Beirut

(pracovní název)

The Negotiator

Drama / Thriller

USA, 2018, 110 min

Po formální stránce skvěle zpracovaný politický špionážní thriller z Bejrútu počátku 70. let... Občanský konflikt v Libanonu je celkem exotické téma a dobře se kloubí s vykreslením agend tajných služeb, jak té americké, tak i izraelské. Trochu složitější, díky bohu spíš konverzační než akční děj, ovšem celkem uvěřitelný a nepatetický (v rámci žánrových možností) a tak akorát napínavý. Režisér Brad Anderson už je celkem zkušený tvůrce a na jeho filmu je to vidět...skvělé bylo rozhodnutí natočit thriller staromódně, v tom duchu, jak se podobné kousky točívaly dřív...simply Cold War... Beirut je vlastně takové volné pokračování filmu Mnichov Stevena Spielberga...(13.7.2018)

Beirut je přesně ten film, který zapadne v záplavě repríz vyprávějících o konfliktu, který u nás není tolik známý a přitom je to tak zajímavé téma. Jon Hamm je hrozně cool a nebýt jeho, tak bych si to asi tolik neužil a nemůžu nic vytýkat ani po technické stránce. V rámci toho, co tvůrci chtěli se dle mého povedlo více než obstojně, oscary z toho samozřejmě nebudou, ale já můžu jenom vřele doporučit. A příště už si konečně pustím ten Mnichov.(18.7.2018)

• kaylin

Mě to prostě nebavilo...(26.6.2018)

Bývalý diplomat(?) s pohnutou minulostí se po letech vrací do Bejrútu, aby vyjednal s teroristy propuštění amerického rukojmí. Vše se komplikuje ve chvíli kdy se dostane do soukolí her tajných služeb. Jedná se sice o ohrané téma, ale tvůrci tady mohli hřešit na neokoukané prostředí Libanonu 70.let, který stojí na prahu občanské války. Samotná špionážní zápletka není nijak přehnaně vykonstruovaná a působí inteligentně i přehledně, výhrady nemám ani k hercům a stylu vyprávění nelze upřít tah na branku, takže nějakých postranních linií rozmělňujícíh děj se tu nedočkáte. Možná se tu až moc mluví, takže milovníci akčních scén ostrouhají, ale mě to celkem vyhovovalo. Závěr s Mossadem pobavil a to samé se dá říct o celém filmu. 80%(8.7.2018)

Okoukaná klasika v poměrně neokoukaném prostředí s Donem Draperem ve svém typickém charakteru. Bez zbytečné omáčky, hluchých míst či patosu. To se u podobných "špionážních" thrillerů jen tak nevidí.(24.6.2018)

Špionážní thrillery mám vcelku rád, líbí se mně ty zákulisní boje, tajný akce atd. Tady je dokonce velice dobrej casting, což filmu určitě přidává, nicméně zápletka a příběh v tomto snímku není kdo ví jaká. Hlavní hrdina samozřejmě musí být alkoholik, to by jinak nešlo, a má se pokusit zachránit jednoho chlapa. Problém je ovšem ten, že jsem si nevytvořil nějakej vážnější vztah k postavám, takže mně to bylo úplně ukradený, kdyby toho zajatce sejmuli, ani bych nemrknul. A pokud film neumí vyvolat emoce, není zrovna dvakrát dobrej.(14.7.2018)

Pribeh o tom, jak se CIA snazi vyjebat s teroristama, syrskyma milicema, PLO, krestanskyma milicema, ti se zas na oplatku snazi vyjebat se CIA a dopadne to klasicky... se vsema vyjebe Mosad. :-D(22.6.2018)

• mauro

vcelku potemnělý film, a to teda doslova, no prostě je tam ho*no vidět a kecy o ničem...(9.7.2018)

Příběh se neobvykle pohybuje na syrové diplomatické úrovni, což znamená, že je převážně konverzační a svým smyslem pro laiky dosti složitý. Tohle by stačilo i na komorní studiové zpracování, ale je vidět, že tvůrci na ničem nešetřili a ohromnou plně realistickou výpravou dokáže divákovi vnutit onu temnou atmosféru, strach spojenou s odhodláním a hlavně nejistotu. Takový film tu skutečně chyběl a vedle těch válečných, poukazující především na vojenské akce, působí takřka jako zázrak. Diplomaté a tajné služby. Ti všichni rozehrávají politické hrátky a intriky, do kterých ani média nevidí a tak přirozeně ani my, kteří je sledují. Ohromná autentičnost dává všemu skutečně až realistický pohled na veškeré dění a byť se klasicky poukazuje hlavně na americkou činnost, čímž vůbec nepřekvapí poslední záběr scenérie s americkou vlajkou po boku, je jednoznačně vidět, že podíl na všem mají i všechny ostatní strany konfliktu. Takže tu máme prostý příběh o únosu důstojníka CIA a snahy ho získat zpět. A ještě jednou, to vše na diplomatické úrovni, která vyvrcholí typickým thrillerovým napětím. Buď jak buď, tohle se bez osobního politického pohledu prostě povedlo.(17.7.2018)

• kedu

Když se filmoví tvůrci pustí mimo široké mantinely fikce a vstoupí na tenký led reality, měli by se té reality držet nikoli v jejím rámci vytvářet autorské interpretace, respektive dezinterpretace dějinných událostí. Spoiler: Ve filmu například ve stopáži cca 29 minuta je dialog velvyslance s mediátorem a zazní informace, že Palestinci začali házet bomby, vláda se stáhla zpět.... a tak dále. Film postupně sděluje, že za vše mohou Palestinci, Izraelci se jen brání (na půdě Libanonu, jak jinak) a Američané zoufale hledají ideální komunikační model. Ve finále je divák ujišťován o zbabělosti a proradnosti Palestinců a spravedlivé odplatě Izraelců a šťastném setkání dvou Američanů, kteří opět mohou být přátelé:-) Jaká byla realita první války v Libanonu? Přesně a obsáhle je popsaná v článku na OM - http://outsidermedia.cz/automaticky-vytvoreny-koncept-26/ Sečteno a podtrženo šlo o první válku, ve které Izrael na celé čáře prohrál - to se ale ve filmu nemáte šanci dozvědět. Nemohu tak film hodnotit jinak než jako odpad, protože nejsem schopen nemyslet a předstírat, že věřím tomu, co postavy ve filmu sdělují, nemohu věřit jejich motivacím a tak dále. Je to škoda, protože po formální stránce nemám nijaké zásadní námitky - až na ten deprimující scénář, ale za ten kameraman, střihač ani herci nemohou, ti tam pracovali za honorář, stejně jako dělníci u pásu ve fabrice, kde po jisté době přestanete vnímat čeho se to vlastně účastníte:-)(10.7.2018)