Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Jak já miluju tyhle krvavé pohádky od del Tora. PAN režisér a scénárista. A jeden z mála tvůrců, kteří točí tak, jak se jim to zrovna líbí, ne jak se od nich očekává. Vynikající režie, hudba a herecké výkony všech zúčastněných. Ústřední dvojice Sally Hawkins a Michael Shannon opravdu excelují. Z tohohle pár nominací ne-li sošek rozhodně kápne. Jediná malá vada na kráse je, že mě to moc nezasáhlo, což jsem zrovna tady trochu čekal. Každopádně nemá smysl srovnávat Tvář vody s Faunovým labyrintem, to už jsme úplně v jiných vodách.(12.1.2018)

Pohádkové, láskyplné, přátelsky nepřátelské, neobyčejné, napínavé, dramatické, jiné, nečekané. Naprosto unikátní výtvor G. del Tora, o kterém se dá napsat spousty superlativů. Příběh zcela nevšední, zápletky a rozuzlení nečekané. Snad po dlouhé době jsem netušila jakým směrem se děj vyvine. Natočeno pro lehce náročnějšího diváka, atmosféra trochu ponurá, pár vtipných okamžiků, následovaly drastické scény (černé prsty jako ty Brumbálovo v posledním tažení), asi bych tam s nimi žít nemohla, vše sladěné do modrozelené. Dost zde vynikala otázka toho, že hlavním postavám nikdo nerozuměl, byly sami, kam se v životě dostaly, a přesto je tyhle výjimky sbližovaly. Herecky mě Sally trochu dráždila, přesto dobrý. Octavia fantastická a Michael Shannon - ten je prostě čím dál lepší, nemohla jsem od něj odtrhnout oči a odtáhnul celý film. Hudba skvělá. Tohle bylo zvláštní, pohádka pro dospělé - jak již bylo řečeno, ve zpětném pohledu to možná trochu drhlo a bylo to zdlouhavé, nicméně naprosto skvělý zážitek. ..mám strach si jít vyčisti zuby do koupelny, aby tam na mě ve vaně nečekal nějaký vodník.. (20.2.2018)

• Triple H

Oscar za najlepší film. Wow. To sme to teda dopracovali, keď takáto KOKOTINA vyhrá najprestížnejšie filmové ocenenie na svete. Holt, timing a správne detaily sú všetko. Keby Nolan Dunkirk pustil von na konci roka a neuskočil pred R-kovým ratingom, ceny by asi zbieral ceny on. Del Toro ale už je starý hollywoodsky mazák a líže akademikom riť na správnych miestach. Takže tu máme homosexualitu, rasizmus, situovanie deja do čias studenej vojny (trošku politiky a histórie), poctu kinematografii a starému Hollywoodu, prekonávanie znevýhodňujúcej psychickej/fyzickej predispozície a samozrejme klasiku všetkých klasík - zhodnotenie, že nie je dôležité akí sme navonok, ale akí sme vo vnútri. Hlboké je to asi ako leporelo a aj tá najväčšia rampa tak v kine pochopí režisérovu mesáž. Dej sa hýbe skokovo vpred a ústrednú romancu vlastne nijak poriadne nebuduje a aj z toho dôvodu som ju ja osobne nijak neprežíval. Ďalším problémom je, že hlavný príšerák je sympatický asi ako hovno v tráve - keď už sa del Toro rozhodol natočiť takúto rozcítenú fantasy limonádičku, mohol ho nadizajnovať kus šarmantnejšie a nie chcieť odo mňa, aby som súcitil s touto škaredou, šupinatou, blanovitou a gumeno/umelo/lacno vyzerajúcou obludou. Ďalej mi nebolo úplne jasné kto je cieľové publikum. Dej je jednoduchý ako keby sa jednalo o rozprávku, ale obsahuje sexuálne narážky, nahotu, masturbovanie vo vani, vulgarizmy a explicitné násilie. Čiže pre deti to nie je a pre dospelých je film príliš naivný a infantilný. Natočené je to celé ale vskutku famózne, krásnejšiu kameru aby človek pohľadal (Deakins môže byť za svojho plešouna rád, lebo dostať ho mal skôr Laustsen) a režisér si svoju víziu zrežíroval/zrealizoval s prehľadom. Skrátka až na ústredného gumáka je všetko precízne, hoci chladne akademické. Za technickú stránku a celkovú profesionalitu dve hviezdičky, ale inak mi rozum zostáva stáť s akým žvástom sa dajú vyhrávať prestížne ceny a napriek tomu, že del Torovi to celkom prajem, pchať sa akadémii do prdele s takýmto gustom, to sa len tak nevidí. BTW, ak sa v budúcnosti náhodou zistí, že ten chlap je sexuálny deviant, alebo má doma zakopané mŕtvoly detí, vôbec sa neprekvapím.(12.3.2018)

• jujec

Naprosto nezajímavý film o tom, jak se němá uklízečka zamiluje to "kohosi", o němž neví vůbec nic, jen jí je ho líto. Drama se moc nekoná, romantika s žabím mužem taky moc nefunguje. Napínavé to není taky, jen předvídatelné. Ztráta času a velký údiv nad tím, co všechno může dostat Oscara.(22.3.2018)

U filmu, který získal oskara za nejlepší film, bych očekával, že po jeho skončení budu tleskat ve stoje, brečet štěstím, zůstanu s hubou dokořán několik minut a nebo ještě dalších několik dní, týdnu ho nedostanu z hlavy. Ani jedno se nestalo. Je to sice pěkně natočené, ale dívat se na němou ženskou která píchá s nějakou nestvůrou z hlubin ? Třetí * za posledních 20 minut. Budiž(27.3.2018)

Přemýšlím, který oskarový film mě zklamal nejvíc. Loňský angažovaný Moonlight jsem z principu neviděl, takže to vypadá, že se o pořadí na stupních vítězů poperou Birdman, Titanic a Tvář vody. První s třetím mají společné excelentní herecké výkony, druhý s třetím luxusní výpravu a první s druhým výbornou režii. No a celá trojice to, že mě z nějakého důvodu rozčilovaly. Konkrétně tady to byl stupidní příběh plný logických děr a jednorozměrných postav. Jestli existuje nějaké klišé, tak v tomhle filmu je. Není v něm jediný charakter, který by nedefinovala škatulka, či nálepka. Pak si věřte nějakým mezilidským, nebo mezitvorovým vztahům. Aby toho nebylo málo, Guillermo del Toro si dal s vyprávěním na čas, takže se snímek úmorně vlekl. Výprava je doopravdy nádherná, ovšem i ona se omrzí. Jo, abych nezapomněl, vypnul jsem to deset minut před koncem, těsně po finální konfrontaci. Vím že by děj pokračoval dál a dokonce vím i jak. Troufám si ale tvrdit, že můj konec je lepší.(9.6.2018)

Ak prehliadneme fakt, že Sally Hawkins nepatrí medzi tie najväčšie hollywoodske krásavice, mohol by najnovší del Torov počin niesť podtitul „Kráska a zviera pre dospelých“. Istý súvis s klasickým príbehom či prvkami, ktoré sú charakteristické práve pre rozprávky, však nie sú tým hlavným, čo z Podoby vody robí vskutku výnimočný filmový zážitok. Omnoho výraznejšou a teda podstatnejšou je totiž nádherná atmosféra s príjemným nádychom nostalgie, s ktorou priam dokonale ladí Desplatova hudba. Kostra príbehu ako takého síce nepatrí medzi to najoriginálnejšie, čoho svedkom mohol byť dodnes človek zaujímajúci sa o filmové umenie, no je dostatočne pevná na to, aby v kombinácii s ostatnými prvkami fungovala bez väčších problémov. Obyčajne sa mi stáva, že počas sezóny filmových ocenení nedokážem pochopiť vysoké hodnotenia niektorých ašpirantov na ne, v tomto prípade však nerozumiem tomu, ako tu Podoba vody môže (momentálne) figurovať v modrých farbách. (85%)(22.1.2018)

Guillermo Del Toro má za svou zajímavou kariéru- Kdysi natočil Bladea 2 (kterého nejenom natáčel v Čechách ale navíc do rolí obsadil české herce jako Karel Roden nebo Marek Vašut), následně 2 díly Hellboye a fantasy Faunův labyrint. Všechny filmy od Del Tora Tora které jsem viděl mi sice přijdou dobré ale ne skvělé. Vlastně jeden takový Del Torův film existuje: Jmenuje se Pacifik Rim a pojednává o lidmi vytvořených robotích strojích kteří loví Kaiju. A ten film je prostě skvělý a splněný sen každého děcka které si dříve hrálo s paňáčky. Nebavíme se tu ale o Pacifik Rim ale o jeho novém filmu Tvář vody za který si už přivezl Zlatého lva z Benátek a i Zlatý glóbus. A navíc má ten film 13 nominací na letošní Oscary. Otázka je jednoduchá: Zaslouženě? Já bych řekl, že jo. Tvář vody má jisté pohádkové prvky ale rozhodně není pro malé diváky. Je to prostě pohádka pro dospělejší. Del Toro skvěle mixuje 60 léta s pohádkovou atmosférou. Není to úplně veselý film, odehrává se v 60 letech kdy postižení (například hluchoněmí) černoši a homosexuálové byli proklínáni. Hlavní hrdinkou je hluchoněmá žena Elsa jejíž (jediní) přátelé jsou homosexuální stařec Giles a černá žena Zelda. Hrdinka je tak samá looserem své doby a jediní její přátelé jsou právě loseři. A hlavní důvod proč se hrdinka zamiluje do té stvůry je právě ten, že netvor je úplně stejný jako ona a vidí jí takovou jaká je bez vad. Del Toro ve svém filmu ale nezapomíná zasadit také (tehdy hodně důležitý) konflikt mezi USA a Sověty ve kterém je netvor něco jako rozhodující soutěž jako pozdější závod o let na měsíc. Všechno to diriguje perfektní hudba Alexandra Desplata, s geniálním vizuálem, perfektními retrospektivním audiovizuálem a vším možným. Del Toro si prostě vyhrává. Scéna kdy se zamilovaný pár prochází kinem, scéna kdy si zamilovaný pár užívá radovánek ve vodě a spousty dalších vizuálně úchvatných scén. Del Toro někdy diváka opravdu (opět) dokáže šokovat a ukáže nevídané věci. Proto je tedy škoda, že se film někdy až příliš drží při zemi a nedokáže tak potom tolik šokovat. To, že se ale úplně neodtrhl od řetězu by filmu toho Oscara opravdu mohlo dát. Ten film sice není dokonalý ale má totálně skvělou atmosféru, dech beroucí vizuál, perfektní hudbu, velice povedené obsazení (Sally Hawkins musí všechny emoce projevovat bez mluvení což prostě není lehká úloha) a především povedeně připomíná filmy které už dnes nevznikají. A je to možná příliš velká škoda.(16.2.2018)

Kdybych na Tvář vody pohlížel jako na horor, tak asi nemá smysl psát, že bych byl zklamanej, protože to nemá s hororem ani pramálo společnýho, ale jako romantickej fantasy thriller to fungovalo docela dobře.. Sally Hawkins tu němou zahrála celkem dobře a bavilo mě číst si tu znakovou řeč, protože si nepamatuju že bych jí viděl ještě někde jinde.. našlo by se tu i pár napínavejch scén, takže jako celek mě to nezklamalo..(16.2.2018)

• VasaX

Námět mě zaujal. Ale do kina jsem se na to už nedostal (jedinou možnost jít do kina v tu dobu vyhrál, naštěstí, Black Panther). Teď jsme tomu dali druhou šanci, když to vyhrálo toho Oskara. První půl hodina je v pohodě. Ne li parádní. Pak se ale ten pytel nápadů a inspirací Guillermovi rozsype po podlaze jako trojité McDonalds XXL extra menu v papírovém sáčku, kterému se po cestě domů rozmočilo dno. A je z toho podobný bordel. Sci-fi se proplétá do mystična, téma lítá sem a tam, ale to není hlavní problém. Hlavní problém je to, co mě štve nejvíc: Deus ex machina. Pro účely napětí, posunu děje, vytváření děje a zápletky, se postavy začínají chovat iracionálně/mimo svůj charakter/stupidně, a to bez jakéhokoli smysluplného a přirozeného důvodu. Jako by všem někdo píchnul nějaký šílený koktejl hormonů a jejich charaktery otočí o 180°či se vygradují ad absurdum. Postavy zachvátí totální amaterismus, amok, idiocie a další bizarní příhody, které pomáhají gradovat děj a zvedat napětí. Já del Tora chápu. Chtěl natáhnout povídku na dvouhodinový film a nacpat tam tolik patosu, že tím obměkčí degenerovanou komisi Oskarů patosem který zapůsobí na ultrapřecitlivělou společnost, protože je tam vše: utlačovaní postižení, gay, hodní cizinci, černoši (ale vykreslení tak, aby divák neměl pochyby, že tohle chování je zavrženíhodně zlé bez ohledu na dobu a kontext), černošská dobrosrdečná kamarádka, žabí hermafrodit a "middle-aged white guy" sexuálně úchylný a harasující záporák. Povedlo se. Zlatá figurka, poslední dobou nevypovídající jen o (ne)vkusu horních 500 elitních (severo)Američanů. Výsledkem je ale film, kde kdyby se postavy chovaly trochu normálně a v mezích svého počátečního charakteru, tak po čtyřiceti minutách skončí. Místo toho ale musíme pozorovat, věci jako (SPOILER ALERT): Máme pět minut na únos, ale v jeho průběhu si najdeme chvíli na to si hezky pokecat, aby nás ti, co nás nahání a před kterými máme náskok, mohli dohnat; jsem profesionální malíř, ale na padělané doklady použiji tuž, co jde i po několika hodinách rozmazat; schovávám unesenou osobu doma, ale dělám všechno pro to, aby o tom věděl celý dům. TVAR vody začíná jako zajímavý film, ze kterého by byl i poutavý (a možná i parádní) kraťas, místo toho tu máme dvě hodiny něčeho, co se po prvních 30 minutách krásného letu pomalu promění ve (vůči divákovi) masochistické kamikadze. Zoofilní kamikadze. Debilní kamikadze. Kamikadze co veze náklad idiocie a iracionality mimo pochopení. Guillermo, do prdele, já jsem nakonec i rád, že už nenatočíš dalšího Hellboye a seriál natáčí někdo jiný.(12.3.2018)

O univerzální mezirasové lásce v nekompromisní společnosti. Částečně film o obludě,částečně romantická bajka. Vizuálně neskutečné a osvěžující. Krásné podoby vody - poetika deště, láska v zavodněné koupelně...Když jsem si přečetl obsah filmu, říkal jsem s, že to bude blbost, ale film je krásný stylisticky. Citlivý s humorem, ale i krutostí a s trochou nadsázky. Napětí se stupňuje, ale místy jsou hluchá místa kvůli nadměrné stopáži.(7.4.2018)

Tak tomu říkám film, který umí vyvolat rozporuplné pocity. Na jedné straně měl dokonalou retro atmosféru, profesionalita vyčuhovala snad z každého filmového políčka a Michael Shannon dal další verzi agenta Van Aldena s naprostým přehledem a kouzlem sobě vlastním, na druhou stranu jsem od snímku čekal přece jen víc než podivnou pohádkovou romanci mezi uklízečkou a Aquamanem. Každopádně jsem velmi šťastný, že tvůrci nenechali Elisu uklízet na veterinární klinice, nikdy jsem se nepovažoval za prudérního člověka, ale mezidruhové vztahy jdou přece jen mimo mě. Ještě poznámka na závěr, myslel jsem si, že umím slušně rusky, ale buď jsem se spletl, nebo tvůrčí kolektiv přecenil své síly, a to tak, že fest.(14.4.2018)

Michael Shannon jakoby se pro tuhle roli narodil. Neskutečná retro romance, která vás prostě chytne a způsob vyprávění si užijete.(18.11.2018)

Film smrdí Del Torom od začiatku do konca. Štruktúra aj dramaturgia veľmi podobná Faunovmu labyrintu, rozhodne by som sa nebránil keby princíp fikcie a reality fungoval aj tu. Fungovalo to po všetkých stránkach, hudba, scenár, cronenbergovsky čierny humor a skvelý démonický Shannon.(2.1.2018)

• majo0007

Del Toro nech mi nehovorí, že predtým nevidel Splice (2009), z ktorého si niečo "požičal"! A tá nálepka "horror" ☺ je na zaplakanie! Na ruštine vo filme sa musia Rusi urehotať k smrti, je to ako keď sa Maroš Kramár snaží hovoriť česky.(14.1.2018)

Čekal jsem teda víc, ideálně na úrovni Faunova labyrintu. Del Toro umí vyprávět magické příběhy, ale toto je schematická lovestory obohacená akorát o němou ženskou a zajímavě namaskovanou potvoru. Na místech, kde má být film napínavý, se mu to daří, ale zbytek je zaměnitelným retrem, které mě docela minulo. Velká škoda, potenciál nenaplněn. 6/10(14.1.2018)

Fantasy pohádka pro dospělé, kde kráska, co vlastně není zas tak krásná potká zvíře ve vládních laboratořích, kde uklízí. Film pracuje s lehce kontroverzní inter-species erotikou. Ačkoliv by film potřeboval přestříhat a zkrátit tak na 90 minut nenudil zejména díky skvělé kameře, atmosféře a hercům. Líbí se mi, že del Toro se nebál natočit neobvyklou látku na dnešní poměry.(15.1.2018)

Hezky zpracované, s dobrou atmosférou, ale od Tora jsem si přeci jen čekal něco sofistikovanějšího, než obyčejné téma zakázané lásky.(20.1.2018)

• Pavlínka9

13 nominací na Oscara? Jako dop*dele za co?? Řekla bych, že jako na potvoru to získá hodně ocenění. Za mě - rozhodně ne. Oscarový favorit to pro mě není. Je to pro mě Del Toro, jak ho znám za ty desítky let, ale ne na Oscara. Gratuluji, že se dostal tak daleko - to mu přeju, ale ne s tímhle filmem :) Chápu ke konci na co si to "hraje" - tichá romance, kde bez jediného slova pochopíme vše, ale mě to přišlo tak laciné a já si nemůžu pomoci, ale tak "nefilmařské". Oceňuji nahou hlavní představitelku - to chtělo koule, Michael Shannon je skvělý a Richard Jenkins byl pro mě krásným oživením. Ale jinak dávám za dvě a to jsem vůbec ráda, že jsem to dokoukala, protože už po hodině jsem se obávala, že to vypnu, protože mě ani nezajímalo jak to dopadne :D :D(4.2.2018)

Tak rozhodně bych tohle nařadil do škatulek "Thriller a horor", páč to není ani napínavý, natož pak strašidelný nebo lekavý. Co je mi dalším překvápkem, tak je že to jeden z favoritů na nejlepší film v Oskarech? Ty krááso, jestli tohle vyhraje, tak už nepochopím vůbec nic. Jako není to špatný, líbí se mi barevný zpracování, jak už sem od Tora zvyklej, ale jinak dějová stránka poměrně o ničom. Láska mezi tímhle oldchůlově vypadajícím "netvorem" a němou dívčinou, která se každý den ukájí v plný vaně je při nejmenším podivná. Ani jednou sem se nebál, ani jednou sem necejtil napětí, ani jednou sem nebyl z něčeho příjemně překvapenej. Takže pro mě spíš zklamání. Oproti jeho poslednímu filmu - Purpurový vrch, který sice nemá vysoký hodnocení, ale je to pro mě filmová lahůdka, tak je tohle hodně slaboučký.Vlastně je to za mě Torům nejslabší kousek. Ale jak to tak bývá, tak tenhle film určo vyhraje nejlepší filme nebo režii :o).(9.2.2018)

Dávám čtyři hvězdy hlavně za ty pěkné emoce (a zdařilé ztvárnění života osamělých lidí). Jinak jsem tedy - když je kolem toho takový humbuk (Oscaři a tak) - čekala něco docela jiného než jen stopadesátou variaci na téma panna a netvor. Stačí to vidět doma, do kina se na to fakt nemusí.(18.2.2018)

1 8 9 10 11 12 13 14 20 30 39