Je s námi konec?

• Česko

Before the Flood - Co s námi bude?

(festivalový název)

Before the Flood

The Turning Point

(neoficiální název)

Je s nami koniec?

Dokumentární

USA, 2016, 93 min

Všeobecne poňatý dokument, ktorý takému "Cowspiracy" nedokáže po žiadnej stránke konkurovať. Kým v druho zmienenom padajú konkrétne otázky "na telo", je pre účinkujúcich ktorým sa kladú, doslova nepríjemnou skúsenosťou, v tomto je  diskusie vedená prevažne s ľuďmi s totožným názorom, pričom samotnej problematike sa venuje viac menej povrchne. A vlastne celkovo mi forma spracovania oproti "Cowspiracy" prišla omnoho ohľaduplnejšia ako z nejakej ideálnej rozprávky. A tým pádom som pozeral na obyčajný, priemerne spracovaný dokument, ktorý ma témou síce zaujal, no z pohľadu emócií si ma nijak získať nedokázal. Čo sa týka DiCapria, bez urážky, no na to že je tak skvelým hercom, mňa teda nijak presvedčiť nedokázal. Jeho záujem bojovať za správnu vec mi prišiel rovnako predstieraný, ako orgazmus Dolly Buster v nemeckom porne z 90 rokov. Zaujímalo by ma, či by tento dokument dosahoval rovnako vysoké hodnotenie, keby v ňom neúčinkoval.(13.11.2016)

Krásně natočený dokumentární snímek "Je s námi konec?" laicky zachycuje hlavní problematiky, které podporují globální oteplování.. Leonardo DiCaprio ve spolupráci s National Geographic svižně cestuje po světě a navštěvuje nejrizikovější místa, rozpráví s odborníky i obyčejnými domorodci.. Jednoduchou technikou shrnutá fakta.. Nic nového mne nepřekvapilo, ale pro povrchnější znalce (a polopatické Američany) vysvětleno beze zbytku velmi odlehčenou a poutavou formou.. Doporučuji každému, kterému není jedno, jak to na naší planetě bude vypadat za 50 let..(17.11.2016)

Když mi takto naléhavou zprávu tlumočí Leonardo DiCaprio, tak holt prostě ten palmovej olej žrát nebudu. Filmařsky to nijak převratné není, kolikrát ani úplně zábavné, ale zaujalo mne, že nepoužíváme obnovitelnou energii převážně díky lobby uhelného průmyslu. Budu tedy doufat, že Elon Musk vyrobí ten megazdroj a ze světa se nestane postapokalyptická pustina.(8.1.2017)

Český překlad názvu je vlastně mnohem blíže celkovému vyznění filmu. Je to klasická věc od National Geografic - hodně působivých obrázků a informací málo - alespoň pokud máte v dané problematice nějaký elementární přehled. Tomu, kdo viděl třeba Goreovu Nepříjemnou pravdu (jakkoli lehce manipulativní), bude Before the Flood připadat jako vlažnej čaj. DiCapriovi věřím jeho zápal, ale ve své roli působí jako školáček, který se pořád ptá, jestli červená je opravdu červená. Což působí trochu hloupě, ale filmu to slouží k dobru, protože - jak se domnívám - jeho smyslem není ani tak do hloubky informovat, jako spíš alarmovat většinovou veřejnost, která na tématu dosud neměla žádný zájem. Poslat zkrátka emotivní zprávu, že (slovy Dylana Morana) "jsme jediný živočišný druh, který planeta posílá soustavně (a oprávněně) do hajzlu".(7.1.2017)

Leonardo DiCaprio poutavě vypráví o problémech moderního světa, zejména pak o průmyslové devastaci přírody člověkem a klimatických změnách. Jistě, je to všechno velmi alarmující, nicméně zde není vytyčeno žádné konkrétní řešení, takže se zde, stejně jako v mnoha dalších dokumentech, pořád chodí jenom kolem horké kaše, která má navíc jen minimální dopad na samotného diváka.(1.11.2016)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Torontském IFF. (Varan)