Dawson City: Frozen Time

• Velká Británie Dawson City: Frozen Time

Rozjimatel

3,5  Dokument, ktorý poskytuje vzrušenie z možnosti preniesť sa naspäť v čase (aj o viac ako 100 rokov) a to vďaka vzácnemu nálezu stoviek filmov z nemej éry, pochovaných pod niekdajším hokejovým štadiónom. Dokument sa celkom štýlovo pohráva so zábermi zo znovuobjavených filmov, pričom prináša pár zaujímavých historických informácií - niečo z histórie filmu, niečo málo z histórie ako takej (zaujímavej skôr pre Američanov), ale najmä história mestečka Dawson City. To bolo založené iba kvôli zlatej horúčke, pričom tento film celé to šialenstvo okolo nej veľmi dobre dokumentuje - davy ľudí sem prichádzali pod vidinou ľahkého zbohatnutia  a boli ochotní urobiť takmer čokoľvek - poriadne sa nadrieť, prípadne i položiť život. Hoci je dokument nesporne zaujímavý, pri svojej dĺžke pôsobí miestami dosť fádne (príkladom je suché menovanie, ktorý film bol kedy v meste premietaný, sprevádzané nič nehovoriacimi ukážkami). ()

StaryMech

Líbí se mi KAYLINovo "Co si budeme povídat..."; dodal bych jen, že 1) film je zbytečně dlouhý; 2) v prolínání dějinné skutečnosti a hollywoodských báchorek občas cítím něco, co je mi jako evropskému diváku vzdáleno a lhostejno a 3) nápad natočit němý dokument o němých filmech mi připadá dobrý, ale co by si Morrison počal bez Somersova postmoderně vyzývavého hudebního doprovodu? ()

kaylin

Co si budeme povídat, samotný dokument není nijak významný, významné je to, co prezentuje - objev starých filmových pásů v Dawson City, pásů, které byly ztracené, zmrazené, ale které dokládají, jak se v oblasti žilo, co se tam pouštělo, prostě tohle má něco do sebe a film je dobrý proto, že to prezentuje. ()