Rebel in the Rye

Rebel v žite

(festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2017, 106 min

Přikláním se k uživateli Torpid. Knihu jsem četla kdysi, ale tenhle film mě donutil, abych si jí vzala znovu do ruky a vnímala jí alespoň minimálně tak, jako kdybych byla Salinger.(2.1.2018)

Príbehy rodiny Glassovcov a Holdena Caulfielda mi nie sú neznáme ... a teraz už približne poznám aj okolnosti, ktoré k ich vzniku viedli. Dobrý film a skvelý Hoult. Páčilo sa mi.(3.1.2018)

• Lacike

Neviem sa rozhodnut, ci je to nudne natocene alebo bol Salingerov pribeh proste nezaujimavy. Ale skôr bude na vine rezia, kedze ani Salingerova ucast v druhej svetovej nie je podana dvakrat napinavo. Pritom islo o zlomovu udalost, ktora navzdy Salingera zmenila. Jedine co funguje je linia medzi Salingerom a jeho ucitelom Burnettom (fantasticky Spacey). Ich spolocne rozhovory su neskutocne zabavne a vyvoj ich vztahu ma ako jediny zaujimal. Vsetko ostatne vratane Salingerovho milostneho zivota pôsobi skôr otravne. 5/10.(1.1.2018)

Film, na který jsem se hodně těšila, předně proto, že Salingerovu knížku mám hodně ráda a jelikož je "částečně autobiografická" čekala jsem od filmu příběh, ala Holden. Film ale nezachycuje to období Salingerova života, kterým byla kniha (alespoň po striktně dějové stránce) inspirována. Pozornost je tady věnována tomu, za jakých okolností se Salinger ke psaní a to nejen "Kdo chytá v žitě" dostal. Musím říct, že první přibližně třetina mi přišla jako sice zajímavý, ale poměrně dlouhý rozjezd, obsahově nepříliš bohatý, až mě to mrzelo, jestli by měl být film celý takový. Potom ale všechno dostalo spád a musím říct, že pro mě Kdo chytá v žitě dostalo ještě trochu jiné rozměry, protože Salingerův životopis od pana Slawenskiho jsem nečetla, takže o jeho životě jsem věděla předtím, jen minimum. Moc se mi líbilo obsazení filmu, jen myslím, že některým pasážím mohlo být ve scénáři věnováno více času (třeba po návratu z války) a některým méně (hlavně tedy v úvodu a ke konci). Ale jinak myslím, že je to celkem povedený snímek i když, jak už tady bylo řečeno, je pro člověk určitě hodnotnější, pokud četl knihu okolo které se to všechno motá. Za mě je hodnocení někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.(11.2.2018)

• Necron

Co je tohle za patetickou zbytecnost? Skoda, ze jsem si "The Catcher in the Rye" nestihl precist drive nez jsem videl tohle. @Danny Strong - diky, ze uz nemam zadnou chut ...si to precist. Diky za Kevina, ktery to drzi nad vodou a ktereho uz ve filmu asi nikde neuvidime, diky #MeToo PS: Tesim se na verbaluv koment .)(1.1.2018)

Klasický dobrý životopisný snímek, který stojí na hercích, kdy Nicholas Hoult svou roli zvládl skvěle, profesionálně, stejně jako Kevin Spacey, od něhož bych nic jiného nečekal. Pořád doufám, že to není jeho poslední role. Film není zbytečně vyhrocený, má celkem klidné plynutí a představuje Salingera i těm, kdo ho tolik neznají.(30.1.2018)

"YOUR FATHER, HE'S JUST JEALOUS BECAUSE YOU'RE A PAID WRITER. HE'S NOTHING BUT A LOUSY JEW PIG SELLER." ------------- Konečne! Konečne poriadny spisovateľský film, ktorý sa téme plne oddal a bol iba o nej a o ničom inom. Desiatky filmov ako napr. Tajomné Okno, Insomnia, Black Butterfly alebo Všemocný sú viac menej o inom a spisovateľ je tam ako sekundárny dôvod. Rebel v žite avšak rovnakým prípadom nie je, možno pre to, že sa jedná o životopisný film spisovateľa. Perfektný debut pre Dannyho, skvelý Houltov výkon, Spacey ešte lepší, o tom sa nemusíme ani baviť. V určitých momentoch film trošku zoslabol, najmä po tom ako sa J. D. vrátil z vojny. Celkovo však veľmi ale veľmi dobré. Viac tej intenzívnejšej hudby, tak ako v úplnom závere, nemal by som snáď ani dôvod dlhšie rozmýšľať nad hodnotením.(27.12.2017)

V prvých okamihoch po zhliadnutí filmu prevládalo u mňa nadšenie, po niekoľkých dňoch však nekompromisne dorazilo vytriezvenie a s ním aj odobratie jednej hviezdičky z hodnotenia. Film rozhodne nenudí, to vzhľadom na Salingerov životopis ani nemôže, avšak až na spoločné scény Jerryho s jeho mentorom Whitom Burnettom ani nedokáže strhnúť tak, ako by sa s takýmto materiálom patrilo. Je veľmi ťažké s istotou povedať, kto alebo čo nesie zodpovednosť za tento najvýraznejší nedostatok celého Rebela v žite. Možno je to scenárom Dannyho Stronga, ktorý v tomto smere zatiaľ na filmovom poli príliš neohúril, možno hereckým obsadením, kde skutočne výnimočný výkon nepodáva predstaviteľ hlavného hrdinu Nicholas Hoult, ale tradične skvelý Kevin Spacey v úlohe spomínaného Burnetta. Nech sa chyba skrýva kdekoľvek, film nepochybne mohol aj napriek svojim nesporným kvalitám, spočívajúcim vo svedomitom zachytení dobovej atmosféry či šikovnom zakomponovaní krátkych úryvkov z viacerých Salingerových diel do deja, dopadnúť v konečnom zúčtovaní ešte o niečo lepšie. (65%)(2.1.2018)

• M.i.k.e

tuctový životopis mapující zlomek Salingerova života bez jakékoliv přidané hodnoty.Hoult je v hlavní roli solidní (jakkoliv ho ve společných scénách válcuje Spacey),nicméně to je tak všechno.Že by mě to nalákalo k tomu abych si přečetl Kdo chytá v žitě se úplně říct nedá...40%(28.12.2017)

Jako film sám a o sobě to příliš neobstojí. Dramaticky taky nic moc, ale dohromady se znalostí knihy to byl pro mne zážitek. Měl jsem pocit blízkosti samotnému procesu psaní a myšlení velkého spisovatele.(2.1.2018)

Pútavé, obohacujúce, s najväčšou pravdepodobnosťou aj historicky verné a s vysoko kvalitným hereckým obsadením.(17.2.2018)

Snímek mě opravdu vtáhnul do děje. Chvílemi jsem zapomněl, že koukám na film. Jisté scény byli slabší, ale celkový výkon hlavního hrdiny v průběhu filmu mě velice nadchnul. 85 %(24.12.2017)

Opravdu výborně natočený životopis autora jedné z nejznámějších knih a zároveň jedné z mých neoblíbenějších. Úchvatná kamera, režie a zejména scénář tvoří společně podmanivé dílo s jinak na tu dobu obvyklým životním příběhem. Film má skvělou atmosféru, výběr představitele hlavní role je vydařený. Film o spisovateli jsem si představoval nudnější.(29.12.2017)

Za mě teda výborný film. Skvěle natočený životopis jednoho z největších spisovatelů. Nicholas Hoult si mě jednoduše získal a jeho roli jsem mu skutečně uvěřila. Kevin Spacey je prostě Bůh a dokáže zahrát naprosto cokoliv (ať si každý říká, co chce). The Catcher in The Rye je pro mě jedna z nejlepších knih vůbec, a po tomhle skvělém kousku se na ní dívám úplně jinak.(1.1.2018)

Človek by povedal, že neexistuje nudnejšie povolanie ako spisovateľ. Veď čo už môže byť zaujímavé na tom, že niekto sedí na zadku a píše. Našťastie však spisovatelia (tí dobrí) skôr než niečo napíšu, tak aj niečo zažijú. Salinger toho nepublikoval veľa, preto nie je problém si väčšinu toho prečítať v dvoch knihách. Z toho, čo som čítal, som usudzoval, čo asi zažil. Teraz konečne viem, že som sa trafil len čiastočne a skutočnosť je zaujímavejšia ako to, čo som si predstavoval. To je dobre, lebo film podľa mojich predstáv by nebol zďaleka taký dobrý. Aj keď . . . úplne ma neuchvátil.(20.6.2017)

Citlivě natočený film, který vypovídá hodně o Salingerovi, okolnostech za nichž se zrodil jeho úspěch a současně jej začal vtahovat do izolace. Výjimečný autor píše výjimečné věci a to je i příběh jednoho z nejznámějších amerických spisovatelů. Výborný výkon Nicholase Houlta, zobrazující vnitřní prožitky excentrického spisovatele i dilemata, s kterými bojoval. (Roku 2013 byl natočen životopisný dokument "Salinger" s hranými scénami, v nichž účinkovali Philipp S.Hoffman či Edward Norton)(30.12.2017)

Citlivý příběh o jednom z největších spisovatelů 20. století. Nicholas Hoult hraje parádně a sekne mu to a Kevin Spacey je zkrátka herecký Bůh. Jen mě krapet mrzí, že se film (zatím) nedostal do širšího povědomí. Určitě by si to zasloužil, bohužel si myslím, že skrz kampaň Me Too a skrz účinkování Kevina zde film ignorují různé instituce rozdávající herecké ceny. Nicholas i Kevin by si nějaké nominace zasloužili. Kdo četl román Kdo chytá v žitě, stejně jako já, pro toho bude mít film zvláštní pouto. Kdo se nevyzná v literatuře, pro toho bude film pravděpodobně nudný, viz hodnocení s dvěma hvězdičkami. Skrátka kulturní barbaři. Film o Salingerovi stojí za podívání.(31.12.2017)