Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Vlastně moc nevím, proč se to the Shape of Water tolik srovnává s Faunovým labyrintem, ale může to být i tím, že už si to tak dobře nepamatuji. Spíš bych to s troškou nadsázky přirovnal například k Free Willy. Nicméně Guilermo Del Toro si opět natočil to své oblíbené, opět zakomponoval do filmu několik překvapivých, ba přímo pobuřujících momentů, až jsem se i celkem divil, že Tvář vody tolik rulovalo na Globech a ještě víc budu překvapen, jestli tuto netradiční romanci zkousne i Oscarová akademie. Nicméně jak moc Michaela Shannona nevyhledávám, tak tady mu ta role slizouna opět perfektně sedla. Tihle mírně labilní vymahači práva k němu skvěle pasuje. Překvapil mě také Richard Jenkins a hlavní, pro mne neznámá (“němá”) herečka, perfektně zapadla do příběhu, ale případné ocenění bych spíše vynechal. Celkově tedy hlavně v kině vizuálně nádherná a jako téměř vždy vypulírovaná story, která se tolik liší od ne tolik pro Del Tora typického Purpurového vrchu z před pár lety a kterou rozhodně mohu doporučit fandům kvalitního a mírně náročnějšího vyprávění.(26.2.2018)

Voľný sequel ku Guillermovej milovanej Creature from the Black Lagoon, s delikátnou retro výpravou a unikátnym, doslova krásnym netvorom. Porovnávanie s Faunovým labyrintom je mimo misu, ten bol viacej fantaskný, krutý, smutný a menej hollywoodský. The Shape of Water je kúzelná americká žánrovka s jednoduchou až predvídateľnou premisou, ale srdciarskym spracovaním s tonou filmovo-geekovských vložiek. Beauty and the Beast meets Romeo & Juliet. Rozprávka pre dospelých, v ktorej hlavná hrdinka už nečíta fantasy knihu, ale masturbuje vo vani. Rozprávka na Guillerma umiernená v množstve krvi aj násilia, a neopomínajúca černošku, gaya, trumpovského amerického generála ani tajného ruského vedca so srdcom na správnom mieste. Všetko decentne napísané a zrežírované, všetko na správnom mieste, akurát v málinko prepálenej stopáži. 100 minút by bolo ideálnych.(27.9.2017)

• verbal

Vilém Býkovský míval bizarní, fantaskně temný potenciál jako málokdo. Někdy před 11 lety však, jako jeho zjevně velký vzor Štefan Hracíkopec, prošel přechodem, ztloustnul, začal chovat kočky a točit troubící jeleny a panenky s porcelánovýma hlavama pro hormonálně destabilizované prasnice či náctileté homodebily, ze kterých se chce nemenopauzujícímu heterosexuálnímu divákovi akorát tak Blade. Těchto Padesát odstínu puškvorce kombinovaných s RyboÍtým satanžel není výjimkou. A tak si němý, neskonale iritující, odpudivý babochlap ze zoufalství narazí žábochlapa, neštítíc se mezidruhového křížení se s ním bez váhání vytře, a já v tom lepkavém přívalu estrogenní červenoknihovní prudy jen čekal, kdy ta piča naklade ichtylovi jikry a on mezi žábrami procedí „FrogÍtý foun houm“, čímž si brnkne do Vodníkova pro stěhováky. Sice nutno na druhou stranu uznat, že je ten přiteplený kýčovitý opruz skvěle zrežírovaný, výborně zahraný (Míša Šanón je snad slizštější než cigánské hračky) a vizuálně retropotuněný tak, že i ty vajíčka natvrdo asi vytáhli po šedesáti letech z mrazáku, nicméně nemasochisticky založený, duševně zdravý jedinec taky přece nezačne dobrovolně píchat enormně otylé padesátky se třemi bradami, aby se pokochal fakt realistickým knírem, hmatatelnou sadou ojetých pneumatik a autentickým puchem žluklé rybiny.(14.1.2018)

Guillermo del Toro opět zvláštní, jen poněkud rozpolcený. Líbilo by se mi víc, kdyby si vybral, jestli chce točit monster movie anebo společenské drama z Ameriky o toleranci. Já vím, trochu to spolu souvisí, ale kdyby ubral trošku z toho nadpřirozeného faktoru, mohl by se víc věnovat důležitějším jevům. Jinak nemám větších námitek a děkuju za obsazení Richarda Jenkinse, dlouho jsem ho v tak dobré roli neviděl.(6.8.2018)

• Malarkey

Novinka od Guillerma del Tora mě hodně lákala. Hromada nominací na Oskara nadšení jen umocnila. To, že se ale z fantasy nápadu stane fantasy zoofilní romance, to jsem vážně nečekal. Myslím si, že to není poprvé, co to v Americe někoho napadlo, ale pokaždý mě to akorát tak nasralo. Proč zrovna Guillermo ztrácí čas nad takovým příběhem, to mi hlava nebere…(20.2.2018)

Roz-koš-ný romantický monster movie, s príbehom, kde všetko správne funguje (akurát tie eko-gay-black-trump-metoo agitačné tóny zbytočne rušia) a v dokonalom podaní Pána režiséra. Drl Toro ponúka ďalšiu temnú rozprávku, kde poetiku strieda funkčné brutálne násilie a tým sa len stupňuje emocionálny dopad. K tomu skvelé obsadenie - všetci sú výborní, ale Shannon samozrejme vládne. A jeden z najlepších Desplatov vôbec. (ako inak, všade vo svete film zbiera nadšené recenzie a priehrštia filmových cien, len na čsfd vám samozvaní filmoví odborníci vysvetlia, aká to je sračka :D)(17.1.2018)

Film má výborný start a retro na vojenské základně mě vysloveně bavilo. Možná škoda, že se více nepracovalo s hlavním magnetem filmu, tím žábochlapen. Více ukázat jeho schopnosti, větší snahu na divakovo ohromení bych rozhodně uvítal. Paradoxně tak to nejlepší co film skutečně nabízí v první části je postava Richard Stricklanda, který hraje skutečně ultimátního sráče. V kontrastu s touto postavou vyniká i jeho protipol doktor Robert Hoffstetler , kterého s přehledem hraje Michael Stuhlbarg. Bohužel od okamžiku únosu tajuplné bytosti tyto postavy ustupují do pozadí a scénaristi naprosto nepochpoitelně začnou mixovar žánry, pletou patý přes devatý (muzikálova vsuvka kontra přestřelka kontra sex) že absolutně zničí veškerou zajímavost filmu. Vůbec nechápu, proč se filmaři naprosto vzdali takového potenciálu který v podobě žábočlověka měli a udělali z toho v druhé části tak banální zápletku.(15.2.2018)

Rozpočet $19,4miliónaTržby USA $63,859,435 Tržby Celosvetovo $195,243,464Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Tento film žiadna jednoduchá "fantasy" slasť ale návrat ku koreňom studenej vojny a do toho nám krásne vstupuje môj obľúbený netvor z dobrodružného filmu Netvor z Čiernej lagúny. Guillermo del Toro sa doslova predvádza a prekvapuje ako dokáže zo skĺbením týchto tém pracovať. Dokonca dokáže ísť za určité hranice a vsunúť tam nejaké tie sexuálne úchylky, potreby či dokonca nádych romantiky. V podstate si berie príklad zo starých filmov o tomto netvorovi a jeho vývoji, ktoré boli natočené ešte v 50.rokoch a vznikli tri filmy a dosť zaujímavé. Technicky opäť bravúrne, masky prvotriedne. /95%/(16.3.2018)

Amelie z nápodoby béčkového amerického filmu 50. let. Ta manýra je skutečně odzbrojující a opravdu dost připomíná imitaci manýrismu Jean-Pierre Jeuneta. Jako netradiční romance i poklona brakovým monster filmům (ale i muzikálům či melodramatům) ovšem vynikající... Ona nádherná patina a stylizace do brakových amerických snímků 50. a 60. let je na jednu stranu silným kladem del Torova filmu, na stranu druhou ovšem i jeho Achillovou patou - daný kontext brakovosti determinuje totiž i samotný příběh, který je z logiky věci celkem plytký a vlastně až pohádkový, vymyšlený tak, aby odpovídal standardu dávných černobílých monster sci-fi filmů... Osobně mi tam ve scénáři chybělo více rafinovanosti a nějaký hlubší přesah... PS: Oskar ze stejné škatulky jako Scorseseho pocta počátkům kinematografie Hugo a jeho velký objev...(3.3.2018)

Netradiční romance, kde se mi líbilo vlastně všechno, kromě té romance. Chápal jsem přátelství mezi dvěma citlivými bytostmi, ale mezidruhový sex byl trochu moc. Bavilo mě, jak do té pohodové, chvílemi skoro až pohádkové atmosféry Del Toro vždy propašoval nějakou explicitní scénu. Sally Hawkins byla bezchybná a Michael Shannon splnil svůj standard.(19.2.2018)

• LIVINGDEAD

Tak to je fakt hnus? To jako fakt museli natočit film, jak uklízečka šuká s příšerou? To už mohli rovnou natočit film, jak šuká s hrochem! Na druhou stranu, chápu, že pokud chtěli do hlavní role obsadit herečku Sally Hawkins, museli ji jako milence obsadit chlapa v masce mloka, protože o takovou šeredu by nikdo nechtěl ani opřít kolo! Dávám 20% mé oblíbené černošské herečce Octavii Spencer.(15.1.2018)

• Fr

„ŽIVOT JE VRAKEM NAŠICH PLÁNŮ…“ /// Guillermo Del Toro se rozhodl složit poklonu béčkovejm monster filmům a dokázat nám (tedy i mně), že dokáže vidět očima Jean-Pierre Jeuneta. Vznikl z toho film o samotě… a setkání s třetím druhem, ve kterým se pohádka mísí s píčovinou. Po matce! tady máme druhou profesní sebevraždu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na tomhle zvířátku jsem ujížděl už v padesátkách. 2.) Jsem tak nadržená, že bych z ryby vyšukala emoce. 3.) Thx za titule „JustMeeKatie“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(20.1.2018)

Opatrně jsem očekával mysteriózní pohádku, do které del Toro přisype v lepším případě menší, v horším případě větší množství deprese, hlavního to kata Faunova labyrintu. Jenže všechno je jinak a já dostávám čím dál lepším Richardem Jenkinsem vyprávěnou retro verzi Žbluňk, přístupnou od osmnácti let. Nejkratší sirku si ze zúčastněných hereckých es vytahuje Michael Shannon, který sice svůj tradičně divoce zakaboněný obličej prodává, jak jen může, ale jeho linka ultrazáporného agenta působí kvůli nevydařeným rodinným / manželským scénám poněkud nahluchle. Vnímám, že hlavní prostor dostávají kráska a zvíře, až překvapivě na úkor dovyprávění linek ostatních postav, ale stejně mi je žánrově důkladná podívaná hrozně sympatická. Je totiž vyprávěná bezelstně a upřímně a nesnaží si hrát ani na chvíli na nic, čím není.(24.2.2018)

Niečo medzi 60 a 70%. Má to mnohé svetlé momenty. Postavy neoriginálne, ale s pomocou vcelku schopných hercov si vedia získať divákovu pozornosť (vytvoriť kvalitnú zápornú kreatúru je dosť ťažké, ale myslím, že Michaelovi Shannonovi sa to celkom podarilo). Scenár strašne predvídateľný a plný klišé. Poteší retro atmosféra (zo začiatku to dosť pripomína filmy dua Jeunet/Caro, ktorých Delikatesy del Toro vykráda v „tanečnej gaučovej“ scéne, asi si Mexičan myslel, že my v Európe si nepoznáme vlastné filmy). Palec hore za viacero dospelých explicitných scén (nahota, hnilé prsty, nábeh na zoofíliu, diera v líci). Samotný tvor v podaní svojského Douga Jonesa zaujímavý. Budete premýšľať, či ide o prequel Abe Sapiena z Hellboyov (vajíčka), o sequel Netvora z Čiernej lagúny (Amazonka) alebo o niečo úplne iné. Oproti posledným hollywoodskym trikovým del Torovým zverstvám (Ohnivý kruh, Purpurový vrch) vítaný návrat ku koreňom. Ale na nezabudnuteľný Faunov labyrint sa to nechytá.(28.2.2018)

Guillermova poetická fetišová divno love story se spoustou fajn geek odkazů na starý svět, v čele s BLACK LAGOON, kde ani ten super Shannon, charismatický (byť v pozici oběti) creature, retro piplačka, spousta srandy a celkově zábavný flow nedokázalo přebít Sally Hawkins. Jak jsem se povrchně nepřenesl přes tak ošklivou hlavní herečku a její svlíkačky. Proč...(15.2.2018)

• EvilPhoEniX

Guillermo Del Toro a jeho novinka Shape of Water mě bohužel nenadchla a Toro po delší době vyloženě zklamal. Shape of Water sice sklízí nadšené reakce i vyhrálo ocenění na Golden Globech za nejlepšího režiséra i hudbu a já zajisté nemohu popřít solidní režii, dobovou atmosféru a slušné herecké výkony, především Michael Shannon jako záporák je snad nejlepší na celém filmu, ale zbytek mě nechal chladným. Film má docela vlačné tempo, nesympatickou hlavní hrdinku, která je tak zoufalá, že si to rozdává s Fish manem a na můj vkus až moc romantiky, že napětí a těch pár brutálních scén zůstává spíš v pozadí. Překvapivě zde však funguje humor ( Never trust a man even if he is flat down there ). Jako romantická fairytale o němé dívce, která se zamiluje do příšery to zřejmě funguje, jako horor téměř vůbec. Své diváky si film však najde, předpokládám ženské publikum. 45%(10.1.2018)

• Djoker

Hlad filmového trhu po komiksových hovadinách způsobil pomatení mysli i režisérovi takového formátu, jakým del Toro ještě před pár lety bezpochyby býval. Okopíroval Aquamana, přihodil k tomu němou uklízečku, Rusáky, francouzskou hudbu a lidem v kinech se chce blít. Záplavě nominací na Oscara se vlastně ani nedivím. Akademii hrabe již slušnou řádku let. Vzkaz dementům lačnících po dalším nášupu komiksových paskvilů je však jasný. Jděte s tím už do hajzlu!(10.2.2018)

Výprava skvělá, natočeno pěkně, příšerka krásná... no a pak ten zbytek. Umolousaně nezáživné, umělecky cenné (?), tiše hlasité, stereotypní – jako by to bylo vše posazené do nějakého umělého městečka a všichni byli roboti, co mají hrát lidi. Na druhou stranu plně nadržené. Oscary nechápu (kromě výpravy), ale to víc lidí, takže je to v pořádku. 50 %.(18.3.2018)

Uprostred obdobia studenej vojny sa v americkom výskumnom centre začne experiment s obojživelným živočíchom, akého svet ešte nevidel. Osamelá Elisa (Sally Hawkins), ktorá v centre pracuje ako upratovačka, je jednou z mála osôb, ktoré majú k tomuto monštru prístup. Keď s ním príde do kontaktu, zisťuje, že tento tvor nie je až taký nebezpečný, za akého je považovaný a začína si s ním čoraz viac rozumieť. - Guillermo del Toro je výnimočný režisér. Dokáže do každého projektu, na ktorom sa podiela, vniesť tolko fantázie a dobrej nálady, že to je až neuveritelné. A v tomto prípade ma velmi milo prekvapil aj mierou brutality, pretože som neočakával nič a dostal som viacero nepríjemne krvavých scén. Vizuálne je všetko špičkové, rovnako ako kulisy, ktoré Vás prenesú do časov, ktoré ste nikdy na vlastnej koži nezažili. Počas studenej vojny v USA vybudoval Joseph McCarthy riadne napätie a tu to je cítiť na každom kroku. Herci zahrali úlohy presvedčivo a pán del Toro dokáže vytvoriť surových a bezcitných záporákov ako nikto iný. Velký rešpekt si zaslúži aj obyčajným divákom trochu neznámy pán Doug Jones, ktorého absolútne nezaujíma, či hrá v obrovskom filme z Hollywoodu alebo v nízkorozpočtovom béčkovom horore, čo mi na ňom velmi imponuje. Minulý rok bol pre hororový žáner výnimočný a The Shape of Water je toho ďalším dôkazom, takže dúfam, že tých položiek v sekcii ocenění ešte pribudne. + Doug Jones + herec z The Cabin in the Woods a Bone Tomahawk + herečka z Halloween II + herec z Timber Falls + herečka z Crimson Peak a It + herec z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles + herec z Diary of the Dead(8.1.2018)

Když ještě půl hodiny po začátku filmu netušíte, o čem film je, a jen mlhavě tušíte, o kom je, je to buď hodně dobré, nebo hodně špatné znamení - nic mezi. Samozřejmě, že v důsledku mohutné propagace všichni víme, kam to směřuje, ale to vůbec nepramení ze samotného filmu, který je vyprávěný velmi mizerně. Asi není náhoda, že málokterý tak dobrý režisér jako del Toro točí tak často mdlé, nevýrazné filmy utopené v detailech, postrádající ale linku. Zde navíc (Kde jsou časy Labyrintu?) zásadně váznou jakékoliv emoce - od naprosto nesmyslné skokovosti odvádí pozornost jen nesnesitelná, občas podivně pseudofrancouzská návodná hudba (počkat, neodehrává se to v USA? proč ta hudba zní, jak zní?), která se snaží vyvolat dojem mnohem větší emocionální komplexnosti, než jaká ve většině scén je. Zatím snad nikdy jsem u del Tora neměl dojem takové skořápky filmu bez čehokoliv uvnitř. A to pominu, že obědové pauzy u bazénu s supertajným monstrem jsou spolu s Churchullovou jízdou v metru nejtopornější setup roku 2017.(16.1.2018)

Baltimore šedesátých let, tajné vládní pokusy, Rusové, útrapy menšin a krása odlišnosti.. Vnitřně čistá zkazka z časů, kdy svět byl jednodušší, hranice mezi zlem a dobrem nebyla tak nečitelná a kdy dobro nebojovalo způsoby, kterými zlo pohrdá a sílí. Pohádkář Guillermo si po pacifickém šprýmu napravuje reputaci a dělá to způsobem tak oddaným filmovému umění, že mu zbaštíte i Freda Obojživelníka a Ginger Němou tančící své Follow the Fleet. Do posledního střetnutí s bohem je „rybář“ Michael Shannon naprostý ďábel..(13.2.2018)

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39