1/1

20 dní po svojich 20. narodeninách sa možno tehotná Lissa (Lindsey Shaw) zamýšľa nad svojim životom a hľadá odpovede na otázky - Kto? Kde? Kedy? Prečo? Ako? Čo? Otec spáchal samovraždu, s mamou majú veľmi rozbitý vzťah a sama nevie, ako na tom vlastne je so svojim priateľom. 1/1 je psychologickou sondou do hlavy našej hlavnej protagonistky, kde prostredníctvom odkazov, obrazov, spomienok a vnútorných monológov Lissy zisťujeme, že je ťažké vyrovnať sa s udalosťami, ktoré si nevieme vysvetliť. (silentname)

silentname

"1/1" je podľa mňa asi náročným filmom pre bežného diváka. Pravda je, že som s ním sprvu sám trošku zápasil a snažil sa presvedčiť sám seba aby som pokračoval. Film je totiž natočený trošku originálnym vizuálnym štýlom, ktorý má našu hlavnú hrdinku viac ukázať z psychologickej stránky. Aby sme ju mohli poznať viac do hĺbky. Lenže ak vám tento štýl nesadne, tak to bude dosť náročné sledovať. Lebo strihovo si to potom často skáče do rôznych úsekov a okrem toho to ani nemá jednoznačný naratív. Miesto toho máme neustále obrázky ľudí, veľa flashbackov, pretkávaný zapísanými myšlienkami na papieri a fotkami a podobne. Je to dosť komplikované a človeku dlho trvá, kým pochopí o čo vlastne ide. Je to náhľad do jednej mladej dvadsaťročnej traumatizovanej mysle. Ja by som osobne povedal, že keď si na to človek zvykne, tak je to o niečo lepšie, no aj tak som mal problém s jednotlivými časťami u doktora. Tam som mal pocit, že miestami už ani neviem čo sa deje a film ma otravoval. No myslím si, že všetko sa to otočí keď naša hrdinka Lissa navštívi po dlhej dobe svoju mamu a konečne sa začnú o jednotlivých udalostiach rozprávať. A je v tej časti aj najviac emócií. Ak by som mal povedať pravdu, tak to bola najlepšia časť filmu. Dala mi najviac informácií, ten vizuálny naratív tam pasoval skvele a okrem toho to veľmi veľa odhaľuje a vysvetlí. A ukazuje, že môžeme svojich rodičov nenávidieť, no reálne robia niekedy aj nesprávne veci len preto, aby nás ochránili. A funguje to. Takže posledná polhodina filmu bola v tomto smere super a som rád, že som film videl. Vrátiť by som sa k nemu už asi nevrátil a vyhovovalo by mi viac, keby to bolo podané klasickým filmovým naratívom, no na jedno pozretie mi to stačilo. Neviem ale či film môžem odporúčať, lebo rozhodne to nie je film, ktorý ocení väčšina ľudí. Ak máte radi ťažšie filmy s trošku nekonvenčnými spôsobmi podania príbehu, tak potom si to užijete. Ak vám tento obrazotvorný psychologický náhľad nesedí, asi by som film preskočil. Hodnotenie: C+ ()