Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Recenze (1 143)

Krouťák 

všechny recenze uživatele

Říká se, že pokud jste součástí něčeho vyjímečného, jste vyjímeční i vy. Pokud je to pravda, je to určitě tenhle případ. Vyjímečná režie (po právu oceněná), vyjímečná Jennifer Connelly (po právu oceněná), vyjímečná hudba, ale hlavně trestuhodně opomíjený, vyjímečný výkon Crowea. To vše tvoří (emocionálně) vyjímečný, filmový zážitek... Nikdy jsem to přídavné jméno nepoužil tolikrát, jako dnes a řekl bych, že to mluví za vše - 100%. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Upřímně, chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak skvělý, chytrý a krásný film to je. Sice jsem trochu nepochopil, proč Jennifer dostala Oscara (nic proti ní, ale nepřišlo mi, že by tahle role byla jaksi složitá) a Russell ne (jeden z největších omylů akademie, tohle byl famózní výkon) ale jinak - genialita si podává ruku s krásou. 100 %. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Studie schizofrenika po hollywoodsku. Aneb když se do matematické rovnice vecpe vážná nemoc. Mladé mozky na Princetonu odevzdávají zásadní práce, jen on, nemotorný asociál John Nash, tak trochu vyčkává. Nejde totiž po ničem všedním. A pak to přijde. Svými výpočty ovlivní moderní ekonomiku. Může se vybírat, kam dál. Tím, že Spojené státy sžírá paranoia studené války, volí Pentagon. Výsledky má, jeho okolí, včetně krásné novomanželky si však začíná všímat něčeho nepříjemného. Režisér nás chvíli tahá do klasického životopisného filmu, ale vesměs jde o košatou podívanou, dojemnou stejně jako inteligentní. A právě toho, že se nezapomíná na emoce, si vážím skutečně hodně. Dočkáme se i módních podrazů na diváka, Ron Howard (ostatně jako ho dobře známe) ze všeho vyklouzne korektně. Hodnoty, děkovná řeč, velké srdce, rodina.. všichni víme. Stejně jako dobře víme, jak skvělý je Russell Crowe herec. Svou postavu zavede do několika poloh a je radost ho při tom sledovat. Oscara měl dostat, v Gladiátorovi nebyl tak suverénní. A ač mám Jennifer Connelly moc rád, tady jsem volbu akademiků tak úplně nepochopil. Silný (leč přiznaně akademický) snímek!! ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Ron Howard stoupá dál v mém osobním žebříčku režisérů. Po Apollu 13 a Těžké váze, mě velmi zaujala i Čistá duše. To jak Russell Crowe ztvárnil vědce Johna Nashe, bylo neuvěřitelné, takhle jsem Crowea ještě nikdy zahrát neviděl. Neuvěřitelný výkon, který mi silně dával vzpomenout na Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Silný příběh, který je výborně natočen, Howard dbá na každý detail a výsledkem je opravdu krásný film. Ed Harris jako jeden z Johnových démonů, byl také fantastický, ale ještě jednou - to co předvedl Crowe, to byla síla. Snímek je podbarven krásnou hudbou, která mu dodává na působivosti a já nemohu hodnotit jinak, než vysoko. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Čistá duša" a "Klub rváčov". Čo majú tieto filmy spoločné? Pre mňa sú to dva najlepšie snímky o schizofrénii. Každý z nich sa ku tejto problematike postavil iným spôsobom, ale podstata je rovnaká. V prípade "Čistej duše" sa jedná skôr o dramatickejšiu, menej akčnú, formu. Sledujeme životný príbeh geniálneho matematika Johna Nasha, ktorého mysleľ je sužovaná touto zákernou psychickou chorobou. V réžii skúseného Rona Howarda vznikol krásny životopisný film, ktorý bol v roku 2002 ocenený až štyrmi soškami Oscara. **** ()

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Skvělý, ale uplně dokonalý určitě tento kousek neni. Budu zde opakovat co napsali jiní, ale akademici ať táhnou v pr... . Viděl jsem Training day a Crowe je přece jenom někde jinde než obyčejnej standartní Washington. Předvadi tu něco, co se opravdu vídá málo kdy. Scénář je taky slušný, ale chvilkama mi to přišlo hrozně zdlouhavý a utahaný. Proto jen za 4*. Toto opravdu neni nejlepší film loňského roku. ()

petero 

všechny recenze uživatele

Nieže by to bol priemerný film. To určite nie. Len po čase ma to trošku nudilo. Na rozdiel od takého Proof (2005), ktorý som zhltol s plnou parádou. Inak je to veľmi pôsobivý film, ktorý určite utkvie v pamäti. Hlavne to zobrazenie narušenej osobnosti a samozrejme herecké výkony všetkých zúčastnených. O deji nič neprezradím, treba to zhliadnuť. Najviac ma pobavilo použitie diaľkového ovládača. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Úchvatný film o strastech nepříjemným osudem stiženého matematika dokáže i poněkolikáté srazit do kolen. Herectví Russela Crowa zde nemá chybu, stejně jako perfektně zvládnutá režie Rona Howarda. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci film,oscar za najlepší film určite zaslúžený.R.Crowe podal herecký výkon ,ktorý sa len tak nevidí a oscara nedostal len preto,že ho dostal pred rokom za film Gladiator.Prečo ho nemohol dostať opäť?A že je pre niekoho nudný?Možno pre niekoho málo zaujímavý,ale určite nie nudný.Hlavne je hlboko ľudský.90%. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

krásny film o nádeji.russel crowe podáva svoj životný výkon.howardova réžia je presná a hornerova hudba krásna.pár nezabudnuteľných scén. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Po letech a několikátém shlédnutí filmu musím konstatovat, že zde Russell předvádí pravděpodobně životní výkon. Sice za něj nebyl oceněn Oscarem, ale to jen proto že v témže roce byl natočen Training Day. Čistá duše je jedním z mých nejoblíbenějších filmů takže není moc co řešit ani u hodnocení 5 hvězdiček. 90% ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Moc se mi líbil scénář - první třetinu divák počítá s jednou realitou, prostřední tápe a v závěrečné čeká, jak si titulní postava se svým údělem (v realitě zcela jiné) poradí. Nicméně je pravda, že závěrečná část už není tolik poutavá, jako ta úvodní. O Croweově výkonu už bylo napsáno moře oslavných vět, takže jen dodám, že je opravdu na co koukat. Uvěříte mu popsaná okna, vyhozený stůl, matematiku při navazování kontaktu s dívkou; uvěříte mu rozštěp skutečnosti a vztah s milující ženou. Zaujme i sugestivně nasnímaná automobilová honička, která de facto tvoří dramatický předěl mezi oběmi polohami snímku. Fajn film. 8/10 ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Co je skutecne a co pouze iluze? Pratele v jistych kruzich tvrdi, ze clovek nikdy nebyl v opravdovem svete, ale to na csfd moc nepatri, takze konspiraci nechame pro jinou prilezitost a vrhnu se na hodnoceni filmu, ktery si zaslouzene odnesl sosku nejvyssi a to Oscara, jenze, kde ji ma Russel Crowe? Ten si ji zaslouzil snad nejvic, opet se utvrzuji v tom, ze akademici to nemaji v hlavne uplne v poradku! Nuze, radeji k filmu - Tak nadherny a dojemny snimek jsem dlouho nevidel, hlavne diky skvele Howardove rezii a strhujici hudbe na me silne zapusobil. O hereckych vykonech ani nemluvim, kdyz se vam sejdou vasi dva oblibeni herci, tak "chrochtate" blahem. Russell Crowe predvedl naprosto nepopsatelny vykon, Ed Harris byl skvely stejne jako Jenn Connelly nebo Paul Bettany. Vlastne to neumim moc popsat, ale jedno muzu rict s velkou jistotou: Beautiful Mind, vitej v me TOP 10! 12/10 ()

Gimp 

všechny recenze uživatele

Tohle byla ta nejhorší ubulená limonáda, kterou jsem musel kdy shlédnout (přezíravě). Urazila i moji zadnici, jež se oprudila, když jsem sledoval tuhle bezduchou slátaninu. - tento geniální citát jsem mohl použít jen na jeden jediný film. Není náhoda že jsem ho použil zrovna na tento film. Ron Howard sucks ass ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

Ve filmu se mi líbily určité pasáže, jako celek mě ovšem film chvílemi ukolébával a občas jsem se docela nudil. Na druhou stranu jsou tu opravdu výborné scény. Hlavně se mi líbí, když člověk vidí lidi, co tam normálně nejsou. To bylo vážně hodněkrát dobře udělané. Příběh je to pěkný, ale četl jsem, že do skutečného příběhu J. Nashe má daleko. Film je krásný, Oscara si zasloužil, ale na můj vkus je až moc roztahaný a dlouhý. 75% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Věhlasné životopisné drama, do kterého se mi spoustu let nechtělo pustit navzdory všem vavřínům, kterými je tento počin ověnčen, a právem ověnčen. Každý z mého okolí, kdo Čistou duši viděl, ji vychvaloval až do nebes a tak pravděpodobně došlo k tomu, že jsem asi čekal daleko více a tudíž nyní nemohu dát čistých 5*, ale "pouhé" 4. Od samého začátku jsem byl uchvácen hereckým výkonem Russella Crowe, který zde vedle Gladiátora zahrál svoji životní roli. Nějaké konkrétní výtky nemám, avšak pocitově to na tu pátou hvězdu u mě není. ()

juta 

všechny recenze uživatele

film, jenž byl inspirován životem jednoho pošahaného matematika, který měl opravdu štěstí, i v soukromém životě. Když si vezmu, že se do někoho takového může někdo zamilovat, to pak musí každý najít toho pravého, nebo ne? Pro mě to je další průměrný film, který mě zase až tak moc nezaujal a chvílema nudil. ()

MISSha 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí tohohle filmu se člověku špatně rozlišuje pravda od fikce… Neboť film o životě geniálního matematika Johna Nashe, který svou prací změnil 150 let zavedený systém ekonomiky a který prožil většinu života, jako paranoidní schizofrenik byl naprosto unikátní v tom, jak byl opravdový. Hodně tomu napomohlo oslňujícímu herecké obsazení, klobouk dolů Russelle Crowe za tohle měl být Oscar. ()

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama