Hřbitov Gladiátorů

(TV film)
  • Velká Británie Timewatch: Gladiator Graveyard
Velká Británie, 2007, 48 min

Britský dokument z roku 2007 Po léta jsou gladiátoři legendárními postavami starověkého světa a inspirací hollywoodských trháků jako „Spartakus“ a „Gladiátor“. Naše znalosti se však donedávna zakládaly převážně na spekulacích - to už ale neplatí. V 90. letech během výzkumných prací v Turecku s cílem zjistit, kudy vedla Cesta procesí od chrámu bohyně Artemis do Efesu, došlo k nečekanému objevu. Jednalo se o masové pohřebiště. Většina koster však nevykazovala známky přirozené smrti, naopak se zdálo, že jejich život byl ukončen násilně. Podařilo se nám získat exkluzivní přístup k největšímu archeologickému výzkumnému projektu o gladiátorech v dějinách. Jak se výzkum blíží k závěru, odhaluje tajemství o tom, jak gladiátoři žili, bojovali a umírali - nikoli však na základě spekulací, ale kriminalistických důkazů. (oficiální text distributora)

majo25

Dokument je jedným z dielov dlhotrvajúceho dokumentárneho cyklu Beh času alebo tiež Průřez minulost (Timewatch), konkrétne 5. diel 27. série. Tento diel sa zaoberá vykopávkami kostier gladiátorov v tedajšom starorímskom meste Efez (dnešné Turecko) a odhaľuje skutočnosti o živote gladiátorov. Vyvracia niektoré mýty, resp. spresnuje doterajšie poznatky, pričom rozprávanie archeológov je dopĺňané názornými hranými sekvenciami podfarbené filtrom. Dokument je určite zaujímavý, ale pre vyššie hodnotenie to chcelo viac ako len rozprávanie a dohadovanie sa archeológov. Hodnotenie: 70% ()