Inventura Febia

Srdce na dlani a Jak se žije život po životě (E16)

(epizoda)
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2011

Dokumenty vybrané pro 16. vydání cyklu Inventura Febia se dotýkají mezních okamžiků lidského života. Kameraman a režisér Jan Špáta, který byl už za svého života nazýván legendou českého dokumentárního filmu, se v roce 1996 vypravil do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, aby na zdejší kardiochirurgii představil nejen jeden z nejnáročnějších lékařských oborů, ale zejména ty, kteří se o jeho vysokou úroveň dennodenně zasluhují. Necelých šest měsíců před natáčením dokumentu Srdce na dlani sám ležel na zdejším operačním stole jako pacient. V dokumentu Jak se žije život po životě zase navštívila režisérka Alena Činčerová čtyři lidi, u nichž už nastala opravdová smrt a jen díky moderní medicíně se mohli zase vrátit do života. Před kamerou se zpovídají ze svým mezních zážitků. Vnější, prvoplánová atraktivita tématu klinické smrti však najednou bledne při pohledu do tváří lidí, kteří byli před časem vlastně mrtví. (oficiální text distributora)

Snorlax

Nezvykle vyrovnané oba dokumenty, první je oprávněnou ódou na kardiochirurgy, druhý představí směsici lidí, kteří prožili klinickou smrt. Pro mě je celkem překvapením, že na dané kontroverzní téma natočila Činčerová vyvážený dokument. ()