• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Tak som aspoň trochu zaplátal veľkú dieru v mojom hororovom živote. Hellraisera som nevedno prečo tak povediac odtlačil do ústrania a venoval sa iným pre mňa zaujímavejším filmom. Ako hororový fanúšik som, ale považoval za svätokrádež (divné vyjadrenie môjho činu, obzvlášť pri tomto filme), pretože je to proste kult! Popri všetkých tých piatkoch, halloweenoch, nočným morách, proste musel niekedy prísť čas aj na Pinheada. Je to skrátka film, ktorý som rešpektoval i keď som z deviatich (?) častí nevidel žiaden diel. Osemdesiate roky sú roky hororu a Hellraiser je originálny po všetkých stránkach, má atmosféru rovnateľnú s tými najväčšími klasikami žánru a je pekne premyslený. Škoda len toho, že to stále mohlo byť lepšie. Pinhead a tá jeho tlupa sú cool a tá atmosféra je hmatateľná, ale čosi tomu chýbalo (tu vidím pekný priestor pre remake a v rukách Pascala Laugiera by to bolo žrádlo, len škoda, že z toho nič nebude). Určite zo série ešte niečo skuknem, ale v porovnaní s mojimi obľúbenými klasikami, Hellraiser trochu kríva a zaostáva. Keď ale zoberiem fakt, koľko to stálo... tak som spokojný a okrem skvelých veci, ktoré som spomenul musím vyzdvihnúť priam až nechutne krásne gore. 70% "Jesus wept because returned Sadomasochists From Beyond The Grave."(5.4.2010)

Jeden z klíčových filmů nové britské horrorové vlny. Clive Barker se ukázal nejen jako vynikající spisovatel, ale i jako dobrý režisér. Sám S.King řekl: ,,Budoucnost horroru má jméno C.Barker...." A já s ním mohu než souhlasit, jelikož kromě jedné knihy jsem přečetl od Barkera vše, co v češtině vyšlo. V jeho knihách, potažmo filmech, se často prolínají rozličné paralelní světy ( jak si to nakonec i sám King vyzkoušel ve vynikající 7 dílné Temné věži) - Imagika, Velké a tajné show, Cabal - Noční rasa ( zde tyto světy přímo splývají), Utkaný svět ( zajímavý nápad celého světa vetkaného do koberce) či Abarat ( původně snad pro mládež, ale druhý díl je už rozhodně spíše pro dospělé a já jsem zvědav na další. A taky doufám, že to nikdo nezfilmuje, jak se občas z Ameriky ozývá, protože stačí hrůzy jako jsou Letopisy Narnie....a ještě zprznit i Barkera). Hellraiser, byť jen povídka, vydal nakonec na celý film. Svět magické kostky, Cenobitů, bolesti, řetězů s háky, nejen stahování z kůže, ale přímo trhání na kusy....a v mrtvolách, z kterých se sypou červi, jako by se vrátila italská gore škola. Triky, dnes možná působící nedokonale, jsou hmatatelné a uvěřitelnější než ty dnešní počítačové. A z celého filmu dýchá nadšení pro práci! Herci, prostředí, bizarnosti, hudba - to vše dává dohromady jeden z nejlepších horrorů. Škoda jen, že velmi dobře navázal pouze druhý díl.....a přitom Hellraiser se svými Cenobity má takový úžasný filmový potenciál.(1.8.2010)

Toto je jeden z titulov, ktoré predstavujú vrchol svetovej, horrorovej kinematografie. Skvelé, atmosferické dielo. Zaujímavý, originálny scénar, dobrí herci, kvalitná kamera, výborné hudobné podklady od Christophera Younga a Barkerova premyslená réžia. Ku tomu nechutné, krvavé gore a desivý, charizmatický pekelník Pinhead so svojou démonickou partiou Cenobitov. Záhadný hlavolam v tvare kocky... reťaze, háky, bolesť, krik, krv, mäso, peklo... Dokonalý horror! "Hellraiser". *****(30.10.2011)

Clive Barker jako všestranný umělec koketující se vším temným se tentokrát chopil režie a svoji brutální absurditu přenáší na naše obrazovky. Film je dějově zhuštěný a napětím nasáklý, ale bohužel se na něm podepsal příliš nízký rozpočet, což je vidět v některých scénách až příliš. Samotný příběh sice nepřekvapí přílišnou invencí, diváka hororově laděných snímků však nezklame. Barkerovi se podařilo alespoň zčásti vykreslit démonizující uhrančivost svých děl, která zde kulminuje v osobě Pinheada, jehož charisma si mě nevýslovně podmanilo.(27.7.2003)

Kostka je vržena... . . . Nemůžu si však pomoct, ale přes všechnu zde předváděnou do pekel se beroucí strojenou vážnost je Barkerova celovečerní prvotina poněkud (no spíše dosti) přeceňovaný film. I když chápu, že pro fanoušky tématu i žánru může být tohle dílko kultovní, d.m.s.n. se na filmu značně podepisuje režisérova profesní nezkušenost a navíc i zjevně malý rozpočet nejen na celé natáčení, ale na speciální efekty obzvláště. Místy film ďáblužel působí právě technicky a používaným kečupem, plastelínou, šlemy a jinými >strašidelnými prvky< až trošku nechtěně komicky - i když uznávám, že ryze >ideově< jsou Cenobiti v čele s Pinheadem vskutku styloví. Děj jako takový ovšem klopýtá - i díky hereckým kreacím a poněkud toporným dialogům - bez pointy do pekel vstříc očekávanému(?) pokračování a snad i proto si měl mr. B. každopádně více propracovat scenário a soustředit se na >smysluplně< děsivý příběh a režii přenechat nějaké zkušenější osobnosti žánru! . . . Takže - tři hvězdičky s pekelnou tolerancí a nadhledem i za docela příjemně tísnivou hudbu, jinak ale nemůžu se zbavit dojmu, že jako celek tohle dílko za oněch dvaadvacet let (přes fanouškovskou a povahou věci danou kreaturní nesmrtelnost) od dob natočení notně zestárlo... Mně osobně pak tedy tenhle film navzdory pošetilému očekávání duši vpravdě neroztrhal... ;-/ - - - - - (Poprvé viděno 27.11.2009 na dvd [mimochodem ořezem obrazu na formát 4:3 typicky zpackané edici ignorantů z fy "Řitka video"], komentář zde jako pekelně nefanouškovský mnohý - 28.11.2009)(28.11.2009)

• - V románu se Cotton jmenuje Rory a ne Larry (Chatterer)

• - Clive Barker sa ako producent podieľal na ďalších troch pokračovaniach série. (Sociopath)

• - Andrew Robinson přesvědčil Cliva Barkera, aby větu „fuck you“ vyměnil za „Ježíš pláče.“ (HellFire)