Když člověk p(r)omine těch pár zbytečných (prvoplánových) scén, bez kterých se zřejmě Ron Howard resp. američané neobejdou (viz snubák v odpadu, pohled zamlženým průzorem lunárního modulu versus manželčin pohled z okna rodinného domku směrem k nebesům, moderní americká babča s Alzheimerem, co nepozná N. Armstronga (aha, to mělo pobavit), apod..) musí člověk chtě nechtě uznat, že z téhle rekonstrukce nezdařené americké vesmírné mise se šťastným koncem ( pardon, SPOILER :-) se podařilo Howardovi vytěžit (téměř) maximum možného. A byť jako 16-ti letý teenager jsem to na velkém plátně hltal s otevřenou pusou a neskrývaným ú(ob)divem, nemůžu říct, že i teď, po téměř 17 letech (sakra, jak ten čas letí :-( ), bych si to náležitě neužíval. Poctivé a napínavé jak dědovy kšandy. P.s. se samotným koncem (narozdíl od výtek viz výše) nemám sebemenší problém. (Řečnickou) otázku, zda-li to bylo (i) díky charismatu Eda Harrise, ponechám (protentokrát) nezodpovězenou.....? Ten chlap by „utáh“ i roli zahradníka v románu podle Rosamunde Pilsner, pardon Pilcher (marné, lepí se mi jazyk na patro.....) 85%(7.8.2012)

Apollo 13 - neuvěřitelný sen každého malého kluka a hrdost každého američana. "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.", říká Neil Armstrong na začátku filmu a tím odstartuje dvou a půl hodinové historické drama. Pro mě je Apollo 13 oblíbený film, u kterého jsem až do závěrečných titulků napnutý jak struna a vždy držím v oku slzu na konci filmu. Doslova neuvěřitelně atmosférický film, který se zapsal hluboko do dějin filmografie. Tom Hanks a Bill Paxton jsou skvělá dvojice a jako posádce jim to sedne. "Houstone...máme problém." - je věta, která mě zamrazí v zádech, když se při smíchání nádrží vyskytne problém a posádce ve vesmíru začne unikat důležitý kyslík. Oscarový film, který je pro mě špičkovým dramatem o lidských osudech při pokusu dostat se na Měsíc. Hudba od Jamese Hornera je pro mě jedním z nejlepších soundtracků, co jsem si mohl poslechnout. Atmosféra, co by se dala krájet a nervy k prasknutí – to je vynikající snímek a příběh Apolla 13. (98 procent)(24.12.2012)

Soundtrack James Horner: 1. Main Title - James Horner ,2. One Small Step - Walter Cronkite And Neil Armstrong ,3. Night Train - James Brown ,4. Groovin' - The Young Rascals ,5. Somebody To Love - Jefferson Airplane ,6. I Can See For Miles - The Who ,7. Purple Haze - Jimmy Hendrix ,8. Launch Control - Dialogue/Soundtrack ,9. All Systems Go - Dialogue/Soundtrack ,10. Welcome To Apollo 13 - Dialogue/Soundtrack ,11. Spirit In The Sky - Norman Greenbaum ,12. House Cleaning - Dialogue/Soundtrack ,13. Houston, We Have A Problem - Dialogue/Soundtrack ,14. Master Alarm - Dialogue/Soundtrack ,15. Into The Lem - Dialogue/Soundtrack ,16. Out Of Time - Dialogue/Soundtrack ,17. Darkside Of The Moon - James Horner ,18. Failure Is Not An Optinon - Dialogue/Soundtrack ,19. Honky Tonkin' - Hank Williams ,20. Blue Moon - The Mavericks ,21. Waiting For Disaster - Dialogue/Soundtrack ,22. Re-Entry And Splashdown - James Horner ,23. End Titles - James Horner ,(10.5.2011)

Aj keď všetci vieme, ako to skončí, sme v napätí až do konca a bez prestávky celý, veľmi dlhý film. Howard je proste v inteligentnom mainstreame totálny macher. "Rekonštrukcia konkrétnych udalostí" je typ podžánru, ktorému by svedčalo viac takýchto pohlcujúcich filmov. Na záver doporučím ešte jeden podobný, bohužial dávno zabudnutý film o histórii kozmonautiky Správna posádka. Dajte si ich za sebou v ľubovolnom poradí a zaručujem vám výnimočný večer.(7.6.2012)

Film, který vlastně nebyl ani tak o katastrofě, ale spíš o herci jménem Ed Harris. Ed Harrise, který vše řídí z Houstonu a platí zde za největšího machra přes dispečink. Každopádně zde máme režijně zmáknutou verzi soukromého drama vtěsnaného do malé kabiny kosmického modulu. Ron Howard měl k dispozici již vyzrálého Toma Hankse čili lepší kombinace, než například při jejich spolupráci na filmu Žbluňk. Navíc již zmiňovaný Ed Harris v nejlepších letech. Film, který jednoho donutí odhodit sladký popkorn, vyndat ruku ze záňadří své kamarádky a plně se ponořit do děsuplného dramatu o jednom nepodařeném lidském vrtochu.(15.6.2011)

• - Skutečný astronaut Jim Lovell prohlásil, že z herců se mu nejvíce podobá Kevin Costner. Costnerovi ale nikdy nebyla role nabídnuta. Byla nabídnuta třeba Johnovi Travoltovi, který odmítl. Jedna z hlavních postav byla nabídnuta i Bradu Pittovi, ale ten dal přednost thrilleru Sedm. (POMO)

• - Tvůrci filmu si vzpomněli na Paula Manteeho, představitele hlavní role ve slavném a ve své době průlomovém sci-fi snímku Robinson Crusoe na Marsu (1964), a dali mu maličkou roli reportéra, což byla zároveň i jeho poslední role, protože herec půl roku po premiéře zemřel. (sator)

• - Tom Hanks (Jim Lovell), Bill Paxton (Fred Haise), Kevin Bacon (Jack Swigert) a Gary Sinise (Ken Mattingly) podstoupili výcvik na simulátorech v „US Space and Rocket Center Space Camp“, aby si zvykli na práci před kamerou ve stavu beztíže, ve kterém se pak natáčela značná část filmu. (POMO)