V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa (Sally Hawkins) a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. Elisa jej nevnímá jako nebezpečnou zrůdu, cítí především jeho strašlivou osamělost. Je to i tím, že tato záhadná bytost má jednu základní vlastnost vody. Jak voda přijímá tvar nádoby, tak stejně tento vodní tvor přijímá vlastnosti každého, s kým se potkává, a odráží tak jeho agresivitu i osamělost nebo bezpodmínečnou lásku. Díky tomu se mezi ním a vnímavou Elisou vytvoří silné pouto. V okamžiku, kdy hrozí další brutální pokusy, Elisa pochopí, že je čas na společný útěk. A protože jsme v 60. letech minulého století, neobejde se to bez účasti sovětských špiónů. (CinemArt)

Israha

Del Toro si pořád jede to svoje, a když se mu stále nepodařilo ukecat Hollywood na to, aby mu povolili At the Mountains of Madness, natočil si další svou oblíbenou žánrovku, tentokrát klasický padesátkový monster movie, který okořenil o romantickou linii. Jeho režisérský rukopis je pořád jasně rozpoznatelný, ať už barevnými kombinacemi, designy interiérů nebo třeba explicitními gore scénami; ale také tím, že se nesnaží inovovat a překvapovat, a točí si své žánrovky "jako tenkrát". Jediným trochu nečekaným aspektem je přítomnost humoru, který je ale nenásilný a do filmu svou ukočírovaností dobře zapadá...čímž se ale dostávám k tomu, co se Guillermovi ukočírovat nepodařilo. Jde konkrétně o množství filmových odkazů a společenských narážek, které se dějem prolínají v takové míře, že odvádějí pozornost od toho hlavního, tedy od monstra, němé uklizečky a jejich vzájemného vztahu. V důsledku ztrácí emoční vyznění příběhu na údernosti a síle. Kvůli tomu nemohu hodnotit plným počtem, i když mi Del Toro jinak (jak je jeho dobrým zvykem) opět dokázal učarovat. ()

Untitled07

Divák který nezná del Torovu práci tenhle film asi úplně nepobere. Já jeho filmy naprosto miluju a to hlavně proto, že jsou vždycky něčím jiné a naprosto žeru ten jeho pohádkový nádech. Tvář vody je tak trochu bizarní, ale nese krásné poselství. Hezky se na něj kouká a nenudí. Navíc ve spojení s Desplatovou hudbou se jedná o opravdu skvostný, originální kousek. ()

zahadum

Tragicky smutné a krásne..ale nejakým zvláštnym spôsobom prázdne a mŕtve....nebol tam život ako v Hellboy alebo v úžasnom Faunovom labyrinte. Kráska a zviera na iný spôsobom ...spôsobom vlastný len Guillermovi...aj tak mu za to vďaka.....Sally Hawkins rastie a zreje... ()

ypres.bass

Na tenhle film jsem se hrozně těšil. Nezklamal mne. Ale já prostě nemám rád, když se 80% filmu připravuje něco co se pak nakonci nepovede. Ten konec je prostě nedodělaný. Já chápu del Torovy umělecké choutky, ale ten bazén v koupelně? WTF? Minimálně by to muselo vyzkratovat půlku bloku. A Sally Hawkins! Nádherná dáma, která ten film víceméně odtáhla sama (což asi i měla). ()

Mallinali

Jako bych se vrátil do časů dospívání, kdy jsem si náhodně opatřil VHS s již klasickým koprodukčním filmem pro dospělé Útok Pornosaura z roku 1993 (Spielberg by se asi divil, koho všeho ovlinil), ve kterém se pracovalo se záměnou uprchlého jedince pornosaura a chlapa, který ho jen hrál ve filmu. No co vám mám povídat, byla to veselá taškařice plná různobarevných tekutin a s dabingem Michala Suchánka. Přidejte áčkové herce, schopného řemeslníka na postu režiséra a dnes nezbytný důraz na prostou avšak sebevědomou ženu hrdinku/Annu proletářku, odečtěte hezké obličeje a tradá...máte letošního pornooscarového...pardon, bohužel jen oscarového, vítěze. ()

Saur.us

Padesát odstínů vody. Bizarní fantasy, spojující zbytečnou erotiku, zbytečný gore, zbytečnou romantiku. Zbytečné je to všechno až na M. Shannona, který svého Stricklanda ztvárnil opravdu monstrózně. Ústřední Hastrman je všechno, jen ne roztomilý. Akademie asi nějak hromadně upadla na hlavičku. ()

dragoliz

Najpozoruhodnejšie na tomto filme je, koľko dokázal získať ocenení. Lebo na môj vkus ide formálne len o veľmi fádny, myšlienkovo a nápadovo veľmi vyprázdnený počin... ktorý ale na druhú stranu ťahá nad vodu (ha ha) vycibrený štýl s úchvatnou výpravou na prvom mieste. A to potom mrzí, lebo to mohol byť o dosť lepší film, nebyť tak schématicko-pragmatický, čím sa stáva jednoducho čitateľným. Nejasným ostáva len nejaká jeho žánrová seba-identifikácia, keďže formálne pripomína najmä rozprávku (i svojou jednoduchosťou, či metaforickým presahom o tolerancii ako posolstvom), no zároveň si zasluhuje rating 18+ za nahotu a krv (čo je skvelé) a ponúka mnoho (nevyužitého) priestoru pre čosi ďaleko, ďaleko temnejšie, čo by som si pozrel oveľa radšej. Škoda. ()

Warhorr odpad!

Zřejmě mladá frigidní panna, která se rozhodne svůj nudný a nicotný život okořenit dávkou dupačky s vodním mutantem a snaží se ho sbalit pomocí vajec natvrdo. No už jsem viděl hodně ale představa, že si to tahle nána rozdává se squirtlem, to vážně není nic pro mě. Del Toro je prostě magor stejně tak jeho filmy. Jak tohle mohlo získat Oscara za nejlepší film, to vážně nechápu. Tady se doslova a dočista někdo zbláznil. Ale chápu, že fanoušci Torových filmu si to určitě obhájí. ()

Solifuga

Něco mezi Zachraňte Willyho a Šíleně smutnou princeznou. Škoda, že film není pro děti, pak by schematičnost tolik nevadila. Chvíli jsem uvažovala i o třech, protože podvodní scény a odkazy na klasický Hollywood, ale melodrama na konci rozhodlo. ()

Chilly00

Poetická sci-fi pohádka pro dospělé, hodně barevně "del torovsky" stylizovaná, která se neštítí ukázat i ty ne vždy vizuálně hezké stránky našeho každodenního života. Film si sympaticky na nic moc nehraje, složitě nic nevypraví...kouzlo tkví v jeho fantaskní chytlavé poetice a prosté myšlence, že nikdo nechce být na ten život sám a i ten největší outsider touží jen po blízkosti někoho (nemusí to být úplně člověk :)), kdo ho bude mít rád. ()

burton

Krásná fantaskní pohádka pro dospělé. Pro mě jak dělaná -protože, ha ha, když se podíváte na můj avatar, zjistíte, že herečka Sally Hawkins je proti mě modelka a ne ohavný babochlap, jak tu někteří krasavci vykřikují. Ostatním napíšu tohle: krásná kamera, něžné světlo,skvělé retro, perfektní detaily, výborní herci, super muzika, super příběh. PS: joa ten ještěr je Bůh, nechci bojlerovat, ale se mrkněte a uvidíte sami. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

11.07.2018

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (více)