David Lynch: život v umění (festivalový název)

• Dánsko

David Lynch - The Art Life

• Španělsko

• Kanada

Dokumentární

USA / Dánsko, 2016, 90 min

David Lynch

Bylo by malicherné očekávat, že v tomto dokumentu zazní něco Lynchových filmech. Je známo, že Mistr se jejich rozboru nebo nedej bože vysvětlování usilovně brání, a tento jeho celoživotní postoj nebyl nikdo schopný zlomit. Zde je Lynch divákům představem především jako malíř a společně s ním si projdeme jeho životní cestu, od dětství přes dospívání, až k připravám jeho debutového filmu Mazací hlava. Jak je sám Lynch velice osobitý, tak je osobitý také tento dokument. Filmaři ho sledují hlavně při práci, jak pečlivě vytváří a skládá dohromady své výtvarné koláže, maluje, pohybuje se ve svém ateliéru. Tempo je velice pomalé, je zde velmi málo odboček nebo rušivých elementů, vše se soustředí na osobu Lynche, jak vypráví o klíčových událostech svého života a o tom jak přemýšlí o tvůrčím procesu. Slova jsou navíc bohatě proložena jak Lynchovou tvorbou (nefilmovou), tak řadou archivních záběrů a fotografií.(24.7.2017)

Skvělé zpracování. Dokument, jež si na nic nehraje a jen vypráví část osudu jednoho umělce. Je to zábavné, originální a zajímavé. Ocenila jsem taky skvělou délku, kdy si člověk vůbec nestačil říct "Kdy bude konec?". Ráda jsem poznala Lynche z této stránky a jeho začátky celkově a jeho uměleckou tvorbu, která rozhodně není jen filmová. Závidím mu ten klidný čas, který číšil ze snímku a jeho ateliér :) Život je umění. Lynch je umění.(2.7.2017)

David Lynch proniká do duše. Od filmového pásu, přes skladatelskou zvukovou stopu v pohybu rukou na plátně a hlavně v myšlení. Po tomhle dokumentu doporučuji přečíst Davidovu knihu Velká ryba, která je plná Davidových ilustrací, myšlení, meditace a snění. Filmy, které vyvolávají diskuze, jako Lost Highway, Mulholland Drive, Blue Velvet, nebo Mazací hlava je v knize vyobrazený klíč od tajuplných dveří, které během filmu nikdy neodemknete. David Lynch není pozemšťan (na začátku si připadám, jakoby David byl člověk z jiného světa, který dostává otázky odkud je a odkud přichází jeho vize).(9.9.2017)

Dokument pro fanoušky Davida Lynche doprovázený slovem samotného maestra. Jak již název napovídá, jedná se o umělecky pojatý film, jež mapuje Lynchovo dětství, cestu k umění a osobní život. Končí zhruba ve chvíli, kdy David začínal s filmařinou a režií. Takže vše, co předcházelo, je dokonale a podrobně rozebráno. Navíc okořeněno o různé historky, které někteří z vás budou znát z biografických knížek o tomto osobitém umělci. Velmi originální je pojetí celého dokumentu, protože přesně odráží Lynchovu tvorbu a jeho naturel. Opravdu se nejedná o klasicky formálně pojaté zpracování, ale působí stejně jako jeho hlavu zamotávající tvorba. Svůj podíl na tom má obrazová mluva složená z artistických koláží a tajemně atmosférická zvuková/hudební složka. Vše dostatečně Lynchovní, jak by znalec jeho tvorby čekal. Pro bližší poznání jeho osobnosti rozhodně povinnost ke shlédnutí!(13.7.2017)

Davida Lynche znám jako svérázného režiséra, jehož styl (ať už někomu sedne či nikoliv) se rozhodně nezapře. O jeho kariéře jako malíře a výtvarníka jsem ale téměř nic nevěděl a proto byl pro mě tento dokument takovým zajímavým překvapením. Přiblíží vám jeho dětství a perné umělecké začátky až do doby, kdy se pustil do hraných filmů. Pokud tedy hledáte dokument hlavně o jeho filmové tvorbě, pak tenhle není pro vás. Jinak se ale jedná o solidně zpracovaný snímek. Slabší 4*, viděno na KVIFF 2017(8.7.2017)