Domov (festivalový název)

Domov

(festivalový název)

Belgie, 2016, 107 min

Snový, dolanovsky hudebně prozářený film. Melancholický, myšlenkou rozvinutý art, který dozní po čase. Opticky přesný na detaily a emoce mladých herců. Probuďte mě, až se někdo přiblíží a natočí nadživotní prožitek, jako Fien Troch. Čtvercový formát zanechává dotyk festivalového nádechu. [Aff, 2017](22.6.2017)

Fien Troch je údajně uznávaná belgická filmařka. Osobně musím říct, že na tomto filmu je to docela znát, i když je to moje první setkání s ní. Už ten formát, jakým je film natočen, působí velice filmově. Stejně i přístup k filmu, který je natočen stylově (například záběry z mobilu) a evokuje ten náraz dvou nepochopených generací. Pokud bych něco ocenil u příběhu, tak rozhodně syrovost, bezemotivní prázdnotu a brutálnost, které jsou dány nejen jednou zásadní scénou, ale obecně přístupem mladistvých, kterým bych okamžitě dal pár facek a byl by klid. Jenže to by se příběh nesměl odehrávat na západě, speciálně v Belgii.(5.4.2019)

[Gent Film Festival - 2016] Přesná ukázka toho, jak by mělo podobně střižené drama vypadat. Kevin se vrací do rodného města z vězení a to s sebou přináší hodně vyhrocených situací. Z počátku není úplně jasné proč, na jak dlouho a za jakých okolností se dostal do vězení, ale postupně vše vyplouvá na povrch a směřuje k nevyhnutelnému finále. Nepříjemně dusná atmosféra spojená s netradičním filmovým zpracováním, které mi ale ze začátku hodně vadilo. Poté, co si zvyknete na roztřesenou kameru, hodně záběrů z telefonu a netradiční šířku plátna, tak vše jen umocní výsledný dojem. Finále, které ve vás zanechá určitou stopu. je zde samozřejmostí.(22.10.2016)