The Forbidden

Horor / Krátkometrážní
Velká Británie, 1978, 36 min

Vize noční můry, v níž se člověk promění v živé umělecké dílo. (griph)

dr.horrible

Jáá ti nevim, na tieto pseudosračky som zvykol dávať odpad (na just pozérom). Keby to len nebol Barker. On mal asi sen, nočnú moru, a namiesto aby natočil pár znepokojivých výjavov, roztiahol ich do polhodiny. Sú znepokojivé? Sú. Celé tri minúty, kým nezačnú nudiť. Keby to len nebol Barker. Jemu sa to pri filmovaní stane vždy; vždy má perfektný nápad a naťahuje ho, až sa stane neúnosným, resp. nepotrebným. Možno s výnimkou Hellraisera, zakaždým hromadil vatu na materiál polovičnej, štvrtinovej, než skutočnej dĺžky. Hellraisera som samozrejme nečakal, čakal som druhú Salome. Tá mala náboj, prijateľnú stopáž a rovnaký efekt, aký chcel mať Forbiddeen. Forbidden má obludnú stopáž, čím maže efekt a ten náboj, ten mu zostal v náznakoch. Zaňho jedna hviezda. Že je to Barker ()

SOLOM.

Barkera a jeho tvorbu, jak knižní tak i filmovou mám rád, ale teprve od Hellraisera. Dokoukat tento krátkometrážní kousek bylo pro mě přímo utrpení a to doslova. Vím o režisérově sexuální orientaci, ale ta „homosexuální“ tématika v tomto shortu mě prostě nehorázně srala. Sledovat borce tančícího s postaveným klackem není nic, co bych musel ještě vidět znova. Sem tam se tu skutečně najde několik velice zajímavých momentů (hlavně na konci snímku), ale jinak mi to bohatě stačilo jednou. Hudební doprovod byl vskutku podařený, ale ani to nestačí na to, abych tomu dal alespoň průměrné hodnocení. ()

gumli

Tento film sa veľmi ťažko hodnotí.Je na hony vzdialený "normálnym filmom".Sám Clive Barker tvrdí,že film je založený na príbehu o Faustovi.Film je hodne atmosférický,nervy drásajuca hudba,skôr art film ako horror,niekedy mi pripomína Bunuela.Film je natočený na 8 mm film,čiernobielo a veľmi zrnito,niekedy to všetko pripomína ako rontgenové snímky ako film,veľa zvláštnych a nezvyčajných scén,vrátane sexuálnych a bizárnych,sťahovanie z kože a veľa ďalších veľmi podivných zvláštnosti.Len nech nikto neočakáva taký film ako Hellraiser,ktorý urobil neskôr.Je to niečo úplne iné. ()

SeanLSD

U kvalitných spisovateľov to väčšinou býva naopak, ale Clive Barker to s filmom skúšal dávno predtým, ako napísal svoje známe poviedky. A FORBIDDEN je prvá predzvesť HELLRAISERA aj Kníh krvi. Posadnutosť tajomným obrazcom, ktorý je vzorcom k prieniku do iného sveta, túžba preniknúť tam za každú cenu a spoznať nedostupné rozkoše a tajomstvá, stiahnutá koža popísaná príbehmi krvi, pravidelne rozmiestnené klince... - v nezávislom experimentálnom háve, poctivo odmakanej odvážnej amatérčine a okúzlení filmovým médiom. ()

JimiH

Další atmosférický kousek, kterým si Barker po Salome testoval své filmařské schopnosti. Některé scény připomínají už jeho budoucí tvorbu (izolace ve vězení, krájení kůže...). ()

J.Mayen

Další ze "skvostů" Cliva Barkera,budiž mu odpuštěno za tyhle kraťasy,který považuju za jeho těžký úlet, díky tomuto snímku mám alespoň jasno o režisérově sexuální orientaci. Snímek je opět jako jeho předchůdce Salomé točen černobíle a navíc jako bonus ve stylu negativu, pro mě absolutně zbytečný a nesmyslný, ono tedy stejně neni oč stát,ale rozhodně ubírá na kvalitě. Ve filmu jsem zpozoroval snad jen pouhé 3 aktéry, + další jenom \"ruce\" na konci filmu. Zprvu asi 5 minut pozorujeme zaříznuté tanga v pánském zadku, postupně si onen pán sundává a někdo se mu přitom směje. Po celou dobu snímku hraje solidně depresivní hudba,asi jediné co budu hodnotit pozitivně. Po chvíli vidíme dalšího muže souložícího s dřevěnou lištou, ten se pak obrátí na záda a svůj výkon vydejchává. V tom přijde další muž, celý nahý a začne před tímto tancovat, kamera se věnuje hlavně jeho ztopořenému údu. V další a konečné části filmu se začíná projevovat Clivův talent se scénami,které připomínají jeho budoucí tvorbu. Onen první vousatý muž je převezen na stůl (pravděpodobně operační) a kolem nenechávé ruce z něj za živa začínají odkrajovat kůži a asistenti těchto \"odřezávačů\" pečlivě otírají vytékající krev. Onen muž se na konci snímu bez kůže prochází po poli. Určitě jako každý, si pod jménem Clive Barker představí dílo odpovídající jeho pozdější tvorbě,jak už jsem zmínil, tyhle prvotiny mě rozdhodně nenadchly a myslím, že ač jsem celkem slušnej filmovej uchyl, tohle rozhodně odmítám. ()