Sámská krev

Sami Blood

(festivalový název)

Sámska krv

Švédsko / Dánsko / Norsko, 2016, 110 min

Objektivně hezky natočeno, asi i o dobré věci, ale ježiš... tak strašně moc mně ten film je jedno! Že děláte chladné severské drama, ještě neznamená, že by v něm nemělo být něco nějak zajímavé. Určitě se tu dají chválit herci, určitě by se dala chválit kamera, ale nevím... co z toho?(19.1.2017)

"♪ Elle talar svenska ♫". Znalec ugrofinských jazyků si zde musel skutečně smlsnout. My ostatní si můžeme užít poklidné, nicméně skvělé zrežírované a sehrané severské drámo o celoživotním boji Elli Marji s Christinnou. O vzdoru přerůstající v odpor k vlastním lidem a kultuře, už tak utlačované státní mocí. Kde asi ti čistokrevní nordičtí povýšenci tenkrát vzali inspiraci? Naštěstí jejich forma třídění nechávala lidi naživu. Jako debut opravdu velmi dobré. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].(25.4.2017)

Skvelý výkon elli mariji, charizmatický rukopis severu, a moja spokojnosť. SCANDI_2016(26.1.2017)

Komorní příběh jedné odvážné sámské (dříve laponské, dnes Sámové považují za hanlivý název) dívky, která se snaží o osamostatnění a dosažení vyššího vzdělání v Uppsale. Její cesta samozřejmě není snadná, bojuje s nepochopením pedagogů i dívek v internátní škole odtržené od civilizace a plné ponižování, snaží se odpoutat od rodinných tradic, prožije první lásku, bojuje s předsudky švédské společnosti a chce získat finanční prostředky na další studium. Vyzdvihuji výborný herecký výkon hlavní představitelky, krásnou hudbu Andersena a pěkné záběry drsné severské krajiny. Snímek mohu určitě doporučit. SCANDI 2017(22.1.2017)

Nikde sa nedá tak oddýchnuť ako v klube na škandinávskej sociálnej dráme. Svet opäť dáva zmysel. Absolútne silné. Od prvej do poslednej sekundy.(26.2.2017)

Excelentný severský film o neznášanlivosti a rasizme,kde v nádhernej prírode žijú uz 5000 rokov ludia v súzvuku s nou.Samovia,ale čelili v 30tych rokoch opovrhovaním.Náražky na ich maly mozog,smrad a neschopnosť robiť nic iné iba chovať soby,podrobovali ich výskumu atd.Mlade samske dievča sa chce vymaniť z pre ňu určenej budúcnosti a ide za svojim snom študovať a byt učiteľkou.Herecky výkon výborný.(26.1.2017)

Vyprávění o odvážné malé Laponce, která chtěla pryč od své tradice.(7.3.2017)

Zhlédnuto v rámci projektu "Oko naslepo" Silnej film. Téma pro mě uplně nové (stydím se) ale děj vás do situace vtáhne okamžitě. Diskrimanace Sámů ve Skandinávii + rodinná tradice vs. osobní cíle a kariéra. Určitě stojí za zhlédnutí.(19.4.2017)

Dobrý film. A když napíši dorý, myslím za 3. Tedy průměr. Průměrně dobrý i "ne-dobrý" :-). Asi jsem čekala od toho snímku víc, než mi nabídl. Jasně - byla to zajímavá sonda do odlišného Laponského národa a tradice a bylo tam pár drsných momentů. Ale jinak mi děj tak nějak nevzrušeně plynul a nezanechal na mě žádný velký vliv. Bohužel (=bohužel pro mě), protože jinak severské filmy hodnotím velice kladně a vysoce. No i výjimky musí být :-))(7.3.2017)

velmi dobre sa na to pozera (aj pocuva), akurat pribeh je trocha plochy, na konci som chcela rozhodne viac.(21.3.2017)