Oheň

Backdraft

Oheň

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1991, 137 min

Jeden z prvních a kdo ví, zda ne poslední hit Williama Baldwina. On skutečně nebyl nikdy nijak dobrým hercem, takže se musel spolehnout jedině na spolehlivé výkony dalších kolegů, no a tady se jich dočkal. Díky kvalitnímu obsazení a slušně akčnímu ději se jedná o jeden z nejlepších thrillerů 90. let.(22.7.2002)

Příznám se, že kdysi v kině to mělo větši efekt. Ty hero zpomal scény mě tam až tolik nesedly, na druhou stranu jestli si někdo zaslouží lžičku hrdinského patosu, tak to jsou právě hasiči. Velká škoda, že Robert hrál scénaristicky bezkrevnou postavu a prostor pro svůj talent dostal prakticky jen v divadelní scéně. Kurt svou část filmu dokáže utáhnout alespoň na svým charismatu, ale William se filmem jen proexistuje, bohužel. Škoda, že nedostal větší prostor Donald, protože jeho postava, byla taková správně démonická a tajemná. Ve filmu máme i zajímavý nápad, šukačku na hasičkým voze, úplně si představuju novou verzi známé lidové písničky "Co ste hasiči, co ste dělali, že ste nám na autě Rebeku jebat nechali."(18.4.2011)

ron howard ked chce vie byt velmi zaujimavym a zrucnym reziserom. ohen je ale v prvom rade o dobrom hereckom obsadeni, ci uz kurt russell a jeho diablosky pohlad alebo jeho bracho v podani williama baldwina, na celu posadku sa dobre pozera. nad priemerom tento film skoncil hlavne vdaka zaverecnej dvadstaminutovke, ktora je plna napatia, odvahy, vernosti a dojimavych scen. na piatok vecer do telky tak akurat.(6.12.2007)

Když nevezmu dva výtvory s Russelem Crowem tak se jedná o nejlepší Howardův film. Plejáda herců je přímo exkluzivní. Spousta mých oblíbených herců jakými jsou nejtvrdší hasič historie Kurt Russell a vynikající pan De Niro. Hasičské filmy jsou pro mě vždy poutavé, protože jak se později člověk dovídá, vždy jde o život a je velice pravděpodobné, že některý z hlavních hrdinů to "schytá". Backdraft naštěstí byl natočen ještě v roce 1991, takže zde nevidíme miliony vlajek v každém záběru a hasiči se starají hlavně o to aby něco uhasili a nebo někoho zachránili. Romance zde nemá moc místo. Hudba Hanse Zimmera a úchvatné záběry kamery nám vykreslují řádící oheň jako živou bestii, která přemýšlí a dokáže vycítit lidský strach.(30.4.2007)

Oheň mně vždy fascinoval, protože je to hnusný zabiják a smrt, kdy člověk uhoří považuji za nejhorši způsob smrti. Ronu Howardovi se podařilo natočit doposud nejlepší film o hasičích. Samozřejmně je to poněkud přitažené za vlasy, když si vemu, že ve filmu se asi dvakrát zachrání z hořících domů děti, jako by se nechumelilo, ale i přes tento malý detail, bych řekl, že je to velice zručně a realisticky natočeno. Scénář je velmi dobrý, avšak hlavní motiv žháře, by se mohl zdát originální, ale mně přišel dost jednoduchý a možná i hloupý. Film se může pochlubit vyjímečným hereckým obsazením. Kurt Russell, Robert De Niro, Donald Sutherland, Scott Glenn a z rodu Baldwinů nejvíce sympatický William Baldwin.Všichni tito herci podali skvělé výkony jak se patří. Do toho všeho excelentní a působivá hudba do poloboha Hanse Zimmera, která dodává filmu patřičnou atmosféru. Přes nějaké drobné detaily si myslím, že je o velice vydařený snímek!!(8.2.2008)

• - Jeden z najziskovejších filmov roku 1991 bol nominovaný na Oscara v niekoľkých, prevažne technických kategóriách. (ash99)

• - Kvůli co nejvěrněji podané scéně byl kameraman několikrát oblečen do ohni odolného obleku a vržen i s kamerou přímo do plamenů. (POMO)

• - Herečka Jennifer Jason Leigh po přečtení scénáře řekla režiséru Ronu Howardovi, že by si chtěla zahrát oheň, protože má ve filmu nejlepší roli. (POMO)