Inventura Febia

Ročník 1920 - Jiří Sovák a Vlastimil Brodský (E21)

(epizoda)

Dvacáté první vydání cyklu Inventura Febia tvoří portréty dvou herců a kamarádů, kteří se narodili ve stejném roce i měsíci. (oficiální text distributora)

Roman.Ticka

Zajímavá sonda do životů velkých pánů herců Bródi a krále fóru Sováka. Oba na sklonku svých životů bilancovali, vtipkovali (jak jinak) a moudře zaujali postoj ke stáří. Brodský měl rád poněkud zvláštní a morbidní humor: "Mým životem prošly dvě osudové ženy. Musely mít silné charitativní sklony, jinak si to nedovedu vysvětlit. Jak je život krásný člověku bohužel dojde, až když je napůl mrtvej." Je až nepochopitelné, proč u něj došlo k takovému zkratu, když ho život docela bavil. Působil na mě velmi sečtěle a kultivovaně. Sovák byl spíš typem ironika a pedanta, což ovlivnilo i jeho osobní život: "Já se smrti nebojím. Ale štve mě, že je to na furt." Líbilo se mi jeho tvrzení o pravé ceně komedianství když prochází srdíčkem. Oba herci jsou nezapomenutelnou součástí naší filmové klenotnice a doufám, že se na nás smějí z kumštýřského nebe. :-) ()