Britannia

• USA Britannia
USA / Velká Británie, (2018–2021), 20 h 9 min (Minutáž: 41–70 min)

Hudba:

Neil Davidge

Ian McDiarmid, Kelly Reilly, David Morrissey, Eleanor Worthington-Cox, Nikolaj Lie Kaas, Julian Rhind-Tutt, Stanley Weber, Zoë Wanamaker, Hugo Speer (více)

Série(3) / Epizody(27)

Když Římané napadnou v roce 43 před naším letopočtem Británii, Kerra (Kelly Reillyová), dcera krále Kantiů, a její úhlavní rivalka, královna Antedia (Zoë Wanamakerová), musí zapomenout na své dřívější neshody a čelit útočníkům společně. Římané, v čele s generálem Aulem Plautiem (David Morrissey), jsou odhodláni uspět tam, kde se to Juliovi Caesarovi nepodařilo, a dobýt tuto mýtickou zemi ležící ve vzdáleném koutě Římské říše. Aulus je silný a nezlomný vůdce, ale skrývá hluboké tajemství, které ohrožuje jeho misi. Když se kmeny a Druidové sjednotí v boji proti Římanům, Kerra je nucena obstát v nejdůležitější roli svého života, zatímco stane v čele odporu proti ohromné síle Římské armády. (HBO Europe)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (28)

Série 1 (2018) (S01)

Britannia nie je klasickým historickým či vojnovým seriálom, ponúka trochu odlišný pohľad na dané obdobie. Seriál očarí predovšetkým prostredím a kostýmami, avšak s dejom je to už podstatne horšie. Úvod seriálu Vás príliš do deja nevtiahne, rovnako neskôr máte problém vybrať si postavu, ktorej osud Vás bude zaujímať až tak, aby ste sa nevedeli dočkať nasledujúcej časti. Záver série to všetko trochu zachránil, nie však natoľko, aby som sa plný očakávania tešil na nasledujúci rok a ďalšie pokračovanie ako je tomu v prípade Game of Trones či Peaky Blinders. Pravdu povediac pochybujem, že si po odmlke na seriál vôbec spomeniem a skôr ma k tomu, aby som začal pozerať druhú sériu privedie iba náhoda. Za celý seriál 60%. ()

Epizoda 1 (2018) (S01E01)

Napriek tomu, že obdobie Rímskej ríše patrí k mojím najobľúbenejším, čo sa dejín týka, prvá časť seriálu ma nijako neočarila. Opäť tu máme nádherné prostredie a vydarené kostýmy, avšak dej je v úvode pomerne nezáživný a najviac asi irituje fakt, že si rímske légie o počte 20 tisíc mužov nikto z miestnych barbarov nevšimne a žiaden z druidov nemá víziu o ich príchode. Ostáva dúfať, že dej bude o niečo napínavejší, pretože najmä rozhovory medzi členmi anglických kmeňov sú pomerne nudné. Pilot by mal priniesť určite ďaleko viac ako tomu bolo v tomto prípade. ()

Epizoda 2 (2018) (S01E02)

Nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom. Aj takto pomerne stručne by sa dala charakterizovať druhá epizóda, v ktorej sme okrem dohody medzi Rimanmi a najsilnejším britským kmeňom svedkami pokusu o vzburu v rímskej légii, rozdelenia svojráznej dvojice druida - vydedenca a mladej dámy či cesty rímskeho generála do tábora druidov. Druhá epizóda obsahovala podstatne menej mystických pasáži a oveľa viac pripomínala historický seriál, ktorý by seriálu svedčil podstatne viac. ()

Epizoda 3 (2018) (S01E03)

Generál Aulus Platius je po stretnutí s druidmi nezvestný a jeho dvoch strážcov vyhnaný druid Divis využije k tomu, aby sa dostal do rímskeho tábora. Cestou sa k nim pridá Cait, ktorá je svedkom toho, ako Lucius, ktorý počas neprítomnosti zastupuje generála jej otcovi vypáli oči potom, ako v tábore napadne jedného z rímskych vojakov. Pellenor drží v zajatí dvoch rímskych legionárov, z ktorých jeden mu prezradí, že jeho dcéra bola bez jeho vedomia vyjednávať v tábore s Aulusom Platiom. Divis očaruje svoj rímsky doprovod a rozruch, ktorý v tábore vyvolá ich príchod využije Cait k tomu, aby pomohla svojmu otcovi utiecť z tábora. Seriál zatiaľ nepriniesol postavu, ktorú by som si obľúbil a naopak ani úplného záporáka a dokonca sa mi do pamäti nevryla ani úvodná pieseň. Priemerný seriál, ktorý svojich fanúšikov časť od časti stráca, ako vidieť aj na počte hodnotení na čsfd. ()

Epizoda 4 (2018) (S01E04)

Kráľ Pellanor ponechá osud dcéry Kerry potom, ako poza jeho chrbát jednala s Rimanmi v rukách druidov. Ich rozhodnutie však nie je zaleka také ako očakával. Cesty Divisa a Cait sa opäť rozídu a Cait tak putuje so slepým otcom, ktorému nakoniec prezradí osud zvyšku ich rodiny. Aulus Plautius z diaľky sleduje obrad druidov a korunováciu novej kráľovnej. Ak by nebolo záverečného obradu tak hodnotenie by bolo ešte nižšie, sotva priemerná epizóda aj keď z dôležitým zvratom v deji. ()

Epizoda 5 (2018) (S01E05)

Kera je korunovaná za kráľovnú, jej brat sa však od rímskeho zajatca dozvie o dohode medzi generálom a druidmi. Asi najslabšia časť seriálu, nebyť sľubného záveru seriál by som už asi vzdal. Epizódu držali nad vodou iba kostýmy a dobová atmosféra, inak to bolo 40 minút v podstate dialógov o ničom. Brittania rozhodne nepatrí k seriálom, kde s napätím očakávate ďalšiu časť. ()

Epizoda 6 (2018) (S01E06)

Kerra sa vracia do Cantie ako ich nová kráľovná, generál Aulus Platius sa postupne stretáva s druidom Veranom, Antediou a Kerrou aby Rimanom zaistil najlepšie spojenectvo. Kerra zistí, že proroctvo bohov sa netýka jej ale Cait, ktorú prenasleduje Divis. Amena sa pokúsi Aula Platia zajať, Kerra mu však dovolí odísť. Zdá sa, že tak definitívne vznikne spojenectvo Rimanov s kmeňom Antedie...Divák sa musí zamýšľať nad tým, prečo samotnú Kerru nenapadlo pomstiť svojho otca a zabitím Aula Platia tak uštedriť rímskej légii úder, z ktorého by sa spamätávali pomerne dlho a zároveň by to jej samotnej pomohlo po nástupe na trón zvýšiť si renomé medzi vlastnými ľuďmi. Naďalej nezáživný, priemerný seriál. ()

Epizoda 7 (2018) (S01E07)

Cait spolu so svoji otcom hľadajú úkryt v troskách ich osady. Cait navštívi osoba, ktorú si myslela že už nikdy v živote neuvidí. Dozvieme sa aj prečo sa Divis v predchádzajúcej epizóde správal ku Cait nepriateľsky.Tentokrát v epizóde chýbajú Kerra,Veran aj Aulus Plautius, v osade prebieha iba konverzácia troch dvojíc, ktorá síce čo to objasní ale je pomerne nezáživná. Britannia nie je klasickým historickým seriálom, svojich fanúšikov si určite našla avšak pre mňa je seriál sklamaním. ()

Epizoda 8 (2018) (S01E08)

Dej pokračuje o 4 mesiace neskôr. Pred blížiacou s zimou vojsko Almedia oblieha citadelu kmeňa Cantii. Almediinim mužom sa podarí zajať Lindona a prinútia ho spáliť sklad s obilím, aby tak získali výhodu počas obliehania mesta. Aulus Plautius najme trojicu zločincov aby mu pomohli pri pátraní po Cait. Ako odmenu im sľúbi milosť od cisára, čo sa nepáči protektorovi Luciovi, pretože generál tým prekročuje svoje právomoci. V noci sa ho pokúsi zavraždiť, Aulus Plautius však jeho plán odhalí. Jedna z najatých zločincov vystopuje Divisa a Cait. Tam ju, rovnako ako divákov čaká prekvapivý záver ôsmej epizódy. Predposledná časť prvej série ma naozaj výborný záver, ten je však slabou náplasťou za pár predchádzajúcich nudných epizód. Kto však vydržal, tentokrát neľutoval. ()

Epizoda 9 (2018) (S01E09)

Britské ostrovy sa dozvedia, ako si Rímska ríša stojí za svojim slovom. Kroky Aula Plautia prekvapia nielen Kerru, ale aj Antediu a zdá sa, že pre citadelu a celý kraj nastanú nové časy. Phelan a Ania sa dozvedia, že jedinou nádejou pre kraj Cantii je Cait, ktorú hľadá aj Divis. Nakoľko sme sa dočkali aj akčnejších scén, jedná sa o dôstojné vyvrcholenie série. ()

Série 2 (2019) (S02)

V prvej polovici seriálu sa autori ešte ako tak držali nejakých historických faktov a aspoň sčasti to pripomínalo obsadenie Británie Rimanmi, v tej druhej to už bol už opäť iba fantasy príbeh bez toho aby dej výraznejšie napredoval. Kým autori ostali pri niektorých historických faktoch ako útok na rímsku légiu či obetovanie detí Harkom (najlepšie zvládnutá časť celého seriálu) v druhej polovici to už bolo iba veľmi dobre natočené ale strašne nudné. Autori uviazli na polceste medzi Vikingmi a seriálom Norsemen ktorý bol úplnou paródiou a v mnohých etapách príbehu nevedli kam ďalej. Medzi obľúbené myšlienky libtárdneho obdobia našej spoločnosti patrí zosmiešňovanie dejín, v tomto prípade častokrát autori práve vtedy keď sa o to snažia zosmiešňujú iba samých seba. ()

Epizoda 1 (2019) (S02E01)

Aulus Platius, guvernér provincie Británia privíta na ostrove rimského cisára Juliusa dva roky potom ako sa mu podarilo opäť dobyť britské ostrovy a cisár ho chce za odmenu vziať so sebou naspäť do Ríma. ()

Epizoda 2 (2019) (S02E02)

Veran sa snaží spojiť všetky kmene v boji proti Rimanom... najsilnejším momentom je trh a kúpa sestrinej hlavy za 20 strieborných, kto to zvláda vie čím sa miestami inšpiroval seriál Slovania, pôvodné britské legendy nie sú využité a sú skreslené a hudba sa k seriálu nehodí vôbec. ()

Epizoda 3 (2019) (S02E03)

Pred Aniou stojí náročná voľba a Rimania sa dozvedia o mieste kam pravidelne chodia tancovať čarodejka s tulákom a tak sú Divis a Cait v nebezpečenstve... ()

Epizoda 4 (2019) (S02E04)

Mŕtvy muž sa vďaka trom synom rybára pokúša zistiť polohu Caity... najlepšia scéna a dejová línia celého seriálu. ()

Epizoda 5 (2019) (S02E05)

Zvyšuje sa napätie medzi Cait a Divisim, Harka pošle Love na misiu a Veran sa dopustí zrady...Divis je druid a panic a mladá Cait sa ho pýta na otázky týkajúce sa sexuálneho života druidov. Opäť pekne natočené ale dej príliš nenapreduje. ()

Epizoda 6 (2019) (S02E06)

Na scéne sa objavia hubičky, rímsky tábor je tiež vďaka úskoku druidov na drogách, biely malý chlapec robí otroka čiernemu veliteľovi rímskej légie a mladá sebavedomá žena zrazí rímskeho legionára...omfg libtárdna korektnosť kazí úplne všetko ale útok na rímsky tábor a záver s dažďom plným hláv do tábora Verana boli precízne natočené. ()

Epizoda 7 (2019) (S02E07)

Ospravedlňujem sa za komentár, ale namiesto zhrnutia obsahu epizódy....môže si užívateľ stiahnuť do mobilu epizódu, cestou do práce pozrie polovicu a zvyšok nepozrie do 24 hodín lebo nemá čas...a pri ďalšej ceste do práce má stiahnutých nasledujúcich 8 epizód, ale súdruhovia z JúEsÉj mu napíšu že platnosť tej rozpozeranej vypršala? Aj keď sú v pamätitelefónu 30 dní? Nuž môže, lebo súdruh z JúEsÉj tak rozhodol... ()

Epizoda 8 (2019) (S02E08)

Aulus chystá svoju légiu na ďalšiu misiu, Divis sa snaží aby bol rybárov syn Mallis aspoň trochu nápomocný na jeho púti s Cait a pri rituáli a Amena sa dozvie že Andra je jej dcérou, ktorá sa dozvie o osude svojho otca... ()

Epizoda 9 (2019) (S02E09)

Divis ma poslednú šancu preukázať svoje schopnosti a to či bol vôbec Cait nápomocný... ()

59. Zlín Film Festival se blíží

59. Zlín Film Festival se blíží

13.05.2019

59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání.… (více)