poster

Dogtown and Z-Boys

Dokumentární / Sportovní

USA, 2001, 91 min

Režie:

Stacy Peralta

Scénář:

Stacy Peralta

Hudba:

Paul Crowder
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hawaj
  *****

  Špičkovej dokument, kterej nastartoval retro vlnu skateboardingu a znovu přivedl na světla ramp starý legendy. Pro mně osobně je to vzpomínka na mládí se skejtem od roku 1978 a moje idoly. Jde vlastně o vzpomínku a ohlednutí za životem samotného režiséra, který byl ve své době skateboardovou hvězdou a později spolumajitelem legendární firmy Powell Peralta a zavedl tradici firemních skejtových videí. Tento dokument později inspiroval film Legendy z Dogtownu.(17.4.2018)

 • Desmi
  ***

  Jelikož jsem na skateboardu nikdy nejezdil a surf znám leda tak z obrázku, tak byl tohle pro mě tak trochu výlet do neznáma. Což se ostatně potvrdilo. Režisér mě nechal tonout v nevědomosti a já si první dvě třetiny filmu jen skládal o čem to vlastně mluví.. No a pak už mi to bylo k hovnu. Kdyby to vzal rejža trochu z širší perspektivy a plesknul mi ze začátku do xichtu trochu historie, tak bych tomu hodnocení trochu vylepšil..(20.11.2013)

 • farfalla
  ****

  Zajímavý pohled nejen na historii skateboardingu v 70. letech v Kalifornii. Od obchodu se surfy Zephyr, přes jeho majitele a jejich speciální surfy až ke skupine teenagerů, kteří chtěli být nejlepšími surfaři a stali se slavnými skateboardisty - Z-Boys. V roku 2005 byl o nich natočený film ´Lords of Dogtown´, který vypráví hlavně o tom, jak to chodilo při trénování ve vypuštěných bazénech v Santa Monice a Venice. Tento dokument však nepřikrašluje realitu, při spovědích někdejších spříznených duší jde až na dřeň. Závěrečné porovnání hlavních postav - kdysi a nyní - je vyhodnocením střetu snů s realitou.(3.11.2014)

 • Frajer42
  *

  Skateboarding mi vůbec nic neříká a tento dokument mi také nepřišel nijak závratně zajímavý, takže úplně nerozumím tomu, jak se prokousal tak vysoko a proč tu k dnešnímu dni stojí 88 %. Nikoho ze zúčastněných jsem neznal. Pouze jsem znal hru pojmenovaou po Tony Hawkovi, která mě taky absolutně nebavila. Dvakrát jsem u tohoto dokumentu dokonce očka zamhouřil. Je příšerně stereotypní. Ale alespoň jsem si rozšířil znalosti o kupu informací z oblasti skateboardingu, které už nikdy nevyužiji. Dávám hvězdu ať nejsem za úplného čůráka. A není to pouze proto, že mě absolutně neoslovilo téma, ale ani se mi vůbec nelíbila forma.(20.12.2013)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Stoupnu-li si zase někdy na skateboard, tak bez nějakého zvláštního tréninku do tří sekund předvedu své parádní číslo - nekontrolovaný pád na hlavu. Mám totiž mimořádně vyvinutý nesmysl pro rovnováhu a proto se nestabilním podložím raději vyhýbám. To však neznamená, že bych se občas nemrkl na ty, na která zemská gravitace příliš nepůsobí a Z-Boys rozhodně nejsou špatnou volbou. Jen jsem trochu čekal, že uvidím něco trochu jiného než ve filmu, ale ono to asi nešlo, když se vypráví v podstatě stejný příběh. Zase tak moc to nevadí, protože archívní záběry jsou parádní a názory jezdců zajímavé, ale touhu znovu prásknout hlavou o beton to ve mně vyvolat nedokázalo.(21.11.2013)

 • - Jedním z důvodů, proč se Sean Penn podílel na dokumentu jako komentátor byl ten, že sám žil a surfoval v Dogtownu a jeho blízkém okolí. (HellFire)