Polina

Polina, danser sa vie

Polina

Francie, 2016, 112 min

• padina

Asi jsem měla přehnaná očekávání. Těšila jsem se na film o baletu a jeho různých výrazových polohách, o hledání vlastního stylu. Dostala jsem splácaný útržkovitý příběh s tančícími hlavami, od ramen dolů mimo záběr. Občas se mihne ruka nebo noha, nicméně ztvárnění baletu je chudičké. Namísto hledání svého osobitého projevu to spíš vyznívá tak, že hrdinka prostě není dobrá tanečnice a skončila by přinejlepším někde ve sboru (byť třeba Bolšího teatra), a ve výrazovém tanci ani tam ne. Zběsilý střih mě štval ještě mnohem víc než při šermovačkách nebo kung-fu. Abych byla spravedlivá, tak dvě zdařilé baletní sekvence se vyskytly, ale přišlo mi to málo. Za každou z nich jedna hvězda, jinak nezajímavé.(12.6.2017)

Musím uznať, na tie umelecké scény s tancom sa veľmi dobre pozeralo. A to pritom nie som žiaden nadšenec do baletu. Aj to civilné poňatie príbehu malo niečo do seba. Príbeh samotný ma však ktovieako nenadchol. Sem-tam nejaká lepšia scéna preložená nezáživnou vatou. A záver rovnako nebol podľa môjho gusta - rýchle uzavretie, bez nejakej myšlienky alebo odkazu. O tom, že ma to nechalo chladným ani nehovorím. Lepší priemer. 65/100(30.5.2018)

Dobrý film o tancování, který by vás především měl přimět k tomu, abyste si uvědomili, že je strašně špatně, když se má umění svazovat konvencemi a pravidly. Je potřeba do toho dát duši a pak je možné, aby skutečně vzniklo něco velkého, nového, krásného. Film takový vyloženě není, ale poselství má dobré.(16.3.2018)

Sice nejsem zrovna Vlasta Harapes,protančil jsem se až do samotného konce.Možná by se dalo přesněji nazvat,docupital.Na drama je to sakra slabý.Příběh jako takový by nebyl určitě špatný,protože z baletních kreacích v Moskvě to má určitý potenciál a hlavní herečce pomalu není co vytknout,ale jakmile příběh začne trhat papír,tak se rozloží do poloh,který nemají potenciál na dokonalý film.Je sice pěkné,že holka hledá sebe samu,ale co je to platný,když jednou je ve Francii a pak z čista jasna v Belgii.Už člověk nepochopí co tam vůbec dělá Juliette Binoche v tomhle filmu.Jasně víme,je tam jen na okrasu.Zamilovaná story je hrůza,kerá má jen potenciál hlavní představitelku táhnout z místa na místa.O jejich rodičích víte slušný prdlajs,jenom to,že táta je asi pěknej gauner a pro svojí dcerušku chce jen to nejlepší.Je to vcelku kýčovitý jak hnědýma spodkama vepředu,ale budiž.Opět příběh,který od půlky byl jasně limitován,že nějak skončí.Malinká naděje byly scény z baru,kdy trochu dostalo ego mantinel,aby se vzápětí roztrhal v poslední scéně.Film vyšuměl parádně a přitom měl nakročeno na pořádnou story.(4.3.2018)

• sidonka

Polina je taneční (až polodokumentární formou dělaný) film. Nejprve je téměř výhradně o klasickém, později pak pouze o moderním výrazovém tanci. Z rodinného života a osobních vztahů se moc nedozvíme, jsou zde jen načrtnuté. Vzhledem k tomu, že děj a příběh zde není stěžejní, osobně bych film neřadila do dramatického žánru. Pokud se o balet či výraz.tanec hlouběji nezajímáte, je dost možné, že kolem Vás ladné pohyby proplují bez emočního doteku. Nebo se s moderním tancem naopak rádi seznámíte? Film nese poselství, že dril se vyplácí a každá osoba, ať umělec nebo obyčejný člověk, si musí najít vlastní cestu, chodit po světě s otevřenýma očima k inspirujícím vjemům a využít příležitostí, které se jeho naturelu nabízí.(16.6.2017)