poster

Démon

 • Kanada

  Incubus

 • USA

  The Incubus

 • Austrálie

  Incubus

 • Velká Británie

  Incubus

Horor / Thriller

Kanada, 1982, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • choze
  **

  John Hough má na kontě dva mé oblíbené horory a sice hammerovské Dcery zla a disneyovského Lesního ducha, plus Legen od Hell House. A jeho talent pro ponurou gotickou atmosféru a pěkně zakomponované záběry se nezapře ani zde. Jinak jde de facto o nadpřirozený whodunnit slasher, kde byly vraždy nahrazeny znásilňovačkami, které jsou odbyté nebo rovnou přeskakované. Pátrání je nudné, okázale podezřele se tvářící hlavní hrdina je legrační a postavy až do finále netuší, proti čemu stojí. Závěrečné šokující odhalení pro mě bylo trochu matoucí - tedy pochopil jsem kdo, ale ne jak...(2.6.2020)

 • darkrobyk
  ***

  Klasický horror s lookem 80.let po všech stránkách. Ženské představitelky jakoby s líčením vypadly z videoklipů tehdejší nové vlny, což je pro mne nostalgické vzpomínání. Potíž je trochu s démonem - inkubou. Dle výkladů se jedná o astrální larvu, která navštěvuje ženu výhradně v noci ve spánku. Jen výjimečně může být inkubus stvořen pomocí černé magie a pak se fyzicky zjevuje i ve dne. Škoda, že tahle možnost nebyla ve filmu dotažena do konce. Cílem pohlavního styku je však plodit démony, nikoliv zabíjet. A už vůbec nejde o zabíjení bezdůvodné. S tím si ovšem tvůrci hlavu nelámali. Dle řady filosofů stojí inkuby mezi lidmi a anděly, nejsou tedy démony, nelze je vymítat a rozhodně nemají podobu příšer. To by pak ale nebyl horror... Jinak hned při zjevení místní novinářky vnímavý divák pochopí, že s ní není všechno vpořádku. Hudba je dobrá - potěšil B.Dickinson - a kamera ucházející. Nevím, proč velmi dobrý herec J.Cassavetes nasadil v tomhle snímku zkraje podivný škleb/úsměv, jenž mu vydržel až do konce. Občasné gore není špatné, mohlo ho býti více, zato démon je opravdu komický - jako z pouťového panoptika konce 19.století...(22.2.2012)

 • SOLOM.
  ***

  70. a 80. léta byly doslova líhní podobně laděných filmů a slasher v té době zažíval skutečně zlaté časy. John Hough měl na svém kontě již pěknou řádku hororů a tak jsem se na tento film hodně těšil. Zvláště když mě téma Incubus velice zajímá. Přečetl jsem toho o tomto démonovi (astrálnímu upírovi) opravdu hodně, ale tady jsem zaznamenal docela zklamání (zvláště proto, že tvůrci si ho vyobrazili dost po svém a nedrželi se známých mytologických faktů). Spíše mi to připomínalo trochu temnější detektivku (nebo giallo), které sice diváka navnadí a umírá v ní i dost lidí, ale ve skutečnosti se všechno důležité odehrává často mimo záběr kamery. Navíc mi přišlo, že střih byl hrozný a vždy nás ochudil o to nejdůležitější. Samozřejmě, že to byl tvůrčí záměr, ale tímhle si spíše ublížili a v podstatě to ovlivnilo i mé hodnocení. Stejně jako nedotažený konec, který jakoby někdo ustřihl dřív, než děj vlastně skončil. Tím však nechci naznačit, že bych se nudil po celou dobu. To vůbec ne. Zvláště začátek byl hodně slušný a potom útok na statku. Kdyby se podobně nesl celý film, mohlo z toho být mnohem více, než jen hodně průměrné béčko. 50%(26.2.2015)

 • eraserhead666
  ***

  Ono to je v podstatě giallo, které však nijak neskrývá svou hororovou zápletku (Incubus kterej má prostě chutě). Děj se v podstatě odvíjí jako detektivka, to hororový (když teda nepočítám brutální znásilnění a masakry lopatou či prknem s hřebíkama) přijde až ve druhý polovině. Velkým kladem vidím to, že samotného Incuba moc dlouho neuvidíme. Jen ta znásilnění by mohla být zvládnuta trochu líp (alespoň tak dobře jako vraždy) - ne že bych byl nějaký úchyl, kterej by se v tom vyžíval, ale záběr na řvoucí obličej, pak střih a mrtvola ležící v nemocnici pod prostěradlem teda nic moc. A konec je trochu šokující, přemýšlím, jestli film neskončil o pět minut dříve, než měl.(15.2.2009)

 • obitus
  ****

  Osm let od majstrštyku Legend of Hell House a sedm roků před majstrshitem Howling IV natočil nevyrovnaný Jihn Hough film, který se jen těžko zařazuje. Prakticky klasické schema o postupném odhalování vraždícího démona je zcela zastíněno faktem, že onen démon své oběti znásilňuje a zabíjí svým olbřímým pyjem. Celý film se tak točí kolem rozervaných pohlaví nebohých žen a litrů spermatu, aniž by to působilo trapně nebo nedej bože vtipně. Atmosféra je hustá jak produkt démonovi vášně a děj plynule spěje k vyvedenému závěru. Takových filmů věru není mnoho.(6.4.2008)

 • - Natáčelo se v kanadských městech Guelph v Homewood Sanatorium a Torontu. (Terva)

 • - Jemná odkazová stránka hororu Incubus je reprezentovaná aj zobrazením niekoľkých klasických filmových plagátov v miestom kine, a to napríklad Hooperovho “The Texas Chain Saw Massacre“ (1974), zombie hororu Boba Clarka – “Children Shouldn't Play with Dead Things“ (1973), pri vstupe visiaceho plagátu hororového muzikálu Jima Sharmana – “The Rocky Horror Picture Show“ (1975), a iných... (Kusko.t2)

 • - Výrobní skript dělal Jeremi Hole, který si současně zahrál malou roli jednoho z čarodějů. (Terva)