Sámská krev

Sami Blood

(festivalový název)

Sámska krv

Švédsko / Dánsko / Norsko, 2016, 110 min

Vzorová Skandinávie se vším všudy. Včetně nedostatku emocí a důvodů oblíbení si hlavní postavy. Přitom příběh sám o sobě má strašnou sílu a táhne příběh po celé dvě hodiny. Švédi se zjevně vůbec nezdají. Nejen, že tyranizovali Finsko z východu, ještě dávali za vyučenou Laponcům na severu. Bylo mi tak té holky opravdu hrozně líto. Kór, když jí „čistí“ Švédi nadávali takovými nadávkami, které bych si já sám ani nedovolil říct. A hlavně bych neměl vůbec důvod, protože byla po celé dvě hodiny úplně v pohodě. Jen dušičku to poznamenalo na tolik, že i v důchodu jí to pořád nedalo spát. Opravdu smutný příběh jednoho národa uprostřed národa, kterému to evidentně vůbec nikdo neusnadňoval a Švédi jsou dobří, že toto téma po filmařské stránce dokázali otevřít a přiznat si to jako chybu.(9.10.2017)

Objektivně hezky natočeno, asi i o dobré věci, ale ježiš... tak strašně moc mně ten film je jedno! Že děláte chladné severské drama, ještě neznamená, že by v něm nemělo být něco nějak zajímavé. Určitě se tu dají chválit herci, určitě by se dala chválit kamera, ale nevím... co z toho?(19.1.2017)

"♪ Elle talar svenska ♫". Znalec ugrofinských jazyků si zde musel skutečně smlsnout. My ostatní si můžeme užít poklidné, nicméně skvělé zrežírované a sehrané severské drámo o celoživotním boji Elli Marji s Christinnou. O vzdoru přerůstající v odpor k vlastním lidem a kultuře, už tak utlačované státní mocí. Kde asi ti čistokrevní nordičtí povýšenci tenkrát vzali inspiraci? Naštěstí jejich forma třídění nechávala lidi naživu. Jako debut opravdu velmi dobré. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].(25.4.2017)

Jeden z mála príkladov kedy forma a zručné zrežírovanie ďaleko prevýšili obsah a príbeh samotný. Naozaj, skláňam sa pred režisérkou, mohol som na tej nádhere oči nechať... Málo slov, no aj tie stačili. A k tomu úchvatná Lene Cecilia Sparrok v hlavnej úlohe a jej podmanivý herecký výkon. To bol jej debut? No padol som na zadok, doslova... Keby som mal niečo vytknúť, tak len niečo k dejovej linke. Škoda, že sa to tak skoro skončilo, možno pre mnohých práve v tom najzaujímavejšom. Celkom by ma zaujímalo ako Elle Marja naložila s tým strieborným opaskom po otcovi a ako sa v tom nepriateľskom svete dopracovala na evidentne úspešnú starú ženu. To musela byť ale dráma. Slušný nadpriemer. 80/100(25.8.2017)

Nádherne natočné, skvele zahraté. Nemám viac čo dodať.(14.8.2017)

(Lumiere - 1.6.2017)(1.6.2017)

Severské filmy miluju, ale tohle rádoby drama mi nepřišlo dramatické vůbec. Nevím, je to takové utahané a mdlé, stejně jako hlavní představitelka.(23.8.2017)

Skvelý výkon elli mariji, charizmatický rukopis severu, a moja spokojnosť. SCANDI_2016(26.1.2017)

Komorní příběh jedné odvážné sámské (dříve laponské, dnes Sámové považují za hanlivý název) dívky, která se snaží o osamostatnění a dosažení vyššího vzdělání v Uppsale. Její cesta samozřejmě není snadná, bojuje s nepochopením pedagogů i dívek v internátní škole odtržené od civilizace a plné ponižování, snaží se odpoutat od rodinných tradic, prožije první lásku, bojuje s předsudky švédské společnosti a chce získat finanční prostředky na další studium. Vyzdvihuji výborný herecký výkon hlavní představitelky, krásnou hudbu Andersena a pěkné záběry drsné severské krajiny. Snímek mohu určitě doporučit. SCANDI 2017(22.1.2017)

Švédsko a rasizmus ? No to ma podržte. Nečakal som to. Tiahly pomalý dej, málo slov, zaujímavé herecké podanie. U mňa príliš vážna téma so skľučujúcou atmosférou.(29.8.2017)

Obě sestry byly hrdými vítězkami! Starší, že měla odvahu odejít, mladší, že dokázala zůstat.(30.8.2017)

Nikde sa nedá tak oddýchnuť ako v klube na škandinávskej sociálnej dráme. Svet opäť dáva zmysel. Absolútne silné. Od prvej do poslednej sekundy.(26.2.2017)

• fantassia

Jako pěkný a zajímavý to bylo, ale tenhle film má jen začátek a konec, prostředek chybí. Zajímavé řešení, většinou si divák domýšlí konec, velmi neobvyklé.(19.9.2017)

Jsem rad, ze film neupada do nejakeho patosu a drzi se toho, co chce divakovi sdelit bez zbytecnych pridavku. Zaver pak pro me byl silnym zazitkem a dokonalym vyvrcholenim. P.S.: pocit trapnosti a studu vas filmem budou provazet.(2.8.2017)

Excelentný severský film o neznášanlivosti a rasizme,kde v nádhernej prírode žijú uz 5000 rokov ludia v súzvuku s nou.Samovia,ale čelili v 30tych rokoch opovrhovaním.Náražky na ich maly mozog,smrad a neschopnosť robiť nic iné iba chovať soby,podrobovali ich výskumu atd.Mlade samske dievča sa chce vymaniť z pre ňu určenej budúcnosti a ide za svojim snom študovať a byt učiteľkou.Herecky výkon výborný.(26.1.2017)

Vyprávění o odvážné malé Laponce, která chtěla pryč od své tradice.(7.3.2017)

Zhlédnuto v rámci projektu "Oko naslepo" Silnej film. Téma pro mě uplně nové (stydím se) ale děj vás do situace vtáhne okamžitě. Diskrimanace Sámů ve Skandinávii + rodinná tradice vs. osobní cíle a kariéra. Určitě stojí za zhlédnutí.(19.4.2017)

Nadherná kamera, která provede nedotčenou přírodou Švédska. Zajímavý film, poutavý příběh a mrazící situace rasismu mezi Švédy a Laponci. Čistá, ponurá, krutá atmosféra severu. V celku mě film zaujal.(6.8.2017)

• elimS

40% - komentář 20ti slovy: Mít tam wifinu, tak si holka postěžuje na fejsbůčku a já bych ušetřil 110 minut. Dobře zahrané, ale utahané a ve finále zbytečné.(27.8.2017)

<< předchozí 1 2