Za sklem (TV seriál)

Za sklom

Krimi

Slovensko, 2016 - 2018, 15 h 56 min (Minutáž: 16x60 min)

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl, Tibor Vokoun, Barbora Andrešicová, Žofia Martišová, Marta Maťová, Viktória Predanociová, Jana Valocká, Anton Šulík ml., Sáva Popovič, Emil Lehota, Slavo Drozd, Barbora Žilecká, Gejza Benkő, Martin Nahálka, Zuzana Konečná, Eva Landlová, Ondřej Daniš, Michal Kalafut, Michal Ďuriš, Juraj Ďuriš, Michal Jánoš, Peter Kadlečík, Natália Kajzerová, Andrea Kvašňovská, Zuzana Porubjaková, Jozef Švoňavský, Petra Palevičová, Juraj Rašla, Martin Hindy, Roman Poláčik, Alena Ďuránová, Matej Marušín, Ivana Kubáčková, Kristína Mečko, Milan Vojtela, Emil Leeger, Pavol Gejdoš ml., Andrej Anderko, Ľubomír Bukový, Pavol Michalka, Zuzana Kanócz, Milan Kňažko, Noël Czuczor, Alexander Bárta, Maroš Kramár, Zuzana Mauréry, Oliver Hrubý, Jakub Kuka, Jana Labajová, Vladislav Šarišský, Peter Vaco, Igor Šebesta, Andrea Sabová, Juraj Benetin, Ozo Guttler, Ľuboš Radošovský, Táňa Pauhofová, Jevgenij Libezňuk, Ján Jackuliak

Celkom podhodnotené, ale tu sa nie je čomu diviť, keďže sa jedná o slovenský seriál. Na druhú stranu musím povedať, že celkom vydarený. TV hnojka konečne naliala prachy do niečo iného ako do ich nekonečného Paneláku, či do nudných súťaží. Po príbehovej stránke to nie je žiadny True Detective, ale to som od toho ani neočakával. Akcie tiež nič moc neponúknu, takže ani Kobru 11 nečakajte. Čo ma ale zaujalo bol casting. Koleník hraje som štandard, ale Maštalír a Magálová to až prekvapivo dobre ťahajú. Ostatný sú viac menej herecké polená dobré tak do krbu na zimu. Nie je to úplne nezaujímavé, ani nudné a predvídateľné, nájdu sa tu kupodivu aj zvraty a sem tam aj nejaké tie lepšie dialogy. Nadávkami sa šetrilo, ale boli tam, takže aspoň to nevyznelo trápne, keď si chlapci mohli aj normálne zanadávať. Do tých lepších vecí patria aj úvodné titulky, či kamera, pretože tak krásnu pestro farebnú Bratislavu som ešte nevidel :). Záverečná scéna už bola podla mňa zbytočne prekombinovaná, ale uvidíme ako s tým naložia v druhej sérii. 65% - 3*(28.11.2016)

Po dlhšej dobe (Mesto tieňov, Kriminálka Staré mesto) sa objavil v slovenskej televíznej tvorbe dobrý seriál. Určite nadpriemerný seriál. V záplave našich rodinných "telenoviel" je evidentne žáner krimi to pravé orechové a na našho (i českého) diváka platí. V seriáli Za sklom sledujeme vyšetrovanie elitných kriminalistov v boji proti prostitúcii, prevádzačom, drogovým dílerom,kde všetko smeruje k bossovi evidentne napojeného na politické špičky. Tvorcovia umne využívajú atraktívne zábery (drony), hudba je na úrovni, herecké obsadenie značne luxusné. Som spokojný a teším sa na druhú sériu.(23.11.2016)

• Sufferer

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví.(9.11.2016)

• kingpsch

vidim ze true detective zanechal v tuzemskych tvorcoch odkaz.nejake naznaky aj v ceskom seriali RAPL a teraz ZA SKLOM.no co napisat niektore sceny a dialogy vyslovene smiesne a trapne. to iste aj v realiach oddelenie je jak americka FBI Kolenik chodi na porsche no troska nerealne a to nehovorim o super bitkach to uz je iny zaner(6.10.2016)

• gabin(a)

Nemůžu hodnotit, protože se nemůžu koukat, protože nikomu, ale opravdu nikomu nerozumím a tím myslím NAPROSTO PŘÍŠERNÝ ZVUK A NESROZUMITELNÉ HUHLÁNÍ HERCŮ!!! Takže jsme se dostali od přehnané divadelní přeučilovské výslovnosti starých inscenací a seriálů až na jakési mrmlání jako ze spaní. Pozorovala jsem to často u série Detektivů od svaté trojice a tady jsem fakt ztratila trpělivost. Přitom pro toho, kdo má rád severské a rádobyseverské detektivky (já nee) to nemusí být vůbec špatný počin. Škoda, no, jak říkal Bohuš.(1.8.2017)

• - Mercedes-Benz G, kterým jezdí zločinec Bongrád (Milan Ondrík), má poznávací značku BL-977YX. Na Slovensku jsou ale kombinace s „Y“ na předposlední pozici vyhrazené pro přívěsy a traktory a na osobním autě taková značka být nemůže. (Martin_L)

• - Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)

• - Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)