D1 (TV film)

Dokumentární

Česko, 2016, 53 min

Nutno říct, že po všech těch Golden Gatech, Tchaj-pejích 101, Öresundech a podobně, je dokument o technologii stavby něčeho velkého hezky tady u nás doma docela osvěžující zážitek. A že je to jenom dálnice? Nenechte se mýlit. Sice jsem asi před dvanácti lety osobně byl v cementárně v Mokré a viděl ten mamutí proces výroby cementu na vlastní oči (ano, ta megalinka už tam byla), a pak jsem se pracovně přitřel o jisté velkobetonáře (dokonce i o mobilní betonárnu), ale o tom, jaká je to celé betonování dálnice věda, jsem neměl potuchy. Tak mě vlastně napadá, že by bylo dobré si říct, že tento konkrétní dokument o D1 je skutečně jen a pouze o betonářských pracech (a trochu o odstřelech a výrobě cementu, potažmo betonu), takže se nedozvíte nic o pozadí tendrů na opravu, a o jeho průtazích, a o parametrech rekonstrukce, a ani o milionu dalších věcí. A taky je asi dobré si říct, že tento konkrétní dokument o D1 podle titulků nechal zpracovat koncern STRABAG a společnost Českomoravský cement (což je už nějakou řádku let součást Heidelberg Group, kdybyste snad měli nějaké patriotické vášně;)), a svou polívčičku si tu přihřívá i ŘSD, takže je to samozřejmě "alles in Ordnung", samá pozitiva a sociální jistoty... To ale nic nemění na tom, že co se týče obsahu, je D1 natřískaná informacemi, které jsou podané stravitelnou formou, a po technické stránce jde o moderní dokument "konstrukčního podžánru" se vším všudy. Za mě rozhodně dobře strávených 53 minut včetně titulků;) 80%(2.10.2016)

PRIMA ZOOM HD - Ano, řeší se pouze ta technická stránka, kde sledujeme výrobu betonu od A po Z, ale je to podáno zajímavě stravitelnou formou, že i já naprostý "betonový" laik jsem informace v pohodě vstřebal. Také nutno říct, že to pěkně těm klukům stavařům a dělníkům jde. Fakticky, klobouk dolů. Oceňuji dále celkové zpracování dokumentu, kde zejména díky hudebnímu podkresu a komentáři pana Luboše Nováka uteklo 53 minut jak nic. 80%(17.12.2016)

Dokument je sice plný zajímavých informací o D1, přesto je tento název zavádějící... správně by měl být "D1 aneb beton, beton a zase jednou beton" ... Což o to, jelikož film pro Primu připravily STRABAG a.s. a Českomoravský cement a.s., je naprosto pochopitelné, že tyto společnosti popisují a velebí svou práci, přesto člověk by podle zmíněného názvu očekával, že se dozví komplexní pohled na rekonstrukci úseku a ne jen jednu její (byť důležitou) část.(4.10.2016)

• kaposlav

Najprv mi to prišlo ako zaujímavá téma, ale strašne ma to nudilo. Ja by som to napratal do 15 minút a bolo by to ako tak atraktívne. https://www.youtube.com/watch?v=d0eypAHRhlE(12.3.2018)

Dokument o historii a hlavně stavbě dálnice D1 především z technického pohledu. To samo o sobě zajímavé, ale mezi řádky člověk vytuší, že je to dokument ve smyslu productplacementu. Je to poutavé, poučné, nicméně kdyby to točil Josef Klíma , tak by to asi nebylo takové barevné, veselé optimistické pokoukání.(9.6.2018)