První kroky (E01) (epizoda)

Krátkometrážní / Dokumentární

Česko, 2011, 43 min

Fero Fenič, Jan Němec

Komentáře uživatelů k epizodě (2)

Kvalitní filmařské počiny často pod taktovkou pozoruhodného pana Feniče..(2.3.2011)

První díl cyklu Inventura Febia nám předkládá dva krátké dokumenty. Fero Fenič nám představí Odsud - potiaľ (Zpověď lidí žijících v nejzápadnějším a nejvýchodnějším cípu bývalého Československa...) a Jan Němec přiloží Zprávu o jednom procesu (Dokument o znovuotevření případu, ve kterém bratranci Barešovi unesli autobus plný studentů i s řidičem a chtěli se takto dostat na Západ. Řidič a jeden z bratranců byli zastřeleni na místě, druhý z bratranců byl odsouzen k trestu smrti a třetí k trestu odnětí svobody. Jak však vyplouvá na povrch, žádný z nich neměl v úmyslu někomu ublížit, šlo o pouhý pokus o to, dostat se z komunistického Československa, čemuž mělo být za každou cenu zamezeno... kde tedy leží vina?). Oba byly původně samostatnými díly cyklu Oko - pohled na současnost.(31.8.2016)