Mukti Bhawan

Hotel Salvation

Komedie / Drama

Indie, 2016, 103 min

Tajdar Junaid

Téma, které bylo zpracováno již mnohokrát, ale vždy záleží na pojetí. Tady je to nejvíce ozvláštěné tím, že je to v Indii, kde jak mnozí snad i ví, bývá smrt spojená s posvátnou řekou Gangou. K čemuž pak slouží mnohé rituály, dle vyznání zemřelých. Film tohle vše má pouze jako kulisu, než, že by tomu byl primárně věnován, ačkoliv se to tak může zdát. Přesto největší důraz je po většinu fimu kladen na vztahy. Na rodinné napětí, porozumění a odpuštění. Od začátku do konce,jsem nenabyl dojmu, že by zobrazená rodina, byla v kterékoliv části šťastná. Odchod dědy na místo,kde se rozhodl vyčkat na příchod smrti je z tohoto pohledu spíše takovým unikem, uvolněním. Adil Hussain perfektní v postavě věčně ustaraného muže, který si přese všechno jako hlavní snaží plnit povinosti k rodině a samozřejmě ke svému otci. I přestože pro něj osobně je v tom spousta starostí navíc, i když mu ne vše je po chuti a přestože je takto svým způsobem vláčen mezi mlýnskými kameny, tak sám rodinu, ale i otce komanduje, ale ani v jednom není zrovna úspěšný. Ve filmu je i jistá snaha o duchovní přesah, který je ale brzděný právě tím, že dané rituály, smysl bytí těch co tam přišli splynout s řekou atd. je podáván z pohledu postavy Rajiva, který pro to všechno nemá pochopení a věci které k tomu náleží provádí hlavně strojově, nežli z víry. Proto je pro mě tento film takový poloviční, neúplný.(5.10.2017)

Ač je to snímek indický, je odlišný od toho, co většinou z dostanete z bollywoodské produkce. Tohle je snímek, který je klidnější, méně epický, nejsou zde žádné zpěvy, a i když je to komedie označováno jako komedie, je to spíše takový ten milý lidský film, na který se můžete koukat a trochu u něj přemýšlet.(23.3.2018)

• Aljak

Film ma zaujal so svojou lokáciou v kultovom Varanasi na brehoch posvätnej Gangy. Rozhodne je to čarovné miesto, v ktorom snáď na každého doľahne ten pátos kremačných ghátov, kde sa človek dôsledne zamyslí nad vlastnou smrteľnosťou. Čo sa týka filmu, tak základný námet v podstate zaujímavý, avšak po dejovej stránke strašne nevýrazné, až by som dokonca použil nelichotivé slovo - nudné. Keď ma na filme viac bavia scenérie a kulisy ako samotný príbeh, tak to nie je moc dobrá vizitka. Napokon ma však najviac bavila celá tá "omáčka" reálií vo Varanasi, ktorá v tomto prípade dosť zatienila tú epickú líniu. Bohužiaľ...(21.10.2017)

Smutný, ale zaujímavý film o hľadaní porozumenia medzi synom a otcom, počas jedného mesiaca pred otcovou smrťou vo Varanasi, kam sa rozhodol odísť umrieť. Pohľad na svet okom režiséra Bhutianiho sa mi páči, kľudná atmosféra filmu, napriek prostrediu plného smrti a pohrebných rituálov je veľmi zvláštna a aj zobrazenie prístupu k smrti ako takej evokuje pokoj a akési uzmierenie, ktoré sa vinie celým filmom.(30.8.2017)