Když člověk p(r)omine těch pár zbytečných (prvoplánových) scén, bez kterých se zřejmě Ron Howard resp. američané neobejdou (viz snubák v odpadu, pohled zamlženým průzorem lunárního modulu versus manželčin pohled z okna rodinného domku směrem k nebesům, moderní americká babča s Alzheimerem, co nepozná N. Armstronga (aha, to mělo pobavit), apod..) musí člověk chtě nechtě uznat, že z téhle rekonstrukce nezdařené americké vesmírné mise se šťastným koncem ( pardon, SPOILER :-) se podařilo Howardovi vytěžit (téměř) maximum možného. A byť jako 16-ti letý teenager jsem to na velkém plátně hltal s otevřenou pusou a neskrývaným ú(ob)divem, nemůžu říct, že i teď, po téměř 17 letech (sakra, jak ten čas letí :-( ), bych si to náležitě neužíval. Poctivé a napínavé jak dědovy kšandy. P.s. se samotným koncem (narozdíl od výtek viz výše) nemám sebemenší problém. (Řečnickou) otázku, zda-li to bylo (i) díky charismatu Eda Harrise, ponechám (protentokrát) nezodpovězenou.....? Ten chlap by „utáh“ i roli zahradníka v románu podle Rosamunde Pilsner, pardon Pilcher (marné, lepí se mi jazyk na patro.....) 85%(7.8.2012)

Jedno z mála témat u kterých mi nevadí americké vlastenectví je právě vesmírný výzkum. Když nad nimi pípal Sputnik, stáli s otevřenou pusou. Když se nad nimi po pouhých 12 letech ozvalo "Houston, we have a problem" dokázali dostat na zem nejpoškozenější vesmírnou loď, co kdy létala kolem měsíce. Myslím, že mají na co být v tomto směru hrdi a Ron Howard tenhle pravdivý příběh natočil velmi přesvědčivě se skvělými výkony hlavních představitelů.(11.4.2003)

V rámci kompenzácie pridávam tomuto filmu poslednú hviezdičku, pretože väčšinou hviezdičky dané po pamäti pri aktuálnom zhliadnutí odoberám. Apollo 13 je nakrútené podľa skutočnej udalosti, ide teda o rekonštrukciu s autorskou licenciou. Vieme, ako to dopadne a predsa nás film dokáže udržať v napätí. Poznáme americký pátos a v tomto filme (aj keď ho nie je prebytok) ho ako pátos ani príliš nevnímame. Okrem výkonov hlavných predstaviteľov stoja za povšimnutie aj epizódne postavy v riadiacom stredisku a v okruhu rodín a priateľov astronautov. Stačí niekoľko viet a vieme o nich všetko podstatné. Záber na logaritmické pravítko alebo prudká zmena záujmu médií boli dostatočne výstižné. Apollo 13 a Kozoroh 1 sú síce neporovnateľné, ale tež aj nezabudnuteľné filmy z prostredia dobýjania kozmu.(20.9.2010)

Ron Howard si to neodpustí a svou schematičnost vypustil i ve vesmíru a natočil film, který mě prostě nudil. Pomalý rozjezd, a pak je to vše v intencích očekávaného, a opravdu se nic extra překvapivého neuděje. Je to rozvleklé, ale i působivé a herecky zaujal pouze Tom Hanks. Návrat v plném zdraví kosmonautů na Zem byl nejen úlevou pro ně, ale i pro mě jako mírně nudícího se diváka. 60%(7.2.2009)

A pak že je třináctka nešťastné číslo.. Slzy na krajíčku, Hornerova hudba tlačící na pilu srdceryvnosti, více amerických vlajek než v libovolném šlágru R.Emmericha a ve finále euforický potlesk jak na XVII. sjezdu ÚV KSČ. Po technické stránce je Howardova rekonstrukce „úspěšné prohry“ amerického vesmírného výzkumu precizní, nicméně mám za to, že tento druh sentimentu do vesmíru nepatří.. Docela nechápu, proč se všichni tak nervovali. Vědět, že mám v řídícím středisku Edu Harrise ve sněhobílé vestičce, dám si cheeseburger v tubě, vezmu si prošívanou deku s hvězdami a pruhy a nechám se vzbudit, až budeme na Zemi..(31.3.2016)

• - Tom Hanks (Jim Lovell) si účinkováním v tomto snímku splnil svůj dávný sen, kdy ve svém životě chtěl být skutečným kosmonautem. (Redyx1)

• - Muž, který si na konci potřásá rukou s Jimem Lovellem (Tom Hanks), je skutečný Jim Lovell. (Chrustyn)

• - Záběry s nulovou gravitací byly pořízeny v Ellington Field v Houstonu. (KucC)