Lesní duch

The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

Rodinný / Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 84 min

Docela mě udivilo že tenhle film je rodinný. Ne že by byl brutální či příběhem nějak více dospělý, ale atmosféricky je to rozhodně film který kdejaký děcko může vystrašit. No aby ne když na tom dělal Hough který je na tohle mistr. Jinak je Lesní duch mistrně natočený a citlivý horor s celkem vydařeným příběhem skvělou atmosférou, fajn herci ale bohužel dost velkou nudou, která se líná snad každých 15 minut. Nicméně i tak dávám 4* protože se mi to líbilo.(1.2.2013)

Studio Disney sice vždy bylo synonymem bezkonfliktní a konformní rodinné zábavy, ale v jeho bohaté historii najdeme ojedinělé případy, kdy vedení odsouhlasilo projekt, který šel osobitým směrem. Bohužel ale k většině takových titulů se pak studio stejně zachovalo macešsky, když je nechalo přetočit či přestříhat, potažmo je navzdory žadonícím fandům odmítá vydat či umožnit vznik režisérských sestřihů. Takový osud vedle titulů jako "Return to Oz", "Something Wicked This Way Comes" či "Dragonslayer" sdílí také famózní "The Watcher in the Woods". Ten představuje unikátní pokus o dětský horor s fantaskními prvky, navíc nutno dodat, že realizovaný několik let před "E.T. mimozemšťanem" i zrodem Amblin Entertainment a s nimi svázaným boomem hororově či fantaskně laděných dobrodružek, které charakterizují osmdesátkovou produkci pro děti. Adaptace stejnojmenné předlohy od Florence Engel Randall se ale od všech nadcházejících snímků liší tím, že zatímco ty přenášejí hororové rekvizity či efekty do dětského žánru se všemi jeho stylovými zákonitostmi, v tomto případě se jedná o čistokrevný horor, jenž až ve finále vykrystalizuje do dětského vyprávění. Podobně jako dobové mistrovské horory také "The Watcher in the Woods" pečlivě buduje svou atmosféru za pomoci nadpřirozených motivů sugestivně ztvárněných za pomocí kamery, střihu a hudby, pouze s minimem speciálních efektů - obzvláště kamera vedená Alanem Humem se svými plíživými pohyby a optickým zdůrazňováním prostoru vyloženě zarývá pod kůži diváků. Ostatně i samotné vyprávění vykazuje spíše klasické postupy hororů s prvky jako je zlověstný dům uprostřed lesů, mysteriózní události a evidentní předurčenost hlavní hrdinky, která se nápadně podobá zmizelé dceři majitelky domu. O to více pak překvapí již zmíněný závěr, jenž vlastně vše předchozí anuluje, byť to je spíše vina studia, které nedalo režisérovi možnost realizovat původně zamýšlené komplexnější finále. Nicméně i ve své stávající podobě pořád film zůstává unikátním dílem a dokladem, že k vytvoření hororové atmosféry se lze obejít zcela bez jakýchkoli krvavých výjevů, monster i projevů agrese či přímého ohrožení. Naopak stačí soustavně stupňované mystérium a sugestivní forma.(4.5.2014)

Já nechápu, že ta stará sídla ještě někdo kupuje. Vždyť už vzniklo tolik filmů, které by tyto kupce měly odradit... Jedním z nich je i The Watcher in the Woods, který tuto funkci plní na jedničku, alespoň u mě (Beztak na takový dům nemám peníze). Na to, že je film určený pro děti, má hustší atmosféru než piškotéka, kam právě přišla policejní kontrola. Dokonce jsem během filmu přemýšlel několikrát nad tím, že si alespoň rozsvítím lampičku a to jsem nějakej chlapák. Jen se na mě nesmí bafat. Je tedy zvláštní, že lekačky (Pár jich tu je) prakticky nefungují, ale tajemná atmosféra vzpřimuje i chloupky, o kterých člověk neví, že je má. Jenže celé to mystické napětí funguje jen do momentu, kdy se vysvětlí, co se vlastně před lety stalo. S tajemným oblakem se totiž vypaří i zmiňovaná atmosféra. Pochválit musím herce (Hlavně obě děvčata), triky a hudbu. A k těmto pochvalám ještě musím přihodit čtyř-hvězdičkové hodnocení. P.S. Je zvláštní, že horory, kde střeva létají až ke stropu na mě neúčinkují, ale jak se nahodí strach z neznáma, tak se hned schovávám pod deku:-)(23.7.2008)

Ze začátku bych dal tak tři hvězdy, v průběhu čtyři a za ten neotřelý konec dám pět hvězd. Protože tohle je příjemný horor (nakolik vím, že si to protiřečí), který se rozvíjí logicky, postupně stále více odhaluje, co a proč, a zcela určitě si nikde nezjišťujte pointu a úplný závěr, protože to tvoří jistu část překvapení, jak to britské horory této doby dovedou. Navíc je zde skvělá kamera, zvláště když prochází lesem, a naprosto neuvěřitelné herecké výkony, hlavně té malé holčičky, která dokáže z vteřiny na vteřinu změnit hlas i výraz obličeje.(5.1.2020)

Príjemný „rodinný“ horor so sympatickým kastingom (hlavne Bette Davis a Kyle Richards, ktorá pár rokov predtým hrala malú Lindsey v prvom Halloweene), peknou lesnou výpravou a na tú dobu slušne previazaným scenárom, avšak s dosť obskúrnym finále a záverečným rozuzlením plus s pár desiatkami zostarnutých CGI. To koncové vysvetlenie naozaj mohlo byť lepšie a postava mladšej sestry je skôr otravná, než fajn, ale napriek tomu nevidím dôvod dať tomu menej, ako 60%. Ale aj tak na mňa asi najviac zapôsobil flegmaticko-stoický otec, ktorý má doma tri ženy a tak pôsobí vyrovnaným, zmiereným dojmom, že by v pohode prežil aj zombies inváziu.(8.8.2019)

• - Film vyšel na DVD u tří různých společností - Anchor Bay (2002) s řadou bonusů, Buena Vista (2004) zcela bez bonusů a Disney (2004) s chudšími bonusy než DVD od Anchor Bay. V současnosti je k dispozici pouze Disneyho DVD. (choze)

• - Snímek je nechvalně známý několikerým přepisováním, přetáčením a přestříháváním úvodních titulků a hlavně konce. Ten měl původně více ukázat titulního Watchera a jeho svět, ale kvůli trikům se nestíhalo datum premiéry (zvolené k 50. výročí herecké kariéry Bette Davis, která hraje podivnou paní domácí), a tak šel film v roce 1980 do kin místo něj jen se zkratkovitou, nepříliš uspokojivou vysvětlovačkou. Jelikož ho jako takový kritici odstřelili, byl po roce stažen a doplněn o svůj současný oficiální konec, který spolu s novými úvodními titulky dotočil Vincent McEveety. (choze)

• - Když společnost Anchor Bay získala práva na vydání snímku na DVD, chtěla vedle oficiální verze z roku 1981 vydat ve spolupráci s režisérem filmu Johnem Houghem i jeho verzi s původními titulky a nestihnutým trikovým koncem, Disney ho ale vetoval. Zkrácený trikový konec a prodloužený vysvětlovací konec filmu z roku 1980 byly vydány alespoň jako bonusy. (choze)