Grinch

Der Grinch

Grinch

Rodinný / Fantasy / Komedie / Muzikál

USA / Německo, 2000, 104 min

Infantilnější "pohádku" lze asi jen těžko najít. Navíc je Grinch nesnesitelně kýčovitý a to především co se vzhledu Kdovíků a jejich vesnice týče. Zmiňovat fakt, že to Carrey uhrál na svoje ksichty je asi zbytečné, ale mně to i tak nedá. Při některých scénách jsem se téměř chytala za hlavu, jak to bylo trapné, přesto se nemohu ubránit tomu, že na celém filmu je cosi podmanivého.Snad to bude ta parodie na dnešní dobu, kdy lidé vymetají obchoďáky a při tom úplně zapomenou na pravou podstatu Vánoc, nebo vtípky, které mě občas vážně dostaly (Zelený nebereš co, ty rasisto!). Nemluvě o běžecké scéně, nebo té s výbuchem. Je ale velice politováníhodné, že režisérské křeslo nepřipadlo Burtonovi, protože to by byl Grinch kvalitativně někde úplně jinde (samozřejmě výš). Mimochodem vypravěč (obzvlášť Svěrák v českém dabingu!) působil neskutečně rušivě. Ale přes všechna ta negativa dávám rozpačité tři hvězdičky, určité kouzlo tomu totiž nelze upřít.(23.12.2012)

Sice se tenhle snímek Rona Howarda, který tedy hodně popustil Jimu Carreymu uzdu, netěší přílišné oblibě, ale stále si myslím, že se jedná o jednu z těch nadprůměrných vánočních produkcí, které máme k dispozici. Jim Carrey se jednoznačně vyblbnul, ale není to na škodu. A paradoxně musím říct, že český dabing Borise Rösnera, coby Grinche, dává téhle pestrobarevné podívané plné nadhledu a černého humoru, jakousi nadstavbu. A to u dabingu říkám zřídkakdy...(26.12.2012)

• Oskar

Do první půlhodiny Ron Howard napresoval snad vše, co na rodinných komediích nesnáším. Cukrkandlovou výpravu, "roztomilé" pidimužíky, řvavé barvy, agonicky se zmítající kameru, přemoudřelou holčičku, všechna ta padání, vřískání a pobíhání... To všechno prosakuje i do zbytku filmu, naštěstí už ne tak koncentrované, takže jsem se dodíval bez trvalých následků. Pokud jde o Jima Carreyho, váhám, zda Grinchovo charisma přisoudit jeho hereckému výkonu nebo té baziliščí masce. Vypadá v ní jako Jack Nicholson natřený nazeleno, takže to bude spíš maskou. Váhání mezi dvěma a třemi hvězdičkami nakonec rozsoudila úvaha, jak by ten film mohl vypadat, kdyby ho natočil Tim Burton. 40%(19.12.2006)

Netuším, jestli takhle nějak vypadá Grinch ve starém, rozuměj originálním, kabátě, ale řekl bych, že podobně jako u Willow (ke které taktéž složil hudbu Howardův takřka dvorní skladatel James Horner) je u Carreyho Grinche pohádkotvorný rukopis Rona Howarda jasně znatelný. Je to prostě tak trochu jiná pohádka. Smysl Vánoc, jak úžasné...jestli na tohle potřebujete televizní vzor, jde to s váma hodně z kopce;) Ale ideové pozadí je vedlejší – důležitější je lehce úchylná grafická stylizace (v případě dlouhých nosů, králičích zubů a účesů, u hlavní hrdinky Cindy Lou trochu víc než lehce úchylné, ale co, alespoň mají pedofilové po celém světě po A.I. další lukrativní předmět zájmu:)) a tomu odpovídající lehce úchylný projev Jima Carreyho, který bohužel boduje jen těmi několika vtípky pro dospělé (viz „Zelený nebereš, co? Ty rasisto!!!“:)), jinak vykrádá postavy, které už hrál – Hádankáře z Batmana Navždy a Masku z Masky;). Výsledek? Osud jiné legendární amerikanische pohádky – Petra Pana. Bezpochyby zajímavá, ale pro nás ne zrovna pochopitelná, nemá nám co nabídnout...ale děti k tomu klidně usadit můžete, nejspíš se jim to bude líbit (a nejen kvůli postupující amerikanizaci našich Vánoc), i když riskujete, že vaše ratolesti začnou žebrat o takové megadárečky jako viděly v Grinchovi:) Ještě bych se pozastavil nad dabingem vypravěče – nic proti panu Svěrákovi, ale jsem jediný komu připadalo, že jeho hlas je do příběhu akusticky zasazený naprosto divně??(20.12.2004)

Grinch je takový můj soukromý americký Mrazík. Miluju jeho český dabing, miluju hlášky z něho, které umím nazpaměť a nikdy mě nepřestane bavit se na něj dívat, což bych po prvním zhlédnutí nikdy neřekla. Jeho naprosto úžasná kýčovitá přeplácanost způsobila, že se u něj nemůžu nudit, protože vždycky objevím něco, čeho jsem si ještě nevšimla. I když nemám ráda americký styl Vánoc, dokážu se od toho oprostit a své oblíbené postavy Maxe, Cindy, Martu Kdovíjakou a hlavně starostníka - muže, kterému dvakrát vytrhli mandle - si před Vánoci ráda pozvu domů, spolu se Zdeňkem Svěrákem.(8.2.2009)

• - Grinchův oblek je vyroben z chlupů yaka obarvených na zeleno. (Geriel)

• - Jim Carrey většinu času nosil žluté kontaktní čočky. Časem to pro něj ale začalo být tak nesnesitelné, že mu oči musely být dobarveny dodatečně v postprodukci. (Geriel)

• - Anthony Hopkins namluvil svou roli během jediného dne. (Hal_Moore)