Za sklem (TV seriál)

Za sklom

Krimi

Slovensko, 2016 - 2018, 15 h 56 min (Minutáž: 16x60 min)

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl, Tibor Vokoun, Barbora Andrešicová, Žofia Martišová, Marta Maťová, Viktória Predanociová, Jana Valocká, Anton Šulík ml., Sáva Popovič, Emil Lehota, Slavo Drozd, Barbora Žilecká, Gejza Benkő, Martin Nahálka, Zuzana Konečná, Eva Landlová, Ondřej Daniš, Michal Kalafut, Juraj Ďuriš, Michal Jánoš, Peter Kadlečík, Natália Kajzerová, Andrea Kvašňovská, Zuzana Porubjaková, Jozef Švoňavský, Petra Palevičová, Juraj Rašla, Martin Hindy, Roman Poláčik, Alena Ďuránová, Matej Marušín, Ivana Kubáčková, Kristína Mečko, Milan Vojtela, Emil Leeger, Pavol Gejdoš ml., Andrej Anderko, Ľubomír Bukový, Pavol Michalka, Zuzana Kanócz, Milan Kňažko, Noël Czuczor, Alexander Bárta, Maroš Kramár, Zuzana Mauréry, Oliver Hrubý, Jakub Kuka, Jana Labajová, Vladislav Šarišský, Peter Vaco, Igor Šebesta, Andrea Sabová, Juraj Benetin, Ozo Guttler, Ľuboš Radošovský, Táňa Pauhofová, Jevgenij Libezňuk, Ján Jackuliak, Michal Ďuriš st.
  • Santino7

Slovenský seriál, to je obecne niečo, k čomu som vždy už vopred skeptický (a zákonite je to oprávnené), a tak tomu bolo i tentoraz. Kvôli veľkému jojkárskemu promu som tomuto projektu primárne zo zvedavosti však predsalen dal šancu, a musím povedať, že ma vcelku prekvapil. Nie, nebolo to dobré, ani náhodou to nedosahovalo level niektorých aktuálnych veľmi kvalitných českých seriálov, no tak či onak ma týmto počinom vcelku príjemne prekvapili. Jasné, bolo tam do značnej miery cítiť, že je to celé akési zjednodušené, mierne povrchné, nejde to v dostatočnej miere do hĺbky, seriál navyše obsahuje viaceré klišé a chce sa skrátka páčiť a osloviť čo možno najviac divákov - teda je plne prispôsobený potrebám komerčnej televízie bojujúcej o percentá a podiely sledovanosti na trhu, no napriek tomu tam možno zaregistrovať zreteľný posun k lepšiemu, nuž a snaha sa cení. Verím, že tento trend v slovenskej seriálovej tvorbe bude pokračovať i naďalej, kvalite tunajších počinov by to dozaista pomohlo. Všetky diely som síce nevidel, avšak aspoň nadpolovičnú väčšinu áno, čo je u mňa vo vzťahu k tunajšej seriálovej tvorbe dosť veľký úspech. A len tak mimochodom, Milan Ondrík bol oproti zvyšku osadenstva kvalitatívne úplne inde, skvelý výkon. 45%(7.1.2017)

• VLADEK

Viděna jen první epizoda (celá) a pro mne dále ukončeno. Nevěřím, že to bude lepší. Je to prostě československy patetické, což je ta nejhorší varianta. Komunisty a luďáky zničený Prešpork se vydává za něco čím už 50 let není. Nemohu najít jediný důvod proč dát jen jednu hvězdičku. A opravdu považuji za trapné a opět patetické, když tady někdo argumentuje severskými detektivkami nebo něčím jiným. Jediné k čemu je seriál dobrý, že taky odhalí a prozradí kdo (co) je hlasující komentátor zač.(6.8.2017)

Dať tomuto seriálu odpad je neobjektívne. Na slovenské pomery je to skvelé. To, že sa film odohráva v krásnych priestoroch a policajti chodia na 100 ročnom porsche je irelevantné. V Kostiach a iných svetoznámych skvostov sú presne takéto nelogičnosti a nikomu to nevadí. Rovnako je nemožné porovnávať rozpočet. Z hereckých úloh je bohužiaľ čistá katastrofa predstaviteľka vdovy. Táto inak výborná divadelná herečka predvádza výkon hodný 0! Ani jeden pocit som jej neverila. Naopak Maštalír našiel cestu ako byť vynikajúcim divadelným aj televíznym hercom a už ma málokto presvedčí, že nepatrí do absolútnej špičky slovenských hercov. Zdatne s Milanom Ondríkom. Čo ten predvádza v Eve Novej ale aj tu je niečo úžasné!(28.10.2016)

• Sufferer

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví.(9.11.2016)

• Johnny.ARN

Dával som tomu šancu, chcel som, aby ma to prekvapilo, chcel som, aby sa slovenskí scenáristi odlepili od dna prišli s niečim inovatívnym, čo by mi nedalo spávať. Po prvých troch dieloch som ale pochopil, že to tak nebude. Umelo zamotávané, priehľadné, neuvertelné. A ešte aj ten záver bol presne taký, aký som očakával a predpovedal už niekoľko dielov dopredu. Ešte sme sa nenaučili točiť ako severania a ani v domácej konkurencii to po príbehovej stránke jednoducho neobstojí. Naliali do toho peniaze, technicky vysoko pozeratelné, krásne zábery z koptérov, niekoľko drahých áut a skvelá slovenská herecká enkláva na čele s češkom Bartoškom. Len za to tie 2 z 5 po prvej sérií.(16.11.2016)

• - Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)

• - Titulnú pieseň "Za sklom" nahrala skupina Korben Dallas.

(lukyno40)

• - Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)