Grinch

Grinch

• Austrálie

Rodinný / Fantasy / Komedie / Muzikál

USA / Německo, 2000, 104 min

Pro mě vánoční klasika, kterou si pouštím každý rok na svátky a ještě me neomrzela. Kouzelná atmosféra, kvalitní výprava, zabudované moderní gagy do staré pohádky, roztomilá malá Cindy Lou a geniální Grinch Jim Carrey. - "Now you listen to me, young lady! Even if we're *horribly mangled*, there'll be no sad faces on Christmas. "(24.12.2007)

Měl jsem to štěstí vidět film v angličtině a v češtině a musím říct, že ta česká verze mi přišla o něco lepší. Vlastně celkem o dost. Hlas Zdeňka Svěráka byl takový víc vánoční, stejně jako celý dabing, i když Jim Carrey je nejlepší prostě v originále. Rozhodně příběh, který si člověk nejvíce užije o Vánocích. Jindy je to prostě jen celkem obyčejná pohádka.(5.1.2015)

Infantilnější "pohádku" lze asi jen těžko najít. Navíc je Grinch nesnesitelně kýčovitý a to především co se vzhledu Kdovíků a jejich vesnice týče. Zmiňovat fakt, že to Carrey uhrál na svoje ksichty je asi zbytečné, ale mně to i tak nedá. Při některých scénách jsem se téměř chytala za hlavu, jak to bylo trapné, přesto se nemohu ubránit tomu, že na celém filmu je cosi podmanivého.Snad to bude ta parodie na dnešní dobu, kdy lidé vymetají obchoďáky a při tom úplně zapomenou na pravou podstatu Vánoc, nebo vtípky, které mě občas vážně dostaly (Zelený nebereš co, ty rasisto!). Nemluvě o běžecké scéně, nebo té s výbuchem. Je ale velice politováníhodné, že režisérské křeslo nepřipadlo Burtonovi, protože to by byl Grinch kvalitativně někde úplně jinde (samozřejmě výš). Mimochodem vypravěč (obzvlášť Svěrák v českém dabingu!) působil neskutečně rušivě. Ale přes všechna ta negativa dávám rozpačité tři hvězdičky, určité kouzlo tomu totiž nelze upřít.(23.12.2012)

• sinp

Takový vánoční snímek je na mně kapánek ujetý, i když se za velkou louží možná konal velký comeback slavné postavy. Ron Howard po serioznějších snímcích "obrátil výhybku" a natočil takovou podivnou směsici, ve které chaos vítězí. Jim Carrey je jako vždy vynikající, ale ani tak mně jeho zpodobnění Grinche nevytrhne. To bych musel víc poznat jeho postavu a to mi tento film neposkytl.(25.11.2005)

Pôvodne knižný (a neskôr animovaný) Seussov GRINCH je postava európskemu publiku známa snáď len z niekoľkých sekúnd trhákuv SÁM DOMA 2: STRATENÝ V NEW YORKU (kde ho pozerá Kevin v televízii). Trikovo dozaista náročný film univerzálneho režiséra Rona Howarda (všetko od WILLOWA cez NOVINY po APOLLO 13 a OHEŇ) patrí síce k vianočným filmom, ale určite k tým netypickejším (BATMAN SA VRACIA, VIANOČNÝ ŠKRIATOK, RAD NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD): je šialený, afektovaný, groteskný až hororový (predovšetkým kvôli špičkovej maske maniakalneho Jima Carreyho). Rozumiem divákom, ktorí sú nadšení, ale i tým, ktorí krútia hlavou nad stavom súčasnej americkej kinematografie. Ja som skôr zaskočený tým, o aký priemerný film sa jedná - ak teda odložíme nabok prepracovanú vizuálnu stránku a šialený (debilný?) zmysel pre humor. P.S. Ako zaprisahaný odporca dabingu vyjadrujem pozitívny pocit z českého dabingu GRINCHA, pretože Zdeněk Svěrák nadaboval rozprávača (v pôvodnom znení Anthony Hopkins).(28.12.2005)