Za sklem

• Slovensko Za sklom
Slovensko, (2016–2019), 25 h 56 min (Minutáž: 54–64 min)

Kamera:

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl (více)

Série(3) / Epizody(26)

Príbeh elitných policajtov Tibora Maxovského a Norberta Višvádera, ktorých boj za spravodlivosť nakoniec postaví proti sebe. Po brutálnej vražde kolegu sľubujú vdove, že nájdu a usvedčia jeho vrahov. Vyšetrovanie postupne odhaľuje pozadie organizovaného zločinu, ktorý siaha od drog, cez pašovanie utečencov až k únosom a vraždám. Snahu elitných policajtov usvedčiť páchateľov komplikujú neobmedzené financie a prepojenia organizovaného zločinu až na najvyššie miesta. Na začiatku je dôvera, no neskôr pravdu nahradí strach, zákon vystrieda sila a spravodlivosť je kúpená. Nie je jasné, kto stojí na strane zákona a kto nakoniec zradí. (TV JOJ)

Santino7

Slovenský seriál, to je obecne niečo, k čomu som vždy už vopred skeptický (a zákonite je to oprávnené), a tak tomu bolo i tentoraz. Kvôli veľkému jojkárskemu promu som tomuto projektu primárne zo zvedavosti však predsalen dal šancu, a musím povedať, že ma vcelku prekvapil. Nie, nebolo to dobré, ani náhodou to nedosahovalo level niektorých aktuálnych veľmi kvalitných českých seriálov, no tak či onak ma týmto počinom vcelku príjemne prekvapili. Jasné, bolo tam do značnej miery cítiť, že je to celé akési zjednodušené, mierne povrchné, nejde to v dostatočnej miere do hĺbky, seriál navyše obsahuje viaceré klišé a chce sa skrátka páčiť a osloviť čo možno najviac divákov - teda je plne prispôsobený potrebám komerčnej televízie bojujúcej o percentá a podiely sledovanosti na trhu, no napriek tomu tam možno zaregistrovať zreteľný posun k lepšiemu, nuž a snaha sa cení. Verím, že tento trend v slovenskej seriálovej tvorbe bude pokračovať i naďalej, kvalite tunajších počinov by to dozaista pomohlo. Všetky diely som síce nevidel, avšak aspoň nadpolovičnú väčšinu áno, čo je u mňa vo vzťahu k tunajšej seriálovej tvorbe dosť veľký úspech. A len tak mimochodom, Milan Ondrík bol oproti zvyšku osadenstva kvalitatívne úplne inde, skvelý výkon. 45% ()

borec999

Kriminálka kvalitovo európskych parametrov, ktorá ak by niekedy v budúcnosti putovala na streamovacie služby tak by nám v zahraničí hanbu určite nespravila. Peter Bebjak znova potvrdil, že momentálne patrí na Slovensku medzi najzásadnejších tvorcov a v poslednej dobe na čo siahne, tak z toho je hit (zaslúžene). Dej a príbeh sa točí okolo mafie, jej previazanosti na políciu, súdy a ostatné zložky verejnej moci- téme, ktorá je u nás aktuálna, pričom aktuálnemu dianiu sa v neskorších sériách seriál aj veľmi nápadne a otvorene dotýka. Po technickej stránke bez problémov, poteší aj zopár akčných scén a výbuchov, ktoré boli spracované obstojne a konečne boli v našich podmienkach pozerateľné. Herci sa taktiež vytiahli, klasicky vedie Maštalír, ale solídne zahrali aj Magálová,Bartoška,Kostelný a Ďalší, dokonca prekvapil aj Koleník, ktorý mi tu 1. krát v kariére nevadil. Jeden z najlepších a najkvalitnejších slovenských seriálov, ktorého od plného hodnotenia oddelil len fakt, že v zahraničí sú predsa niektoré seriály kvalitovo ešte vyššie. 80% ()

Forty-

TL;DR - pokus o domace krimi, ktory nie je uplne na zahodenie. Dvojica Bebjak (rezia) a Mastalir (hlavna uloha) ma potesila vo filmovej Ciare a tak som sa dozvedel, ze existuje aj serial v tomto zlozeni. Hura! Slusny dej, wannabe moderna Bratislava, aktualne svetove problematiky (imigranti), narazky na ozajstne politicke postavy (napr. Kalinak) su slusna zbierka skladaciek na postavenie niecoho slusneho na Europskej urovni. Bohuzial, tam sme sa zatial nedostali (a ze sa to da nam ukazali napr. Cesi s ich Pustinou). Postavy mi prisli ako vyplute zo stroja na stereotypy, pribeh a zvraty casto bud prilis predvidatelne, alebo ku koncu az prilis zamotane. Herecke obsadenie bol asi najvacsi oriesok na prekusnutie. K vybornemu Mastalirovi dali do prvej formacie Kolenika a Magalovu a ti spolahlivo stiahli uroven o dve ligy nizsie. V neskorsich dieloch z Kolenika prestali robit smiesneho modela a jeho hranie sa znacane vylepsilo, co sa bohuzial neda tvrdit o vsetkych postavach. Celkovo som mal pocit, ze (az na zmatenu poslednu cast) mal serial tendenciu sa kazdym dielom lepsit, co je fajn, pretoze po druhom diely som to chcel vazne zbalit. Som rad ze som to dokukal do konca. Rozhodne sa nejedna o skandinavsku kvalitu, ale OK, postupne sa tam snad dostaneme. ()

Sufferer

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví. ()

andrewXx

Prvá epizóda si našliapla fakt skvele. Ponúkla vážny a pochmúrny dej s vyvrcholením, ktoré dokázalo šokovať. Dvojica Maštalír, Koleník šlape ako hodinky a na slovenské pomery sa jedná konečne o seriál, ktorý sa dá naozaj pozerať a zaujme. Dúfam, že si ďalšie diely zachovajú minimálne kvalitu toho prvého a tvorcovia to nepokašlú tak, ako to väčšinou majú vo zvyku. Ak by však budúce diely kvalitou ešte stúpli, budem konečne hrdý na slovenskú televíznu tvorbu. Pilot super, uvidíme čo bude ďalej. ()

• Titulnú pieseň "Za sklom" nahrala skupina Korben Dallas. (lukyno40)
  • Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)
  • Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)