Bratři Lumiérové

• Francie Lumière ! L’aventure commence (více)

Výjimečný snímek Bratři Lumiérové není tradičním filmovým dílem. Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století. (Film Europe)

Anderton

Tento film je spasenie. Milovník kinematografie si totiž nemusí vyhľadávať cez youtube jednotlivé Lumierovské filmy, pričom by mnohé z tohto dokumentu ani nezhliadol, alebo by na ne proste nenarazil. Nehovoriac o tom, že máme šancu vidieť tieto počiatky kinematografie na veľkom plátne a stačí sa iba pozerať, netreba nič pracne vyhľadávať. Komentár je síce poučný, ale najmä ku koncu už trochu nadbytočný, vážne nepotrebujem vedieť, že Frémaux má prehľad a tá a oná postava mu pripomína niekoho z filmu nakrúteného o desiatky rokov neskôr. Takže géniovia boli Lumiérovci, nie Frémaux, ktorému ale treba zložiť veľkú poklonu, že v podstate spravil robotu za nás a naservíroval nám Lumiérovcov na zlatom podnose. ()

mchnk

Teď tu byli, dva bratři z Francie!. Kdo ví, jakým způsobem by Jára Cimrman nakonec pojal a světu představil tento vynález, který lze považovat za jeden z milníků technického i společenského vývoje či dokonce jiného vnímání reality, což časem doslova zakořenilo ve frázi To je jak ve filmu!. Bratři Lumiérovi nám i tehdejším užaslým divákům a hercům zároveň ukazují každodenní všední realitu, kterou se snaží od prvopočátku měnit...režírovat dle svých představ, stejně jako bezpočet jejich následovníků. Velká pocta filmu, noblesní a zároveň velmi zábavné, z hlediska dokumentárního k nezaplacení, krásný dokument. [Filmový klub - Citadela] ()

Trevor

Vynikajúca sonda do začiatkov kinematografie ktorá veľmi trpezlivému užívateľovi ponúkne možnosť ohodnotiť množstvo filmov na tunajšej databáze. Napriek tomu sa nikomu nikdy nepodarí ohodnotiť všetky, pretože v archíve bratov ich bolo 1422 a nie všetky sa podarilo obnoviť. V tomto dokumente s príjemným hlasom rozprávača sa objaví mnoho takých, ktoré na čsfd nie sú ( nechystám sa ich pridať) ale pravdepodobne by si tu zaslúžili byť. Spomeniem za nich prvý zábery z futbalového zápasu, prvý zaznamenaný záber letu v balóne a záber na námorníkov veslujúcich na krížniku Poťemkin. Tento dokument tak trochu zmení obraz na počiatky kinematografie asi každému fanúšikovi filmu a predstavuje veľkú výzvu pre najväčšieho filmového fanúšika pod Tatrami, pretože sa musí opäť posnažiť aby ma v počte hodnotení predbehol. A netreba zabúdať že v tesnom závese máme ďalšieho fanúšika. ()

lamps

Je úžasné, že se povedlo celý dokument koncipovat tak, aby kromě cinefilů zaujal stejnou měrou i úplně všedního diváka. Okey, všichni do jednoho určitě ve 108 statických záběrech zalíbení nenajdou, ale přesto smekám před Frémauxem, který si dal tu práci a vdechl těm úplně nejklasičtějším dílům kinematografie takhle nový dobrodružný nádech a pocit radosti z objevování prvních krůčků dnes nejvlivnějšího globálního média. A potitulková sekvence je lepší než všechny od Marvelu. :D ()

Marcos22

Filmové tvorbě bratří Lumiérů hold vzdávající dokument, který analyzuje jimi a jejich kolegy zrežírovaná významná a inspirující díla. Snímek Thierryho Frémauxe mapuje samotný prvopočátek kinematografie a činí tak s obrovskou úctou vůči filmovým průkopníkům a době vzniku 108 představených padesátivteřinových snímků, rozdělených do jedenácti tématických bloků. Zvolená forma edukativního vyprávění je atraktivní, a ve srovnání se sledováním filmů separátně, je divácky přívětivější. Bratrům Lumiérům, jakožto nádherně a přehledně zmapovanému klenotu světové kinematografie, nemohu dát nic jiného než plný počet hvězd. Jedno velké doporučení všem, kteří se zajímají o historii filmu.👌 (24.01.2024) P.S. Má TOP3 ze sto osmi prezentovaných snímků: 1. Nadhazované děti, 2. Hadí tanec, 3. Automobilová nehoda. P.S. II Nezapomeňte si počkat na potitulkovou scénu. ()

• Tvůrce střihového dokumentu Thierry Frémaux není povoláním filmový režisér, ale filmový historik. V době uvedení filmu pracoval jako ředitel Lumièrova institutu v Lyonu a jako generální ředitel Filmového festivalu v Cannes. (Volpe)
  • 108 krátkých snímků z přelomu 19. a 20. století na konci doplňuje remake vůbec prvního filmu bratří Lumièrů z roku 1895 nazvaného Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny. Remake vznikl 120 let po originálu na stejném místě v Lyonu a režíroval jej Martin Scorsese, který si v něm zároveň i zahrál. (Kivis)