Generace statkářského rodu jsou postiženy prokletím, které zlomí až věrná a obětavá láska..... Námět : Karolina Světlá podle románu Kříž u potoka. Scénář : Jan S. Kolár. Kamera : Otto Heller.(27.9.2011)

Pozapomenutý snímek Jana Stanislava Kolára nabídl nečekaně odvážnou adaptaci románu Karolíny Světlé, ve které především experimentoval s možnostmi filmového média. Po pěti letech filmařiny měl už Kolár dostatek zkušeností, aby si mohl dovolit film, který na jedné straně vykazuje znalost nadnárodně zavedených postupů práce se stylem a s výstavbou filmového prostoru, ale na druhé straně tyto postupy nečekanými způsoby kombinuje, a tak vypravěčsky i stylově odlišuje nejen tři bloky svého filmu, ale leckdy i jednotlivé fáze konkrétních scén. Docela podrobný rozbor filmu, kterého se na jaře dočkáte i na DVD, jsem napsal na Poznámky.(10.1.2018)

• - Film natočen na motivy románu "Kříž u potoka", který napsala Karolína Světlá. Ta se během jeho tvorby inspirovala skutečnými postavami a příběhy ještědských přátel. (Terva)