Za sklem (TV seriál)

Za sklom

Krimi

Slovensko, 2016 - 2018, 15 h 56 min (Minutáž: 16x60 min)

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl, Tibor Vokoun, Barbora Andrešicová, Žofia Martišová, Marta Maťová, Viktória Predanociová, Jana Valocká, Anton Šulík ml., Sáva Popovič, Emil Lehota, Slavo Drozd, Barbora Žilecká, Gejza Benkő, Martin Nahálka, Zuzana Konečná, Eva Landlová, Ondřej Daniš, Michal Kalafut, Michal Ďuriš, Juraj Ďuriš, Michal Jánoš, Peter Kadlečík, Natália Kajzerová, Andrea Kvašňovská, Zuzana Porubjaková, Jozef Švoňavský, Petra Palevičová, Juraj Rašla, Martin Hindy, Roman Poláčik, Alena Ďuránová, Matej Marušín, Ivana Kubáčková, Kristína Mečko, Milan Vojtela, Emil Leeger, Pavol Gejdoš ml., Andrej Anderko, Ľubomír Bukový, Pavol Michalka, Zuzana Kanócz, Milan Kňažko, Noël Czuczor, Alexander Bárta, Maroš Kramár, Zuzana Mauréry, Oliver Hrubý, Jakub Kuka, Jana Labajová, Vladislav Šarišský, Peter Vaco, Igor Šebesta, Andrea Sabová, Juraj Benetin, Ozo Guttler

TL;DR - pokus o domace krimi, ktory nie je uplne na zahodenie. Dvojica Bebjak (rezia) a Mastalir (hlavna uloha) ma potesila vo filmovej Ciare a tak som sa dozvedel, ze existuje aj serial v tomto zlozeni. Hura! Slusny dej, wannabe moderna Bratislava, aktualne svetove problematiky (imigranti), narazky na ozajstne politicke postavy (napr. Kalinak) su slusna zbierka skladaciek na postavenie niecoho slusneho na Europskej urovni. Bohuzial, tam sme sa zatial nedostali (a ze sa to da nam ukazali napr. Cesi s ich Pustinou). Postavy mi prisli ako vyplute zo stroja na stereotypy, pribeh a zvraty casto bud prilis predvidatelne, alebo ku koncu az prilis zamotane. Herecke obsadenie bol asi najvacsi oriesok na prekusnutie. K vybornemu Mastalirovi dali do prvej formacie Kolenika a Magalovu a ti spolahlivo stiahli uroven o dve ligy nizsie. V neskorsich dieloch z Kolenika prestali robit smiesneho modela a jeho hranie sa znacane vylepsilo, co sa bohuzial neda tvrdit o vsetkych postavach. Celkovo som mal pocit, ze (az na zmatenu poslednu cast) mal serial tendenciu sa kazdym dielom lepsit, co je fajn, pretoze po druhom diely som to chcel vazne zbalit. Som rad ze som to dokukal do konca. Rozhodne sa nejedna o skandinavsku kvalitu, ale OK, postupne sa tam snad dostaneme.(3.12.2017)

Je jasné, že tu sa nehrá na originalitu, prvú ligu, True Detective, Bron, The Fall, tu už bolo atď atď. Ale buďme trochu fér a v rámci našej slovenskej zaprdenej produkcie aj trochu otvorený a možno benevolentný. Bebjak a Šveda majú za sebou dobré projekty, Mesto TIeňov a najmä Prípady boli skvelé, len preto som Za Sklom začal pozerať. Moje hodnotenie je aj za odvahu (poslednému dielu s "nepriamym" odkazom na Kaliňáka tlieskam v stoji!!!), za to, že herci nemali Hviezdoslavou Kubín, ale boli UVERITEĽNÍ a vety, ktoré vypúšťali z úst boli presvedčivé. Seriál mal svoju atmosféru, gradáciu. Škoda tej úplne poslednej scény, pretože tá bola v kontexte predchádzajúceho deja úplne mimo a bola len barličkou pre ďalšiu sériu. Fandím všetkým, ktorý v tomto našom povrchnom TV svete "panelákov" sa snažia prísť s niečím novým. Tipnem si, že veľa tých * dali tí, ktorí videli možno 10 minúť a fuckujú už len z princípu a po dopísaní komentu si s radosťou zapli nejaký pravidelný televízny bullshit.(21.11.2016)

Celkom podhodnotené, ale tu sa nie je čomu diviť, keďže sa jedná o slovenský seriál. Na druhú stranu musím povedať, že celkom vydarený. TV hnojka konečne naliala prachy do niečo iného ako do ich nekonečného Paneláku, či do nudných súťaží. Po príbehovej stránke to nie je žiadny True Detective, ale to som od toho ani neočakával. Akcie tiež nič moc neponúknu, takže ani Kobru 11 nečakajte. Čo ma ale zaujalo bol casting. Koleník hraje som štandard, ale Maštalír a Magálová to až prekvapivo dobre ťahajú. Ostatný sú viac menej herecké polená dobré tak do krbu na zimu. Nie je to úplne nezaujímavé, ani nudné a predvídateľné, nájdu sa tu kupodivu aj zvraty a sem tam aj nejaké tie lepšie dialogy. Nadávkami sa šetrilo, ale boli tam, takže aspoň to nevyznelo trápne, keď si chlapci mohli aj normálne zanadávať. Do tých lepších vecí patria aj úvodné titulky, či kamera, pretože tak krásnu pestro farebnú Bratislavu som ešte nevidel :). Záverečná scéna už bola podla mňa zbytočne prekombinovaná, ale uvidíme ako s tým naložia v druhej sérii. 65% - 3*(28.11.2016)

Dať tomuto seriálu odpad je neobjektívne. Na slovenské pomery je to skvelé. To, že sa film odohráva v krásnych priestoroch a policajti chodia na 100 ročnom porsche je irelevantné. V Kostiach a iných svetoznámych skvostov sú presne takéto nelogičnosti a nikomu to nevadí. Rovnako je nemožné porovnávať rozpočet. Z hereckých úloh je bohužiaľ čistá katastrofa predstaviteľka vdovy. Táto inak výborná divadelná herečka predvádza výkon hodný 0! Ani jeden pocit som jej neverila. Naopak Maštalír našiel cestu ako byť vynikajúcim divadelným aj televíznym hercom a už ma málokto presvedčí, že nepatrí do absolútnej špičky slovenských hercov. Zdatne s Milanom Ondríkom. Čo ten predvádza v Eve Novej ale aj tu je niečo úžasné!(28.10.2016)

• Johnny.ARN

Dával som tomu šancu, chcel som, aby ma to prekvapilo, chcel som, aby sa slovenskí scenáristi odlepili od dna prišli s niečim inovatívnym, čo by mi nedalo spávať. Po prvých troch dieloch som ale pochopil, že to tak nebude. Umelo zamotávané, priehľadné, neuvertelné. A ešte aj ten záver bol presne taký, aký som očakával a predpovedal už niekoľko dielov dopredu. Ešte sme sa nenaučili točiť ako severania a ani v domácej konkurencii to po príbehovej stránke jednoducho neobstojí. Naliali do toho peniaze, technicky vysoko pozeratelné, krásne zábery z koptérov, niekoľko drahých áut a skvelá slovenská herecká enkláva na čele s češkom Bartoškom. Len za to tie 2 z 5 po prvej sérií.(16.11.2016)

• - Titulnú pieseň "Za sklom" nahrala skupina Korben Dallas.

(lukyno40)

• - Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)

• - Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)