Je s námi konec?

• Česko

Před potopou aneb Je s námi konec?

• Česko

Before the Flood - Co s námi bude?

(festivalový název)

Before the Flood

The Turning Point

(neoficiální název)

Je s nami koniec?

Dokumentární

USA, 2016, 93 min

Stojíme u velkého bytového domu. Po fasádě teče při deštích voda, chybí pořádná rýna. Ostatní dumají, jak a kam ji ve špatně řešeném místě instalovat. Všechno odkývám. Hovno tomu totiž rozumím. Zhruba tak nějak na mě Leonardo DiCaprio působil. Určitě má k otázce klimatických změn co říct, ale pořád to působí tak trochu uměle. Navíc právě neohleduplný přístup Američanů dělá do světa sakra velkou díru. Nicméně on nemá komu, co dokazovat, takže nakonec beru. Věda má svou pozici, ale politika a byznys jsou silnější. V roce 2014 jmenoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun uznávaného herce poslem míru Spojených národů s přednostním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování. Leo se do toho zřejmě položil, nicméně jde spíš o subjektivní pohled na problematiku než o nějaký plnohodnotný dokument. Ale proč ne, třeba oslovení tupých mas slavným hercem alespoň u některých méně natvrdlých zabere. Je fajn, že na některé strašáky se dívá z vícero úhlů. Ne náhodou načasováno před volbou nového prezidenta Spojených států amerických. Natočeno poutavě.(3.11.2016)

Místy sentimentální a někdy se můžete přistihnout, jak vám hlavou prochází myšlenka, že je to zas další konspirační teorie založené na "pravdivých" informacích. Ale ať to někdy vypadá všelijak, fakta které jsou řečená jsou pravdivá a to je myšleno bez uvozovek. .. Leč hlavní plusem tohoto dokumentu je, že se na danou problematiku nahlíží z více úhlů. .... HODNOCENÍ: 80% (4*)(5.11.2016)

Nebudu tu rozmazávat názory, že se takhle chtěl Leonard zviditelnit. V tomhle případě je to úplně vedlejší fakt oproti tomu, co sleduje zřejmě opravdu vážně a publikuje to, kde se dá. Mluvil o klimatické katastrofě s mnoha zajímavými lidmi. Mohla jsem tak například vidět jak mluví s Obamou, ale tady by Oskara za herecký výkon dostal president USA. Na druhé straně mě zaujal například Leonardův rozhovor s kosmonautem s obrazy naší zeměkoule z vesmíru. A nakonec samotný projev Lea na konferenci s doprovodnými snímky míst, kde je ničeno životní prostředí ve velkém, tak ten by měl mít velký dopad na naší mozkovnu. To byla síla, která se mnou docela solidně zacloumala i když to pro mě není úplně neznámé téma ! Škoda, že v tomhle směru jsem pesimista a nevěřím, že lidé jsou schopni něco změnit. Ano je mnoho jedinců, kteří se počínaje tříděním odpadů přece jen trochu snaží, ale pak je tady druhá strana, ta "po mně potopa", hlavně když se sypou peníze do mojí kapsy. Mám ráda Bosche, ale ze seriálu a knih Michaela Connellyho, který se jmenuje právě po malíři jménem Hieronymus Bosch. Jeho obrazy nejsou extra mojí parketou, ale od dnešního dne je budu vnímat přece jen trochu jinak. Doporučuji.(6.4.2017)

Tak už jsem to tady někde řikal, ale klidně to zopakuju.. Nevim jestli se odehrává globální oteplování kvůli člověku, nevim, ale proč by se lidi nemohli chovat k týhle planetě líp??? Jako, některý místa na Zemi jsou vážně v totálně katastrofálním stavu, tak na co ještě čekáme??? Tady, teda mě, nejde o to jestli se otepluje nebo ne.. ale co čekáme, že se bude dít, když nebudou pralesy, když bude v největších městech totálně nedejchatelno, když vymřou další a další druhy zvířat a rostlin, který jsou na sobě různě závislý, když se budou rozšiřovat pouště do obřích rozměrů...už teď je to mazec, když bude růst odpadkovej novej kontinent v oceánu... prostě je toho mraky. Těch problémů je vážně strašně moc, tak proč se tady hádat jestli se globálně otepluje nebo ne??? Fandim komukoliv, kdo se snaží s tim něco dělat a fandim lidem jako je DiCaprio, který vážně můžou něco dělat, protože ho každej zná a přeci jenom má nějaký slovo, a tak to má bejt... využít svojí filmovou slávu k dobrý věci.. Fandim, fandim Leo!!! Nevzdávej to!!!!!(13.1.2017)

90% ... Hlavne vďaka obsahu, ktorý vo mne významne zarezonoval. Ľudia sa naozaj musia spamätať a prestať popierať klimatické zmeny, len kvôli ziskom od korporátov, ktoré robia všetko preto aby túto skutočnosť zahmlili. Už teraz je neskoro, no ešte stále je to zvrátiteľné, ak ľudstvo začne spoločne konať. Parížska dohoda je veľký úspech, no je nutné aby sa skutočne pretavila do praxe, aby neostala len na papieri. Mysli globálne, konaj lokálne! Začni teraz! Podieľaj sa na záchrane našej planéty, ak ti záleží na tvojom živote a živote ďalších (aj tvojich) generácií.(6.11.2016)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Torontském IFF. (Varan)