bavila vizualna stranka v ktorej sa Lanthimos rochnil natolko, ze film zaplnil mnohymi samoucelnymi scenami, ktore mi pripadali otravne a zbytocne natahovali stopaz. Bohuzial niekde v polovici filmu Keoghan rychlo popise Farrelovi co sa bude diat do konca filmu. V tej chvili som mal pocit akokeby mi niekto hnusne vyspoileroval zvysok filmu. Nasledne uz som len znudene sledoval ako sa to vsetko naplni a nedockavo som cakal, kedy uz konecne urobi nevyhnutne rozhodnutie. Trochu mi vadil nevysvetleny nadprirodzeny pôvod celej tej kliatby/pomsty/vyssej spravodlivosti? A potom to, ze Farrel po nevyhnutnej volbe neskoncoval aj s Keoghanom, ale v poslednej scene v bistre na seba este vsetci vrhali pohlady jak jedna velka stastna rodinka. Takze tak. Unikatny Lanthimosov styl mozno este niekedy otestujem, ale dufam, ze to bude film s lepsim pribehom. Nemusi sa to uplne drzat v realite, ale jeho pravidla a konanie postav by mohli byt logickejsie. 5/10.(18.1.2018)

• Petrasuvicka

Proč někdo točí něco takového a myslí si, že to bude někdo chtít vidět? Postavy jsou úplný roboti. Plochý hlasy, herecký projevy, bez emocí, monotónní. Z pusy vypouští slova a otázky, které se cizím či sotva známým neříkají. Ad absurdum srágora.(11.5.2018)

• J0hny5

Kvalitně natočená kokotina. Lanthimos by se měl raději věnovat režii a psaní scénářů nechat na někom jiném.(7.3.2018)

Na festivalu Be2Can nám film představili jako další snímek představitele řecké divné vlny... víc vědět nepotřebujete. Horor plný toho nejčernějšího humoru, který vyvolává spoustu otázek, ale odpovědi už nenabízí, což mi trochu vadilo. Každopádně lepší než "Humr".(12.10.2017)

Kubrick, Trier a Haneke bez hloubky. Spíš nucená snaha být za každou cenu divnej pavouk beze smyslu a vysvětlování. Ze začátku zábavný, ale pak se to začne opakovat a nikam nevyvine, aby to závěrem nasadilo ještě větší WTF moment. Po tomhle si říkám, že kdybych vyblil na papír všechen uchylnej obsah svýho mozku a narouboval na to jakžtakž nějakou strukturu, musel bych mít v ruce zaručenej materiál na festivaly.(18.5.2018)

Myslím, že Lanthimosovy filmy lidé mají za intelektuálnější, než jsou, což způsobují hlavně jeho režijní postupy. Jasně, najdeme tu antickou tragedii - odkaz na Ifigeneiu a její posvátnou laň nebo oidipovský trest za dávno spáchaný čin (a už trochu starou Aliciu Silverstone, která pokřivěně naplňuje oidipovský komplex). A při ohledávání materialistických návyků, rozdílů v sociálních postaveních a brutálně upřímném egocentrismu můžeme mluvit o nějaké kritice společnosti, kterou ale, co si budem, s trochou štěstí najdeme u jakéhokoliv filmu, který natočil člověk. Podle mě se Lanthimos a jeho kámoš Fillippou u psaní scénáře prostě mega baví, zavdávají si ouzo a tlemí se hláškám, který jsou nahodilý a absurdní, a scénám, co jsou natahovaný a černohumorný, až to nemusí být každýmu příjemný, ve svý podstatě nicméně hlavně hrozně vtipný. Do toho nechat hrát Farrella a Nicole Kidman jako evropské herce, zabít to klasickou hudbou a vymazlit klouzavé pohyby kamery, že se o ní hned mluví jako o kubrikovské a najednou se nám to mezi tou záplavou debilních filmů považuje za vysoké umění. Za postmodernu - klidně, ale především je to zábava. Houby hororová temnost, skličující plíživost nebo sociopatická hlubokost. Pro mě lehkost a (maličko zvrácený) vtip. Už od Špičáku.(8.10.2017)

• Rocky88

Ze začátku zajímavá atmosféra (hodně dotvářená kamerou), po polovině filmu to už ale začne nudit a absence děje uspí. Pobavil mě jen Farrellův pešek a synkovy krvavé oči. Ztráta času, jděte o dům dál.(23.1.2018)

Snímek „Zabití posvátného jelena“ má velmi silné rozuzlení, které je jednoduše skvělé. Je odporné, je hnusné, někdo se na to nebude chtít ani koukat, ale scénář postavy do toho stavu vmanévroval skutečně skvěle. Tohle není násilí samovolné, není to násilí pro násilí, ale je to důležité z hlediska příběhu. Takže i když se Lathimos vizuální trochu opakuje, pořád dokáže diváka ohromit.(16.3.2018)

Sterilní, ale v tomto případě povýšil Lanthimos sterilitu na přednost, protože to minimum emocí pak mělo téměř drtivý dopad. Někomu může vadit, že téma si těch vypjatých chvilek žádalo víc, ale mě ten nepřirozený klid všech zúčastněných a minimální hudební či spíš zvukový doprovod zcela vyhovoval. K hercům nemám nejmenší výhrady a pro mě byl jednoznačně největší hvězdou Barry Keoghan. Po Humrovi jsem byl hodně skeptický, ale tohle je velká paráda. 90%(28.12.2017)

• Abes

Chápu řeckou krizi národní identity a snahu ambiciozních jedinců vybudovat nový svět. Co nechápu je, proč by se měly charaktery chovat jako úplní debilové. Jako hypoteticky možný prequel k Lanthimosově Humrovi hodnotím 80%, jako samostatný příběh 20% a to vlastně dávám především za mladého satana, po měsíci si totiž pamatuju snad jen způsob jakým žere máminy špagety.(5.2.2018)

• chelseaman22

Čekal jsem humra, dostal jsem jelena. Sice o tomhle zvířeti není ve filmu sebemenší zmínka, ale humr to vem! KOLIN je perfektní, avšak výkon ostatních je značně limitován scénářem, který je tak podivuhodně nezajímavý a syrový, že by se divák raději sebral a vyrazil na pstruhy do Globusu. 48% Celosvětový příjem k 9. 2. 2018: $4,408,155(9.2.2018)

Jo, viem, kto je uzivatel Verbal a ze dal dva spunty. Verbal ale este nad vecou a je vtipny, hoci artovy divak to nikdy nebol a nebude. Horsie je to ale s Kadakom, teda pardon, s Redakom. Ten uz vtipny nie je, je to len uboha, desne nevtipna a trapna napodobenina Verbala. Navyse, Kadak nema nic, cim by zaujal. No a k filmu nieco ? Super, zase ma to potesilo ako spravneho artoveho hnedopicha. Sak jak to povedal kultovy Lemmy : Jestli se chcete stát rockovou hvězdou, staňte se jí. Lidi nechtějí na jevišti vidět obyčejného chlápka od vedle. Chtějí vidět ufona z jiné planety.“ To plati aj pre film a ja dodam, ze obycajnych ludi mam okolo seba dost. Chcem vidiet ufony z inej planety a mozno aj z inej galaxie. 88 %(13.1.2018)

Takéto snímky majú pre mňa možno jednorázovú, ale silnú hodnotu. Film som si užila najmä kvôli tomu, že už po desiatich minútach ma dostal do tranzu a už nepustil. Ako keby sa niečo medzi Funny Games a historicky najkrutejšou Sofiinou voľbou pretransformovalo do nového príbehu.(20.3.2018)

Myslím si, že som nakoniec celkom spokojný. "The Killing Of A Sacred Deer" je podľa mňa dobrým thrillerom a dobrou drámou. Vyšlo to z hlavy dobrého režiséra a bol som zvedavý. A vrátil by som sa k traileru, ktorý ma do toho vlastne dostal. Ten bol absolútne strhujúci, desivý, nápaditý a človeka dotiahol do kina. No keď som z filmu odišiel, tak som nebol z toho až taký nadšený, ako som veril. Pozrime sa na pozitívne stránky. Hudba je dokonalá. Najviac atmosféry ide priamo z nej. Veľa scénok je pekne osvetlených a je zaujímavé, že do toho dokázali dostať až toľko atmosféry. Takže veľké plus tvorcom dávam v tomto smere. Herci sú skvelí. Najmä Nicole Kidman a Raffey Cassid. Dávajú tomu veľa. A ich postavy sú podľa mňa veľmi veľmi zaujímavé. Nepamätám si osobne, kedy som si Nicole Kidman naposledy takto užil. Bola vynikajúca a ako postava tomu dala skutočne najviac. Vyzerá to skvele, má to zaujímavý príbeh, no potom prídeme do tej negatívnej sféry. Asi by som si prial nejaké vysvetlenie toho, čo sa vlastne udeje. Či má Martin nejaké schopnosti, alebo čo, lebo celkom nerozumiem tomu, ako sa to všetko deje. Plus, povedzme si pravdu, trvá to asi polhodinu, než sa veci začnú reálne diať. A keď to konečne začne byť zaujímavé, tak mám pocit, že kopec filmu už ušiel a čakám čo sa bude diať. Alebo lepšie povedané, kedy sa niečo začne diať. Ako celok, som rád, že som film videl. Má dobrú atmosféru, sú v ňom zaujímavé scénky a najmä posledných 5 minút je vynikajúcich. Nemám čo k tomu dodať. Neviem či by som si film pozrel niekedy znovu, lebo je na môj vkus trošku pomalý, ale som rád, že som ho videl raz. A rozhodne to bolo niečo, čo bolo originálne, kreatívne a veľmi dobre spracované. Len by som to ešte nekategorizoval do hororu. Skôr by som to nazval ako mysteriózna dráma s prvkami thrilleru. To je výstižnejšie. Zvážte si sami a rozhodnite sa. Hodnotenie: B(11.10.2017)

Zvláštní psychologický thriller s absurdní zápletkou, která sice položila otázky, ale ne moc odpovědí. Rodina, kde převládají kamenné tváře a strohé dialogy. Nikdo nepronáší žádné vtipy, ale stejně je to zábava a situace stávající se stále děsivější až do bizarního konce. Parádní filmový zážitek za 80%.(20.12.2017)

Tuhá a nepředvídatelná atmosféra je docílena poutavými kamerovými úhly a hlavně cílenou ultrasuchostí všech dialogů. Samotná metaforická náplň stojí celkem za houby, ale na artovku tohoto ražení se na to vše kouká až překvapivě dobře. 70%(30.3.2018)

Ten jelen tam je, hledejte.(2.11.2017)

Nic tak psschózního jsem neviděl! Naprosto úžasná kombinace tichá a smyčců! Tak jinak divné od první minuty a pokládající mnoho otázek, na které nelze jednoznačně odpovědět.... Já vlastně nemám co říct... Nejsilnější zážitek letošního roku jednoznačně..... A nutno vidět v kině!!!!!(3.11.2017)

Tohle byla slušná psychouchylárna, kde každá z postav neustále svým děním na obrazovce překvapovala do toho ta skličující atmosféra a skoro žádná hezká, ani úsměvná událost tomu přidala na kvalitě.Pomalého tempa jsem se bál, ale vůbec nevadilo, pač jsem se do snímku pěkně prohluboval a zažíral. Tohle není určitě pro každého a po druhé bych si to asi nepustil, ale po zhlédnutí jsem nadšený i vnitřně pohoršený. Dávám 80%(23.1.2018)

• Herzeleid

Zajímavé, to asi ano...ale prostě tohle není můj šálek čaje. Dlouhé, rozvolněné, přesto napínavé, ale opravdu jsem rád, že jsem to už dokoukal a nikdy už více.(18.3.2018)

Lanthimos dává filmům naprosto nový formát a už od dob Špičáku bylo jasné, že tento styl bude jen znásobovat. Těžko na Jelena hledám slova, protože stejně jako pocity z Humra jsou i tady nepopsatelné. Ovšem u Humra jste se ještě alespoň trochu zasmáli. Teď už se jede jen na velkou depresi a obrovský nátlak na diváka. Už první záběr dával varování, že tento snímek není pro slabší povahy. Pokud jste se na něj vydrželi dívat bez mrknutí oka, neznamená, že už máte vyhráno. Zabití posvátného jelena ve vás totiž vyvolá tak ztísněné, nepříjemné až zahanbené pocity, že se budete bát další minuty. Lanthimos dává postávám opět velmi vzdálený přístup k situaci a dělá z nich téměr bezduché roboty. Nad výkonem všech herců vám ale bude tuhnout krev v žilách. Ovšem kdo si zaslouží speciální vyzdvihnutí je Barry Keoghan, který se mi postaral o ty nejnepříjemnější pocity. Už jen z jeho výjevu a podivných dialogů, za kterými nevíte, co stojí, mi šel mráz po zádech a neumím si v jeho roli představit nikoho jiného, u koho by mě jen pohled na něj tak děsil. Samotný scénář je tak absolutně děsivý, že už mi docházejí slova na jeho popis. Zle od žaludku mi doslova bylo i u gradace té nejdepresivnější hudby, kterou si jen dokážete představit a Lanthimose klidně můžu začít pomalu považovat za mistra zvuku i obrazu. Ve filmu nechybí ani nějaká ta krvavější scéna a závěr filmu patří k těm nejabsurdnějším, jaký jsem tento rok viděla. I když se snažím přiblížit, na co se můžete před sledováním Jelena připravit, musí se to zažít na vlastní kůži. Úrovnově bych to podle pocitů přirovnala asi k letošní Mother!, ale Jelen je ještě trochu jiná liga.(2.12.2017)

Solidní první polovina, která se ale "rozjede" v rozvleklé nesoudružné dílko s mnoha nelogičnostmi. P.S. Yorgosi, nejsi van Trier, i když se ho snažíš hodně kopírovat!(24.2.2018)

#Nevim. Jediný, co vím, je že Lanthimos je fakt originál. Jeho režie, vedení herců, dialogy a práce s kamerou jsou svébytné, trademarkové, a to je asi jediný důvod, proč na něj pořád chodím. S celkovými vyzněními jeho filmů mám ale problém. Zatímco Lobster byl opravdu režijně pevně sevřený film, který neklopýtne ani na okamžik od začátku do konce, Zabití posvátného jelena, podobně jako starší Kynodotas, už tak dobré vážně nejsou. Z obou tak trochu čouhá místy chtěnost, mechaničnost už v některých chvílích přestává být originálním výrazovým prostředkem, a ke konci Lanthimos sklouzává k teatrálnosti, která už mě bohužel nebaví. V okamžiku kdy si děti s manželkou uvědomí, že pro ně u tatínka začíná boj o život, je to v podstatě vykrádačka Kynodontas. Jelikož jsem odzíval závěr už u něj, katastrofa Jelena mě dvakrát nenadchla. Stěžejní otázka pro mě zůstává, jestli to celé myslel Lanthimos vážně, páč pokud jo, tak mu to nebaštím ani omylem.(20.11.2017)

Lanthimos se po skvělém Lobsterovi vrací se stejně skvělým jelenem a po těchto dvou filmech si ho určitě zařadím do aktivního hledáčku. Vždy, když vidím film, který je tak trochu jiný než to na co běžně všichni koukáme, tak moje srdce jako fanouška filmové tvorby zaplesá. Lanthimos nedostatkem originality rozhodně netrpí, navíc má skvělou ruku při volbě herců a talent na režírování jakbysmet. K filmu asi netřeba nic prozrazovat, pokud jste už něco od Yorgose viděli, tak víte jaký druh filmu čekat. Dopředu jen varování, že ač ve filmu není prakticky žádné násilí, tak snímek opravdu není pro slabší povahy.(12.1.2018)

• MaMitti

Horor? Ne, bylo to peklo...od scénáře, po herecké výkony až k režii...hodnotila bych asi odpadem, tak radši nehodnotím.(29.1.2018)

Takovýhle filmy se mi hodnotěj těžko, souhlasim ale s KNTRKFKTem, že za mě taky jednoznačně a jednoduše - humr ne, jelen jo. Pitvat by se asi dala každá scéna (natož ty s Martinem) i každá replika (tim spíš s ty Martinem), i vzhledem k tomu, že je (aspoň podle mě) jasně patrný, že ještě víc než v Humrovi jde v Jelenovi o jednoznačnou alegorii, s čimž souvisí prolínání nadsázky, reality a fikce a tim pádem x rovin, kterejma se na film dá dívat a jak ho chápat. První hodina věnovaná seznamování se s rodinou byla opravdu zvláštní a pomalá (souvislost s monotónníma dialogama téměř bez intonace nebo jakýhokoli emočního zabarvení, s jejich plytkostí, mělkostí a falešností, obsahovou práznotou a až absurdního vyznění, ale i s bizarníma výjevama ať už z nemocnice, nebo ještě víc z Farrellovy domácnosti - vztah s dětma i s ženou, jejich vzájemný rodinný interakce a rozhovory, zvláštní pohyb po domě...) - to všechno působí tak absurdně, až to občas hraničí s nějakou temnou komedií; tou ale film jednoznačně bejt přestane (POZOR, TROLEJ) momentem ochrnutí syna. A tim se spustí mrazivá jízda, která mě pohltila, sežvejkala a lehce vykolejenýho na konci vyplivla na dlažbu, ať se s tim nějak poperu sám. I na mě to působí jako podobenství neschopnosti elitářskýho a sebespravedlivýho chirurga připustit si svoje selhání a chyby, až nakonec (navzdory alibistickýmu přístupu ke všemu a všem kolem) pocit viny nadobro prostoupí veškerym jeho viděnim světa a jeho životem a paralyzuje (skutečně nebo jen imaginárně?) jeho i celou jeho rodinu. I ten "pocit viny" je ale zobrazovanej vlastně z jeho perspektivy, a proto dost pokrouceně a deformovaně - východiska a trest si formuluje kompenzujícím protiaktem na někom ze svý rodiny, nikdy ne ale na sobě ("Neboj se, tobě se nic nestane, ty jen musíš zůstat klidný") - přitom vzhledem k tomu, jak je Farrellova postava vykreslená, lze si bejt téměř jistej tim, že obětování někoho ze svý rodiny pro něj neni vyššim trestem, než kdyby měl něco udělat sobě. Nakonec ale paradoxně i tenhle alibistickej "trest" (zůstává vlastně u takhle sobeckýho člověka trestem, pokud se cíleně vyhne jeho dopadu na sobě?) ho toho pocitu viny v jeho chápání skutečně zbaví, jak je patrný z posledního záběru, kdy jde se zbytkem rodiny do bufetu na jídlo - což je na tom vlastně to nejděsivější; vinu i trest za svý vlastní chyby hodí na svý dítě, čimž si to odfajfkuje jako splacenej hřích a jede se dál. Postava "zvěstovatele" nebo snad "anděla smrti" Martina je jedna z těch nejděsivějších a nejnechutnějších, co jsem za poslední dobu viděl - samozřejmě i díky tomu zvláštnímu Keoghanovu ksichtu, nosu jak bramboře, jeho přepíčený dikci, mongoloidnímu výrazu a těm beďarům snad i na běďarech. Stejně děsivá je ale celá atmosféra filmu, fungování Farrella i jeho rodiny, vzájemná odcizenost, hniloba a pokrytectví, sebespravedlivej alibismus a snobství, nefunkční manželství (kdy třeba Kidman musí dělat umrtvenou, aby jí Farrel vobtáh, a jí to očividně ani nevadí) a pokřivený charaktery - (tl;dr) takže ve výsledku je celej film o neschopnosti uznat vlastní chybu nebo vinu a nést za ní následky, a o tom, jak je špatně i všechno ostatní a jak to všechno špatně taky skončí: Všechno špatně je u počáteční sebereflexe, všechno špatně je v rodině, všechno špatně je u řešení problému a všechno špatně je i ve výsledku celý peripetie - ta scéna "šťastný" rodinky v bufetu, kdy už je po všem a jsou jen tří, ta je fakt za všechny prachy. No, aspoň máme nad čim přemejšlet, abysme v některejch životních stuacích nedopadli stejně pochcaně (včetně pochcání lidí kolem nás) jako Farrell. // Tomuhle se za mě dá dát stejně 5* jako 4* - ale rezervu s tou pátou si ještě kdyžtak nechám na příští zhlídnutí.(12.4.2018)

Kubrick, Trier a Haneke robia párty a vy by ste pritom nemali chýbať! Zbožňujem, keď ťažko vysvetliteľná iracionalita rozkladá striktne racionálny svet a tento nepretržitý nepokoj mi zamestnáva myseľ celú minutáž filmu! Komorný horor pre náročnejších s chirurgicky presnou kamerou a skľúčujúcou hudbou, kde hollywoodski herci hrajú "európske role". Lanthimos opäť a ešte stále originálne mrazí!(9.10.2017)

U gréckeho režiséra YORGOSA LANTHIMOSA si nemôžete byť nikdy istí, čo sa na vás chystá, je nepredvídateľný, s extrémnym dôrazom na hĺbku OBRAZU, ako v legendárnom HORORE STANLEYHO KUBRICKA : THE SHINING, ktorý jednak patrí medzi jeho obľúbené, alebo taktiež si treba všímať ďalšiu vec, a to používanie STEADICAMu, vďaka čomu sa vytvára extrémne nepríjemná atmosféra, z ktorej niet úniku. K tomuto pridávam tvorbu rakúskeho provokatéra MICHAELA HANEKEHO, a jeho typický ROZKLAD RODINY. Nechcem sa chváliť, lebo samochvála smrdí, ale dokonalo poznám filmy, ktoré režíroval, a je v nich bádať postupná, nekompromisná štúdia, že aj dobre situovaná família sa môže zo dňa na deň prebudiť do živej, nočnej mory. V zabití posvätného jeleňa som svedkom nejakej, akoby som to nazval, tragédie, akejsi KLIATBY, ktorú zoslal 16 ročný chalanisko, čo sa volá Martin. Obidvaja manželia sú „špičkoví doktori” , a majú dve deti. Čoraz častejšie sa bude okolo Stevena motať tento chalan, ktorý vie, čo robí, a čochvíľa mu povie, ako s ním zatočí, nieže by mu priamo pichol nôž do srdca, ale ublíži mu inak, prostredníctvom toho, že mu „paralyzuje” deti, ktoré stratia cit v nohách, a tak ostávajú ležať na lôžku najprv v špitáli, potom doma. A prečo sa deje to, čo sa deje, zisťujem pomaly a postupne, rozlúsknem tento oriešok, a blížiace sa filmové sekvencie budú „smrdieť ” maximálnou bizarnosťou, ktorá je fascinujúco - geniálna ! Farrell s kidmankou si zahral opätovne aj v Oklamanom, ktorý je popri tomto filme, len slabučký, mierumilovný filmový počin. Čítal som, že sa Colinovi pri čítaní scenára urobilo nevoľno, a podotýkam, že nie je sám ! Barry Keoghan je v úlohe Martina extrémne pokojný, pretože má famózny prehľad o aktuálnej situácii, ale ocitne sa na okamih vo zveráku. Najviac by som chcel oceniť depresívnu réžiu Yorgosa, ktorá je až by som povedal majstrovská, a taktiež univerzálnu, brilantnú kameru Thimiosa Bakatakisa, ktorá si ma obmotala okolo prsta. Colin s Yorgosom si očividne rozumel na predchádzajúcom filme Homár, pričom svoje filmárske HRANICE posunuli ešte o kúsok dopredu, je to oveľa prepracovanejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.(21.12.2017)

S Lanthimosem je to vždy složité. Chladné, podivně nepřirozené, odtažité dialogy v ještě podivnější situaci sublimují nejednoznačné pocity. Takhle to prostě ten řek dělá a vychází to je z jeho rukopisu a kontextu předcházejících děl. Tady měl intenzivněji rozehrát psychologii ústřední dvojice. Hlavně tedy v poslední třetině, v níž mohl zanechat spoustu odkazů, ale ono se to tak nějak dohrálo pouze na usmolenou plichtu. Záměrné váhání mělo být nahrazeno sofistikovanější volbou. 64%.(27.12.2017)

Podobný pocit prázdnoty, nechuti, katastrofy a bláznovstva som zažil snáď len u Lynchovej ,,Eraserhead,,. Rozloženie divákovej psychiky tu funguje dokonale. Bravo !!!(25.1.2018)

v půlce filmu vidíme satirické psychodrama o absurdních zvycích zvláštního společenství. V druhé půlce filmu se začne strašit. Po odhalení tajemství už je zíráme na rozpad. Hrdinové omezeně vyjadřují své emoce a vůbec se chovají mechaniky. Keoghan je místy až strašidelný.(26.1.2018)

Psí paroháč. Kouzlo ještě funguje, ale zbývá pár vytržených špičáků a obrátí se v rutinu. Nebo ne? ------- Lanthimos je úchyl. Hop na špek! Přesněji řečeno: Lůj.(14.10.2017)

Po Humrovi další expedice do podivného světa řeckého režiséra. Film je srážkou racionálního (až nezdravě) světa chladných bohatých lékařů s podivným nepochopitelných iracionálnem s duší ďábla a tělem psychicky narušeného teenagera Martina. Výsledek je mix hororu, dramatu a mystiky s děsivě dráždící hudbou a excelentními hereckými výkony.(20.12.2017)

V momentech brilantní. Bohužel jen v momentech. Zkrátit stopáž na 100 min minimálně a šlo by o intenzivnější moralitu. Těch průchodů "v širokým skle" a shválně deprimující hudbou (to aby nám došlo, že tohle není komedie nebo co) se po chvíli prostě zajedlo. Yorgos opět velmi dobře a zajímavě. A opět né natolik, abych se začal klanět a připadat si díky tomu intelektuálnější. Divnost jde na 100% opravdu jen pár vybraným jedincům.(3.1.2018)

• JohnSmith

Všichni jsou divní, chirurg, manželka, děti i ten mladík. Nemám nic proti divným věcem, ale tohle byl fakt extrém.(20.1.2018)

• Přemek

Lidi, co jsou rodina, ale mluví spolu jako mimozemšťani, co našli knihu Anglické konverzace, oblíkli se do lidské kůže a hrají si na lidi. Kluk, který má nadpřirozené schopnosti a chce jeden život. A pak už jen úchylná nuda bez katarze.(30.6.2018)

už Humr byl hodně zvláštní film,ale ve výsledku měl svoje kouzlo...Zabití posvítného jelena je hodně podobné,možná ještě o kousek intenzivnější.Zkraje sem sice moc nechápal co se děje a to pomalé tempo bylo až uspávající,ale ve druhé půli,jakkoliv se děj moc nezrychlí šlo o skoro až nepříjemný zážitek.Herecké výkoy jsou tu pak úplně stejné jako v Humrovi.Strojené,strojově přesné,studené,bez emocí a jasně tu vede Colin Farrell,jehož postava působí že je celou dobu úplně mimo a i se tak chová.Až někdy budou hrát ve filmech roboti,bude to vypadat přesně takhle...60%(22.12.2017)

Larse von Triera, ani jemu podobné "vysokomyšlenkové iracionálně-úchylné" umělce nasledované nemám, ale díky inspiraci panem Lanthimošem se asi postupně začnu těmto, jemně řečeno nestandardním logicky-nelogickým tématům, věnovat. Zabití posvátného jelena je totiž film, jemuž podobný bych ve své filmotéce jenom těžko hledal - především tedy závěr, to byl the most fucking mindfuck ever !! Jinak dobrý, Farell i Kidman výborně vybraní herci pro toto psycho, stejně tak novodobý satan v podobě toho zmrda Keoghana a i oba smradi hrají ty své, říkejme trierovské indispozice s bravurou. U závěrečných titulků jsem přemýšlel, zda se mám zabít, nebo postačí jedna střední šavle - nakonec jsem se šel vymlátit do posilovny....................moje hodnocení = 7,5 z 10.(27.12.2017)

Lanthimos mě začíná zajímat čím dál víc. Točí si po svém a nedělá to vůbec špatně. Humr mi sice svým pojetím sedl víc, tahle mysteriózní podívaná má ale taky co říct. Herecky silné, a i tak si to pro sebe krade mladý Barry.(31.12.2017)

• Michelle75

Yorgos Lanthimos je asi blázen a Colin Farrel asi taky, když hraje v jeho p.ˇ.o....ch. U HUmra jsem si říkala v poho,prostě Colin hraje vždycky dobře a asi chtěl zkusit něco nového, jiného co, dávalo i trochu smysl,ale tohleto, to je fakt na palici. Palicoidní film, ne krimi, ne drama ani komedie.(14.1.2018)

Natočené velmi netradičním způsobem. Na druhou stranu se vlastně s koncem filmu nic moc nedozvíte a budete si pravděpodobně říkat "to bylo divný". 50%(5.3.2018)

• Gildor

Dlouhej a podivně bezduchej film, kterej se moc snaží bejt dobrej .. ale snaha nestačí. Nestačí ani nakoukat Kubricka, Hanekeho a von Triera a uklohnit jakýsi Funny Games of Wide Shut Melancholia in Dogville. 30 %(28.3.2018)

Po neskutečně působivém Humrovi jsem si musel dát další počin Yorgose Lanthimose a opět jsem jen čuměl s otevřenou hubou do kořán, jakým dalším neuvěřitelným filmovým zážitkem mě tento tvůrce rozmetal na miliony kousíčků. Lanthimos je pro mě v tuto chvíli zřejmě tím nejstylovějším a jednoznačně nejosobitějším filmovým tvůrcem, jehož práce mě svým zpracováním a jeho scénáři doslova fascinuje. Něco tak originálního, nevšedního a zároveň působivého totiž nevzniká rozhodně každý den. Zabití posvátného jelena je každopádně opět hodně, hodně tvrdá ártovka, kterou po pár minutách opustí polovina diváků a ta druhá pak vydrží jen o pár minutek déle, ovšem těch několik zbylých zoufalců, co vydrží a rádi boří mantinely, ti si jistě odnesou minimálně skutečně nevšední zážitek, který s nimi fakt výrazně zacloumá a zanechá v nich mnoho, mnoho emocí, se kterými se budou pak prát a vyrovnávat ještě nějaký ten den poté. Zápletka je každopádně zase pořádná síla, tady nemá cenu nicméně moc co prozrazovat, jen snad mohu podotknout, že neočekávané se zde stává skutečností, to se musí prostě ale vidět. Atmosféra je pak dokonalá, z té běhá po celou dobu mráz po zádech, stylově a vizuálně jde o naprosto nepopsatelnou bombu a samozřejmě herecké výkony tu jen podtrhují absolutní jedinečnost této podívané, Farrell podruhé pod Lanthimosem neuvěřitelně strhující a mladičký Barry Keoghan je dokonalý ďábel!!!, ten mě nekompromisně dostal do kolen, famózní klučina. Co zkrátka dodat. Tuto podívanou sice většina diváků malicherně a naivně rozcupuje, ovšem jen pro to, že jde o skutečně JINÝ film. Svým zpracováním, svým stylem, svým příběhem je prostě úplně jinde, než na co je běžný divák nejen zvyklý, ale i připravený, ovšem díky Lanthimosovi a jeho filmům i já, jinak klasický „popcornožrout“, co se artovým filmům vyhýbá jak muslim České republice (naštěstí!), musím připustit, že i filmové umění se dá proměnit v neuvěřitelně strhující zážitek.(5.8.2018)

Pútavé uvedenie do filmu, kde ma všetko svoje miesto, no divák i tak v tom precíznom poriadku hľadá odpoveď (napríklad u hudobného motívu). Tá čiastočne prichádza, keď ručička morálneho kompasu vystrelí do povetria a Yorgos nám servíruje ďalší príbeh, ktorý ani náhodou nie je z tohto sveta a predsa na tento svet totálne patrí. Perfektní herci, skvelá atmosféra a intenzívne kúsanie si do ruky (viete, metafora).(16.11.2017)

Lanthimos má seriózne nejaký mindrák zo západného racia a dáva mu to vyžrať v každom jednom filme. Tentoraz čiernu labuť logiky zobrazuje desivý Barry Keoghan, ktorého by som nerád stretol naživo. Fantastické vo všetkých smeroch, Farrell, Kidmanka, hudba, kamera, ozaj všetko. Teším sa na ďalšie kúsky.(18.12.2017)

Tak do půlky je to dost nuda, což je na dvouhodinový film docela dost. Pak teprve je nastolena krutá realita a divák se už veze až do konce. Vadila mi atmosferická hudba. Atmosférou a vlastně i tématem připomínající Funny games (když nad tím přemýšlím, připomíná mi to víc a víc, zvlášť závěrečná obýváková scéna!). Vlastně mi začíná celý film připadat jako předělávka Funny games s trochu změněným příběhem...(20.12.2017)

Humr mi perfektně sedl a těšil jsem se na Jelena. Tady to ale taková paráda není, zvlášť nezúčastněný přednes herců, který v Humrovi tak fungoval, zde absolutně selhává. Jinak téma a hlavně druhá půlka skvělé, ale nesedl jsem si z toho na zadek.(13.1.2018)

• netahlo

Reziser musi byt ponekud kokot.(24.12.2017)

Těžké psycho od začátku až do konce. Takže jo, líbilo se mi to.(30.12.2017)

Skvostne zrežírovaný nonsens s výborným Keoghanom. A to je to jediné, prečo Jeleňovi dávam 3*. Ten scenár sa po polovici filmu prehupne do ešte väčšej podivnosti než predtým, kde si postavy strojovo rapocú svoje repliky, ktoré sú tak odtrhnuté od reality, až je to smiešne. Nič proti podivným filmom, ale pri pozeraní potrebujem mať aspon z časti pocit, že postavy sú jakž-takž uveriteľné.(18.1.2018)

Tento film je o atmosfére. Hustej, desivej, nepríjemnej, no takej, od ktorej sa nedokážete zdvihnúť. Ľudia pripomínajúci stroje bez emócií, zlovesná hudba. Tu sa niečo šípi a rozvíja. Konec mohol byť otvorenejší, no okrem neho skladačka zaklapla. Nebude všetkým príjemná, no tým, čo sa radi hľadajú v psychotrileroch, určite ulahodí. Mne zas takýto ťažší film na pár týždňov dopredu stačí.(12.2.2018)

Autoři antických tragédií naštěstí ve svých dílech neprezentovali své masturbační fantazie...Lanthimos je přesně ten typ režiséra (stejně jako Trier), který zneužívá stříbrného plátna a diváka jako svou terapii...Léčba ovšem zabírá, protože se jedná o normálnější počin než zhovadilost v podobě The Lobster...(18.2.2018)

Znepokojujúce, temné, perverzné, psychopatické, no zároveň hravé (ako už bolo trefne zosumarizované, občas sa budete smiať a zároveň hanbiť, že ste sa smiali - alebo, druhá možnosť, s maximálnou nechuťou tento film zatratíte, nakoľko skutočne nie je primoc prístupný širšiemu publiku) a absolútne nenormálne, iné. Obsahuje hneď niekoľko geniálne nápaditých scén a detailov, ktoré z hlavy len tak ľahko nedostanete a ktoré zároveň robia túto snímku tak pôsobivou (sexuálna scéna, Farrellova príhoda o najväčšom tajomstve z detstva, olizovanie prstov, jedenie špagiet, dcérin spev, rozuzlujúca scéna, niektoré z Keoghanových replík, debaty o chlpoch v podpaží atď.). Malou nepatrnou chybičkou môže byt ak-tak priveľmi pomalé tempo (i keď absencia gradácie mi neprekáža), kedy ku koncu už miestami prestávalo fungovať, trošičku to strácalo dych a niektoré pasáže mi prišli o kúsok zdĺhavejšími, než byť mali, ale inak skutočne niet čo vytknúť. Hudba a kamera vysoko podmanivé, Keoghan priam fantastický! A opakujem, tie detaily... 90%(12.12.2017)

• BlackHood

Blbost hororová asi jako Šmoulové.(19.12.2017)

Jako darda no, co víc říct.. Tyhle psychologický hry se mnou vždycky zacloumaj. A zpracovaný je to perfektně.(22.12.2017)

• LexBarker

Čas od času si dopřeji nějakou filmovou podivnost typu Crash, nebo Srbski film v očekávání neobvyklého kulturního zážitku, přičemž tajně doufám, že tentokrát to konečně bude to pravé ořechové. Nicméně téměř vždy odcházím zklamán... I tentokrát musím přiznat, že se snaha filmařů minula účinkem. Těžce odosobněný film s nesympatickými postavami, ve mne krom mírného znechucení, nevyvolal téměř žádné emoce. Dvě hvězdy za Colina Farrella a Alicii 'Crazy' Silverstone.(25.1.2018)

• kluk z Na

Takovej slizkej filmeček. Jak mi humr sednul, jelen vůbec ne.(4.2.2018)

Zabitie posvätného jeleňa mätie nielen svojím (-originálnym-) názvom, ale aj samotnou synopsou a tvorí dojem akejsi nečitateľnosti deja. Darí sa mu to približne do jednej tretiny filmu - potom čo odhalí svoje mystérium sa pôvodne pomaly plynúci príbeh pozvoľna rozbehne smerujúc k rozuzleniu zdanlivo neriešiteľnej a z hľadiska existenciálnosti bezvýchodiskovej situácie. A je to silná káva.(17.2.2018)

nudna, pochcana, uknourana, zasrana, zkurvena, divna, chytra, nezazivna, chcanka, zkurvena kamera, debilni zabery, divnej film, divna hudba - neprijemny, hnusny, zasrany...divny wtf a pak to skonci.. :D takova divna, rodinka, debilni kluk, zacnou se tam vsichni plazit po baraku, proste divny a na druhou stranu zajimave, ale proste divne..doporucuju a nedoporucuju.. :D kdo uvidi rekne si wtf kurva a divny proste..kdo neuvidi ma vpici.. :D PS: nazev jak pro kus hovna.. nepochopis vole(17.2.2018)

• MiaMahoney

To ale byla zase jednou velesračka! Řecké Latimérii opět příliš nasněžilo do nosu - ne sice tolik, jako u totálně pičoidního a zvráceného Humra, který byl už tuplem xzblití - ale přece! Odporně unylá psychojízda o hovně, kterou zachraňuje jen výborně zahraný hlavní usmrkanec, patrně brácha toho zmrdečka z Better Watch Out, kterému by člověk vypálil ránu z milosti hned v první minutě. Kidmanka s Šulinem Fáralem předvádějí 121 minut naprosto sterilního hraní, vrcholícího jejich skutečně "vzrušujícími" sexuálními scénami. Posuďte sami, taková mrtvolná poloha z Nudasútry, nazvaná "celková anestezie", je něco, co vás kdykoliv dostane do kolen. (Smíchy.) Dál to doladí už jen artově otravné zvuky i obrazy a opus je hotov. Zkrátka Trír hadra a zcela bez okolků a naprudko bych oběma "pánům režisérům" nechala soudně zarazit točení takových velesraček.(12.5.2018)

Že je Yorgos magor mi bylo jasné už dávno, proto jsem se opravdu těšil. Oproti Humrovi upustil od humoru, ponechal nepřímočarosti a přidal povedeného psychopata. Nicole je neskutečně ve formě a Colin s plnovousem vypadá jako úchyl...(31.5.2018)

Že by to byl špatný film? To se říci nedá. Že by to bylo nudné? Také ne. Ale oproti Humrovi je to prostě krok dozadu, úskok do strany, sestup po schodišti dolů a až příliš rodinný film, samozřejmě v netradičním slova smyslu, ale je to tak. ■ Čekal jsem víc, mnohem víc. Bohužel má očekávání byla až příliš vysoká. ■ Co musím naopak pochválit, je práce s hudbou a zvukem obecně. Ve třech kritických scénách přináší zvuk odkaz na klasické psycho-hororové aranže, které se používaly, když hudbu pro film tvořil ještě studiový orchestr a ne syntezátorové zvuky. Doprovod je celou třetinu filmu hustě tíživý a diváka až chvílemi odpuzuje. Dobrá práce. ◢ ■ ◣ (R) [68/100] ■ (K) [70/100] ■ (V) [60/100] ■ (♫) [90/100] ■ (E) In Their Skin (2012) ● The Lobster (2015) ● The Visit (2015) ■ (Č) 1 ■ (P) [Neděle, 5-VIII-2018; 04:12] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [68/100] ■ (CSFD) MickeyStumaMarigold(C) [68/100](6.8.2018)

Jestli chcete vidět pořádnou dekadentní úchylárnu, která půlku filmu staví na ničem, ale i tak se vám z ní může navalovat, dejte si tohle. Hodně dělá soundtrack.(24.12.2017)

Na rozdíl od labilního příběhu na téma "Jak se stát v příštím životě korýšem", se tentokrát Lanthimos vykasal labilním příběhem na téma "Jak si co nejvíc dokurvit život". Celej děj se točí prakticky kolem kritiky buržoazie a jakéhosi farizejství, kdy si smetánka myslí, že nemusí nýst odpovědnost za svý činny (něco jako Hannig). Celou dobu jsem z toho cejtil motiv trestu zprostředkovanýho vyšší silou, kterýmu se člověk nemůže bránit, ačkoliv má v rukách (teoreticky) všechny dostupný prostředky, v tomhle případě profesní-vědomostní, finanční a známostní. Farrel by skvěle zahrál i umírajícího psa v útulku a tudíž není cejtit žádná prvoplánovitost, nebo pozérství. Příběh se skvěle nastartuje od začátku, děti jsou správně bezemoční a zároveň zvláštní, citově odumřelá, v anestezii si holdující Kidmanka je taky bezchybná a člověk jenom čeká, kdy se konečně vyrovná miska vah spravedlnosti, kdy Farrell projde tim svým očistcem a zaplatí daň za svý činy...jenže na každou svini se vaří voda, a tak se ždíme dál a dál, až už si jeden přeje, aby to skončilo. Neskončí. Konec už je pak solidním dovětkem k podkreslení atmosféry, kterej fakt kvituju. Celý to je prostě správně temný, chladný, podaný zostra ve stylu "pojďme jim ten novej koberec z pandí kůže pěkně pochcat". Humr ne. Jelen jo.(10.1.2018)

• zahadum

Kubrick rukami, očami Lanthimosa o príbehu ktorého racionalita nie je nutná...čo by potom pitvali a rozoberali intelektuálne postihnutý jedinci....(14.1.2018)

Neskutečně úchylnej film plnej úchylnejch postav a ještě úchylnějších dialogů. Prakticky nic v tomhle filmu neni uvěřitelný ani reálný, ale možná proto je to taková sranda. Do žánrů plácnout slovo "komedie" a je to.(19.1.2018)

Atmosférou dominantní film, který sází na silnou zvukovou disharmonii a soustředěnou kameru, díky čemuž se napětí v divákově hlavě spolehlivě šroubuje až do velmi slastné polohy, tedy pokud jste podobně úchylní na lidské tragédie jako já :-). Lanthimos je odvážný a má styl, kterému je snadné podlehnout. V jeho řecké prvotině Kyoantaananas, nebo jak se to jmenovalo, jsem bojoval s obsahem, který vyšuměl dějově do ztracena. U Zabití Posvátného Jelena jsem zážitkem vyvrcholil lehce za polovinou, protože druhá půle docela přešlapuje na místě, aby najednou nabídla šokézní finále, kterému prostě chybí vybudované a pevné základy. Herecky na všech frontách brilantní, ale na v jisté rovině teroru podobné Funny Games od Haneke to stručně shrnuto nemá. Už teď mám ale chuť na Lobstera :-).80%(9.6.2018)

The Killing of a Sacred Deer sice poukazuje na antickou tragédii (motiv oidipovského komplexu, odkaz na Ífigeneiu a zabití Artemidiny posvátné laně), ale ubíjí pomalým tempem a graduje až v posledních minutách. Některé momenty jsou až příliš absurdní, až je to směšné a odstup od diváka poměrně škodí. Celkově film působí až příliš samoúčelně a i když motiv postav, které se nemohou vymotat z předem daných kolejí je zajímavý, chybí tomu pořádné napětí a nikdo mi asi nevezme pocit, že tohle se dalo s přehledem nacpat do 30 minut. Na druhou stranu musím pochválit impozantní herecké výkony, slušnou atmosféru, netradiční námět a zábavné filmařské nápady.(21.12.2017)

Tak já nevím, co si o filmu mám myslet. Zabití posvátného jelena mělo naprosto parádní trailery, které lákaly na zajímavý psychologický film s prvky hororu, jenž bude audiovizuálně působivý. A to jsem taky ve výsledku dostal, a jako bonus spoustu artových scén, jejich pojem mě dost hodně míjí. U některých filmů to není zas tak velký problém, ale zde se to pro mě ukázalo jako velký problém. Oceňuji, že je režisér Yorgos Lanthimos svůj a dělá si filmy po svém. A zrovna u tohoto filmu mě to v některých momentech nesedlo. Základní myšlenku a pointu jsem pochopil, jen mě vadila jistá sofistikovaná vata kolem. Lanthimos by to mohl natočit jednodušeji a divácky vděčněji, ale pak by to ztratilo tu svou nezávislost a artovost. Režisér má řemeslo v ruce a předvádí to kamerovými záběry, hudbou, budování atmosféry, pocitem klaustrofobie(kamera snímá herce ve velké blízkosti), opakováním motivů a dalšími věcmi. Dost se mi líbilo jakým způsobem je zobrazen tlak na postavy, násilí a jak se začnou lámat a to jak psychicky, tak i fyzicky. Po herecké stránce je to výborná práce. Colin Farrell podává zajímavý výkon a je znepokojující sledovat, jak se vnitřně rozpadá. Nicole Kidman je taková odtažitá a chladná a přitom z ní je cítit mateřská láska. Nejlepší výkon podává Barry Keoghan, ze kterého mrazí a měl jsem z něho dost nepříjemné pocity, a nedokázal jsem odhadnout je další jednání. U filmu platí, že čím méně víme, tím lépe. Film má spoustu scén, které jen tak nevyženete z hlavy, ale taky dost momentu, u kterých si budete říkat proč. Zabití posvátného jelena je zajímavý film, přesto si nejsem jistý pro koho vlastně je.(26.12.2017)

Trochu zvlastny, az taky psychadelicky film. Vadili mi niektore nelogickosti, ktore film tusim az zamerne vobec neriesi. Tak isto vyvrcholenie mi prislo uz moc pritiahnute za vlasy. Ale zvysok je tak strasne tajomny a podmanivy. Aj vdaka zaujimavej kamere. Inak tak isto aj skvele zahrane vsetci do jedneho, ale samozrejme najviac hviezdi mlady. Nie film pre kazdeho, vidno aj podla hodnoteni, ale rozhodne zaujimavy. [#48/2017](31.12.2017)

Proč netočit šílené filmy? Svět by bez nich byl tak nudný, obyčejný. A na co bych potom koukal? Vždyť je lepší dívat se na něco, čemu nerozumím, ale co mě neskutečně přitahuje a baví. Prostě úchvatné herecké výkony. Atmosféra, která by se dala krájet. Podmanivá hudba. Zkrátka další skvěle natočený, trochu úchylný film. Od pomalého skromného začátku po grandiózní finále, při kterém jsem si málem rval poslední vlasy, které mi na hlavě zbývají. A přitom za tou šokující stěnou se skrývá po celou dobu obrovská hloubka, kterou se snaží jednotlivé postavy prozkoumat a divák s nimi. Výborný zážitek, kterého budu ještě nějaký čas pln(13.1.2018)

Ja som bol dostatočne zLynchovaný z tohoto filmu. Aj keď drvivú väčšinu divákov tento film asi skôr naštve...(16.1.2018)

• Standic1

Nevím, co mě vlastně štvalo ze všeho nejvíc. To, že veškeré dialogy postrádaly intonaci, a nebo to, že dialogy všeobecně nedávaly smysl. Každopádně v této kombinaci se na to nedalo prakticky koukat a doslova jsem se modlil, aby už byl konec. Co se týče toho divnýho kluka, a to jsem to napsal ještě hodně slušně, tak při každé jeho scéně bych mu dal nejradši pár facek, ten jeho neskutečně debilní výraz mi vážně drásal nervy.(21.1.2018)

No...tak to bylo...divný, a to divný i na poměry divnofilmu. Šokující, absurdní v těch nejvážnějších situacích, ale já bych tomu nedokázala dát hodnocení na žádné stupnici. Ovšem co hodnotit dokážu je Barry Keoghan, od kterého můžeme čekat ještě velké věci a posouvá se tímto do mého listu herců, kvůli kterým chodím na film.(11.10.2017)

Yorgos Lantimos si hraje s divákem. Buduje hutnou atmosféru, udržuje atmosféru a přitom natočí samoúčelnou blbinu. Kidman je super jako totálně chladná racionální matka, která nejspíš děti nějakým způsobem má ráda, akorát jim to zapomněla říct. Pro mě ještě o něco lepší než ten mladý smrad na zabití. Hraje si s tou rodinou jako režisér s divákem, akorát pro diváka jsou ty následky méně dramatické. Tím, že je to tak švihle jeté, ztrácí nárok na vyšší vypovídací hodnotu.(3.11.2017)

Kým Homár bol divný hneď od začiatku, tak "Jeleň" je na režisérove pomery vo svojej takmer prvej polovici relatívne "normálny". Až po krátkom posedení v bufete začne ozajstné peklo na psychiku, ktorú podrýva najmä tá, priam priestory zužujúca atmosféra, spojená s drastickou melódiou, ktorá sa vždy odniekaľ vynorí a zaklincuje to. Miestami dosť pervérzne, pomaly plynúce, rozoberajúce nepríjemné veci a doslova dychberúce dielo, ktoré sa ťažko spracúva. Farrell je výborný, Keoghan brutálny, Lanthimosova predstavivosť odzbrojujúca. Chýbala mi tam však jedna zásadná vec - akékoľvek záverečné vysvetlenie! Sakra, tak veľmi som naň čakal, až som sa mierne sklamal. No i tak, dosť traumatický horor.(19.12.2017)

Film, ktorý tak skoro znova nepotrebujem vidieť. Stačí, že mi ostal v hlave. Lanthimos opäť boduje. Viac TU(27.12.2017)

Zhruba do poloviny mě to bavilo, přemýšlel jsem co zatím asi bude. No a druhá polovina to bohužel prozradila. Problémem není načasování ale pionta celého filmu. Ta na druhou stranu není asi k zahození, ale z filmu doslova sršelo mnohem více. 60%(27.12.2017)

Zatím asi divácky nejpřístupnější Lanthimos.(28.12.2017)

Náročný, náročný, náročný. Schizo, minimum emocí, náročný, ale zároveň děsivý, i když ne strašidelný.(14.1.2018)

Smála jsem se skoro celou dobu... i když bych se za to možná měla stydět. Všechno je tak strašně absurdní a hlavní postavy pronášejí po celou dobu tak neuvěřitelné věcí, že to prostě jinak nešlo. Od začátku do konce vyrovnané tempo, kterému vévodí herecký výkon Barryho Keoghana. Chápu tíhu morální volby a že by to vlastně mělo být hrozně těžké a depresivní, ale nějak jsem to cítila spíš jako velmi černý humor. Pro mě zajímavější film než Lobster.(11.10.2017)

Yorgos Lanthimos namísto humra servíruje jelena, či snad špagety? Od všeho něco, i když je podobnost prvních dvou jmenovaných opravdu mizivá. Snad jen ve svým způsobem podivných rozmluvách mezi postavami a samozřejmě, je tu Colin Farrell, tentokrát pod vousem přeci jen poznatelný. První polovinu filmu jsem přemýšlel, jak to doktor s tím klukem vlastně má. Že by v něm viděl "lepšího" syna? Nebo... nakonec jsem na pravdu přišel. Touto pravdou film prakticky teprve začíná, nebo se alespoň radikálně mění. Z podivné skoro komedie je psycho, ve kterém přesto černý humor najít lze. Lanthimos k navození atmosféry výborně využívá občas až děsivou hudbu (ne že by například plazící se děti nestačily) a povedené, především interiérové záběry kamery. První polovina i když velice dobrá, kvalit té druhé nedosahuje, ani nemůže. Přesto je právě jako úvod k tomu co přijde a graduje závěrečnou výbornou ruskou ruletou velmi důležitá. Lanthimos si po Humrovi vybral přístupnější cestu, přístupnější v tom, že je Zabití posvátného jelena opravdu "lehčím" filmem. Ale ty špagety nějakou dobu vidět nechci. 80%(5.11.2017)

Fantastická "Lynchovská" réžia, dokonalá "Smithova" (Eyes wide shut) kamera, diabol Keoghan, presní Colin i Nicole. V rámci žánru film desaťročia. Neskutočné oznamovacie vety bez emócií, mimika Keoghena na Oscara, záplatka - konečne niečo nové.(3.12.2017)

• Biopler

Toto že získalo cenu za scenár v Cannes? To snáď nemyslia vážne. Tak umelo vytvorené dialógy som dlho nepočul. Debata medikov na večierku o dcérinej prvej menštruácii je úplná scestnosť, podobne téma zarasteného podpazušia a porovnávania je hodná otázok na čom fičí Lanthimos. Pílivým tónom sa navyše snažil zhustiť atmosféru a chystať diváka na tajomno, avšak hudobný ráz bol neuveriteľne rušivý a priam otravný. Podtrhávam, že sa jedná o zvukovú nevyváženosť v porovnaní s obrazom, skrátka nezvládnuté. Samotný príbeh po vzore antickej tragédie je fajn, i keď neobjasňuje Martinove schopnosti, tam si divák má len domyslieť, no pomôže naštudovať si spomínaný antický príbeh. Z celého filmu nesklamali herci, hlavne démonicky kľudný mlaďas Barry Keoghan, ešte o ňom budeme počuť.(5.12.2017)

Skvělé herecké výkony dodávají filmu neuvěřitelnou váhu. Leč jednoduchý příběhem, těžký myšlenkou probodává film díru do každého diváka. Solidních 80%.(17.12.2017)

Farella asi v ničem lepším neuvidíme, Kidmanová je bezcitná až na kost. Velmi temné a nelítostné, není to každého šálek čaje. Nečekejte běžný film. Nápad zajímavý, ale na mě až moc. Nechci, nechci.(19.12.2017)

Asi ten nejdepresivnější film, co jsem kdy viděl. Ke konci už jsem si vysloveně přál, ať to skončí. Po shlédnutí jsem si musel dát hned panáka.(19.12.2017)

Aby to vôbec mohlo diváka odzbrojiť, režisér nastavil zo začiatku veľmi pomalé tempo, no po 45 min sa vlastne všetko začína čo nám tvorcovia chceli naservírovať. V podstate taká klasická jednohubka, thriller na jedno pozretie, i keď celkom slušný. (75%)(2.1.2018)

Půl hodiny sledujeme jen banální dialogy, zdvořilosti a přetvářku. Teprve, když Martin sdělí, co vlastně chce a co se bude dít, když to nedostane, začíná být film zajímavý. Ten Řek je skutečně zvláštní a moje čtvrté setkání s ním dopadá zase velmi neuřčitě. Špičák byl nejlepší, Alpy a Humr mě už moc nebavily. Posvátný jelen svou zvláštností zapadá do této společnosti a je jen na přístupu menšinového diváka, jak jej to zaujme. Možná při kratší stopáži bych šel i na čtyři hvězdy.(21.1.2018)

Správně podivné a ikonicky nepříjemné na pozorování, dvě hodiny zvednutého obočí a vytřeštěných očí; avšak horší než The Lobster. ||55%||(14.6.2018)

• emdvojka

Strojovo chladný, bez emócii a hystérie, ale pritom tak tragický a smutný zároveň.(21.7.2018)

Na to, abych tenhle film ocenil, jsem asi v mládí příliš zanedbával Bibli. Ale i tak to byl masakr. (viděno v Century Cinemas 16)(4.11.2017)

Zvláštní film. Mírně hororová atmosféra, jednoduchá zápletka vylepšena obsazením. Martin je fakt přesvědčivý a zcela evidentně divný už od počátku. Alicia S. /múza AEROSMITH z klipů nadržených puberťáků/ v roli jeho matky.(24.11.2017)

-"Celková anestéza?" Film plný metafor a symbolov so svojským, miestami dosť bizarným humorom -"Môžem si zobrať tvoj MP3 prehrávač ked budeš mrtvy? Prosím, prosím, prosím." Nám na začiatku poskytne veľa priestoru na otázky, no postupne sa všetko vyjasňuje. A to v mrazivej atmosfére, kde ani momenty ako zisťovanie si prospech svojich detí v škole od učiteľov, aby zistil kto je "vhodnejší" alebo ked sa dcéra pýta vlastnej mami či ešte neochrnula nepôsobia vôbec zvláštne. A taktiež aj geniálna scéna zo záveru pôsobí nutne a vyvoláva priam súcit s hlavnou postavou. Lanthimos aj tu ukazuje svoj rukopis, že dokáže asi úplne každý svoj nápad spracovať dôveryhodne a z každej divnej situácie urobiť prirodzene pôsobiacu a neskĺznuť na zlý chodníček.(23.12.2017)

Kde Colin, alias Brumbál přišel k tomu nesympatickému zmetkovi není moc vysvětlené. Každopádně je to týpek, od kterého se už od začátku nedá čekat nic dobrého. Poslední půlka je solidní psychárna, která postupně plyne do asi očekávaného vyústění. 1* za výstavní tělo 50tileté Nicol, mohla by jí závidět leckterá 17.(29.12.2017)

Už som sa dlho tak divne necítil pri filme. Pomalá pohlcujúca atmosféra, ktorá plynie a vy si dávate stále čudné otázky. Otázky časom nie sú čudné to film. Celý je postavený na mystifikácií, kde Lanthimos sa nechal fakt neviem čím inšpirovať, ale má to atmosféru, dobré herecké výkony, prostredie a hudbu. Presne takto som sa cítil keď som sledoval Kubrickovské filmy. Riadny psycho úlet.(31.12.2017)

Ten film je divnej, studenej a hnusáckej...všichni a všechno. Trochu se to jakože táhne, trochu to nebaví, trochu je z toho zle...ale pak na to myslíte pořád.Tak to má být. Slavná jména překvapila neb trhák z toho nebude. Celkem depka, za mě povedená :-)(8.1.2018)

Příběh má pomalý rozjezd, atmosféra nasedá ale hned od začátku a drží až do konce, ve mě pak i následující dny. I díky skvělým hereckým výkonům (doporučuju originiál, například dikce Farrela byla pro mě výrazným prvkem) se Lanthmosovi povedlo natočit kvalitní psychothriler s prvky hororu. Silně je cítit jeho rukopis, od dob Kynodontasu se ale posunul a The Killing of a Sacred Deer už není festivalová záležitost, ale film z multikina (I když podle hodnocení na csfd je vidět, že je stále daleko od mainstreamu a pro většinu hodnotících je špatně stravitelný). Sám jsem si na začátku opakovaně pokládal otázku, na co se to vlastně dívám a nebylo snadné sledovat to psycho, co se postupně rozjíždělo a dlouho mi nedávalo smysl. Zvědavost mi ale nedala a nakonec to bylo supr. Na podkladě antické tragédie s jednoduchými hybnými prvky příběhu se podařilo Lathimosovi vytvořit originální umělecké dílo. I přes dusnou atmosféru se našla řada komických momentů a já prostě cením ten jeho úchylný humor - anestezie, rozhovory s rodinou před výběrem oběti, závěrečný pohled dcery na Martina, nebo MP3 přehrávač. Btw. Barry Keoghan je velký talent, ten kluk jednou bude někde hodně!(30.1.2018)

Veľa ticha, pod ktorým sa skrýva veľa kriku. Otázne je prečo sa vôbec všetko začalo? Filmy, ktoré majú veľa nezodpovedaných otázok sú niekedy najlepšie a prečo? Pretože na tie otázky si musíte, odpovedať sami. Som rád, že film nepovažuje diváka za hlupáka, a ponúka mu momenty, kde človek môže komunikovať. Severský vizuál a južné srdce. Jeden z tých filmov, že keď ho pozeráte stále dookola otvára Vám nové možnosti. Kredit im musíme dať za trochu iným spôsobom napísaným príbehu Scenáristické dvojice sú v podstate už mnohé roky zaručená dvojica. Movement kamera /na takúto kameru si pamätám vo veľmi originálnom podanom príbehu od Tarkosvkého- Zrkadlo) jednak je to v tom, že kameramanovi môžeme poďakovať za to, že sa vyhral s kamerou, nie sú to len statické zábery z jedného bodu. Mám len pocit, že filmov s podobným spracovaním a vážnou tématikou, formou narácie príbehu, spôsobu vytvorenia atmosféry nie je ich veľa, už také boli.. preto to človeka tak neprekvapí a neočarí.. Ďalším problémom bolo, že to smrdelo dnešnou módou spracovania filmu, a tým to spadlo, do toho, čo sme práve nechceli. kredit za vážnosť tématu je dobré spomenúť. Ak sa Vám nezdvihne žalúdok z prvého záberu, tak ho máte, ako z kameňa. Nicole Kidman je jednoducho trieda! Herecky a výzorovo. Je nádhera počúvať inteligentnú ženu. Herecky chladná a presná, Colin Farrel ma doslova prekvapil svojím prejavom. Iný zážitok to bol vidieť v kine. Ak správne pochopíte význam Zabitie posvätného jeleňa, zistíte, že je to pekné.... Result: B /80 %/(3.2.2018)

• ANTYCHRYST

Ty vole může mi někdo vysvětlit co to jako kurva bylo???? Tvl... nejdivnejsi film co jsem kdy viděl... psycharna s deprimující hudbou...přežít začátek je nadlidske !! Ta posrana hudba k tomu úplně divná rodinka slusnaku a klidasu všichni jsou divny ... a k tomu kluk o kterým nevíš kdo to je.. chová se jak malej slusnej buzik!! Co to jako měl za schopnost?? To on je ovládal? Proč ho nezabil.. proč mu libala krvavé nohy? No tvl... to jsou pocity...buď je to neskutečna sracka epickych rozměrů nebo geniální psycho film určený jen pro vyvolené... Jako nějakej malej sráč ho donutí zabít své dítě?? Proc ho sakra nesejmul!! To vůbec nedává smysl.. Nechci hodnotit tenhle film...a nechci ho už nikdy vidět.. Hvězda jen že musím něco dát(21.3.2018)

Metafora postoje, který (až autisticky) adoruje racionalitu, vědeckost, dokonalost a institucionalizovanou a ritualizovanou formu, ale neakceptuje iracionálno a posvátno a jejich moc. "Jelen neexistuje," tvrdí vědec v bílém plášti, i kdyby mu tento jelen měl vyvraždit rodinu a jeden člen rodiny umíral po druhém. Tento postoj vede k tomu, že raději obětujeme smrt (nemoc) našeho těla nebo našich blízkých, než bychom uznali moc iracionálna, kam svým způsobem patří i vyšší spravedlnost, která všudypřítomně působí. Chlapec Martin ztělesňuje stín či kontrapunktní figuru vůči postavě chirurga (Colin Farrell). Snaha zbavit se tohoto stínu (symptomu) nevede k vyřešení situace. (Opravdu pomůže stín spoutat v garáži nebo mu ustřelit palici? Opravdu pomůže vzít si analgetikum?) Tento stín se nám může (dle našeho postoje) jevit jako šikanující démon - stejně jako nejvyšší požehnání směřující k pochopení sakrálna a spravedlnosti. Tak chápu symbolickou rovinu filmu. //// Na pocitové rovině je nepříjemné něco tak psychopaticky nakažlivého sledovat. Je třeba mít (stejně jako u ostatních Lanthimosivých filmů) odstup. http://ografologii.blogspot.cz/2018/04/zabiti-posvatneho-jelena.html(16.4.2018)

Sofiina volba bez koncentráku, říznutá Eyes Wide Shut a Osvícením a překapávaná přes Trierova Antikrista a Melancholii. Dohromady to funguje výborně. Atmosféra jak prase a lidi, co se jako prasata začnou chovat, když je začne ovládat základní pud - snaha přežít. Hlavní záporák je napřesdržku i fascinující zároveň, podobného zmrda pamatuju naposledy před deseti lety v There Will Be Blood v podání Paula Dana. A jak píše uživatel dobytek, scéna s kulichem byla vážně vtipná, těžko říct jestli záměrně nebo ne. Jsem prostě morbidní.(30.4.2018)

Jsem si jistý, že pro všechny kteří nevědí o šlo, shrnul hlavni antigonista veškeré režisérovy záměry ve 2 nebo 3 replikách. Jsem nadšený nápadem, měně už provedením. Oceňuji kameru a trápení diváka zvukek, více bych však přidal na invenci do vyprávění aby všechno tak nějak lépe vyznělo. Ikdyž jsem ochotný připustit, že latentní forma vyprávění byla záměrem.(7.10.2017)

Ještě šílenější než jsem čekal, ale filmařsky dokonalý.(8.10.2017)

Pokud představa vašeho ideálního večera zahrnuje shlédnutí Šestého smyslu přerušovaného četbou drsnějších pasáží Sophiiny volby, bude se vám líbit i tenhle film.(3.11.2017)

Jeden z letošních cinefilních vrcholů pro výlučné publikum. Naprosto originální film. Indie-art s lehce depresivní náladou, místy efektivně zlehčený satirou či humornou scénou. Pár kapek krve v minimální míře. Podivnost blízko předchozím režisérovým dílům, kterým stále vévodí geniální a citlivý Špičák. Ve scénách, kde se děti plazily po zemi jen za pomocí rukou, se diváci kolem mě v kině váleli nadšeně smíchy. Strhující atmosférický film. A místy zcela úžasná kamera... 85 %(4.11.2017)

• Flexaret

Řemeslně nadprůměrná artová potrava pro náročnější konzumenty. Postrádám něco co by ho činilo jedinečným.(6.11.2017)

Po skončení filmu jsme sedělo kino mlčky až do konce závěrečných titulků a až o pár minut později jsme se začali s přáteli o filmu bavit, takový to byl zážitek. Zabití posvátného jelena není něco co bych si užil, ani něco co bych doporučoval všem jako bizarnost typu "zkus co vydržíš". Na Zabití se dívá příjemně kamera i režie jsou řemeslně standardní a "divný" pocit s filmu má divák pouze z děje a použité vážné hudby. A děj samotný míchá výbornou satiru, thriller a psychologické drama. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výborné, nejvíc si však člověk zapamatuje Barryho Keoghana. Jeho postava Martin je značně znepokojivá už od první scény a Keoghan ji ztvárňuje velmi sugestivně. Jestli je Zabití posvátného jelena o tom, že hříchy vás doženou, o tom že osud/sudbu si prožít musíte, nebo o tom, že v krajních případech z lidí mizí maska slušnosti a nastupuje něco jiného nevím. Rozhodně si ale Zabití posvátného jelena zapamatuju a ten film jen tam neprošumí.(8.11.2017)

Videl som v tom snahu zahrať sa na Osvietenie a podobné psycho filmy. Moc to podľa mňa nevyšlo a na konci bolo viac otázok ako odpovedí. Zaujímavá atmosféra, dobrý soundtrack, ale rozuzlenie proste stalo na vode a logicky mi moc nešlo do hlavy. Lepšie 3*.(9.12.2017)

• Arsenal83

Režisér, ktorý točí psychosplašky, no banda zvrátených uchylov to hodnotí ako umenie. Už jeho Homár bol mimoriadne absurdný nezmysel, teraz sme tu išli zabíjať posvätného jeleňa. Už z názvu musí byť každému jasné, že sa ideme pozerať na imbecilitu, ktorá nemôže zaujať dejom, tak sa tam Kidmanka každú chvíľu promenáduje nahá. Od nudy som skoro odpadol. Porovnávanie s Kubrickom by malo byť diagnostikované ako pomätenie mysle, tento grécky nihilista nesiaha Kubrickovi ani po jeho rapavú pätu.(19.12.2017)

Režisér který, nám natočil film humr což se mi poněkud nelíbilo .Přišel s dalším filmem Zabití posvátného jelana a co k tomuto filmu jenom napsat ,tak za prvé i když je to jeho druhý film co se viděl ,tak sem se u toho tak trochu nudil i když je ten film o chlup lepší než humr.Jedno zhlédnutí bohatě stačí ,vícektrát uričitě ne.70%(24.12.2017)

wtf..cekal jsem horror a vylezla z toho nejaka divnost(3.1.2018)

• SpaceOdyseus

Je to fakt namyslena sragora.(19.1.2018)

Stav zoufalství a beznaděje zpracováno zase poněkud jinak. Colin Farrell a Nicole Kidman v rolích rodičů, kterým pomaloučku před očima umírají děti a nikdo neví proč a jak to zastavit. Má v tom prsty vzhledově obyčejný mladý kluk, který se dostal do přízně rodiny? Na povrch vyplouvá jistá skutečnost, která vysvětluje proč se tak děje, ale záhadou stále zůstává jak. Netradiční mysteriózní snímek natočený více v artovém stylu, takže hororoví fandové nechť okamžitě zapomenou na stále populární americké lekačky či japonskou atmosféru. Psychologický thriller obsahuje pro odlehčení mírné komediální prvky, jinak je plný metaforických forem a jistého napětí. Tajemství je hlavní devizou, ale v měřítku je i jistá absurdnost a hlavně povrchnost. Kamenná tvář Colina Farrella snad takto ještě k vidění nebyla. Snímek svým pojetím hodně těžkopádný, ale na druhou stranu se jedná zase o něco nového. Film jen pro filmové fajnšmekry.(1.2.2018)

Přemýšlela jsem i nad 5*, jenže ten konec mě vytočil tak, že se to slovy nedá ani popsat. A taky mě vytočilo plno dalších věcí. Hnusná Kidmanová v hlavní roli, stupidní píča v roli dcery, jejíž zpěv zní jako tahání kocura za ocas, její chování je naprosto otřesné, asice, že ve 14ti letech chce mrdat a taky její úžasná věta svému malému bratrovi: "až chcípneš, vezmu si tvoji mp3." To už fakt překročilo veškeré hranice mojí tolerance. Díky bohu, že přežil ten pes, jinak by to hodnocení spadlo ještě níž.(2.4.2018)

Velmi zvláštní snímek, naprosto odlišný od ostatních (vyjma The Lobster, jenž je však dílem stejného režiséra), nikoliv však špatný. Narozdíl od Humra, který mi přišel nekonečný a poměrně nudil, zde jsem se po celou dobu dobře bavil.(4.4.2018)

Hrozná póza. Na druhej strane si však režisér za tou pózou poctivo stojí.(15.6.2018)

• 255085349

Bohužel jsem od Lanthimose čekala po povedeném Humrovi mnohem víc. Pointa se vykecá v první čtvrthodině a pak už se to jenom táhne a táhne k předvídatelnému a nevysněnému konci, vizuálně napodobujíc Kubrickova díla. Řada věcí je tu neskutečně pozérských, "uměleckých", a zbytečně nechutných (špagety). Herci jsou strojoví, bez emocí, takže konec, byť do něj hraje rádoby patetická hudba, vůbec člověka nezasáhne, o nějakém přesahu do kritiky rodinných vztahů a tématu viny ani nemluvě. Ano, to, jak se nikdo nedokáže hrozbě účinně postavit a jak se jí naopak spíše podrobuje (viz děti soutěžící o to, které z nich je pro otce užitečnější), je do velké míry reálné a nefilmové. Ale pro mě je to tentokrát málo.(1.8.2018)

• misbos

tak jako ne, že někdo kdysi četl obrázkovou bibli, slyšel jméno Ifigénie, a viděl Mys Hrůzy, eště neznamená, že to, co svojí nedomrlou nadutostí uplácal, bude dobrý. Příště méně moralistních blesků a více pokory k obyčejnýmu příběhu. Tohle je akorát dildo pro snoby.(5.8.2018)

https://youtu.be/wO1Ld8tVrRc :)(26.10.2017)

Pridelal bych tam digtalne Spaceyho. Zabiti posvatneho Kevina.(14.11.2017)

Pořád si nejsem jistý, jestli v Humrovi anebo v tomhle bylo nějaké sdělení. Pokud jo, tak je to až moc zakuklené, zas na druhou stranu se mi ty filmy nechce velikášsky odsoudit jako filmy "bez myšlenky". I přes to ale film obsahuje působivé záběry a zajímavé scény, pro které stojí za to se na snímek kouknout. A navíc, podobně jako Humr, zaleze pod kůži a po čase se začne ozývat.(3.12.2017)

Proč netočit šílené filmy? Svět by bez nich byl tak nudný, obyčejný. A na co bych potom koukal? Vždyť je lepší dívat se na něco, čemu nerozumím, ale co mě neskutečně přitahuje a baví. Prostě úchvatné herecké výkony. Atmosféra, která by se dala krájet. Podmanivá hudba. Zkrátka další skvěle natočený, trochu úchylný film. Od pomalého skromného začátku po grandiózní finále, při kterém jsem si málem rval poslední vlasy, které mi na hlavě zbývají. A přitom za tou šokující stěnou se skrývá po celou dobu obrovská hloubka, kterou se snaží jednotlivé postavy prozkoumat a divák s nimi. Výborný zážitek, kterého budu ještě nějaký čas pln.(19.12.2017)

• XXXXXXXX

Vztah mezi tímhle a horrorem, je asi stejný, jako vztah mezi pornem a ufopornem. Když tedy budu vycházet z definice antické tragédie alá Randolph Carter: Z řeckého Nudná sračka (enterorrhoea - pronudit se až málem k spánku, zkříženého s Yorgos - od slova kokot s artovou transcendentní imaginací). Sorry jako, ale když je 40 ze 109 minut, jen další nudná napodobenina Dallasu a zbývajících 69 je ve filmu potřebných asi jako elektřinou poháněný vibrátor přeživším vlny Tsunami, jednomu až u toho myšlenka na sebevraždu připadá, jako poměrně originální nápad! I nadále čekám na horror, který bude v červených číslech proto, že jde o scénáristický a na dějové zvraty bohatý skvost, než proto, že si většina zdejšího osazenstva klade onu transcendentní otázku: (lidový označení projevu lásky mezi dvěma milujícími se bytostmi na 5) či (negace tvrdého a zbytečně brutálního vyznání vzájemných sympatii, mezi klientem a zprostředkovatelem potěšení, na území, které historicky vyhrazeném kněžkám lásky bohyně Syfilis)!(19.12.2017)

• Cinematrix

Proboha, co to bylo? Táhlo se to jako keďar po skle, napětí veskrze žádné, pointa nevysvětlena. Nevytrhlo to dokonce ani to bílé bidlo Kidmanová se svým obnaženým klučičím tělem. A to, že ho Colin Farrell vyhonil svýmu otci, to si taky mohli odpustit. Všechny postavy se navíc chovaly naprosto nelogicky, což mi vadilo ještě víc, než zbytečně přepálená stopáž. Inu co, točil to Řek, tak dám 2 hvězdy za kameru, aby neřek...(24.12.2017)

Osobne nie som az tak zpozerany fanusik . S istotou vsak mozem tvrdit,že som podobne spracovanie nametu nikdy nevidel.Kreativite sa medze nekladu a reziser si pekne ušiel.Kam a co tam robil,neham na vas ... xD On prveho momentu som si vravel...ak sa tam budu bavit rovnako pritrhlo jak v lobsterovi tak to bude zaujimave.Po rozume mi chodilo viacero dovodov preco sa tak mohli bavit : a) predstavme si cloveka s celistvou osobnostou,vyrovnany a prisne zasadovy bez akychkolvek neuroz b) vyjadrovanie je akesi strojene ,ako z robota xD Ja vieeeem,ze k tomu to pomale tempo patri,ale miestami tazka nudka. za to ta hviezdicka dole(1.1.2018)

Holy MotherFucker Shit! To bolo čo?! To bolo, pre Krista pána, čo?! Ja ani neviem, či sa mi to páčilo alebo ma to úplne nasralo! Voči artovým filmom som vopred skeptický a to hlavne preto, že sa väčšinou na artové iba hrajú. Tu neviem povedať či to bola hra alebo skutočný art, ale celkom ma to opantalo... Oceňujem hlavne postoj gréckeho režiséra, ktorý je veľmi podobný, ako má jeho krajina k celej EÚ... Dobre, politikárčenie bokom, ale chcel som tým povedať, že úplne z toho filmu sršalo, ako má na háku diváka a jeho pochopenie. Jednoducho pozeraj alebo vypni! Žiadne vysvetľovanie, žiadne uvádzanie do deja, žiadne pointovanie na konci, žiadne nič. A ten zasran bol tak neuveriteľne úchylný, že Shyamalan si búcha hlavu o stenu, prečo ho neangažoval do poslednej rozpoltenej schizofrénie. Prečo teda nie plný počet, ak tu na to skladám ódy? Ani sám neviem, ten film si plný počet nezaslúži, pretože bol rozporuplný, ako moje hodnotenie a preto mu dávam namiesto toho svoje uznanie.(1.1.2018)

Dojem z filmu je naléhavě znepokojující, nemohla jsem usnout. Tak nějak nevím, co k tomu mám říct. Nebylo to špatné, ale podruhé se na to ale asi už zřejmě nepodívám.(2.1.2018)

Takový těžko uchopitelný film to byl. Snad o vině a trestu, těžko říct. Koukatelné, těžké.(6.1.2018)

Tak tohle je jen pro filmové fajnšmekry. První půlka je podivně sterilní a bez emocí. A pak postupně začne psycho. Kamera a hudba tomu ještě dodá. No, koukala jsem na to s otevřenou hubou. Je lepší nečíst si předem obsah.(8.1.2018)

No co dodat, šílenost ala Greece:) ale jako proc ne. Na konci to lehce ztrácí drive z druhy půlky.(29.1.2018)

• Rastman

Co s tímhle? Výjimečně se musím nad hodnocením skutečně zamyslet a budu postupovat přesně obráceně, než mám ve zvyku. Od nuly. Dvě hvězdy za hororový feeling, herecky evidentně nechutně náročný výkon ztvárnění postav bez naprosto žádných emocí. Velké plus i tomu, že divnost toho všeho způsobila, že v kterékoliv chvíli děj může uhnout naprosto kamkoliv. Výš ale jít nemůžu. Podruhé to ROZHODNĚ vidět nechci, děj stojí a padá na tom, že nejsou schopný najít způsob otravy (?) dětí a to mi po osmi sériích House přijde fakt blbý. Jak to navíc provedl? Chápu, že v tom někdo uvidí různé alegorie na bůhvíco, ale.....ale fuj. Pryč, děkuji, nechci. Podruhé už se nudit nehodlám.(17.3.2018)

No to jsem z toho jelen... Hodnocení (duben 2018) jen v „modrém“?!?? Paranoidní hudba, odosobněnost psychopostav, udržovaná neuróza, při níž dlouho netušíte, woč jde...tohle vše na mne dýchlo „kubrickovštinou“ v té lepší podobě. Extrémně odpudivý šestnáctiletý zloklučina byl famózní (viděli jste někdy někoho žrát špagety takhle krásně hnusně??), Farrell s ním odehrál velmi slušnou partii, Nicole, TA Nicole, kvůli které jsem kdysi míval navlhlé sny, byla slabším článkem, je to už bohužel i přes její sympaticky odvážné obnažené scény poněkud vyňufanější gerbera, kterou už nezachrání ani fotosyntéza... No a Colinův závěrečný kolotoč? Z toho se mi motá hlava ještě teď... Brr.(2.4.2018)

Antické drama se stalo… skutečností. Můj profesor historie by se mnou nyní asi nesouhlasil, ale Yorgos Lanthimos, myslím, pochopil skutečný význam Aischylovy Oresteii. Rozhodně chápu, že film nemá šanci oslovit člověka neznalého předlohy. Rozumím velmi negativnímu i velmi pozitivnímu hodnocení. Pro mě naprostá lahůdka, byť těžká a depresivní. Způsob řešení situace je něco, co jsem ve filmu ještě neviděl. A Barry Keoghan, jak už zde napsali jiní, naprosto famózní. Těm, co chtějí film vidět, doporučuji nejdřív přečíst Aischyla.(4.6.2018)

Silný a nekompromisný príbeh (nečudujem sa, že C. Farrellovi po prečítaní scenára prišlo zle a nevoľnosť (za info vďaka „classic“)). Záverečná „veľká“ scéna je pre silnejšie povahy (na mňa to už bolo priveľa). Absolútny záver akoby príliš rýchly, kde jednotlivé detaily (o akú chorobu sa jednalo, ako sa vyliečila R. Cassidy, ...?) nie sú dostatočne vypracované. Tandem C. Farrell / N. Kidman opäť veľmi dobrá. Osobné hodnotenie: 75% (***) (1.7.2018)

[Festival Be2Can - Lucerna, 9. 10. 2017, 21:00](10.10.2017)

• Pohodex

Rozvláčný film, který buduje atmosféru především díky výtečné hudbě. Postavy jsou příliš ploché a nevýrazné, proto jsem se s žádnou neztotožnil. Nejlepší výkon Keoghan, bravo! Colin Farrell ze sebe v první polovině filmu dostane pár holých vět, natož delší souvětí. Kidmanka podává slušný výkon, jejich dcera je značně otravná po celý film, takže jedinou skousnutelnou postavou zůstává jejich syn. Film se snaží za každou cenu šokovat a být alternativní, přesto všechno překvapivě dobře funguje a prvních 75 minut jsou poctivé 4*. Pak nastává zlom a režisér dojíždí na neduh dnešní doby - zbytečně přemrštěná stopáž. Bohatě by stačilo 90 minut. Film se poté stává nudným, nic se již neděje a jen se odkládá nevyhnutelné. Tady už je to 3* film. Další * ztrácí v úplném závěru, kde absolutně nezvládne finále, které celý film oddaluje a snaží se ho gradovat. *SPOILER* Pro mě absolutně nepochopitelný konec. Velmi tupá a směšná vražda jednoho člena rodiny, která by se jen těžce vysvětlovala policii a naivní propuštění Martina (toho kluka s divným kukučem). Hned jak začaly běžel závěrečné titulky, jsem skoro slyšel režiséra křičet: "Jsem tady, jsem umělec a jsem ALTERNATIVNÍ!". Bohužel si film hraje na něco, na co nemá. A značně při tom pokulhává, především v samotném závěru.(10.11.2017)

Z mého pohledu naprosto geniální snímek. Aby bylo v kině totalní ticho po skoro dvě hodiny bez sebemenšího pohybu jsem snad ještě nezažila. Takřka od první sekundy záběru na bijící lidské srdce to člověka přibije do sedačky a zanechá hypnoticky soustředěného až do konce. Nejde si tu něčeho nevšimnout, každý detail tohoto skvostu se divákovi zarývá pod kůži, herecké výkony omračující svou jednoduchostí (vyjímaje Keoghana, jehož role se ve filmu bliští jako diamant). Scénář je mimořádně promyšlen do nejmenšího fragmentu. Zasadit takový osud do úspěšné rodiny pragmaticky smýšlejících doktorů a nechat je v tom plavat.. poselství jež otevírá brány do všedního a všudypřítomného rozhodování mezi rozumem a citem, kterému se někdy nevyhne ani ten nejvznešenější.(23.11.2017)

Hodně solidní mind-fuck(18.12.2017)

Super až na pubertálnu sračku na čele všetkých pekelných mocností a opičenie sa po Larsovi na úvod.(18.12.2017)

Hustý.... (obraz i zvuk) smekám před tím jak to zahrál Barry! (psycho jako prase)(22.12.2017)

• LulanT

Což o to, může to bejt celkem příjemný kávičkový filmeček ve tmě, ale kdo zvládne dívat se 100 minut na Barryho prdel, teda ksicht? Dal sem asi 20 minut a včíl si musím dát vyprošťovák v podobě Forresta, protože ta je trochu lightovější, prostě postupně snižovat dávky. Anebo až budu mít chuť na prdel - až budu slintat po ňáký prdeli, možná zapojím k vzájemnému tření svou prdel...(24.12.2017)

• brasek

Predpokladal som, že tento snímok bude "iný"... ale rozhodne som nečakal, že to bude psychopatická blbosť. Nudný príbeh bez tempa a napätia, Colin Farrell a jeho chladné nalinajkované dialógy sú ubíjajúce, Barry Keoghan ako retard Martin absolútne nechutný a silne nevyzretá je aj počiatočná zápletka.(24.12.2017)

• Elisson

To už majú tí Amíci v hlavách naozaj len sračky? Prijebanosť od samého začiatku, ako môže mať táto amorálna blbosť 71 percent? Mala som chuť kopať do scenáristu, režiséra, toho psychopatického spratka i všetkých ostatných postáv.....(25.12.2017)

Čakal som teda hocičo, ale toto vážne nie. Režisér Yorgos Lanthimos má svojský prístup k danému žánru. Necháva nám mnoho situácií voľných, aby sme si ich mohli domyslieť po svojom a tak vlastne dopomôže k mysteriónejšiemu príbehu. Precíznosť, akým je daný príbeh rozprávaný je naozaj kráľovská a má až nádhernú atmosféru, ktorú ani nejde opísať. Jednoducho vás to stále necháva v napätí. Herecké výkony v tomto filme sú veľmi silné a dalo by sa povedať, že keby tam toto obsadenie nebolo, tak by ten film až taký dobrý nebol, lebo práve to obsadenie dodáva na atmosfére. Kamera je tu skôr netradičná, ale o to viac pekná. Tomuto všetkému kraľuje silno podmanivá hudba, ktorá je naozaj parádna. Škoda len, že to od hororu má pomerne dosť ďaleko a namiesto hororu je to viac mysteriózna dráma. Škoda, ale aj tak som sa bavil viac než dobre.(28.12.2017)

Ultra-podivnost, která mi až nečekaně dobře sedla! Olízl jsem všech deset :-D.(3.1.2018)

Bylo trochu bolestné sledovat jak se postavy vyrovnávají s tíživou situací způsobem, kdy se situace vlastně vyrovnává nějak sama. Jestli to takhle, jak to píšu, nedává smysl, tak to tak přesně bylo... vlastně k tomu ani nic dalšího říct nedokážu.(13.1.2018)

Divný film... dobrý Colin Farrell, a Nicole Kidman (a že tu normálně moc nemusím), a (ale) především dobrá hudba! Atmosféra klidná, z hudbou která je prostě...super.(25.1.2018)

• kacer4

Začiatok bol ako zo sna. Napätie na prasknutie a démonický Martin. Ten herec vyzerá skutočne ako z pekla. Neskôr sa potvrdilo, čo som očakával a teda že bude nasledovať pomsta. Tam to začalo byť trošku crazy. Všetko by to bolo super, keby bolo na konci vysvetlené, prečo sa deti tak chovali. Autori to zrejme zvalili na "prekliatie". Ale to na mňa nezabralo. Oveľa lepšie by bolo, keby to buď vysvetlia, alebo by Martin bol len cudzí chlapec, ktorý prišiel vyrovnať účet za zosnulého otca iného chlapca. Škoda.(27.1.2018)

• Mukade

pathetic(5.2.2018)

• dzank

Film sa od začiatku snaží o silné dramatično, soundtrack tlačí čo to dá, no celé to vyznieva skôr smiešne a miestami ako vykradnutý von Trier. Sofiina voľba tiež žiadny originál. Ak budem mať chuť na uveriteľné psycho, radšej si zopáknem Funny Games U.S. a nie tento wannabee pokus.(21.2.2018)

Upřímně, jsou filmy u kterých se ani moc nechci dozvědět o co vlastně šlo, v tomhle případě by se trocha vysvětlení hodila. Nějaké vysvětlení se ve filmu sice objevilo, ale podle mě vyvolalo spíš víc otázek než kolik to poskytlo odpovědí. Jinak film podle mě patří do kategorie "Krajně nenormální", ale to mám víceméně rád, takže pohoda. Mnohé dialogy vyloženě pobavily svým extra černým humorem, nicméně většinu filmu byla cítit tajemná mrazivá atmosféra. Ačkoliv film bych asi vyloženě hororem nenazval, tak to fungovalo a film mě bavil až do samotného konce. 80 %(31.3.2018)

Tak nejak som film a ten záver neprežíval,možno preto ,že som sa celý čas dobre bavil a smial, čo možno nebol zámer tvorcu ,ale ked vidíte Farrella v jednom čistom zábere schmatnút chromé decko chvílu ho vláčit a potom hodit o zem a to niekolkokrát a nezasmejete sa aspon raz, neviete čo je to humor!!! dokonca aj pri tom konci ,ako sa tam vrtel s puškou ,som vybuchol od smiechu..konverzácia o chlpoch v podpazuší mi ale cudzia vobec nie je, škoda ,že toho nebolo viac... keby bola stopáž aspon o polhodinku kratšia idem vyššie,takto je to len mierne nadpriemerná komedia s pár hluchými miestami.. pokračovaniu sa ale nebránim!(21.4.2018)

• klukluka

Obtížně se mi to hodnotí. Nelíbilo se mi to, je to ohavné, ale má to určitou magii, jistý magnetismus, kterým mě k sobě tahle podivnost připoutala. Ale neomámila mě, byl jsem jen zvědavý a v napětí. Nakonec jsem pochopitelně nedostal žádné odpovědi, což ve mně ve finále vyvolalo tyto dvě vzájemně úzce související otázky: Kdo to drahý, voňavý, manýristický hovno zaplatil? Kdo měl zájem na tom, aby vznikl bezobsažný film, ve kterém umírají děti násilnou smrtí?(30.6.2018)

• hanca.uh

Pokud je režisér tohoto filmu nazýván jako "představitel řecké divné vlny" (teď už vím, že nebude patřit mezi mé oblíbené ani pochopené:-)), pak samotný film je naprosto shodně pojmenovatelný. Mám ráda N.Kidman (tady se mi ale jevila jako nesympatická namyšlená kravka), C.Farrella zase moc nemusím (a stejně na mě působil i ve snímku - jako sobecký blb, který díky svému ohromnému přebujelému vousu ztratil poslední obličejovou mimiku:-)). Ostatně i dětští představitelé (dcera a syn manželů + zloduch Martin) byli ujetí. To, že se v ději chovali, jednali a mluvili všichni nesmyslně dodalo filmu náběh ještě větší zmatenosti. No ale - vlastně to byl asi i záměr, aby všechno ve filmu působilo prostě DIVNĚ:-) (toto slovo se vyskytuje v komentářích u tohoto filmu fakt dost často). Ale abych nekončila skepticky: za mě byla teda aspoň výborná hudba, hooodně mrazivé psycho.(8.11.2017)

Jak film začínal, v duchu jsem se smál. Na co jsme to sakra šli? Vůbec nevím do jakého žánru bych tenhle film zařadil. Úspěšná a bohatá rodinka si žijí tak trochu jiný život. Postupně se to začne zesírat a nevíš, na koho být nasranej, o kom si myslet, že je ta svině. A už jen to se mi zalíbilo a věděl jsem, že to bude něco jiného. Film mě probodával ostrýma jehlama a oči mi vysychaly. Sakra, kdy už uvidím pořádné emoce? Kdy se už z toho konečně zhroutí? Přišlo to všechno ve správnou chvíli. Všechno bylo krásně dlouhé a pomalé. Celý film ve mě vyvolal takové pocity, jak už dlouho žádný jiný.(11.11.2017)

Nedokážu se distancovat od příběhu a popisovat film. Velmi znepokující.(21.11.2017)

• avantgardx

Nepříjemná zvrácenost, a já se v kině cítil tak trochu jako psychopat, že se na něco takového dívám, a ještě za to platím. Navíc takovou dávku fantazie abych uvěřil nosné myšlence celého filmu - čeho je onen pomstychtivý mladík schopen, opravdu nemám.(3.12.2017)

Celým filmom graduje napätie od začiatku až do konca. V tom je tento film skvelý thriller. Ale ako povedala jedna pani, ktorá sedela za mnou v kine "Čo toto bolo za non-sense!" a skutočne tretia tretina filmu a záver filmu bol pre mňa úplne nelogický a iracionálny. Možno toto mal byť ten hororový aspekt filmu, ale mne tento záver filmu nesedel, lebo podľa môjho názoru by takto žiadny rodič nekonal. Hudba filmu výborne sedela ku gradujúcemu sa tempu. Z hereckých výkonov vynikala Nikole Kidman a všetci detskí predstavitelia ale hlavne Barry Keoghan v úlohe despotického a manipulatívneho týnedžerského šialenca. Keďže mi vôbec nesadol koniec filmu, ktorý z filmu urobil veľmi zvláštny, iracionálny kus - tak ja hodnotím iba 70% a to je škoda, lebo keby film skončil "normálne ľudsky" či už kladne, alebo záporne tak by som tento film mohla hodnotiť vyššie ako dobrý thriller. Iracionalita konania hlavného hrdinu možno bola zámerom filmu, ale ja som ho tento zámer potom nepochopila a podľa hlasných reakcií v kine, bude podobných divákov asi viac.(13.12.2017)

• pretorij

Jedine proc nedavam odpad je, ze se uplne ke konci opravdu i neco delo. Nic to ale nemeni na tom, ze to bylo 90% totalni retardovane nudy, kterou jsem tak tak pretrpel. Nic proti budovani atmosfery, ale tohle dilo bych oznacil jednim jedinym terminem a to je "KRANK"! ps: pry brilantne nasnimane. Hm. Brilantne latentnich 90 min + zbytek(17.12.2017)

• Konev

Asi nejsem podle zdejších komentářů intelektuál, ani se za něj nepovažuji, jsem jen obyčejný divák, který chce film, který ho zaujme, který se mu líbí, který je napínavý, který dává smysl a který mu nějaký čas zůstane v hlavě. Tenhle film to rozhodně není. Tenhle film je bez emocí, strojený, prvních 50 minut sledujeme pouze život jedné rodiny, žádné napětí, křapavá hudba, zbytečně lascivní náznak sexu, a ten konec? Tu jednu hvězdu dávám za herce, kteří hrají dobře, jenom v jiných filmech.(18.12.2017)

Moja prva filmova skusenost s Lanthimosom dopadla nad očakavania dobre.Zabitie posvätneho jelena je nekonvenčna rodinna drama kde sa rodičia nespravaju tak ako by divak očakaval,vzhladom na to čo sa ich detom stalo.Pozoruhodne su aj niektore dialogi vo filme.Film ma hlavne v druhej polovici klučujucu atmosferu a pre otca rodinny je to čoraz beznadejnejšie.Za chyby sa plati.Lanthimoc neustale prekvapuje divaka s dejovymi zvratmi a drži divaka v napäti aj vo finale.Originalny,bizardny,divny film ktory sa odlišuje od bežnych filmov a divak bude na zažitok z tohto filmu dlho spominat.(18.12.2017)

• v.indruchova

Film by to nebyl tak špatný, viděla jsem jistě horší a určitě lepší, ale to odporná pachuť co po něm zbyla- je nezapomenutelkná! Uchylácí a psychouši proti psychoušům :-/(23.12.2017)

• lukke87

Co si nedomyslíš, to nemáš... Tak bych orazítkoval celýho jelena na jeho bílou řiť. Herecky super, hudba bez chyby, Barry Keoghan tak přesvědčivej, ignorantsky, skoro až autisticky ve svým světě, přitom slušnej, že bys mu dal korunu, ale tak reálně a brilantně hraje, že je na pěst!!! Zkrátka ne pro každýho je odměřenej, mechanickej, studenej film bez obsahu, působícím plochým pohledem a absolutním nezájmem lidí tím pravým filmovým zážitkem. Celkově? Zajímavý název, který mě oslovil, ale nečekejte jelena ani v jediný sekundě filmu, bez děje, zvratů, hodně zvláštní... Pokud tu někdo srovnává s Kubrickem, neměl by nosit rukavice na nohách a boty na uších...(26.12.2017)

S počiatku som mala pocit, že ich strojový život ma brutálne nudí a váhala som nad vypnutím filmu. Ale povedala som si, že to prekonám. Som rada, že som sa tak rozhodla, lebo film ma vcucol do príbehu a hltala som ho plnými dúškami. Musím povedať, že skvelo spravený film s úplne úžasnou gradáciu.(30.12.2017)

Pocit beznaděje...Podobné snímky na mne nějak moc působí, je to hrozné psycho ! ;)(30.12.2017)

Větší psycho jsem letos neviděl,snad s vyjímkou "Mother"....film mi moc nesedl,ale herci jsou výborní.(31.12.2017)

Film, ktory si zaklada na pomalom intenzivnom rozpravani, hereckych vykonoch a temnu atmosferu. Bohuzial je tam na moj vkus vela tajomneho-nevysvetleneho az som sa stratil v konani postav. Su tam aj zobrazene namety z biblie - teda na zamyslenie. No celkovy dojem je rozpacity, finale drsne a nemam chut si to niekedy este pozriet. Skoda - hereci to zahrali spickovo.(3.1.2018)

Prvých 40 minút zaujímavých, aj zo psychologického hľadiska aj napätím a zvláštnym chovaním takmer všetkých osôb. Zvyšok filmu bol kvalitou ako na kolotoči. Raz hore, raz dole. Ale zaujímavý film a som rád, že som si ho pozrel. 7,7/10.(4.1.2018)

Jedním slovem zvláštní. Jak píše Superpero. Chladnost všech postav a celkově citově nedotčené vyjadřování působí, jako by se s hlavním problémem všichni, bez větších potřeb, smířili. Možná to byl přímo autorům záměr, protože zejména popisování situace ze strany sestry malého chlapce mě neuvěřitelně muchlalo nervy. Celý film se točí okolo jednoho zásadního problému, ale nikdo se na něj vlastně pořádně ani nezeptá.(4.1.2018)

• Kushina

Proboha co tohle mělo znamenat? Film neměl hlavu ani patu, absolutně v něm nic nebylo vysvětlené. Scénář příšerný, hudba depresivní a katastrofální, herecké role taky za moc nestály - od kdysi výborného Farrella a Kidman jsem čekal tedy rozhodně víc. 2 hodiny se ve filmu nic absolutně nic nedělo, čekal jsem nějaké rozuzlením vysvětlení, ale nedočkal jsme se vůbec ničeho. K tomu celý film provázela jakási depresivní mluva a druh komunikace, celkově to celé bylo na palici a budu to nejspíše rozdýchávat ještě dlouho. Jediné co bylo dobré byla kamera, ale jinak mám otázku a rád bych slyšel odpověď: "Bože do čehos to duši nasral?". 15%(15.1.2018)

• Pavelkedar

Naprosto brilantní! herectví ne-sympatického Barryho Keoghana, který zastínil všechny své kolegy. Ještě o něm "uslyšíme" a to často.(20.1.2018)

Inu, dost zajímavý příběh a herecky se mě to taky líbilo. Napětí, kam film povede(20.1.2018)

Na prvý pohľad film, ktorý nedáva celkom jasný zmysel. Avšak.film, ktorý rozhodne zanechá dojem a prinúti človeka zauvažovať, či dokonca siahnuť po tradičných gréckych drámach a Agamemnónovom príbehu. Takže riadna haluz, ktorej zmysel budete musieť chvíľu hľadať, možno až výtvor psychopatickej mysle. Každopádne nad týmto filmom ešte asi budem nejakú dobu premýšľať. Ináč skvele odvedené remeslo. A aby som nezabudol, ide o herecký koncert.(28.1.2018)

• robbez

Nevím, jak tento film vlastně hodnotit. Na můj vkus je to každopádně příliš úchylné, fatalisticky bezvýchodné a zároveň silně zneklidňující. Rozhodně to už ale nechci vidět znovu.(2.2.2018)

• raru

Čo to malo byť? Pomsta?Oko za oko,zub za zub?Mňa to teda celkom minulo,jedna hviezda za nekomprromisnosť,ktorá ide na dreň a druhá za skvelých Colina a Nicole. A na toho zmrda Keoghana som sa skoro nedokázal dopozerať do konca,vsetci ho tu chvália a podľa mňa má do herca ďaleko ako ja k olympijskému zlatu vo vrhu guľou.(2.2.2018)

• petrxx

2h krystalického utrpení. Větší sračku jsem dlouho neviděl. Většinou se snažím na filmu najít něco dobrého a psát inteligentní komentáře. Sračka století... rovnající se skoro bídníkům, což byla krystalická nuda.(5.2.2018)

Celkem vydařená věcička,ale spíše pro užší kruh diváka.(18.2.2018)

Niekde medzi 3 a 4, ale príkloním sa vyššie, lebo takýchto filmov nie je veľa a už vôbec nie v kinách. Prvých 50 minút vyznieva ako prehliadka bizarných dialógov pri extrémne pomalom plynutí deja, aby nám zrazu tvorca šplechol do tváre o čo vo filme pôjde. Potom sa to už dostáva do štandardnejších koľají. Stále je to však veľmi osobité dielo. Artový film odetý do komerčného rúcha alebo komerčný film v artovom rúchu? Niečo tomu však chýba, Lanthimos sa unáša na vlne svojej pochybnej mysle, ale zabúda na gradáciu napätia, scenár tiež mohol byť prepracovanejší. Na môj vkus príliš lyrická záležitosť.(20.2.2018)

Mlady herec Berry Keoghan je svina. Hnusny hajzel. Toto, co urobil tejto poctivej slusnej rodine by nechcel zazit nikto. Hotove prekliatie, absurdne a nezvratitelne. Rezia sa hra s citmi divaka. Miesa sa sadomaso, nenavist a tuzba po pomste i spravodlivosti zaroven. Originalne, genialne. Bolo by to na 5*, keby to skoncilo trosku inak.(15.3.2018)

Jako co, že jsem to právě viděl? Asi pořádně ani nevím, ale co vím jistě je, že mě to přikovalo k obrazovce a dlouho mi to potrvá, než se z toho vzpamatuji a vše poberu. Určitě mě čeká v brzké době druhé shlédnutí O čem to je a co jsem si z toho vzal, tu psát nebudu, jelikož by to bylo na dlouho a ani si nejsem úplně jistý, jestli jsem pochopil všechno. Filmu dominuje chladná atmosféra s výbornými hereckými výkony. Farrella v takovýchto rolích opravdu můžu, Kidman nezklamala a kdo překvapil byl pro mě neznámý Keoghan. Jeho ďábelsky úlisný, narušený záporák byl prostě top, z těch jeho výrazů mu to člověk fakt věří. Lanthimos je prostě dost jiný pan režisér a jeho filmy jsou taky jiný a ne pro každého, u mě však celkem boduje. Dávám tomu čtyři hvězdy, ikdyž Humr se mi líbil víc, a tomu jsem dal čtyři též, ale níž prostě nepůjdu.(17.4.2018)

Ten název mě sám o sobe hodně lákal a nejvíc mě uchvátilo herecké obsazení Farrell a Kidmanová. Snímek jsem pozoroval se zatajeným dechem, už jen ta vynikajcí hudba tomu všemu dávala jakýsi nádech horor-thrilleru. Barry Keoghan má nějaký zvláštní talent nebo spíš výraz a hraje vážně moc dobře. Líbilo se mi to, já umím naslouchat a tahle psychoanalýza mě hodně potěšila.(22.4.2018)

veľmi ťažky film pre obyčajneho divaka, ktory pride do kina a očakáva napinavy psycho thriller. Pre väčšinu asi nudny, lebo ma veľmi pomaly dej, no to dava presne to psychologicke napätie, dialogy uplne dokonale, ako keby ich napisal pacient z psychiatrickej liečebne , skvelá hudba a perfektne herecké vykony , najmä Collin Farrell a mlady Barry Keoghan(10.12.2017)

Fantastický Keoghan. 72%(25.12.2017)

• kory9

Rozhodně netradiční příběh o pomstě. Kidman, Farrell i Keoghan hráli dobře. Dialogy všech postav byly viditelně nepřirozeně výrazově strohé, tak jako v Lobstrovi je jasné, že Lanthimos má rád širové často přírovní tiché a hlavně zpomalené záběry. Možná z toho trochu bylo cítit, že se to příliš snaží o artistický vzhled.(26.12.2017)

• Marmar

Už jsem dlouho neměl pocit zbytečně stráveného času, jako při sledování tohoto díla. Upřímně dokoukal jsem to jen kvůli tomu jak ta blbost dopadne. Pro mě je neuvěřitelné už pomyšlení, že někdo měl nápad, další to zaplatil a pomohl tomu na svět. Už vůbec nechápu kdo a čím přesvědčil herce, aby se toho zúčastnili. Já si ten film vybral jen kvůli Nicole. Takže tenhle režisér má moji stopku.(30.12.2017)

• louisalotta

Pokud oplýváte alespoň špetkou sebeúcty a sebeovládání, tomuto filmu se vyhněte obloukem. Ztratila jsem kvůli němu 2 hodiny svého života, které mi už nikdo nikdy nevrátí a byla bych bývala uvítala, kdyby mě před touhle "nepříjemností" (slabé slovo) někdo varoval. Tady se totiž nepovedlo vážně vůbec nic. Od stupidních dialogů namluvených unylým monotónním hlasem, šílené hudby, slabých hereckých výkonů až po celkovou slabou a často dost nelogickou dějovou linii. Během filmu (ani po něm) jsem nenašla nic, co by stálo za pozitivní komentář. Ani jsem nevěřila, že se někdy budu dobrovolně dívat na film, kterému pak dám hodnocení "odpad", ale Jelen si to skutečně zaslouží.(31.12.2017)

• nMarek

To byla sratchka, nechapu, ze jsem to vydrzel cely 2 hodiny.(31.12.2017)

Znáte ten pocit, když vidíte něco, co Vás nutí vědět jak to skončí a vydržíte proto až do konce, ačkoliv jste od začátku znechuceni dějem a úchylkami jednotlivých postav a vývojem scén?!?! A čím déle to sledujete, tak se nemůžete dočkat konce, protože film neustále zvyšuje Vaši nechuť trpět dál! Ne? Tak běžte na něj do kina...Možná jsem ubral jednu hvězdu z maximálního hodnocení neprávem, pod vlivem čerstvého silného zážitku a s odstupem chybu napravím, ale teď nemohu jinak...Rozhodně už ho nechci znovu vidět!(1.1.2018)

• H3D_kRu

přemejšlím jestli mi už bylo někdy takhle špatně z hudby k filmu, nevím na čem frčel kameraman se zvukařem ale to teda bylo dílo ... o scénáři ani nemluvě, víc uchyláckých postav do filmu už by snad nikdo nenacpal. Nedalo se to vydržet a dokoukat už vůbec, film absolutně o hovně, nechápu jak na tohle farrell s kidmanovou mohli kejvnout.(2.1.2018)

• tomik1976

Asi jsem nic nepochopil.Tento film natočil režisér,který si kompezuje psychické trauma z dětství nebo co!!! Stěží jsem to dokoukal,čekal v naději na vysvětlující konec.Přišlo šílené trochu morbidně krvavé psychodivadlo,které bylo absolutně bez- účelně utnuto trapným finálním řešením.P.S.I ta onanie(myšleno ty sexuální chtíče herců) byla ve filmu fakt totál magořina.(3.1.2018)

• rafek1

No..., zahráno asi dobře, ale jinak jsem takovou πčovinu dlouho neviděl...(3.1.2018)

• sarkikos

Nestravitelný sousto, bohužel. Záměr vytvořit mrazivý tajuplný drama z toho vyčuhuje jako rezavej drát, nicméně se naprosto míjí účinkem. Všechny postavy v průběhu děje přecházejí toporně stále stejným tempem, se stále stejným výrazem v obličeji, mluví jako po mrtvici. Farrell s fousama vypadá jako herečka žertovně přestrojená za chlapa. U scénky, kdy se v čepičce začne cupitavejma krůčkama točit dokolečka jako skřítek, třímaj pistulku, pochopíte, že zbytek rodiny nejspíš prodělal lobotomii, jinak by ho museli něčím praštit, nebo se mu vysmát. Téměř od začátku filmu přitom známe řešení, několikrát je naznačeno tak, že ho nejspíš pochopil i kulečníkový stůl a stromy v okolí, nicméně nikdo na něj nereaguje, natož aby se o něm třeba mluvilo nebo bylo nějak vysvětleno, proč se jím nikdo nezabývá. S příběhem by se možná dalo něco dělat, ale zpracování je tupoučce slizský a trapný. škoda času.(10.1.2018)

• Jarmila68

Verbalovo komentář nelže....větší idiotštinu jsem neviděla....hlavní hrdina nehrdina je takovej zmrd ze na něj prostě musíte vejrat do konce....Sagi a paní ledová královna to opravdu nezachránili...(10.1.2018)

• Nollme

Prvý WTF movie moment tohto roka. Toto bolo ešte divnejšie než Matka! a to som si myslela,že to dlho nič neprekoná.Nuž,stalo sa... A stala sa aj dvojhodinová ujma na zraku aj sluchu!Nezachránili to ani herecké výkony...skrátka žiadna emócia sa u mňa cez celý celučičký film nevyskytla,len som s otvorenými ústami čumela,že na čo sa to do čerta dívam.Čakala som možno nejaké zaujímave rozuzlenie trebárs keď už reku trištvrtina filmu bola strata času.Nič neprišlo...ale jednu hviezdu dávam za Colina, že sa na ňho dobre kuká.(12.1.2018)

zaujimavá psychóza...diváci mohli vidiet kidmanku v uplnej anestéze :D príbeh vas chytí na začiatku a viac nepusti a či už chcete alebo nie držíte sa ho do konca...a čakate čo sa stane...:)(16.1.2018)

Nie je to film pre každého, ale mne celkom sadol. Zaujímavý príbeh a hrozná tragédia, ktorá postihla kardiológa a jeho rodinu kvôli 16 ročnému chlapcovi s ktorým sa doktor stretával. Chladná atmosféra počas celého filmu a skvelé výkony Farrella, Kidman a Keoghana tomu dodávali ešte lepšiu atmosféru. Miestami boli trochu nudné pasáže, ale nebolo to nič hrozné a vo výsledku veľmi dobrý mysteriózny thriller.(17.1.2018)

• baron156

Tenhle film jsem ale totálně nepochopil. Nicole Kidman jako vždy skvělá, ale příběh je dobrý ale depresivní, nudný a hrozně přehnaný. A já který horory mám rád jsem tady neviděl ani špetku hororové atmosféry.(20.1.2018)

Šílená, krutá, krásně natočená psychárna jdoucí proti všem konvencím. Sophiina volba ve které je tentokrát nucena se angažovat celá rodina. Dokonalý pohled na rozklad jednoho harmonického býť trochu robotického vztahu na samotné atomy strachu a beznaděje. Odtažité, pomalé ale do mozku se vrývající demonické obrazy.(21.1.2018)

• Chenile

Jednu hvezdu davam jen proto, ze odpad davam opravdu mimoradne.. Pritom namet to neni spatny, hlavni detsky herec vypada fakt odpudive, dal by se z toho udelat solidni film.(24.1.2018)

Nepamatuji si, kdy mi bylo naposledy z filmu tak šoufl. Tato psychopatická hříčka s fantastickou atmosférou, kde od začátku mrazivě tušíš, že je něco špatně, není klasickým hororem. Spíš psychárnou s hororovými prvky. Každopádně vřele doporučuji všem, kdo mají tyto hnusné nepříjemné pocity rádi :)(27.1.2018)

• Dave75387

Nevím...fakt nevím, co si o tomhle myslet. Je možné, že jsem ten film správně nepochopil, ale nemyslím si. Můj názor na tento film je jeden velký odpad! Je to první film, který jsem takhle ohodnotil. Podívejte se a udělejte si názor sami.(6.2.2018)

Nejvíc(6.2.2018)

Totálně aseptická rodinka Colin a Nicole. Pokus zůstat nad věcí i ve chvíli, kdy by 9 z 10 rodičů tomu démonickému ksichtovi rozmašírovalo palici. Bizarní erotika. Zločin a trest. Korunu tomu všemu nasadil konec, kdy se jelo dál, jako by se nechumelilo. Spousta otázek a žádné odpovědi. Po Humrovi a Špičáku další nálož jménem Lanthimos. Docela by mě zajímalo, s čím vším a kde se léčí. Anebo radši ne. Za originalitu o hvězdu více.(11.2.2018)

Působivě vykreslený kontrast uspořádaného, ale chladného a prázdného světa, který naruší něco naprosto opačného a nevysvětlitelného. Chování postav příliš nepřipomíná skutečné lidi, a mají tak spíš pozici figur, které jsou prostředkem děje. Jsou dvě cesty jak nahlížet na tenhle film. Buď se ve všem budete snažit hledat abstrakce a metafory a pak asi zjistíte, že film není zas tak hlubokým obrazem společnosti jak se zdá. Nebo se zaměříte na to, že film se snaží předat hlavně “estetickou” stránku té až antické zápletky a je natočen tak, že musíte hltat každý záběr. Osobně bych se přikláněl k druhé verzi. Film bych i přes jeho nesporně netradiční způsob vyprávění a viditelnou pozici na festivalu Be2can úplně neřadil mezi nějak zvlášť kontroverzní snímky, protože v rámci svojí odchylky od klasických kinových tradic se na to hezky kouká. To ale neznamená, že se filmu nepodařilo předat zápletku způsobem, který mě dokázal zaujmout a pocit z něj si budu ještě dlouho pamatovat.(13.2.2018)

Ze začátku jsem měla pocit, že mi něco uteklo, ale to jen dějová linie jela chytře ne úplně od začátku. Nedala jsem se odradit od lidí, kterým film přišel nesmyslný. Naopak, mě smysl dával. Mnohokrát jsem se přistihla jak napjatě hltám každou minutu a čekám, co že se to tedy stane. Filmů je nepřeberné množství a mě připadá, že se ty témat už (logicky) docela dost opakují. Tohle bylo úžasné v tom, že celá zápletka byla originální a to já dovedu ocenit.(15.2.2018)

• Jurcekk

Čo to kurva malo byť! Nejaké podobenstvo!?...ďalší prijebaný aronofsky?! ... A zas tí herci... na bársjakú pičovinu sa nechajú nablázniť. Cenná informácia ako prišlo farrelovi nevolno... kurva!!! A diváci że óóó... A wáááu ... Súcitim s Livingdeadom ...Už nikdy žiaden lanthimos...(25.2.2018)

Film o sile svedomia a viere v starý zákon, s tými očami a zubmi, ktoré spoločne pod taktovkou vierozvestca majstra voodoo dokážu z nebezúhonnosti v realite vygenerovať aj takúto formu očistca. Akoby naprogramovaná robotickosť a odťažitosť postáv, absencia výraznejšej interakcie kulisy sveta, absurdná neodolateľnosť, morbídnosť, predurčenosť a íri tónina sú trefné nástroje navodenia atmosféry purgatoria, ale to skutočné je ešte nekonečne údernejšie.(27.2.2018)

Podivné psycho s postavami bez emócií, iracionálnym správaním a surreálnym príbehom. Pri prvom kontakte s dialógmi hlavných postáv som si ihneď spomenul na Homára a bola to trefa do čierneho. Všeobecne mi to nesadlo (oproti Homárovi), alegóriu som nejako nepochopil, premisa neexistujúca. Ale istá originalita nesporná. 5/10(18.3.2018)

• C.A.T.

Tak tohle je těžký průšvih. Možná jsem idiot, ale pointa mi teda absolutně nedošla (pokud vůbec nějaká byla), nemám náladu, chuť ani energii si po tak nudném a nezáživném filmu ještě hledat metafory a alegorie a kdoví co ještě, abych tomu případně porozuměla... Protože mě to absolutně už nezajímá. Mám ráda filmy, o kterých se musí ještě dlouho po shlédnutí přemýšlet a pokud jsou zajímavé, tak si ráda popřemýšlím, ale tohle je prostě nesmysl.... 1* dávám za napětí v první polovině, než to šlo vše do kopru.(6.4.2018)

Film se nese v duchu předešlé tvorby režiséra. Strhly mě naprosto užasné herecké výkony. Člověk má skoro až pocit, že cítí bolest hlavních postav. Tato intenzita vyladí drobné nedostatky v dramaturgii scénáře. Po dalších strákách je film téměř bezchybný a zvuk, kamera a střih společně naplňují perfektní vizi brutality, která je v každém z nás.(22.4.2018)

• IceFraud

Skvělý film se zajímavou myšlenko, ale nemá pointu. Doporučuji pouze těm, kterým se líbí pomalé psychologické filmy (o ničem). Ostatní by mohli po shlédnutí filmu přemýšlet nad tím co vůbec dělaj se svým životem (já).(20.5.2018)

Mnou velmi očekávaný snímek hned po filmu ,,matka!''. Do začátku musím velmi pochválit hvězdné obsazení v čele s Colinem Farrellem a Nicole Kidmanovou. Ale už o rovnou o filmu. Ve filmu se ponoříme do role kardiochirurga, který se už nějakou dobu stýká s šesnáctiletým chlapcem Martinem, který ho však bez jeho vědomí zatahuje do rodiny. A začnou se mu dít v rodině divné věci, jako např. že mu onemocní celá rodina, a stále neví co se děje. A v ten moment jsem nevěděl co se ve filmu děje, je to celý takový wtf moment, kdy pořádně nevíte co se děje. Opravdu nevím jak vám to mám popsat, zkrátka to je tak zvláštní až se mi z toho zatočila hlava. Je to něco jako již se zmíňovanou ,,matkou!''. Taky jsem nevěděl co se ve filmu děje, ale stejně se mi to jevilo jako velmi profesiónální natočený snímek. A proto dávám kladné hodnocení, protože tam bylo tolik wtf momentů, že nebudete vědět která bije. Proto vám doporučuji se podívat, aby i vy jste si vytvořili nějaký vlastní obrázek o tomto filmu. A co se týče mladých herců a to ,,Raffey Cassidy (Tommorowland) a Barryho Keoghan (Dunkirk), tak musím velmi pochválit, zahráli to tak přesvědčivě, a na úrovni. Už vás nebudu obýrat o čas. Děkuju vám za přečtení mé recenze a pohledu na toto ňamózní dílo, doporučuju! 👍(6.6.2018)

• Aresko123

Hrozne stupidny film. Ale aspon ho vystihuje ten priznacny nazov "Zabitie posvätného jelena". To vam napovie vsetko.(3.7.2018)