Oheň

Backdraft

Oheň

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1991, 137 min

Já to prostě pořádně nedal. Viděl jsem to snad dvakrát a vždycky jsem z toho byl takovej jako dost zmatenej. Že by to bylo tim, že jde vlastně o celkem zhovadělost, jen tady hraje pár slušnejch herců? Akce musí bejt, že jo? Prostě film o hasičích... Nepamatuju si to, ale tipuju, že dva bratři se rozkmotřej aby se na konci udobřili... Případně aby jeden z nich umřel a druhej mu šel na hrob položit kytky a prosit o odpuštění...(28.11.2008)

Hasičina to je dřina. Film vzdává hold a velké díky hasičské práci, nasazení jednoho lidského života za třeba jeden, nebo deset dalších. Vymyslet pak zápletku do hasičského prostředí, aby bylo co hasit se myslím celkem vydařilo. Robert de Niro jako znalec všeho co hoří, Kurt Russel jako bouřlivák či William Baldvin role zvládli skvěle. Bohužel katastrofické filmy nejsou moji zálibou, proto si jednu hvězdu nechám na nějaký lepší kus.(6.10.2013)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Kurtem Russellem, kterého mám v oblibě právě díky tomuto filmu. Navíc super heroická hudba od Hanse Zimmera. Kvůli tomuto filmu jsem chtěl být jako dítě hasičem :-) EDIT 31.8.2011 - Před pár dny jsem Oheň viděl znovu a na konci sem málem pustil stavidla, úžasný.(26.2.2007)

Typický howardovský projekt, ktorý je do značnej miery dokonale vyplnenou šablónou pre splnenie očakávaní diváka zbožňujúceho Hollywood taký, aký je - sentimentálny, urečnený, nadnesený a zábavný. Oheň má niekoľko silných momentov, po scenáristickej stránke si vzťah k hlavným postavám budujete postupne, ale isto, zimmerovka tradične zafungovala, herci sú v najlepšej forme. V podstate tomuto filmu nemám čo vytknúť, no čosi mi tam chýbalo. Možno väčšia zaangažovanosť strihacieho oddelenia? :)(10.6.2010)

Boj s ohněm mají oba bratři, Stephen (Kurt Russel) i mladší Brian (William Baldwin) v krvi, i když jim tento živel vzal otce. Starší Stephen je v elitní "sedmnáctce" již legendou, když k jednotce nastupuje i mladší Brian, aby všem - ale hlavně svému bratrovi dokázal, že má také na to být výtečným hasičem. Ale bratrská soupeřivost nakonec způsobuje, že Brian od jednotky odchází, ale zůstane v oboru - stává se pravou rukou požárního vyšetřovatele Donalda Rimgala (Robert DeNiro), a společně musí přijít na kloub tajemnému žháři... Po Skleněném peklu jde o druhý (a bohužel zatím i poslední) film z tohoto žánru, který stojí za nejedno shlédnutí. Přitom zrovna profese hasičů (dříve požárníků) patří k jedné z nejpodstatnějších prací, a před těmi, kteří do tohoto jdou, nezbývá než smeknout. Ale zpět k filmu - filmu samotnému není co vytknout, snad jen až přespříliš hrdinské motivy v hudbě Hanse Zimmera (které povětšinou doplňuje Kurt Russel vybíhající z plamenů, samozřejmě s rozhalenou hrudí a jen trošku ušmudlaný ale jinak naprosto v pořádku). Ale skvělá zápletka, výborné "ohnivé" zpracování (hlavně v závěrečné scéně v chemičce), herecké obsazení (dokonce i ten Baldwin tady trošku hrál). Dal bych i pět hvězdiček, ale přece jen proti Skleněnému peklu je film o chloupeček horší...(28.1.2004)

• - Scénárista filmu Gregory Widen byl tři roky hasičem a tento film je inspirován smrtí jeho kolegy a kamaráda, který zemřel při jednom z požárů. (Karlos80)

• - Jeden z najziskovejších filmov roku 1991 bol nominovaný na Oscara v niekoľkých, prevažne technických kategóriách. (ash99)

• - Kurt Russell se na film připravoval tak, že jezdil s hasiči na opravdové výjezdy. (virus10)