Ústava

Rajko Grlić

Rajko Grlić, Ante Tomic

Branko Linta

Ivan Maloča

Z môjho blogu k MFF 2016 v Bratislave: Ako nám na úvod festivalu povedal jeden z organizátorov MFF, súčasní chorvátski režiséri sa radi zameriavajú na trpké komédie. Žiarivým príkladom toho je aj Bobo. Dej rozpráva o 60-ročnom vysokoškolskom učiteľovi Vjekovi, ktorý je homosexuál a tranzvestita. Pre jeho záľubu v ženských šatách a make-upe ho na ulici prepadne partia neonacistov. Po útoku sa o neho stará jeho suseda Maja, ktoré je povolaním zdravotná sestra. Onedlho sa spriatelia, avšak Vjeko si dlhšie hľadá cestu k Majinemu natvrdlejšiemu (ale dobrosrdečnému) manželovi, policajtovi. Vadí mu, že je Srb. Film je tak zaujímavou sondou do ľudskej duše a hovorí o tom, že aj ten, kto sa celý život potýka s netoleranciou k svojej osobe môže byť sám netolerantným.(30.11.2016)

Aj napriek tomu, že som tohto námetu už prejedený, pretože čo film z Balkánu, tak to len o nejakej krivde medzi národmi a o vojne, no som milo prekvapený akú atmosféru tu dokázal režisér navodiť. Pritom ten dej bol taký jednoduchý, no zároveň i povedal toho strašne veľa a nemyslím tým len psychológiu ľudskej duše. Snímok totiž ponúka i pomerne plastický obraz na dejinné zázemie ľudí v tej krajine a širšie súvislosti okolo príčin sporov, ktoré tu dodnes trvajú. A to pútavým až uhrančivým spôsobom musím podotknúť. Nadpriemer. 75/100(22.5.2018)

Trpká komédia pre náročnejšieho diváka z dielne bývalej juhoslovanskej produkcie, ktorá vás svojim priamym ťahom na bránku nielen prekvapí, ale zároveň aj udrží na tej správnej mentálnej dĺžke. Páčilo sa mi tu viacero odkazov na rôzne spoločenské fenomény vrátane rasizmu a xenofóbie, ktorá filmom doslova sršala. Na jedno pozretie ok. 60 %(4.4.2018)

Silně melancholický film, který ovšem v divákovi zanechá dosti pozitivního. Potemnělý byt plný lidské zapšklosti, silného nacionalismu a dokonce i fašismu. Ustašovská uniforma, její majitel, kruté vzpomínky i realita profesora Vjekoslava Kralja doslova vězní, zato Katharina je zcela svobodná, tančí a dokáže i milovat, co nakonec navždy spojí či rozdělí tyto dvě osoby v jednom těle? Prostá sousedská výpomoc, jež zachraňuje duše a prosvětluje šedý život. Nádherně sehrané a skvěle zrežírované lidské drama prokládané lehkým humorem. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](16.5.2017)

Film o troch rozdielnych ludoch ktory žiju v jednom bytovom dome a su na sebe z rôznych pričin zavisly.Film sa venuje aj Srbsko-Chorvatskym vstahom.Hlavny hrdina filmu učitel Vjeko hoci sam je gay tak ma predsudky voči susedovi ktory ma srbske korene a cez svoju nenavist sa nevie preniest.Na filme treba ocenit aj herecke vykony a dobre vyrozpravany pribeh.(19.5.2018)