Pozapomenutý snímek Jana Stanislava Kolára nabídl nečekaně odvážnou adaptaci románu Karolíny Světlé, ve které především experimentoval s možnostmi filmového média. Po pěti letech filmařiny měl už Kolár dostatek zkušeností, aby si mohl dovolit film, který na jedné straně vykazuje znalost nadnárodně zavedených postupů práce se stylem a s výstavbou filmového prostoru, ale na druhé straně tyto postupy nečekanými způsoby kombinuje, a tak vypravěčsky i stylově odlišuje nejen tři bloky svého filmu, ale leckdy i jednotlivé fáze konkrétních scén. Docela podrobný rozbor filmu, kterého se na jaře dočkáte i na DVD, jsem napsal na Poznámky.(10.1.2018)

Generace statkářského rodu jsou postiženy prokletím, které zlomí až věrná a obětavá láska..... Námět : Karolina Světlá podle románu Kříž u potoka. Scénář : Jan S. Kolár. Kamera : Otto Heller.(27.9.2011)

Je zajímavé porovnat zvukovou a němou verzi. Zvuková je samozřejmě o dost delší, a tak lépe popisuje vývoj vztahu mezi Evou a Štěpánem. K němé verzi si dovolím citovat z "Našeho filmu" : "Filmový kritik Rudého práva Ivan Suk považoval film za celkově nezdařený, ale ocenil kameru Otto Hellera, který natočil řadu znamenitých exteriérových záběrů z krásné a tehdy ještě na mnoha místech civilizací zcela nedotčené přírody v okolí Křivoklátu a Zbečna". Překvapuje mě, že chybí poznámka, že tento němý film už také vyšel na DVD - jedná se o dvoudisk Národního filmového archivu "Příchozí z temnot / Otrávené světlo", kde je navíc spousta kratších filmů, takže toto dévédéčko opravdu vřele doporučuji, pokud si chcete zlepšit své znalosti o českém němém filmu.(24.4.2020)

• - Film natočen na motivy románu "Kříž u potoka", který napsala Karolína Světlá. Ta se během jeho tvorby inspirovala skutečnými postavami a příběhy ještědských přátel. (Terva)