American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Série(12) / Epizody(132)

Recenze uživatele Mr.Ripley k tomuto seriálu (6)

Murder House (2011) (S01)

Murder House: Ryan Murphy splnil přesně to co sliboval. Hororovo-mysteriozních seriálů s erotickým nábojem a inovativním přístupem k žánru jako takovému je pomálu. Vlastně nedokážu uvést jeden jediný příklad, který by po delší době nekrachnul. Tak mistrně vybudovaná atmosféra absolutního strachu se jen tak nevidí! Katarzi takových rozměrů jsem u televizního seriálu nezažil hodně dlouhou dobu! Po šesté epizodě zvedám na plný počet, protože takto nekonvenční lahůdku na poli televizní zábavy jen tak nenajdete. A víte co, já jej hrdě háži mezi oblíbené! 90% ________ Asylum: Murphyho tým jde přes veškerá tabu a silou orkánu boří veškeré žánrové hranice! Herecké osazenstvo se překonává a samotná Jessica podává svůj životní výkon. Tahle laťka se bude hodně těžko překonávat. Držím palce v další, tentokrát čarodějnické štaci! 100%________ Coven: Coven je těžké milovat, ale zároveň příliš snadné nenávidět. Můj původní komentář byl plný nenávistí a zklamání, ovšem po druhém shlédnutí musím svůj pohled na věc značně poupravit. Aspirant na nejlepší sérii utrpěl především závěrečným dvoudílem v němž twisty vytáčely a gradace či nějaké tempo se vytratilo do neznáma. Což vzhledem k snadno zamilovatelným postavám zabolelo trojnásob. Třetí řada začínala přímo raketově. Počínaje propracovanou psychologií, vztahy mezi postavami, mytologií dvou odlišných čarodějnických etnik, odkazy a citacemi jiných děl (např. tolik kritizované zombie), ale ve výsledku nám zůstává na jazyku trpká pachuť. Ústřední linie s Delphine, Marii Laveau či Misty Day bolestivě vyšumí do prázdna. Po gotickém, morbidním, úchylném, ale zároveň "oduševnělém" a ve výsledku na srdci hřejivém psychopatickém Asylu Coven klame tělem. Vše je zabalené v precizně promyšleném módním světě, kde veškerá barva má své místo. Každá předem zvolená hudba něco symbolizuje a jednotlivé cynicky-sarkastické hlášky tnou natolik do živého, že se budete řehtat na celé kolo. Hřebíčkem do rakve ovšem zůstalo doslova mrtvolné tempo v poslední epizodě, kterou zachránila především druhá polovina. Je mi líto tolika skvělých postav, humoru a propracované mytologie. Tohle si čarodějnice z New Orleans nezasloužily. P.S. Ať Coven haním sebevíc díky postavám a uvolněnosti se k ní budu vracet pravděpodobně nejvíce, ač to finále bude utrpení stejně velké jako poprvé. 60%________ Freak Show: __________ Hotel: Je pravda, že druhá polovina byla citelně slabší (Začíná se z toho stávat tradice. Murphy & spol. načrtnou výborné linky a postavy, ale do zdárného finále dovedou pouhou část.), ale stále se jedná v rámci "konkurence" o nadprůměrnou zábavu. Co mě trápí je Murphy sám. Nějak mu přestávám žrát vše co nám předhodí. Hotel sice efektivně a zábavně reflektuje popkulturu 90s, 60s, 20s pomocí postav z různých dekád, ale chybí mu jednotná tvář. Zběsile se přebíhá z komicky laděné scény, do romantické, parodické, splatterové, cukrkandlové a pouze místy hororové (v tomto případě spíše thrillerové). Zásadním změnou prošlo především obsazení. Milovaná Jessica a Frances daly seriálu vale a jejich místo "lead star" nahradila Lady Gaga. Stefanie je neuvěřitelně charismatická a talentovaná osoba, v herectví má ovšem značné limity. Můžeme pouze spekulovat zda-li za tím stojí scénář nebo Gaga samotná. Kolem a kolem jsme se dočkali jiné "lead star" a to nečekaně v Denisovi O. Jeho postava je srdcem i duší série. Komplexní, dravá, vtipně napsaná postava, která si bez sebemenší námahy pro sebe krade každou scénu (O nenominování na Glóbech mi zůstává rozum stát.) Mile se propojují jednotlivé série a podobnost s Murder House ve finále dává mnohem větší smysl, než jen zbytečná výplň z Covenu. Po komické čarodějné štaci a temném putování freaks je Hotel jakýmsi kompromisem. Buď vám sedne nebo nikoliv. 75% () (méně) (více)

Asylum (2012) (S02)

Murphyho tým jde přes veškerá tabu a silou orkánu boří veškeré žánrové hranice! Herecké osazenstvo se překonává a samotná Jessica podává svůj životní výkon. Tahle laťka se bude hodně těžko překonávat. Držím palce v další, tentokrát čarodějnické štaci! ()

Coven (2013) (S03)

Coven je těžké milovat, ale zároveň příliš snadné nenávidět. Můj původní komentář byl plný nenávistí a zklamání, ovšem po druhém shlédnutí musím svůj pohled na věc značně poupravit. Aspirant na nejlepší sérii utrpěl především závěrečným dvoudílem v němž twisty vytáčely a gradace či nějaké tempo se vytratilo do neznáma. Což vzhledem k snadno zamilovatelným postavám zabolelo trojnásob. Třetí řada začínala přímo raketově. Počínaje propracovanou psychologií, vztahy mezi postavami, mytologií dvou odlišných čarodějnických etnik, odkazy a citacemi jiných děl (např. tolik kritizované zombie), ale ve výsledku nám zůstává na jazyku trpká pachuť. Ústřední linie s Delphine, Marii Laveau či Misty Day bolestivě vyšumí do prázdna. Po gotickém, morbidním, úchylném, ale zároveň "oduševnělém" a ve výsledku na srdci hřejivém psychopatickém Asylu Coven klame tělem. Vše je zabalené v precizně promyšleném módním světě, kde veškerá barva má své místo. Každá předem zvolená hudba něco symbolizuje a jednotlivé cynicky-sarkastické hlášky tnou natolik do živého, že se budete řehtat na celé kolo. Hřebíčkem do rakve ovšem zůstalo doslova mrtvolné tempo v poslední epizodě, kterou zachránila především druhá polovina. Je mi líto tolika skvělých postav, humoru a propracované mytologie. Tohle si čarodějnice z New Orleans nezasloužily. P.S. Ať Coven haním sebevíc, díky postavám a uvolněnosti se k ní budu vracet pravděpodobně nejvíce, ač to finále bude utrpení stejně velké jako poprvé. ()

Hotel (2015) (S05)

Je pravda, že druhá polovina byla citelně slabší (Začíná se z toho stávat tradice. Murphy & spol. načrtnou výborné linky a postavy, ale do zdárného finále dovedou pouhou část.), ale stále se jedná v rámci "konkurence" o nadprůměrnou zábavu. Co mě trápí je Murphy sám. Nějak mu přestávám žrát vše co nám předhodí. Hotel sice efektivně a zábavně reflektuje popkulturu 90s, 60s, 20s pomocí postav z různých dekád, ale chybí mu jednotná tvář. Zběsile se přebíhá z komicky laděné scény, do romantické, parodické, splatterové, cukrkandlové a pouze místy hororové (v tomto případě spíše thrillerové). Zásadním změnou prošlo především obsazení. Milovaná Jessica a Frances daly seriálu vale a jejich místo "lead star" nahradila Lady Gaga. Stefanie je neuvěřitelně charismatická a talentovaná osoba, v herectví má ovšem značné limity. Můžeme pouze spekulovat zda-li za tím stojí scénář nebo Gaga samotná. Kolem a kolem jsme se dočkali jiné "lead star" a to nečekaně v Denisovi O. Jeho postava je srdcem i duší série. Komplexní, dravá, vtipně napsaná postava, která si bez sebemenší námahy pro sebe krade každou scénu (O nenominování na Glóbech mi zůstává rozum stát.) Mile se propojují jednotlivé série a podobnost s Murder House ve finále dává mnohem větší smysl, než jen zbytečná výplň z Covenu. Po komické čarodějné štaci a temném putování freaks je Hotel jakýmsi kompromisem. Buď vám sedne nebo nikoliv. ()

Den voleb (2017) (S07E01)

Pravděpodobně nejslabší otvírák ze všech dosavadních sezón. Postava Sarah je neskutečně protivná, až iritující a Evan poprvé bolestivě přehrává. Ryan a spol. si vzali na svá bedra divácky nelehké téma a start Cultu pochyby nijak nevyvrací. Bohužel. ()

New York City (2022) (S11)

Série natolik Murphymu a spol. osobní, že neměla od začátku šanci na úspěch v mainstream vodách. Možná proto se jedná o nejlepší sérii od Hotelu (a experimentální (meta) Roanoke). Symbolika a metafory jdou ruku v ruce s mrazivou, a dost možná nejděsivější společenskou výpovědí. Závěrečná double trip variace na Chrismas Tale je bezpochyby tím nejemotivnějším od Orphans. Po křečovitém Double Feature řádná resuscitace série. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis