Tohle je srdeční a vzpomínková záležitost. "Žbluňk" jsem viděla kdysi dávno, snad mi mohlo být 12 let, a od té doby mám ráda Toma Hankse. Je to krásný romantický příběh s trochou vtipu a "nadpřirozena", který mi uvízl v paměti už navždy a moc ráda se na něj podívám znovu. Dodnes si pamatuju, jak jsem byla nervózní z toho, jak to dopadne, a přestože jsem takový konec nečekala, lepší bych si nemohla přát. Opravdu krásná skoropohádka.(3.7.2011)

6 / 10 Daryl Hannah ako morská panna zoznamujúca sa nielen s krásami života na súši, ale aj s ľudskou chamtivosťou a krutosťou, je skutočne nádherná a výkon Toma Hanksa si už tradične udržuje vysoký štandard, no ich vzťah nie je natoľko pevný, aby odolal opakovanému vzhliadnutiu. Veľmi príjemná romantická komédia pre všetkých nevyliečiteľných rojkov a donkichotov, bohužiaľ, len na jedno použitie.(22.11.2005)

Romantická komedie s pohádkovou zápletkou a roztomile pohádkovým koncem. Film jsem viděl v rozmezí několika let mnohokrát a nikdy jsem neměl problém podívat se na něj z novu. Nalezení životní lásky, tajemné ženy, ve skutečnosti mořské panny, která převrátí běžný život naruby, je originální a chytlavý námět. Evokuje dětské sny a skryté touhy, které člověk kdesi hluboko v sobě nosí. New York 80. let dává filmu speciální atmosféru. Jde i o určitý odkaz své doby. 80%(3.9.2014)

Herec, producent, scénárista – ale hlavně režisér a optimistický vypravěč s nakažlivým úsměvem. Komediálně laděná romance, kterak se mladý obchodník s ovocem zamiluje do blondýny, která má při kontaktu s vodou tak trochu ploutev místo nohou. Tvůrcům se v originálním námětu osvědčila kombinace nesmělého přerostlého chlapce s půvabně energickou vílou, která zvládne angličtinu za jedno odpoledne. Howard projevil cit pro výběr herců, tehdy zviditelnil Hankse i Daryl Hannah, navíc John Candy je božský. Jeden z těch filmů, který nezestárne. Ty čtyři hvězdy z nostalgie prostě nechám.(21.4.2016)

Neškodný humor, neškodná romantická zápletka, neškodný Tom Hanks a k tomu nádherná mořská panna, když k tomu ještě dodám notnou dávku nostalgie, tak není příliš co řešit a u mě se z tohoto jinak průměrného filmu, stává sympatický nadpůměr. Film, který neurazí a k sobotnímu probrání u telky poslouží báječně.(25.7.2009)

• - Role Allena Bauera byla nabídnuta Johnu Travoltovi a Michaelu Keatonovi, oba ale odmítli, tak tvůrci oslovili Toma Hankse, který roli přijal. (Karlos80)

• - Tom Hanks měl potíže s vodními scénami, částečně proto, že byl kuřák. (rafix)

• - Daryl Hannah plavala s mořským ocasem tak rychle, že její bezpečnostní tým s ní nedokázal udržet krok. (rafix)