Démon

John M. Eckert

George Appleby

Scénografie:

Edwin Watkins

Môžem pochváliť atraktívny námet a dobrý nástup do filmu s desivou atmosférou. A vôbec, scény, v ktorých útočil démon/ Incubus mali potenciu čistej hrôzy, obsahovali peknú "osemdesiatkovú" erotiku a ponúkali zaujímavé zábery kamery: spoza chrbta, popod dvere atď. Tieto scény, v ktorých bol démon prevažne neviditeľný, aj keď odkazovali na Psycho, Maniaka (1980) a iné horory, vcelku zapôsobili. Naopak, scény policajného vyšetrovania túto potenciu sterilizovali. Film ako detektívka nefungoval, tvorcovia hrali s odkrytými kartami, už názov veľa prezrádzal a páchateľ bol známy. A to bola škoda, lebo záverečné vyvrcholenie, v ktorom sa mihla aj postava huňatého chlípneho démona, mohlo byť naozaj šokujúce.(13.4.2011)

Klasický horror s lookem 80.let po všech stránkách. Ženské představitelky jakoby s líčením vypadly z videoklipů tehdejší nové vlny, což je pro mne nostalgické vzpomínání. Potíž je trochu s démonem - inkubou. Dle výkladů se jedná o astrální larvu, která navštěvuje ženu výhradně v noci ve spánku. Jen výjimečně může být inkubus stvořen pomocí černé magie a pak se fyzicky zjevuje i ve dne. Škoda, že tahle možnost nebyla ve filmu dotažena do konce. Cílem pohlavního styku je však plodit démony, nikoliv zabíjet. A už vůbec nejde o zabíjení bezdůvodné. S tím si ovšem tvůrci hlavu nelámali. Dle řady filosofů stojí inkuby mezi lidmi a anděly, nejsou tedy démony, nelze je vymítat a rozhodně nemají podobu příšer. To by pak ale nebyl horror... Jinak hned při zjevení místní novinářky vnímavý divák pochopí, že s ní není všechno vpořádku. Hudba je dobrá - potěšil B.Dickinson - a kamera ucházející. Nevím, proč velmi dobrý herec J.Cassavetes nasadil v tomhle snímku zkraje podivný škleb/úsměv, jenž mu vydržel až do konce. Občasné gore není špatné, mohlo ho býti více, zato démon je opravdu komický - jako z pouťového panoptika konce 19.století...(22.2.2012)

Horor, který rozhodně neurazí a když trochu přimhouříte oko nebo budete správně naladěni, bude vynikající. (Neo)gotická atmosféra městečka v Nové Anglii a snová atmosféra mi místy připomněly dokonce Argenta, ale konkrétněji spíše jeho slabší kus Černá kočka v Two evil eyes (jak kamerou, tak prostředím). Nějakých brutálních scén se nedočkáme, vše je spíše ponecháno naší představivosti (což kvituji), včetně podoby démona, který se nám ukáže asi tak 20 vteřin. Na jeho vzhledu pracoval můj oblíbený ilustrátor z dětských let Les Edwards, jehož detailní přetechnizované vize temné budoucnosti bylo možno najít v karetní hře Doomtrooper. Edwardsův záběr je ovšem mnohem větší, včetně plakátů k THE THING nebo NIGHTBREED. http://www.lesedwards.com/(26.2.2008)

70. a 80. léta byly doslova líhní podobně laděných filmů a slasher v té době zažíval skutečně zlaté časy. John Hough měl na svém kontě již pěknou řádku hororů a tak jsem se na tento film hodně těšil. Zvláště když mě téma Incubus velice zajímá. Přečetl jsem toho o tomto démonovi (astrálnímu upírovi) opravdu hodně, ale tady jsem zaznamenal docela zklamání (zvláště proto, že tvůrci si ho vyobrazili dost po svém a nedrželi se známých mytologických faktů). Spíše mi to připomínalo trochu temnější detektivku (nebo giallo), které sice diváka navnadí a umírá v ní i dost lidí, ale ve skutečnosti se všechno důležité odehrává často mimo záběr kamery. Navíc mi přišlo, že střih byl hrozný a vždy nás ochudil o to nejdůležitější. Samozřejmě, že to byl tvůrčí záměr, ale tímhle si spíše ublížili a v podstatě to ovlivnilo i mé hodnocení. Stejně jako nedotažený konec, který jakoby někdo ustřihl dřív, než děj vlastně skončil. Tím však nechci naznačit, že bych se nudil po celou dobu. To vůbec ne. Zvláště začátek byl hodně slušný a potom útok na statku. Kdyby se podobně nesl celý film, mohlo z toho být mnohem více, než jen hodně průměrné béčko. 50%(26.2.2015)

Ono to je v podstatě giallo, které však nijak neskrývá svou hororovou zápletku (Incubus kterej má prostě chutě). Děj se v podstatě odvíjí jako detektivka, to hororový (když teda nepočítám brutální znásilnění a masakry lopatou či prknem s hřebíkama) přijde až ve druhý polovině. Velkým kladem vidím to, že samotného Incuba moc dlouho neuvidíme. Jen ta znásilnění by mohla být zvládnuta trochu líp (alespoň tak dobře jako vraždy) - ne že bych byl nějaký úchyl, kterej by se v tom vyžíval, ale záběr na řvoucí obličej, pak střih a mrtvola ležící v nemocnici pod prostěradlem teda nic moc. A konec je trochu šokující, přemýšlím, jestli film neskončil o pět minut dříve, než měl.(15.2.2009)

• - Výrobní skript dělal Jeremi Hole, který si současně zahrál malou roli jednoho z čarodějů. (Terva)

• - Jemná odkazová stránka hororu Incubus je reprezentovaná aj zobrazením niekoľkých klasických filmových plagátov v miestom kine, a to napríklad Hooperovho “The Texas Chain Saw Massacre“ (1974), zombie hororu Boba Clarka – “Children Shouldn't Play with Dead Things“ (1973), pri vstupe visiaceho plagátu hororového muzikálu Jima Sharmana – “The Rocky Horror Picture Show“ (1975), a iných... (Kusko.t2)

• - Natáčelo se v kanadských městech Guelph v Homewood Sanatorium a Torontu. (Terva)