Reklama

Reklama

Apollo 13

Trailer 1
USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Hrají:

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)
(další profese)

Obsahy(1)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (563)

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Tleskám Howardovi. Skvěle vykreslená beznaděj kosmonautů, kteří netuší jak dlouho budou žít a už se nespoléhají, že budou zachráněni. Ale lidé někdy dokážou úžasné věci a jsou schopni přes všechny ty zlé věci i pomáhat a zachraňovat. Ti vědci a všichni, kteří dokázali Apollo dostat na zem, jsou asi největší hrdinové, jaké jsem kdy ve filmu viděl. Do toho všeho hraje znovu precizní Hornerova hudba a my s úžasem sledujeme největší záchrannou operaci v historii. Úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony, vizuál je v některých místech dechberoucí. A tento film znovu ukazuje i nicotu člověka ve vesmíru. oscaři zaslouženi 4 ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Dospeli sme do doby vzdialenej od 90tych rokov viac než boli kozmonauti z Apolla 13 od Zeme. Oni sa vrátili, aj keď to bolo nepravdepodobné. Čo nepokladám za veľký spoiler. Patetické reči na každom kroku, že by o ne zakopol aj vozíčkar, to proste garantovali. Technická stránka dokáže ohúriť, v nej by tento prvotriedny blockbuster uspel asi aj dnes. Ale scenáristi sa prejavili skôr ako párik komikov. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Apollo 13 patří mezi špičku žánru filmů natočených "Based on true story" pod režijní taktovkou Rona Howarda, který drama prostě umí. Excelentní herecké seskupení, v čele se sestavou "pěti statečných" ve složení: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise a Ed Harris. Těmto chlapíkům pomáhá ten nejúžasněji navybíraný ansámbl "vedlejších" postav v dějinách filmu v podání horlivých a odhodlaných "mozků" NASA. Společnými silami se všichni snaží o vyřešení snad nejsložitější a nejzapeklitější akce v dějinách kosmonautiky. A divákům jejich poctivá a vyčerpávající práce přináší mimořádný zážitek. Společně s nádherným hudebním doprovodem Jamese Hornera. Slovy Genea Kranze: "Společně vymyslíme, jak dostat kluky domů." a "My je domů dostaneme!" "Říkám si, kdy se tam vrátíme a kdo z nás to bude..." ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Aj keď všetci vieme, ako to skončí, sme v napätí až do konca a bez prestávky celý, veľmi dlhý film. Howard je proste v inteligentnom mainstreame totálny macher. "Rekonštrukcia konkrétnych udalostí" je typ podžánru, ktorému by svedčalo viac takýchto pohlcujúcich filmov. Na záver doporučím ešte jeden podobný, bohužial dávno zabudnutý film o histórii kozmonautiky Správna posádka. Dajte si ich za sebou v ľubovolnom poradí a zaručujem vám výnimočný večer. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

A pak že je třináctka nešťastné číslo.. Slzy na krajíčku, Hornerova hudba tlačící na pilu srdceryvnosti, více amerických vlajek než v libovolném šlágru R.Emmericha a ve finále euforický potlesk jak na XVII. sjezdu ÚV KSČ. Po technické stránce je Howardova rekonstrukce „úspěšné prohry“ amerického vesmírného výzkumu precizní, nicméně mám za to, že tento druh sentimentu do vesmíru nepatří.. Docela nechápu, proč se všichni tak nervovali. Vědět, že mám v řídícím středisku Edu Harrise ve sněhobílé vestičce, dám si cheeseburger v tubě, vezmu si prošívanou deku s hvězdami a pruhy a nechám se vzbudit, až budeme na Zemi.. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (56)

  • Natáčelo se od 15. srpna do 9. prosince 1994 v Kalifornii, Texasu a na Floridě. (Varan)
  • Problém s úpravou filtra v skutočnosti vyriešil veliteľ palubných systémov Ed Smylie, nie celý tím technikov, ako to bolo vo filme. (Stefan_M)

Související novinky

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

26.02.2017

Pooperační komplikace nám dnes sebraly hereckého veterána Billa Paxtona. Mladší ročníky tohohle pána možná neznají, v 80. a 90. letech ho však nešlo přehlédnout. Kdo za to může? V první řadě James… (více)

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)

Reklama

Reklama