Reklama

Reklama

Lesní duch

  • USA The Watcher in the Woods (více)
Trailer 2

Poté, co se mladá dívka Jan se svojí rodinou přestěhovala do starého sídla v zalesněné oblasti, se začnou dít divné věci. Jan začne vidět zvláštní jevy a její mladší Ellie pro změnu začne slyšet tajemné hlasy. Kdysi se tu stalo něco hrozného a okolní les toho ukrývá mnohem víc než jen stromy a veverky... (Vitason)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (34)

tron 

všechny recenze uživatele

Príjemný „rodinný“ horor so sympatickým kastingom (hlavne Bette Davis a Kyle Richards, ktorá pár rokov predtým hrala malú Lindsey v prvom Halloweene), peknou lesnou výpravou a na tú dobu slušne previazaným scenárom, avšak s dosť obskúrnym finále a záverečným rozuzlením plus s pár desiatkami zostarnutých CGI. To koncové vysvetlenie naozaj mohlo byť lepšie a postava mladšej sestry je skôr otravná, než fajn, ale napriek tomu nevidím dôvod dať tomu menej, ako 60%. Ale aj tak na mňa asi najviac zapôsobil flegmaticko-stoický otec, ktorý má doma tri ženy a tak pôsobí vyrovnaným, zmiereným dojmom, že by v pohode prežil aj zombies inváziu. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

The Watcher in the Woods je spíše více fantasy dobrodružstvím, než děsivým hororem. Snímek má spád a rychle uteče. Divák čeká, jak se jednotlivé události budou vyvíjet a co se vlastně tehdy stalo. A co se děje teď. Kamera POV dává okatě najevo inspiraci Evil Dead. Závěr jsem však vůbec nepochopila. Kdo že to tedy vlastně měl na svědomí všechny ty nadpřirozené jevy, silný vítr, průlety lesem a okolím? Nějaká ta entita, která chtěla vnímavou dívku kontaktovat, aby zachránila dívenku, která je už desítky let uvězněna v nějakém paralelním světě? A co měl vlastně znamenat ten rituál, jehož se skupina dětí před lety dopustila? Na konci filmu mě napadalo až příliš mnoho otázek. Ale ani to mi však nemohlo narušit zážitek ze sledování. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Kdysi v devadesátém třetím/čtvrtém o letních prázdninách dopoledne dala (snad) Premiéra tuhle kultovní Disneyho duchařinu a mě (toho času na dovolené) se tenkrát i za denního světla hluboce vryla do paměti díky své podmanivě znepokojivé a hrozivé atmosféře i několika děsivým scénám. Ty měla na svědomí především výborná kamera, navozující ji záběry pečlivě zakouřeného a nasvíceného lesa (viz. hned úvodní titulky) a subjektivními záběry z pohledu titulního Watchera. Ale také hudba a Kyle Richards coby malá Ellie čmárající s nepřítomným výrazem zrcadlovitě obrácené vzkazy, nebo přízrak křičící dívenky se zavázanýma očima. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Studio Disney sice vždy bylo synonymem bezkonfliktní a konformní rodinné zábavy, ale v jeho bohaté historii najdeme ojedinělé případy, kdy vedení odsouhlasilo projekt, který šel osobitým směrem. Bohužel ale k většině takových titulů se pak studio stejně zachovalo macešsky, když je nechalo přetočit či přestříhat, potažmo je navzdory žadonícím fandům odmítá vydat či umožnit vznik režisérských sestřihů. Takový osud vedle titulů jako "Return to Oz", "Something Wicked This Way Comes" či "Dragonslayer" sdílí také famózní "The Watcher in the Woods". Ten představuje unikátní pokus o dětský horor s fantaskními prvky, navíc nutno dodat, že realizovaný několik let před "E.T. mimozemšťanem" i zrodem Amblin Entertainment a s nimi svázaným boomem hororově či fantaskně laděných dobrodružek, které charakterizují osmdesátkovou produkci pro děti. Adaptace stejnojmenné předlohy od Florence Engel Randall se ale od všech nadcházejících snímků liší tím, že zatímco ty přenášejí hororové rekvizity či efekty do dětského žánru se všemi jeho stylovými zákonitostmi, v tomto případě se jedná o čistokrevný horor, jenž až ve finále vykrystalizuje do dětského vyprávění. Podobně jako dobové mistrovské horory také "The Watcher in the Woods" pečlivě buduje svou atmosféru za pomoci nadpřirozených motivů sugestivně ztvárněných za pomocí kamery, střihu a hudby, pouze s minimem speciálních efektů - obzvláště kamera vedená Alanem Humem se svými plíživými pohyby a optickým zdůrazňováním prostoru vyloženě zarývá pod kůži diváků. Ostatně i samotné vyprávění vykazuje spíše klasické postupy hororů s prvky jako je zlověstný dům uprostřed lesů, mysteriózní události a evidentní předurčenost hlavní hrdinky, která se nápadně podobá zmizelé dceři majitelky domu. O to více pak překvapí již zmíněný závěr, jenž vlastně vše předchozí anuluje, byť to je spíše vina studia, které nedalo režisérovi možnost realizovat původně zamýšlené komplexnější finále. Nicméně i ve své stávající podobě pořád film zůstává unikátním dílem a dokladem, že k vytvoření hororové atmosféry se lze obejít zcela bez jakýchkoli krvavých výjevů, monster i projevů agrese či přímého ohrožení. Naopak stačí soustavně stupňované mystérium a sugestivní forma. ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Ojedinělý experiment studia Disney. Pro něj totiž natočil John Hough (Legenda pekelného domu, Incubus) tenhle snímek coby rodinný horor s pořádně dusnou atmosférou, kterou by děti, odkojené Sněhurkou, asi jen ztěží rozdýchaly. Jak už je zde několikrát zmíněno, závěr je hodně rozpačitý a jsou na něm cítit přetáčky, ale celek napětím jenom bobtná. Mezi nejlepší momenty patří pak ty s tajemnou silou v podobě silného větru, co sleduje hrdiny na každém kroku. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (7)

  • Když společnost Anchor Bay získala práva na vydání snímku na DVD, chtěla vedle oficiální verze z roku 1981 vydat ve spolupráci s režisérem filmu Johnem Houghem i jeho verzi s původními titulky a nestihnutým trikovým koncem, Disney ho ale vetoval. Zkrácený trikový konec a prodloužený vysvětlovací konec filmu z roku 1980 byly vydány alespoň jako bonusy. (choze)
  • Film vyšel na DVD u tří různých společností - Anchor Bay (2002) s řadou bonusů, Buena Vista (2004) zcela bez bonusů a Disney (2004) s chudšími bonusy než DVD od Anchor Bay. V současnosti je k dispozici pouze Disneyho DVD. (choze)
  • Snímek byl nominován na Saturn Award (Best International Film 1982). (choze)

Reklama

Reklama