• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Pamätám si keď som chodil ako malý chalan do videopožičovne a obaly s pekelným mužom, ktorý má hlavu pobodanú špendlíkmi, mi naháňali taký strach, že som ich obchádzal dlhé roky. A nikdy som si film nepožičal. Možno som mal. Možno by sa z neho stala pre mňa podobná srdcovka ako 'A Nightmare on Elm Street', alebo 'The Thing', ktoré dnešnému divákovi môžu takisto vyznieť pomerne smiešne, zastaralo, či primitívne. Také pocity som mal z tohto filmu. Tie triky nie sú síce najhoršie, maskéri odviedli slušnú prácu a tak obludy a znetvorení ľudia naháňali hrôzu viac a nahrádzali podstatnejšiu zložku kvalitného horroru a tou bola atmosféra, ktorá vo filme citeľne chýbala. Ani príbeh by som nepovažoval za ktovieako originálny. Našťastie hudba sa tvorcom veľmi podarila a režisér ide priamočiaro a cielene len po horrorovej línii, čo vôbec nebolo na škodu. Nejaké tragizovanie by filmu uškodilo ešte viac. 65%.(22.12.2009)

Škoda toho, že tvůrci neponechali do distribuce snímku jeho pracovní název Sadomasochists From Beyond the Grave, je to totiž mnohem výmluvnější označení toho, co se zde odehraje. Splatter je zde naservírován v neskutečných dávkách a i když si zub času ukousnul docela solidní krajíc, přesto nejde jinak, než hluboce smeknout před prací tvůrce vizuálních efektů Boba Keena a hlavně režisérem Clivem Barkerem, který nápady opravdu nešetří a z jednoduchého scénáře vytřískal totální maximum. Prkenné herce naštěstí jasně převálcovala parta z „onoho světa“ vedená démonickým Pinheadem a ať už scéna Frankovy vzkříšení či detailní ukázka pracovní náplně Cenobitů, vše je obaleno v nádherně děsivé atmosféře, podpořené výtečnou hudbou Christophera Younga. „Nádhera“ (možná i bez těch uvozovek).(6.7.2006)

Ani nevím, proč jsem se Hellraiserovi tak dlouho vyhýbal, ale ať jsem tak činil z jakéhokoliv důvodu, byla to chyba. Originální příběh, místy opravdu hodně dobrá atmosféra, která je zde umně spojena s kvalitním gore, a démonicky uhrančiví cenobité by byli dostatečným důvodem pro pět hvězdiček. Já dávám "jen" silné čtyři kvůli některým dnes už špatně působícím trikům (hlavně v závěru) a slabším hercům, respektive občas naivnímu projeuv. Mé pořadí: H1, H5, H2, H7, H3, H4, H6, H8 Horror movie of the year(20.3.2008)

• Malarkey

Tenhle pekelník mě hrubě nebavil. V nechutnosti se to v leččems vyrovnávalo s The Thing, ale ten příběh byl něco šílenýho. Chápu že je to kult a chápu, že to točil Clive Barker, ale tohle fakt stačilo vidět jenom jednou. Jen je zajímavý, kolik vzniklo ohledně Hellraisera dalších pokračování a remaků a bůhví čeho ještě. To je to fakt tak geniální horor? Podle mě to v první řadě byl hlavně hnus, velebnosti. Ale určitě jsem se u toho nebál.(4.10.2009)

• Djkoma

Oproti své pověsti velmi slabý horor. Sledování měnícího se člověka je nuda a když se k tomu nepřidá nic víc je to ještě horší. Nezachrání to ani slušná atmosféra, která je jemně budovaná, ale ve výsledku se vytrácí jako jediné malé plus snímku. Jinak mě překvapila slušná režie spisovatele předlohy Clive Barkera. Od skoro až legendárního hororu jsme čekal mnohem více všeho, co patří ke správnému hororu, tak snad další díl...(5.1.2006)

Rozpočet $1miliónTržby USA $14,564,027Tržby Celosvetovo $15,680,000║ Na prekvapenie film je pútavý, aj keď príbehovo dohromady nič nové neponúka v tomto žánry, ide si v jednoduchej rovinke ale výhodou je že to je zabalené v tak ohavnom a pritom tak pekne znesiteľnom háve, že je z toho dobrá horrorová delikatesa s výbornými maskami a slušnými trikmi.... a za ten rozpočtový $1milión človek dostane viac než by mohol čakať. /70%/(2.7.2009)

• DaViD´82

Kdyby místo toho Barker raději něco napsal, tak by udělal lépe.(26.7.2004)

Důkaz, že opravdová atmosféra se dá skloubit i s pořádným gore. Proto jsem měl vždycky rád zámořské horory, kdyžto italské řezníky typu Fulciho neuznávám. Clive Barker nám naservíroval čtyři super postavy. Cenobité jsou fakt neuvěřitelně děsivá stvoření, naprosto mne uhranuli. Lepší než Pinhead mi možná přišel Female Cenobite a ten špekoun. Ten co mu cvakaly zuby byl oproti tomu asi nejslabší. Skvělá intenzivní podívaná.(17.11.2007)

Od Uzumaki jsem neměla z filmu tak rozporuplný dojem. Odporné, prvoplánové, a přesto nějakým divným způsobem neskutečně fascinující. 1 hvězda za studené punkové peklo (krásně vykradené v Horizontu události). // Zvednuto na totál. Nevzpomínám si, kdy ve mně něco naposled tak rezonovalo, že jsem to nemohla dostat z hlavy.(26.10.2009)

• Subjektiv

Hellraiser má slabých míst tolik, že jeho sláva a kultovnost je k nevíře. Krom nejzákladnějších faktů neskýtá člověku pochopení, oč se v něm vlastně jedná - působí jak prostřední epizoda ze zcela neznámého seriálu. Těmi základními fakty jsou: a) Frank potřebuje přísun mrtvol b) Frank je pronásledován cenobity c) Frank je milován Julií. S tímto a pár nechutnostmi si film vystačí. A člověk dobře ví, že zásobování mrtvolami bude stále obtížnější a osobnější, nechutnosti nechutnější, cenobité se budou blížit až se nakonec přiblíží úplně a nakonec dojde k nějaké té konfrontaci. Jen masky cenobitů a Franka, plus hrátky s kostkou chrání před odpadem.(10.8.2009)

„Som tvoj strýko. Frank. Spomínaš si?“ Prvý HELLRAISER. Neviem no, príbeh možno je slabší, ale nie je ani nijako ZVLÁŠŤ slabý. Čo ho povyšuje v mojich očiach na nadpriemer (a pravdepodobne aj hororovú klasiku, na rozdiel od mizerných pokračovaní s čestnou výnimkou prekvapivo tvrdej kriminálky HELLRAISER: INFERNO), je jednak pôsobivá atmosféra, jednak bez debaty kultové monštrum (Pinhead vstúpil do pop-kultúry a jeho klincovú tvár poznajú aj diváci, ktorí žiadneho HELLRAISERA – a že ich bolo a stále sa nakrúcajú noví – nikdy nevideli) a jednak famózne masky/gore. Kým ostatné časti ságy skĺzli k povrchným nechutnostiam, drsný originál (ktorý si podľa svojej knižky pre istotu zrežíroval jej samotný autor Clive Barker, ďalej napr. ešte úchvatnejší CANDYMAN) je rovnako odporný (čo je pochvala), ako Cronenbergova MUCHA alebo Deodatovi KANIBALI.(9.12.2006)

Timhle se Barker fakt vytah. Nejde tu o jednoduchej pribeh, ani o to, ze tu jsou nejaky ty hluchy mista, kde se nic nedeje, tady jde o ty pasaze, kde se neco deje, coz je nastesti vic jak pulka filmu, ty jsou krvavy, plny i jinejch tekutin, radne brutalni, po trikovy strance skvele zvladnuty, tela se trhaj na kusy, proste dokonala nechutarna. K uplny dokonalosti pak jeste zbejva, aby pribehla na scenu particka Cenobitu v cele s Pinheadem a prohodila nejakou tu hlasku za zvuku temny hudby. Proste dobry dve tretiny filmu jsou dokonaly a brutalni, ten zbytek ma "pouze" slusnou atmosferu. Celkove spickovej horor.(31.1.2005)

Psát komentáře na některé filmy je skoro jako svatokráděž. Jsou perfektní a jakýkoli canc odněkud z Čech nemůže nikdy vystihnout jejich dokonalost. Hellraiser je samozřejmě přesně tím případem. Málokterý film tak skvěle funguje jako právě on. Od prvního tónu Youngovi pekelné symfonie až po poslední titulek jde o naprostou dokonalost. Jeden z deseti nejlepších a nejdůležitějších horrorů všech dob.(17.9.2005)

Jeden z opravdu mála kvalitních horrorů 80. let. Precizně natočený, chladný, mrazivý, výborné triky, masky, krev .. Herecké výkony dost pokulhávají, ale jsou zcela "zamaskovány" celkovou atmosférou tohoto výborného horroru. Filmu nejde v podstatě nic vytknout, jeden z mála horrorových skvostů připitomnělých 80. let ...A samozřejmě nejlepší z celé série.(11.12.2008)

Občas jsem se nevyhnul pocitu béčkovitosti a triky v závěrečné sekvenci byly slabé, to jsou však z mojí strany dvě jediné výtky. Atmosféra v domě z přízemí do vyšších pater rovnoměrně houstne, scéna Frankova znovuzrození je skutečně děsivá a směle konkuruje Adamově proměně z Amerického vlkodlaka v Londýně. Všude se válí vysáté mrtvoly a vše korunuje příchod Cenobitů s neskutečně hustou vizáží, jejichž vůdce Pinhead disponuje charismatickým hlasem snad až ze záhrobí. Když ještě přičtu podobu pekla, zde podanou jako místnost pořádně úchylného řetězáře, a chutnou hudbu, vychází mi jeden z nej hororů 80. let. 1 milión dolarů(rozpočet)/16 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.10.2008)

Magická kostka přivolá zrůdná stvoření a ultimátní dávku slastného utrpení. Je to tak - jeden z nej hororů své dekády, úplně postrádá takovou tu osmdesátkovou nevkusnou blbovitost a až na pár maličkostí vypadá docela ohromujícně. Masky jsou vážně parádní, ať už vychytaní cenobité (I., II., III., IV.) anebo oslizlý a postupně se obalující umrlec Frank, tahle partička bez problému zaujímá i v roce 2010. Dále HELLRAISER boduje prostředím, kde se odehrává, tedy barákem plným špíny, prachu a hnusu. K ději nemám výtek, horší je to s herci. Ti totiž příliš neosloví, ale co se mě týče, tak je to jediná vada na cestě k hororové dokonalosti. [HD](5.12.2010)

Clive Barker si podle vlastní povídky Hellbound Heart napsal scénář, a sám usedl na režisérskou stoličku. To mu umožnilo vložit do filmu jeho nezaměnitelný rukopis, nekonečnou fantazii a svou splatterpunkovou zálibu v různých ohavnostech. Snímek je tak po okraj naplněn bizarními výjevy a sadistickými obrazy, je plný sexuálních zvrhlostí, tělesné bolesti a obdivuhodných monster. Jak je obecně známo, do role Pinheada, vůdce pekelných cenobitů, Barker obsadil Douga Bradleyho (svého kamaráda ze školy) a zaručil mu tak světovou slávu. Z Hellraisera se krátce po svém uvedení stal zaslouženě kult, na jednom španělském festivalu byl vyhlášen za nejlepší horror roku, a dočkal se spousty pokračovaní, z nichž čtyři poslední jsou nejen zbytečné, ale hlavně nefalšovaným průserem. Jak je tedy vidět, pro Barkera to byl na poli celovečerního filmu famózní debut, jen škoda, že už nic lepšího nenatočil.(12.3.2011)

Nechápu, jak mi mohl tenhle špičkový horor tak dlouho unikat! Fascinující atmosféra zla a originální přístup k hororovému žánru, díky čemuž jsem celých 90 minut málem nedýchal. Jedinou slabší stránku vidím v tricích, ale ubírat kvůli tomu hvězdičku nebudu. Musím si od Barkera něco přečíst...(4.3.2006)

Kostka je vržena... . . . Nemůžu si však pomoct, ale přes všechnu zde předváděnou do pekel se beroucí strojenou vážnost je Barkerova celovečerní prvotina poněkud (no spíše dosti) přeceňovaný film. I když chápu, že pro fanoušky tématu i žánru může být tohle dílko kultovní, d.m.s.n. se na filmu značně podepisuje režisérova profesní nezkušenost a navíc i zjevně malý rozpočet nejen na celé natáčení, ale na speciální efekty obzvláště. Místy film ďáblužel působí právě technicky a používaným kečupem, plastelínou, šlemy a jinými >strašidelnými prvky< až trošku nechtěně komicky - i když uznávám, že ryze >ideově< jsou Cenobiti v čele s Pinheadem vskutku styloví. Děj jako takový ovšem klopýtá - i díky hereckým kreacím a poněkud toporným dialogům - bez pointy do pekel vstříc očekávanému(?) pokračování a snad i proto si měl mr. B. každopádně více propracovat scenário a soustředit se na >smysluplně< děsivý příběh a režii přenechat nějaké zkušenější osobnosti žánru! . . . Takže - tři hvězdičky s pekelnou tolerancí a nadhledem i za docela příjemně tísnivou hudbu, jinak ale nemůžu se zbavit dojmu, že jako celek tohle dílko za oněch dvaadvacet let (přes fanouškovskou a povahou věci danou kreaturní nesmrtelnost) od dob natočení notně zestárlo... Mně osobně pak tedy tenhle film navzdory pošetilému očekávání duši vpravdě neroztrhal... ;-/ - - - - - (Poprvé viděno 27.11.2009 na dvd [mimochodem ořezem obrazu na formát 4:3 typicky zpackané edici ignorantů z fy "Řitka video"], komentář zde jako pekelně nefanouškovský mnohý - 28.11.2009)(28.11.2009)

Celkově vnímám Hellraisera za nadhodnocenou klasiku. Scénař za moc nestál, režie je amatérská, dialogy průměrné, herci taktéž a dokonce ani gore nebylo uspokojivé spíš úsměvné. 3* hvězdy za nápad, za Cenobity a že jsem film úspěšně dokoukal do konce. 55%(9.8.2013)

• brit84

Ty hromady slizu už dnes nevyděsí ani pětileté děcko. Další "kultovní" horor mám za sebou a začínám ztrácet iluze o tom, že mě něco z této doby dokáže zaujmout.(29.8.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22