Romeo a Julie (divadelní záznam)

Drama / Romantický

Česko, 2016, 150 min

• triatlet

Kulik.Z to vystihl přesně. Julie se od začátku chová jako rozmazlený spratek, taky ji Kapulet častuje slovy jako "děvko". Takže se pak našinec nediví, když náctileté publikum na repliku "dnes spí se Smrtí" reaguje "však je to děvka"... Shakespeare napsal množství komedií a HD si vybere nejznámější tragédii a udělá z ní komedii. Tragédie. Julie se chová převážně lascivně, producíruje se v kalhotkách a v módním tričku s vypláznutým jazykem. Ale publikum si získá, protože do hlediště vhodí svou svatební kytici... Postavu mafiána Petra jsem nerozklíčoval;chůva je alkoholička... Jako parodie amatérského divadelního souboru snad, ale profesionální divadlo by mělo hledat jiné cesty než podobné pitvoření. I kvůli hudebním vystoupením (která nejsou úplně špatná, ale spíš mi přišla zbytečná) je představení příliš dlouhé. Líbilo se mi plně využité pískoviště - hřiště, klášterní zahrada, postel, hrob.(22.10.2016)

• Kulik.Z

Znásilnení Shakespeara!(26.9.2016)

Poněkud sporná moderní verze. 1) Pojetí Julie mě trochu zarazilo. Jde v duchu současného trendu aktualizovat klasiku tím, že ji zvulgárníme a tak "přiblížíme" dnešním mladým. No nevím... 2) Na druhé straně inscenace působí dospěleji, než tomu obvykle bývá. Možná je to díky zajímavému scénickému pojetí, díky příjemné mě rozhodně nerušící hudbě anebo taky díky věku herců. 3) 26letá Vladimíra Čapková (Julie) rozhodně není naivní rozkvétající poupě, spíše otrkaná laň po několika honech. 25letý Daniel Ondráček (Romeo) již taky očividně své zažil. Jeho akrobatické výkony však na mě působí velice sexy. Dále je tu 32letý Martin Dobíšek (Benvolio, Montekův synovec) a 31letý Richard Vokůrka (Merkucio) s indiánským (!) tetováním. 4) Topolův příjemný civilní překlad zní na jevišti bez diváků dobře. Horácké divadlo v Jihlavě má za sebou zajímavý, i když trochu sporný počin.(11.1.2017)