Zajímavosti k filmu (13)

 • - Filmovanie snímky prebiehalo po celej Veľkej Británii, predovšetkým však v Londýne a Manchestri. (MikaelSVK)

 • - Toto je druhý britský film o Winstonovi Churchillovi v roku 2017, pričom prvý bol Churchill (2017), ktorého hrá v hlavnej úlohe Brian Cox. Najtemnejšia hodina však tento snímok úplne zatienila z hľadiska prijatia divákov, kritiky a oscarových nominácií. (belinko)

 • - Gary Oldman strávil rok študovaním života Winstona Churchilla pred začiatkom práce na filme. (belinko)

 • - Táto snímka je jedna z dvoch snímok nominovaných na Oscara 2018, ktoré prezentujú operáciu Dynamo. Druhé dielo je Nolanov Dunkirk (2017). (belinko)

 • - Gary Oldman je už šiesty herec zo série Harry Potter, ktorý stvárnil Winstona Churchilla vo filme. Pred ním to bol Michael Gambon (Album Dumbledore) v snímke Churchill's Secret (2016), Timothy Spall (Peter Pettigrew) v Kráľova reč (2010), Brendan Gleeson (Divooký Moody) v snímke V srdci bouře: Churchill ve válce (2009), David Ryall (Elphias Doge) v Bertie a Elizabeth (2002), Dva muži šli do války (2002) a Le grand Charles (2006) a Robert Hardy (Cornelius Fudge) v snímkach Winston Churchill: The Wilderness Years (1981), War and Remembrance (1988) a Bomber Harris (1992). (belinko)

 • - Režisér Joe Wright přiznal, že jedna z nejemotivnějších scén filmu v metru byla do filmu přidána a nebyla podle skutečnosti. Podle svých slov se snažil být historicky přesný především v chování postav. (hendrich6)

 • - „Darkest Hour“ neboli „Nejtemnější hodina“ je termín, který použil sám Churchill a pojmenoval jím velmi těžké období druhé světové války, kdy byla Anglie zatlačena zpět z pevninské Evropy po těžké porážce u Dunkerku a byla vystavena neustále hrozbě nacistického bombardování. V té době byla Anglie jedinou protiváhou nacistického Německa. USA vstoupili do války až později po útoku na Pearl Harbor. (Tom:))

 • - Gary Oldman v karavanu při pauze tančil v kostýmu Churchilla jako James Brown. Celý tanec natočila jeho žena na iPhone a klip se stal slavným po odvysílání v Graham Norton Show (od r. 2007). (midgard)

 • - Představitel Winstona Churchilla Gary Oldman strávil v maskérně dohromady přes 200 hodin. Nanesení make-upu trvalo 4 hodiny. Do maskérny chodil už ve 3:15 a z natáčení odcházel mezi posledními. Uběhla téměř hodina, než mu sejmuli dočasnou tvář. [Zdroj: www.kultura.sme.sk] (PaTeXx)

 • - Gary Oldman v průběhu natáčení vykouřil 12 doutníků denně, což mu způsobilo zdravotní komplikace. Vzhledem k tomu, že v minulosti přestal kouřit a odvykl si, se otrávil nikotinem a musel podstoupit kolonoskopii. Celkově během 48denního natáčení vykouřil 400 doutníků v hodnotě cca 30 000 amerických dolarů. (audrey.ley)

 • - Proměnu herce Garyho Oldmana ve Winstona Churchilla měl na starosti umělecký maskér Kazuhiro Tsuji (pracoval i na filmech Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008), Planeta opic (2001) nebo Hellboy (2004)), kterého o práci na této masce požádal sám Oldman. Řekl mu, že bez jeho spolupráce hrát Churchilla nebude. Kazuhiro Tsuji, přestože už na dalších filmech pracovat nechtěl, nedokázal slavného herce odmítnout. (Gary)

 • - John Hurt byl původně obsazen do role Nevilla Chamberlaina. Kvůli jeho vážné nemoci se však nakonec nemohl natáčení vůbec zúčastnit a nahradil jej Ronald Pickup. I tak je Hurtovi snímek věnován, protože se jednalo o jeho poslední projekt. Zemřel 25.1.2017, tedy když natáčení tohoto filmu ještě probíhalo. (Gary)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace