Hellraiser

• Česko Pekelník (více)

Legenda říká, že kdo otevře magickou krychli - vypustí duchy... Nic netušící Frank doplácí na svou zvědavost a na vlastní kůži poznává bolest. Do jeho bytu se nastěhuje starší bratr Larry s manželkou Julií a dcerkou Kristy. Londýnský dům se stává peklem. Duch Franka žije, stává se mocnějším a jeho existence si neustále žádá nové a nové oběti. Julii už má ve své moci... Najde se někdo, kdo dokáže ovládnout magickou krychli? (ATTACK FILM VIDEO)

gudaulin

Z dnešního pohledu se samozřejmě Hellraiserovi dají vyčítat slabší triky, které nicméně ve své době měly dobrou úroveň, ale nápad a provedení stojí za to a ať už z hlediska režie nebo hereckých výkonů, tenhle fim se řadí do síně slávy hororové podívané. Celkový dojem: 70 %. Škoda rozmělnění nápadu v pozdějších pokračováních, které vyždímaly z námětu i to, co v něm nebylo... ()

choze

Hellraisera jsem viděl poprvé někdy ve čtrnácti a zařadil se mezi pár hororů (dál třeba Vymítač ďábla), u kterých mi na dlouho stačilo jedno zhlédnutí. Ne, že by byl špatné, nebo naopak příliš děsivé, spíš nepříjemné a nějak mi neseděly. Tady to možná bylo tím, že primárně sledujeme záporáky - Julii s Frankem - a vlastně jim v té kompletaci Franka chtě nechtě držíme palce, i když jsou totální svině a neděláme si iluze, že Frank se pak na Julii vysere. Kladné postavy pak dlouho netuší, která bije a jedna se to nedozví nikdy. Což je všechno originální, ale děj sestává jen z lákání obětí do baráku - kostka-hlavolam otvírající cestu do pekelné dimenze a její obyvatelé cenobiti jsou cool, ale bohužel dostanou jen minimum prostoru. Takže i když se tu krví nešetří a má to dobré masky, i po letech jsem se jen přesvědčil, že tohle moje srdcovka asi nikdy nebude. ()

brit84 odpad!

Ty hromady slizu už dnes nevyděsí ani pětileté děcko. Další "kultovní" horor mám za sebou a začínám ztrácet iluze o tom, že mě něco z této doby dokáže zaujmout. ()

Gilmour93

Explorers in the further regions of experience. Demons to some. Angels to others. Na půdě se novou tkání obalující strejda Frank proti bledému sadomaso seskupení v kožených oblečcích. Kdo se bude moc nudit, ať si vezme dálkový ovladač a lihovou fixu a až bude na obrazovce cenobitský kápo Pinhead, zmáčkne STOP. Jeho čelo je totiž ideální hrací plocha na piškvorky.. Díky hudbě C.Younga ucházející atmosféra, díky režii C.Barkera solidní tempo i napětí, ale všeobecně se stejně nemohu zbavit dojmu, že někteří umějí psát knihy, někteří umějí točit filmy, ovšem obojí ve vysoké kvalitě zvládá jen málokdo. Kritici zvláštních efektů by si měli uvědomit, že práci autorů ovlivňoval nízký rozpočet, alkohol na pracovišti a hlavně - taky teď nekritizujete rodiče, že v roce 1987 měli televizor Tesla a ne nějaké LCD.. ()

genetique

Pamätám si keď som chodil ako malý chalan do videopožičovne a obaly s pekelným mužom, ktorý má hlavu pobodanú špendlíkmi, mi naháňali taký strach, že som ich obchádzal dlhé roky. A nikdy som si film nepožičal. Možno som mal. Možno by sa z neho stala pre mňa podobná srdcovka ako 'A Nightmare on Elm Street', alebo 'The Thing', ktoré dnešnému divákovi môžu takisto vyznieť pomerne smiešne, zastaralo, či primitívne. Také pocity som mal z tohto filmu. Tie triky nie sú síce najhoršie, maskéri odviedli slušnú prácu a tak obludy a znetvorení ľudia naháňali hrôzu viac a nahrádzali podstatnejšiu zložku kvalitného horroru a tou bola atmosféra, ktorá vo filme citeľne chýbala. Ani príbeh by som nepovažoval za ktovieako originálny. Našťastie hudba sa tvorcom veľmi podarila a režisér ide priamočiaro a cielene len po horrorovej línii, čo vôbec nebolo na škodu. Nejaké tragizovanie by filmu uškodilo ešte viac. 65%. ()

dwi

Clive Barker jako všestranný umělec koketující se vším temným se tentokrát chopil režie a svoji brutální absurditu přenáší na naše obrazovky. Film je dějově zhuštěný a napětím nasáklý, ale bohužel se na něm podepsal příliš nízký rozpočet, což je vidět v některých scénách až příliš. Samotný příběh sice nepřekvapí přílišnou invencí, diváka hororově laděných snímků však nezklame. Barkerovi se podařilo alespoň zčásti vykreslit démonizující uhrančivost svých děl, která zde kulminuje v osobě Pinheada, jehož charisma si mě nevýslovně podmanilo. ()

Hellboy

Věřím, že předloha k tomuto filmu mohla být skutečně dobrá (teda spíš námět, ono je to dost přímočaré), ale filmové zpracování je hrozné. Naštěstí to důležité - tedy Pinhead a jeho kémové - je povedené, dokonce nadprůměrně! (Teda kromě té po-stěnách-lezoucí potvory, za kterou je vidět vozík.) Ve výsledku průměrný film, na kterém ale oceňuju zajímavý a podle mě netradiční námět. Ale nejsem znalec hororů, tak kdo ví, jak je to s tou originalitou. Jo a ta kostka, ta byla geniální, skvělej nápad! ()

betelgeuse

Na jednom z nejobjevnějších horrorů posledních dvaceti let, který vnesl do mainstreamu estetiku valchovaných těl, se přece jen podepsal zub času - je to znát na hercích, některých trikových sekvencích a na celkové "vybledlosti" obrazu. ()

kitano

Najvacsim kladom tejto hororovej klasiky je v mojich ociach jej tajomnost. Zo zaciatku sa mnohe fakty dostavaju na povrch len v naznakoch, obrazoch, bez zbytocneho vysvetlovania. Myslim si ze prave to je v hororovom zanre jeden zo zakladnych kamenov vystavby napatia a tomuto sa to dari vyborne. V tomto pripade je to dokonca spojenie inteligentneho deja a skutocne stavnatych gore scen - a to priam v unikatneej podobe. Zatuchnuta miestnost s jej nie prilis milym obyvatelom frankom je jedno z tych miest, ktore by som naozaj netuzil navstivit. To ze sa v zavere film prelieva do vod fantasy mi uplne nesadlo, pretoze sa tak trochu vytraca inak naozaj seriozna atmosfera, samotny zaver vsak film naozaj krasne ukonci a zanecha ten neprijemny pocit, ktory panoval aj prvej polovici filmu. (9/10) ()

NinadeL

#1 Hellraiser. Na tuhle sérii jsem se chystala minimálně od roku 1998, protože články v Horror magazínu byly prostě geniální. Z dnešního pohledu není první Hellraiser zas tak výrazný, chybí mystika kolem kostky a cenobité mají málo prostoru. Takže to jediné, co nabízí většina stopáže, je Frankova proměna a romance mezi ním a Julií, což není mnoho. Ale svým způsobem spokojená jsem, protože vím, že je to jen začátek velké série. Jak to vidím celkově: H8, H5, H4, H11, H7, H2, H6, H1, H3, H10, H9. ()

akisha

Já nevím, je to takové jednoduché, ale je to nádherně krvavě atmosférické, má to fantastickou hudbu a poprvé se nám představí Pinhead, takže 5* je na místě. Je to prostě jeden z hororů, co pozdější hororovou tvorbu ovlivnil, a jako takový je to pro fandy "must-see". Navíc jsou tu prezentování oni tři hlavní Cenobité (dle mého nejlepší a "nejcharizmatičtější" Pinheadovi přisluhovači), kteří se myslím objevili už jen ve druhém dílu. Jejich vzhled, nekompromisnost a navíc hrůza z představy utrpení, které slibují (a dodržují) po otevření kostky, dotváří výjimečný hororový zážitek. ()

castor

Existence a hlavně „úloha“ filmových příšer byla vždycky závislá na dovednostech režisérů a jejich schopnostech naladit se na stejnou vlnu s tvůrci zvláštních efektů. Monstrum prostě musí mít charisma, musí mít osobnost, ať to zní sebezvláštněji. Pak už je na tvůrcích, zda budou své záporáky odhalovat po kouscích nebo do toho skočí rovnýma nohama. Třeba jako v případě atmosférického Hellraisera. Žádné náznaky, divák si užije velmi brzy vše a doslova. Maskérské efekty se vrší v závratném tempu, krev stříká, sliz odkapává. Každopádně musím přiznat, že jsem si vždycky myslel, že hlavní housle bude hrát ten démonický bledý pán s hřebíky zapíchanými v hlavě, kterého jsem na přelomu 80. a 90. let nechtěl na stránkách Cinemy (ani jinde) „potkávat“. Teď musím přiznat, že to má skvělou atmosféru a skutečně nápadité vizuální efekty. První díl série hororový spisovatel Clive Barker nikomu nepůjčil a rovnou se postavil za kameru. Představil nejen ikonického záporáka Pinheada, ale i jeho pekelné kámoše cenobity, kteří celkem rázně vysvětlují lidem, že není radno pokoušet otevírat bránu do pekel. Celé se to motá okolo starého rodinného domu, který zřejmě obýval nezvěstný bratr Frank, zatímco se do něj jeho dušínovský sourozenec právě přestěhoval se svou milou, kterou Frank kdysi svedl. A teď má šanci vrátit se zpátky „do sedla“. Prkenné herce jasně válcuje parta z „onoho světa“, skvělé masky a řada úchylně zvrácených nápadů. ()

ClintEastwood

Legendární horor, který dnes již dávno patří (stejně jako např. Noční můra v Elm Street či Vládce temnot) ke klasice svého žánru. Stále působivé osmdesátkové triky, prostý, ale svižný příběh, děsivá atmosféra a spousta krvavých, brutálních scén (kterých je fakt požehnaně a každému určitě nesednou). Pinhead a jeho Cenobité, se kdysi právem zařadili mezi ty nejoriginálnější záporáky filmového plátna a respekt fanoušků hororů mají dodnes. ()

Rex Mundi

Dá sa povedať, že všetky filmy podliehajú zubu času a navyše ešte každý film je určený pre istú vekovú skupinu. Ak si ho nepozriete do určitého času, už sa kultovkou nestane. Naopak aj priemerný film sa v mladšom veku ľahko stane kultom. Aj ja mám takéto slabôstky z detských čias, ale Hellraisera som vtedy prepásla. No a dnes je už neskoro. Uznávam na tie časy dobré efekty aj strašidelnosť, no dnes ma už mnoho vecí v tomto filme neuspokojuje. Myslím, že je to úplne normálne, rovnako ako vysoké hodnotenie od ľudí, ktorí ho videli v puberte či v čase jeho vzniku :-) ()

MM_Ramone

Toto je jeden z titulov, ktoré predstavujú vrchol svetovej, horrorovej kinematografie. Skvelé, atmosferické dielo. Zaujímavý, originálny scénar, dobrí herci, kvalitná kamera, výborné hudobné podklady od Christophera Younga a Barkerova premyslená réžia. Ku tomu nechutné, krvavé gore a desivý, charizmatický pekelník Pinhead so svojou démonickou partiou Cenobitov. Záhadný hlavolam v tvare kocky... reťaze, háky, bolesť, krik, krv, mäso, peklo... Dokonalý horror! "Hellraiser". ***** ()

*CARNIFEX*

Ešte aj po rokoch tento snímok budí v očiach hororového fanúšika absolútny rešpekt. Je priam neuveriteľné akú kvalitnú prácu dokázali vo vtedajšej dobe odviesť maskéri. Hellraiser bol spolu s Freddy Kruegerom v 80 rokoch kľúčovou postavou pri ďalšom vývoji "nášho" milovaného žánru a ja nemôžem inak, iba po dlhej dobe napraviť svoju chybu v pôvodnom hodnotení - odpusť! ()

Ded@M@tes

Zpočátku to vypadalo na náběh spíš erotickéo filmu než hororu. Ale dost žvanění. Film je na svoji nechutnost vcelku poutavý. Na svůj malý rozpočet jsou triky na slušné úrovni, ale je to v součtu pouze na průměr. ( Hodnocení: 5/10 ) ()

Faustka

"Poznal jsem budoucnost filmového hororu, má jméno Clive Barker".... Stephen King. Po mém prvním setkání s tímto kultovním horrorem mi tato věta hluboce uvízla v paměti. ()

Wacoslav1

No vida tímhle filmem odstartovala další nekonečná hororová série a já musím teda říct, že navzdory tomu, že to někteří považují za kult největší, tak na mě jednička až tak bombasticky nepůsobila. Těžko říct jestli je to tím, že jsem dříve viděl dvojku kterou považuji za naprostý vrchol téhle série a až potom jedničku od který jsem čekal stejnej masakr a ono se to tady teprve celý rozjíždí... Mno nevím každopádně zde je můj oblíbený týpek z akupunkturou uveden do filmového světa a určitě je to solidní práce i když se to furt rozjíždí a rozjíždí a to pravé peklo jakož to předzvěst toho co nás čeká v dalším díle se tu rozjede až na konci. Každopádně hodnotit budu tenhle úvod série určitě nadprůměrně, nicméně vyšší hodnocení si nechám až na další díly. Tak jako tak určitě snímek z doby, kdy se ještě v hororech objevovali originální nápady a po té době se mi stýská.65% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

HBO chystá Pekelníka

HBO chystá Pekelníka

28.04.2020

Režisér David Gordon Green (Travička zelená, Halloween) a kabelovka HBO společně chystají novou verzi Pekelníka. Toho přivedl na plátna kin jako první filmař Clive Barker, který přitom využil své… (více)

David Goyer napíše remake Hellraisera

David Goyer napíše remake Hellraisera

07.05.2019

Scenárista David S. Goyer (Blade, Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) se ujme scénáře a produkce na novém remaku Hellraisera pro studio Spyglass Entertainment. Původní film z roku 1987 pochází z… (více)