Reklama

Reklama

David Lynch: Život v umění

  • USA David Lynch: The Art Life (více)
Trailer 1
Dokumentární / Životopisný
USA / Dánsko, 2016, 90 min (Alternativní 85 min)

Obsahy(1)

Světoznámý filmový režisér ve výtvarném ateliéru aneb vzpomínky jednoho génia... David Lynch je světoznámým filmařem, jehož snímky jako Mazací hlava, Modrý samet, Twin Peaks či Sloní muž patří ke zlatému fondu kinematografie. Tento dokument se však filmovou tvorbou zaobírá jen okrajově. Nahlédneme totiž nejen do Lynchova ateliéru, ale i do raného dětství a mládí nerozlučně spojeného s výtvarným uměním. V katalogu Mezinárodního festivalu Karlovy Vary se dočteme: „Na hodinu a půl vystoupí do popředí David Lynch malíř, sochař a muzikant, pro nějž je film syntézou všech uměleckých disciplín, ve kterých je on sám aktivní. Současnost je reprezentována ateliérem v Lynchově domě, minulost množstvím obrazových archivů. Obě linie pak organicky splynou v portrét komplexního umělce, který neotevírá dveře do bizarních fikčních světů, ale naopak nás pouští do toho svého, soukromého.“ Dodejme, že Lynche v ateliéru často pozoruje a doprovází i jeho tehdy tříletá dcera Lula. Film měl premiéru v roce režisérových sedmdesátých narozenin, v premiéře jej Česká televize uvádí u příležitosti jeho pětasedmdesátin, které slaví 20. ledna. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (29)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Nejsem fanouškem všeho, co Lynch zplodí, ale poslední dobou jsem doháněl pár jeho kultovek a náhodou narazil na rozhovory s ním, kde mi přišel jako velmi zajímavý člověk, se zvláštní aurou, projevem a poutavými chody myšlenek. Tak je možný, že si svoje najdu spíše v NĚM, než jeho práci samotné. Tento dokument jde velmi pěkně ruku v ruce s podivností jeho světů, skrze prezentaci obrazů a vyprávění o počátku odhaluje hluboce tvůrčí bytost a je možný, že od teď už na všechno od něj budu dívat jiným stylem, s větší důvěrou. Tak už mám připraveno MEDITATION CREATIVITY PEACE. Zatemněte pokoj, palte svíčku a enjoy 😉 "I just love being in that mood. Sometimes I would sit on the sets at night. I'd be working or something and I could imagine a whole world outside that doesn't exist. But it really would be such a world..." ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Ke své smůle jsem chvíli před zhlédnutím tohohle filmu dočetl knihu Místo snění, takže obsahově mi ten film zrovna moc nedal. Respektive neposkytl moc nic, co bych už nevěděl. Vnímal jsem ho tedy hlavně jen vizuálně, a v tomhle ohledu je to prostě typický Lynch. Jeho malířské a umělecké dílo je prostě sofistikované a já jsem rád, že film umožni nahlédnout, alespoň mozaikovitě, za oponu jeho vzniku. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Režiséři se opravdu snaží pojmout dokument o uměleckém životě umělecky, ale při vší úctě k Davidu Lynchovi mě ty jeho divné obrazy zrovna nenadchly. Jeho vyprávění sice bylo zajímavější, ale končilo u Mazací hlavy. O tom, že je i muzikant, je sice zmínka v obsahu na této stránce, ale nikoli v dokumentu. Tak daleko jsme se prostě nedostali. Ale jako úvod dobré (70%). ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

“... it was on that trip, that I smoked marijuana for the first time. And then it was my turn to drive. So I was driving on a freeway and pretty soon I heard, David? And I said, what? And they said, David. I said, what? David! What?! You stopped on the freeway, man! And I had stopped right in the - not the right lane, but in the middle. Cause I was watching these white lines and then it got slower and slower, it was such a dream...” ()

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

David Lynch proniká do duše. Od filmového pásu, přes skladatelskou zvukovou stopu v pohybu rukou na plátně a hlavně v myšlení. Po tomhle dokumentu doporučuji přečíst Davidovu knihu Velká ryba, která je plná Davidových ilustrací, myšlení, meditace a snění. Filmy, které vyvolávají diskuze, jako Lost Highway, Mulholland Drive, Blue Velvet, nebo Mazací hlava je v knize vyobrazený klíč od tajuplných dveří, které během filmu nikdy neodemknete. David Lynch není pozemšťan (na začátku si připadám, jakoby David byl člověk z jiného světa, který dostává otázky odkud je a odkud přichází jeho vize). ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama