Snímok riešiaci židovskú otázku v Holandsku, ktorý vďaka hereckému výkonu hlavného predstaviteľa budí ten "správny" ťaživý dojem, pričom realitu vtedajšej doby, respektíve amorálnych činov či intríg, vykresľuje pomerne uveriteľným spôsobom. Nech samotný príbeh od úvodu pôsobí kadejako jednostranne, jeho priebeh vytvára dostatočný zmätok nato, aby divák až do úplného záveru nedokázal odhadnúť ako to celé skončí. Pre mnohých divákov tak bude obrovskou výhodou nevedomosť historických faktov. Tí čo vedia, bude svedkami "len" dobrého filmu. Ostatní ....(28.11.2016)

Nemůžu říct, nakolik se film lišil od skutečnosti, ale je-li pravdivý, tak Riphagen byl dokonalé manipulativní monstrum bez morálky a svědomí. O co míň se šlo do hloubky, to se přidalo na napětí a hlavně představitel Riphagena byl natolik přesvědčivý, že mě ta vepřová hlava celej film tak štvala, až mě nakonec úplně nasrala. Ale jinak tenhle neobyčejný příběh vysoce doporučuji. 8/10(10.12.2016)

Kontroverzní postava = kontroverzní způsob vypravování? Alespoň já jsem tedy Riesovi dlouho fandil. Druhá světová válka byla akční doba, v tomhle filmu je to ale čajíček proti tomu, co se děje v Holandsku po válce. Kolaborant stíhá kolaboranta, překabátění je tu ale pochopitelné, člověk chce přežít. Hodně zamotaný příběh se spoustou postav. Zajímalo by mě, jestli to tvůrci úmysně zkonstruovali takhle, abychom fandili spíš Riphagenovi. Ten chlap tomu nádherně šéfoval. Je to takový holandský Vin Diesel. A Lisa Zweerman má fakt velký oči.(17.9.2017)

Vyborny Jeroen van Koningsbrugge v hlavni roli spolupracovnika SD. Jeho postava a vyborne napsany scenar dava divakovi moznost videt zajimave drama, kdy si Riphagen hraje jak s vedlejsimi postavami, tak i s divakem. Dobry dojem z filmu umocnuje fakt, ze je to natoceno podle skutecnych udalosti. Myslim, ze podobne dobry historicky film u nas momentalne neni nikdo schopny natocit.(21.10.2017)

Absolutne nečakané prekvapko. Nebudem sa hrať na žiadneho vojnového super znalca a rovno poviem, že meno Riphagen mi nič nehovorilo. Som si istý, že v Holandsku nebol zďaleka jediný a každá krajina mala niekoľkých podobných alebo aj horších "Riphagenov". Isté je, že po tomto filme jeho meno len tak nezabudnete. Film je max. realisticky spracovaný, rozhodne nečakajte žiadny vojnový thriller ani bájky o tom ako dobro zvíťazilo nad zlom. Najväčší klad filmu je jednoznačne hlavná postava. Riphagen nie je na prvý pohľad nijako zvlášť sympatický chlapík, ale svojimi skutkami si vás získa. Chvíľu to trvá, kým zistíme na akej strane vlastne stojí a keď to s určitosťou vieme tak o chvíľu zapochybujete. Urobil to naschval? Mal to premyslené? Bola to náhoda? Narafičili to na neho?...Jedno sa musí nechať. Riphagen bol chytrý manipulátor, mal všetko výborne premyslené a takto šikovne a premyslene na to išli aj tvorcovia filmu, ktorí max. upútali moju pozornosť a bol som v napätí až do konca, pretože Riphagen je skoro ako Winnetou...(Ten rudokožec nemá sedm životú, ale devět..., aspoň tak to hovoril mr. Rollins). Takže po holandskej pecke Čierna kniha od Verhoevena tu máme min. rovnako dobrý holandský film z vojnového obdobia. 100%.(30.12.2016)